[Ψάχνω] Τυπικόν Αγια-Σοφιάς Θεσσαλονίκης

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Έχει κανείς υπόψιν του- αν υπάρχει- το "μεταρυθμισμένο" Τυπικόν Αγιά- Σοφιάς Θεσσαλονίκης την εποχή του Συμεών;
Πολλά στοιχεία και πληροφορίες έχει ο κ. Μπαλαγεώργος στην διατριβή του "Η ΨΑΛΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΙΚΟΥ ΤΥΠΙΚΟΥ"
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πρόκειται γιά τόν κώδικα ΕΒΕ 2047 (α΄ τέταρτο ιε΄ αἰ.).
Οἱ Θεσσαλονικεῖς ἴσως κάτι νά ξέρουν...
Ἔχω πληροφορία ὅτι τό ἔχει κάποιος σέ φωτοτυπία, πού ὑποψιάζομαι ὅτι τό ἔχει ἀπό Θεσσαλονίκη –δέν μένει Θεσσαλονίκη– ἀλλά δέν μιλάει... οὔτε τό δίνει... (σημ. δέν εἶναι μέλος τοῦ φόρουμ).

Γίνονται προσπάθειες νά μᾶς ἀπαντήσει ἡ ΕΒΕ ἄν τό ἔχει ψηφοποιήσει.

Ἡ σημαντικότερη ὅμως πληροφορία μου εἶναι, ὅτι ἐπίκειται σέ λίγο καιρό ἔκδοσή του, ὁπότε δέν θά ἔχουμε πρόβλημα.


 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κάντε μια κρούση εδώ.
Ἀκριβῶς Βασίλη, αὐτό ἔχω κάνει, ὅπως τά ἔχουμε πεῖ ἐδῶ.
Ἔχω κάνει αἴτηση καί περιμένω. Παίρνω καί τηλ. παράλληλα (γιά νά δῶ μήπως κάτι δέν ἔκανα καλά ἤ νά μοῦ ἀπαντήσουν ἄν ὄντως ὑπάρχει ψηφοποιημένο), ἀλλά δέν ἀπαντοῦν· ἴσως εἶναι δύσκολη περίοδος.
Πάντως, ἀπ᾿ ὅ,τι ἔχω καταλάβει δέν πρέπει νά ἔχει ψηφιοποιηθεῖ.
Ἄν μοῦ τό δώσουν καί βέβαια θά γίνει αὐτό πού ἔκανε ὁ Νικόλαος.


 

pdimos

Δῆμος Παπατζαλάκης
Το υλικό του Τυπικού της Αγίας Σοφίας, απ' όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω, βρίσκεται στη φάση της τελικής επεξεργασίας και πρόκειται να εκδοθεί σύντομα...
Ας έχουμε υπομονή λοιπόν!
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πρός Νικόλαον Μάννην

Ἀγαπητέ Νικόλαε,
Ἐσύ πού «τά ἔχεις βρεῖ» μέ τήν ΕΒΕ..., διάβασε σέ παρακαλῶ τά παραπάνω καί ρώτησε, γιατί ἐγώ δέν τά κατάφερα...


Ας έχουμε υπομονή λοιπόν!

Κι ἀπ᾿ αὐτό ἔχουμε...
Εὐχαριστοῦμε!


 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμος;56455 said:

Πρός Νικόλαον Μάννην

Ἀγαπητέ Νικόλαε,
Ἐσύ πού «τά ἔχεις βρεῖ» μέ τήν ΕΒΕ..., διάβασε σέ παρακαλῶ τά παραπάνω καί ρώτησε, γιατί ἐγώ δέν τά κατάφερα...

Κι ἀπ᾿ αὐτό ἔχουμε...
Εὐχαριστοῦμε!


Τότε ἁλεῖται χωλός ὡς ἔλαφος, καὶ τρανή ἔσται γλῶσσα (τῶν ἄρτι) μογγιλάλων...!

Δ.
 

Πρός Νικόλαον Μάννην

Ἀγαπητέ Νικόλαε,
Ἐσύ πού «τά ἔχεις βρεῖ» μέ τήν ΕΒΕ..., διάβασε σέ παρακαλῶ τά παραπάνω καί ρώτησε, γιατί ἐγώ δέν τά κατάφερα...


