Yπάρχουν υμνογράφοι σήμερα;

Aselinos

Μέλος
Ειμαι ενα νεωτατο μελος κ μπηκα στην ιστοσελιδα σας αναζητωντας ακουσματα βυζαντινης μουσικης απο ξενους καλλιτεχνες .
Στα λιγα λεπτα που ειμαι εδω μου βγηκε η απορια και σας τη θετω με την ελπιδα να μου τη λυσει καποιος :
Yπαρχουν υμνογραφοι σημερα ?
Αν ναι θα θελα να επικοινωνισω μαζι τους !
Ειναι αραγε εφικτο?
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Φυσικά και υπάρχουν (δόξα τω Θεώ!)

Σεβ. πρ. Πατρών Νικόδημος, Σεβ. Μητρ. Ρόδου Κύριλλος, ο αρχιμ. Νικόδημος Αεράκης, ιερομ. Αθανάσιος Σιμωνοπετρίτης, Καθηγουμένη Ισιδώρα Μονής Αγ. Ιεροθέου Μεγάρων, Δρ. Χαραλάμπης Μπούσιας και σίγουρα και άλλοι.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...καί φυσικά ὁ Ἀναγνώστης Παναγιώτης Μιχ. Σόμαλης, ἐπίλεκτον μέλος τοῦ Ψαλτολογίου καί συντονιστής.
Ἔχει συγγράψει ἀρκετές ἀκολουθίες σέ μνῆμες ἀγίων, δόκιμες, προσεγμένες, μέ πολύ καλή αἰσθητική καί ἐξειδικευμένη καλλιτεχνία, καί τό σπουδαιότερο πολύ προσεγμένες ἀπό πλευρᾶς τυπικοῦ.
Τόν εὐχαριστῶ δημόσια πού μοῦ ἔχει ἐπιδώσει "τιμῆς ἔνεκεν" τρεῖς ἀπό αὐτές.

Ἐπίσης ἔχω ὑπ᾿ ὄψιν μου τόν ἀγαπητό ἰατρό/καρδιοχειρουργό Νικόλαο Θαλασσινό - ὑμνογράφο. Δεῖτε ἕνα σύνδεσμο πού βρῆκα, πού γίνεται ἀναφορά στό ὄνομά του.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
π. Μάξιμος;13672 said:
...καί φυσικά ὁ Ἀναγνώστης Παναγιώτης Μιχ. Σόμαλης, ἐπίλεκτον μέλος τοῦ Ψαλτολογίου καί συντονιστής.
Ἔχει συγγράψει ἀρκετές ἀκολουθίες σέ μνῆμες ἀγίων, δόκιμες, προσεγμένες, μέ πολύ καλή αἰσθητική καί ἐξειδικευμένη καλλιτεχνία, καί τό σπουδαιότερο πολύ προσεγμένες ἀπό πλευρᾶς τυπικοῦ.
Τόν εὐχαριστῶ δημόσια πού μοῦ ἔχει ἐπιδώσει "τιμῆς ἔνεκεν" τρεῖς ἀπό αὐτές.


Εχθές επικοινωνήσαμε τηλεφωνικώς και λέγαμε για τον μακαριστό Γεράσιμο και τις Ακολουθίες...

Γιατί δε μας τα λές και σ' εμάς αυτά σειρούλα;
Πάντως και οι μελοποιήσεις του Παναγιώτη (σε γλώσσες Ανατολικής Ευρώπης) είναι πολύ αξιόλογες.

Πάντα ταπεινός και με πολύ χιούμορ η σειρούλα μου.

Εγώ να προσθέσω στα ονόματα των υμνογράφων
τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας κ. Ιωήλ.
Κάποια Δοξαστικά -ιδίως τοπικών Αγίων- είχα μελοποιήσει άλλα δε θυμάμαι που μπορεί να τα έχω...
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
π. Μάξιμος;13672 said:
...καί φυσικά ὁ Ἀναγνώστης Παναγιώτης Μιχ. Σόμαλης, ἐπίλεκτον μέλος τοῦ Ψαλτολογίου καί συντονιστής.

Εδώ έχουμε την περίπτωση όπου Υμνογράφος και μελοποιός είναι το ίδιο πρόσωπο.
(Στα στιχηραρικά μέλη- στα ειρμολογικά ίσως αν γράψει δικό του ειρμό!!! αν και έχουμε πολλούς ειρμούς σε αχρησία)

Κάτι το οποίο ίσχυε. Και έτσι πρέπει να είναι
π.χ. την περίοδο του Ιωάννου Δαμασκηνού όπως υποστηρίζει και ο κ. Ανατολικιώτης.

Σήμερα συμβαίνουν άλλα.
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
π. Μάξιμος;13672 said:
... καί τό σπουδαιότερο πολύ προσεγμένες ἀπό πλευρᾶς τυπικοῦ.

