Χερουβικό Αργό σε πλ.β' δια την χιλιετηρίδα του Άθω !!!

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι για το παρακάτω ? Η Υπογραφή λέει πως είναι του Στανίτσα όμως δεν μου μοιάζει για χειρόγραφο του .
View attachment 79528

Μηπως λεω, ειναι καταγραφη του Συρκα?? :confused::confused:
Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Απο μια πρωτη ματια, οι γραμμες ειναι του αρχοντα, αλλα οχι τα χειρογραφα. Μονο αυτο θα μπορουσε να το επεξηγησει..
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Όπως ... (δεν) .. σας βλέπω και ... (δεν) με βλέπετε, οι γραμμες ειναι του αρχοντα, αλλα οχι τα χειρογραφα. .

Τα εντονα δικά μου!!!
Καθαρογραμμένο από (το αναργιογραμμένο) χειρόγραφο του αειμνήστου Γεωργίου Τσαούση (17 σελίδων)... Άντε χαλάλι σας!
Ούτως ή άλλως ... άχρηστο είναι!!! γιατί ποιός μπορεί να το πει; Στο Ναό εννοείται!!!
Παρεκτός:D και καλέσετε τον Παναγιώτατο και καμιά δεκαριά δεσποτάδες στην πανήγυρη του ναού που ψάλλετε:D:D:D...
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ ΑΡΓΟΝ ΠΛ Β ΗΧΟΥ Θ.ΣΤ..pdf
    153 KB · Views: 441
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Ο Τσαούσης κατέγραψε ή αντέγραψε;Έχει διασωθεί το πρωτότυπο του Θρ.Στανίτσα;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Στην περίπτωση του χερουβικού, ο αείμνηστος Γιώργος Τσαούσης, αντέγραψε αφού το χερουβικό αυτό δεν εψάλη από τον άρχοντα αφού στη χιλιετηρίδα του Αγ. Όρους δεν πήγε... Όσο για το αυτόγραφο του Στανίτσα, δεν το έχω δει, και θεωρώ ότι θα πρέπει να υπάρχει στα χειρόγραφα που άφησε. (δηλ. το έδωσε, το αντέγραψαν, και το επέστρεψαν, όπως εμείς παίρναμε, αντιγράφαμε και τα επιστρέφαμε στον ίδιο).
 
Ο παπα- Δανιήλ των Δανιηλαίων μού έχει πει ότι για τη συγκεκριμένη περίσταση υπήρχε η σκέψη να ψαλεί από τον Άρχοντα και τους αγιορείτες πατέρες το περίφημο χερουβικό του αγίου Ιωάννου του Κουκουζέλους σε ήχο πλ. Β'. Τελικά η μοναδική εκείνη ευκαιρία χάθηκε. Κρίμα...
 

TASOS BOUTIS

Μέλος
Τα εντονα δικά μου!!!
Καθαρογραμμένο από (το αναργιογραμμένο) χειρόγραφο του αειμνήστου Γεωργίου Τσαούση (17 σελίδων)... Άντε χαλάλι σας!
Ούτως ή άλλως ... άχρηστο είναι!!! γιατί ποιός μπορεί να το πει; Στο Ναό εννοείται!!!
Παρεκτός:D και καλέσετε τον Παναγιώτατο και καμιά δεκαριά δεσποτάδες στην πανήγυρη του ναού που ψάλλετε:D:D:D...

Κυριε Νικο εχεις απολυτο δικηο αυτό δεν λεγεται κι οποιος πει ότι μπορει να το πει θα κανει καλαμπουρι .Όπως και να το κανουμε θελουμε δεν θελουμε ενας υπηρξε ο Α Ρ Χ Ο Ν Τ Α Σ
 
Top