Δεν υπάρχει ψηφιοποιημένο. Είναι σίγουρα ο κώδικας 2047; Δε μου βγάζει κάτι
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν υπάρχει ψηφιοποιημένο. Είναι σίγουρα ο κώδικας 2047; Δε μου βγάζει κάτι
Σίγουρα εἶναι αὐτός ὁ κώδικας.
Ὅπως εἶχα γράψει: «ἀπ᾿ ὅ,τι ἔχω καταλάβει δέν πρέπει νά ἔχει ψηφιοποιηθεῖ». Τό ἐπιβεβαιώνεις κι ἐσύ καί σ᾿ εὐχαριστοῦμε.

Θά ἀναμένουμε τήν ἀναγγελθεῖσα ἔκδοση· ὅπου κολλάει καί τό τοῦ Σκρέκα γνωμικό; Δέν τό κατάλαβα καλά...

Εὐχαριστοῦμε Νικόλαε!!!


 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Δεν υπάρχει ψηφιοποιημένο. Είναι σίγουρα ο κώδικας 2047; Δε μου βγάζει κάτι

Αυτός είναι. Τον έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε μια εισήγησή μου στις Βλατάδες. Αυτόν και άλλους παρόμοιους από την ΕΒΕ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

07-08-09
Το υλικό του Τυπικού της Αγίας Σοφίας, απ' όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω, βρίσκεται στη φάση της τελικής επεξεργασίας και πρόκειται να εκδοθεί σύντομα...
Ας έχουμε υπομονή λοιπόν!
Μετά ἀπό ἕνα χρόνο ἔχουμε κανένα νέο;​
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Περιπλανώμενος έπεσα πάνω σε αυτή τη σελίδα βρήκα το παρακάτω επισυναπτόμενο άρθρο. Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθά και περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Όποιος γνωρίζει την Γαλλικήν ή περισσότερες λεπτομέρειες ας μας διαφωτίσει!.

Σημ.: Ψάξτε λίγο καλύτερα τη σελίδα όποιος έχει χρόνο μήπως βρούμε και άλλα.
 

Attachments

  • article_rebyz_0766-5598_1976_num_34_1_2042.pdf
    2.6 MB · Views: 114
Last edited:
Περιπλανώμενος έπεσα πάνω σε αυτό. Δεν ξέρω κατά πόσο βοηθά και περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Όποιος γνωρίζει την Γαλλικήν ή περισσότερες λεπτομέρειες ας μας διαφωτίσει!.

Σημ.: Ψάξτε λίγο καλύτερα τη σελίδα όποιος έχει χρόνο μήπως βρούμε και άλλα.


Ευχαριστούμε πολύ Γιάννη.
Ο σύνδεσμος δεν λειτουργεί απευθείας για όλους, παρά μόνο για αυτόν που έκανε την αναζήτηση (πρόβλεπε Δημόσιες Βιβλιοθήκες). Για να εμφανιστεί το έγγραφο πρέπει να πάτε στην κεντρική σελίδα http://www.persee.fr/web/guest/home και στο κουτί αναζήτησης να βάλετε τις λέξεις που έβαλε και ο Γιάννης (δηλ. SAINTE SOPHIE THESSALONIQUE APRES RITUEL) όπως φαίνεται από το σύνδεσμο που έδωσε. Το πρώτο αποτέλεσμα στην αναζήτηση είναι το ζητούμενο.
 

ixadin

Ηχάδιν
Ι. ΦΟΥΝΤΟΥΛΗ, Το λειτουργικό τυπικό της Θεσσαλονικης μέχρι τον Η' αι.

(μου το έστειλαν)
 

Attachments

  • ΦΟΥΝΤΟΥΛΗΣ_Τυπικό Θεσσαλονίκης ως Η αιώνα.pdf
    109.1 KB · Views: 190


Τί εἶναι αὐτό;

Απόσπασμα από την Περίληψη του ἀρθρου, που λέει ότι το κείμενο είναι από τον κώδικα ΕΒΕ 2047, επεξεργασμένο, μεταφρασμένο στα γαλλικά και με κάποια προσανατολισμένα σχόλια που ενδιαφέρουν την αρχαιολογία.
 
Top