Κι αυτό είναι πολύ σημαντικό.
Να γνωρίζει ο Υμνογράφος και το Τυπικόν της Εκκλησίας.
Έχουν δεί- δυστυχώς- τα μάτια μου...

και το χειρότερο πήραν και εγκρίσεις...

θα μπορούσαν να πάρουν έγκριση μετά από έλεγχο εκτός από τα Δογματικά θέματα (τα οποία είναι πολύ σημαντικά)
και για το Τυπικόν μέρος τους.

Ας μή γράψω περισσότερα...

Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ὁ ἀγαπητός μας Διονύσιος Ἀνατολικιώτης ἔχει ἐπιμεληθεῖ, συμπληρώσει καί διορθώσει πολλές ἀκολουθίες, πού βλέπουμε σχεδόν σέ ὅλα τά τεύχη τῆς Συμβολῆς, μέ ἀποκορύφωμα τήν Ἀκολουθία τοῦ Προφήτου Δανιήλ (Συμβολή 20,33).
Εἶναι δυνάμει ὑμνογράφος καί ἔχει ἐκδώσει πάρα πολλά ἄλλα σχετικά. Ἔχει τεράστια πεῖρα.
Δέστε ἐδῶ.
 
Last edited:

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
π. Μάξιμος;13678 said:
Ὁ ἀγαπητός μας Διονύσιος Ἀνατολικιώτης ἔχει ἐπιμεληθεῖ, συμπληρώσει καί διορθώσει πολλές ἀκολουθίες, πού βλέπουμε σχεδόν σέ ὅλα τά τεύχη τῆς Συμβολῆς, μέ ἀποκορύφωμα τήν Ἀκολουθία τοῦ Προφήτου Δανιήλ (Συμβολή 20,33).
Εἶναι δυνάμει ὑμνογράφος καί ἔχει ἐκδώσει πάρα πολλά ἄλλα σχετικά.
Εὐχαριστῶ πολὺ γιὰ ὅλα αὐτά, ἀλλὰ ἐπιτρέψτε μου νὰ πῶ ὅτι ὁ χαρακτηρισμὸς «δυνάμει ὑμνογράφος» γιὰ τὸ πρόσωπόν μου εἶναι ὑπερβολικός. δὲν ἔχω ἀσχοληθῆ μὲ αὐτὸν τὸν τομέα ὡς παραγωγὸς ὕμνων. ὁ ἐπιμελητὴς καὶ διορθωτὴς εἶναι ἄλλο πρᾶγμα, εἶναι φιλολογικὴ (καὶ θεολογικὴ) ἐργασία. ὅπως ἀκριβῶς ἄλλο φιλόλογος καὶ ἄλλο λογοτέχνης. ἀκόμη καὶ ἂν κάποιος συνθέσῃ κάποια τροπάρια (ἕνα ἀπολυτίκιον ἢ ἕνα προσόμοιον) ἢ ἀκόμη ἂν κάποιος τύχῃ νὰ φτιάξῃ ἕναν παρακλητικὸν κανόνα στὴν ζωή του, προσωπικῶς δὲν νομίζω ὅτι δικαιοῦται νὰ χαρακτηριστῇ «ὑμνογράφος». κάποιος ποὺ ὑμνογράφησε γιὰ μιὰ φορὰ στὴν ζωή του μὲ μία ἐλάχιστη καὶ ἴσως ἀσήμαντη παραγωγή εἶναι ἴσως «ὑμνογραφῶν» ἀλλὰ ὄχι ὑμνογράφος. ἡ λέξις «ὑμνογράφος» ὡς ὅρος καὶ χαρακτηρισμὸς πρέπει νὰ χρησιμοποιῇται ὅπου ὑπάρχει σταθερά, μόνιμος ἢ διαρκής, δόκιμος καὶ γόνιμος ὑμνογραφικὴ ἐνασχόλησις. ἄλλο λοιπὸν ὁ «ὑμνογραφῶν» καὶ ἄλλο ὁ «ὑμνογράφος» (γιὰ μένα εἶναι καὶ τὰ δύο ξένα), ὅπως ἀκριβῶς ἄλλο ὁ «λογοτεχνίζων» καὶ ἄλλο ὁ «λογοτέχνης».
Μὲ ὁδηγεῖ τώρα αὐτὴ ἡ συζήτησις νὰ ἐκφράσω κάτι ποὺ ἀπὸ καιρὸν εἶχα στὸν νοῦν μου, ἀλλὰ δίσταζα νὰ τὸ γράψω. θὰ τὸ κάμω ὅμως εἰς τὸ οἰκεῖον θέμα, διότι δὲν ἀφορᾷ τὰ ὑμνολογικά.
Εἶναι εὐκαιρία νὰ πῶ ὅτι τὶς ἀκολουθίες ποὺ δημοσιεύονται στὴν Συμβολὴ τὶς ἐπιμελοῦνται ἐπίσης καὶ ἄλλοι συνεργάται, ὅπως πολλάκις δηλώνεται στὶς σχετικὲς εἰσαγωγές. μόνος μου ἐγὼ δὲν θὰ τὰ κατάφερνα καὶ δὲν θὰ προλάβαινα. ἐκεῖ ποὺ πολλὲς φορὲς ἔχω συμμετάσχει εἶναι στὰ τυπικὰ τῶν ἀκολουθιῶν, καὶ εἶναι ἕνας τομέας ποὺ πρέπει νὰ προσεχθῇ περισσότερον, ὅπως λέει καὶ ὁ Δημήτριος Καλπακίδης.
Να γνωρίζει ο Υμνογράφος και το Τυπικόν της Εκκλησίας. Έχουν δεί- δυστυχώς- τα μάτια μου... και το χειρότερο πήραν και εγκρίσεις...
θα μπορούσαν να πάρουν έγκριση μετά από έλεγχο εκτός από τα Δογματικά θέματα (τα οποία είναι πολύ σημαντικά) και για το Τυπικόν μέρος τους.

