Yusuf Gebzeli

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Θέλησα να καταχωρήσω εδώ ένα -κατα τη γνώμη μου εκπληκτικό- κομμάτι από τον Τούρκο καλλιτέχνη Yusuf Gebzeli. Επειδή όμως αντιμετωπίζω κάποιο τεχνικό πρόβλημα με το "ανέβασμα" κομματιών ζήτησα από τον Δημήτρη τον Παπαγιαννούλη (κατά Ψαλτολόγιον "dpapagia") να το ανεβάσει για λογαριασμό μου... (Δημήτρη ευχαριστώ για τη βοήθεια... :wink::wink:)

ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ!!!!
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πολύ καλός, σχετικά άνετος στην τονικότητα περίπου του άνω ζω (ζω΄΄) που στέκεται αρκετή ώρα (μέτρηση με διαπασών).

Πολύ καλά διαστήματα και ακρίβεια στις αλλαγές.

Υ.Γ. Το "σχετικά" άνετος το γράφω συγκρίνοντάς τον με τον Cosar ο οποίος σε αντίστοιχη τονικότητα (άνω-άνω νη, νη΄΄) είναι πιο άνετος.

Πάντως "λεει" ο άνθρωπος.
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Για το κοστολόγιο του ανεβάσματος θα το συζητήσουμε μια άλλη φορά :p:p

Ιδού:




To ίδιο κομμάτι το έχω ανεβάσει εδώ

Σε μένα ο δίσκος γράφει ότι είναι ο Cosar, και η αλήθεια είναι ότι μοιάζει αρκετά.

Επίσης εδώ και εδώ (από το 1:00 λεπτό, περίπου) λέγει το ίδιο... ο Cosar.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Σε μένα ο δίσκος γράφει ότι είναι ο Cosar, και η αλήθεια είναι ότι μοιάζει αρκετά.

Είναι εμπορικός ο δίσκος; είναι σίγουρα δηλαδή ο Cosar;

Ίσως δε μου μοιάζει επακριβώς... μπορεί να κάνω όμως και λάθος...
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Είναι εμπορικός ο δίσκος; είναι σίγουρα δηλαδή ο Cosar;

Ίσως δε μου μοιάζει επακριβώς... μπορεί να κάνω όμως και λάθος...

Δεν είναι εμπορικός ο δίσκος, απλά αναγράφει το όνομά του, άρα μπορεί και να μην είναι αυτός.

Αγαπητέ Ιωάννη αν θέλεις πες μας πως βρήκες το όνομα Yusuf Gebzeli.

Εις το youtube εβρήκα αυτό (το οποίο είναι και πολύ ωραίο), και εις το οποίο μοιάζει όσο και ο Cosar (δηλαδή όχι τόσο πολύ - κάνει κάποια διαφορετικά γυρίσματα).

Μπερδεύτηκα...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
To ίδιο κομμάτι το έχω ανεβάσει εδώ

Σε μένα ο δίσκος γράφει ότι είναι ο Cosar, και η αλήθεια είναι ότι μοιάζει αρκετά.

Επίσης εδώ και εδώ (από το 1:00 λεπτό, περίπου) λέγει το ίδιο... ο Cosar.
Είναι εμπορικός ο δίσκος; είναι σίγουρα δηλαδή ο Cosar;

Ίσως δε μου μοιάζει επακριβώς... μπορεί να κάνω όμως και λάθος...

Δεν είναι ο İsmail Coşar...
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Δεν είναι ο İsmail Coşar...

Και σε εμένα δεν ακουγόταν για Cosar...

Υ.Γ. Το "σχετικά" άνετος το γράφω συγκρίνοντάς τον με τον Cosar ο οποίος σε αντίστοιχη τονικότητα (άνω-άνω νη, νη΄΄) είναι πιο άνετος.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
τα στοιχεία που παρέθεσα, ήταν τα στοιχεία που εμφανίζει το πρόγραμμα Windows Media Player όταν παίζει το cd-αντίγραφο πολυσυλλεκτικής συλλογής που έχω στην κατοχή μου...
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Εις το youtube εβρήκα αυτό (το οποίο είναι και πολύ ωραίο), και εις το οποίο μοιάζει όσο και ο Cosar (δηλαδή όχι τόσο πολύ - κάνει κάποια διαφορετικά γυρίσματα).

Μπερδεύτηκα...

Αυτό που βρήκατε, μοιάζει πολύ περισσότερο φωνητικά - νομίζω - με αυτό που ανέβασα παρά με τον Cosar....
Οι γνώστες ας επιβεβαιώσουν ή ας διαψεύσουν...
 
Top