 
Last edited:

Aselinos

Μέλος
Μαλλον εχω χασει την επαφη για αγνωστο τεχνικο λογο με τον Κο Παναγιωτη Σομαλη που απο την πρωτη μου εμφανιση και ατο site και στο προταθεν θεμα βρηκα την αμεση ανταποκριση του .
Αν με δει ας επιτρεψει να συνεχισουμε .
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ευχαριστώ όλους για τα καλά των λόγια.

Όντως συνέταξα ακολουθίες δυτικών αγίων προ του σχίσματος κατ' αίτησιν Ορθοδόξων αδελφών από χώρες της Κεντρικής και Βορείου Ευρώπης αλλά και από ΗΠΑ. Οι ακολουθίες συνετάγησαν στην ελληνική γνωρίζω όμως ότι μετεφράσθησαν στη Γερμανική, την Αγγλική και άλλες γλώσσες. Πράγματι σε αυτές τις χώρες τις τελευταίες δεκαετίες υπάρχει ένα ρεύμα επιστροφής στην Ορθοδοξία και μάλιστα από ανθρώπους με εξαιρετική παιδεία οι οποίοι επιθυμούν να τιμούν τους τοπικούς των αγίους.

Και να κάνω και λίγο χιούμορ: ο β΄ ιερέας του ναού στον οποίο ψάλλω με τρόπο άκομψο με πίεσε στη διανομή του αντιδώρου να παραστώ και να ψάλλω στις εορτές της εβδομάδος (27 & 29/8). Εγώ αντέδρασα με τον "περίφημο" αγγλικό μου τρόπο (ευγενικά μεν, αλλά ψυχρά και αδιάφορα :rolleyes:) και με εφύμνιον "εγώ δεν μπορώ να έρχομαι καθημερινές, δεν έκανα τέτοια συμφωνία με τον προϊστάμενο και αν δεν σας κάνω βρέστε άλλον!" :) Αυτά και υπομονή με τον καύσωνα!
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Σχετικά με την αρχική ερώτηση -αν καλώς ερμηνεύω το σήμερα ως "στην εποχή μας"- ας μην παραλείψουμε παρακαλώ τον γέροντα Γεράσιμο Μικραγιαννανίτη που έχει συντάξει πάρα πολλές ακολουθίες αγίων.

Με την ευκαιρία, να σημειώσω ότι είναι πια καιρός οι εκκλησιαστικές εκδόσεις να προβούν στη γενναία απόφαση να εκδώσουν ειδικά τεύχη παραρτημάτων για κάθε Μηναίο με ακολουθίες νέων αγίων (το νέων περιλαμβάνει ακόμα και τόσο μεγάλους αγίους όπως τον άγιο Νεκτάριο ή τους αγίους Ραφαήλ, Νικόλαο και Ειρήνη!), ώστε και οι ιεροψάλτες να μην ψάχνουν κάθε φορά για την αντίστοιχη φυλλάδα, αλλά και ο κάθε άγιος να λαμβάνει την τιμή που του αρμόζει.
Ευχαριστώ...
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Και για να ευλογήσω και λίγο τα γένια της περιοχής μου:), ακολουθίες έχει γράψει και ο Απόστολος Παπαχρήστος.
 

Aselinos

Μέλος
ευχαριστω ολους οσους εχουν ανταποκριθει σ αυτο το ερωτημα κ τους ευχομαι καλη χρονια
ευχαριστω ιδιαιτερα τον Παναγιωτη που επεδειξε ιδιαιτερη ευαισθησια και επιμελειται ακομα το θεμα και του ευχομαι Υγεια και επιτυχια σ ο,τι κανει
 
Top