Xερουβικό Θρ.Στανίτσα - Ήχος πλ.α' - Αφιερωμένο στον μουσοτραφή Νικόλαο Ξύδαν (Πρίγκηπος 1958)

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Αγαπητά μέλη του Ψαλτολογίου παραθέτω δωράκι μπομπάτο...!!! :D:D:D

Υπό τις ''ευλογίες'':D:D:D λοιπόν του Ευάγγελου Σφακιανάκη, επισυνάπτω ένα χειρόγραφο Χερουβικό του Θρασυβούλου Στανίτσα σε Ήχο πλ.α', το οποίο, ο Άρχοντας τότε Λαμπαδάριος, το αφιερώνει στον μουσοτραφή Νικόλαο Ξύδαν (Πρίγκηπος 1958).

Παραθέτω επίσης και μία ηχητική απόδοση του παρακάτω Χερουβικού, από τον Ευάγγελο Σφακιανάκη στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Επιταλίου (Αγουλινίτσα) το έτος 2000.

Διά την ιστορία, αναφέρω ότι δίπλα του (Ε.Σφακιανάκη) στο αναλόγιο παρευρίσκοντο ο Βασίλειος Αγωγιάτης ο οποίος αποτελούσε επιστήθιο φίλο του Άρχοντα, καθώς επίσης και ο Βασίλειος Καλογερόπουλος ετεροθαλής αδελφός του Άρχοντα.

Καλή ακρόαση ... !!! :):):)
 

Attachments

  • Xερουβικόν - Ήχος πλ.α' - Θρ.Στανίτσα αφιερωμένο στον μουσοτραφή Νικόλαο Ξύδαν - Σελ.1η.JPG
    178.3 KB · Views: 337
  • Σελίδα 2η.JPG
    193.6 KB · Views: 147
  • Σελίδα 3η.JPG
    182 KB · Views: 116
  • Σελίδα 4η.JPG
    178.3 KB · Views: 130
  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟ - ΗΧΟΣ ΠΛ. Α - ΝΙΚ. ΞΥΔΑΝ - 2000.mp3
    8.4 MB · Views: 376

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Αν δεν με απατά η μνήμη μου το πρωτότυπο βρίσκεται στα χέρια του κ. Θ. Βασιλικού....
(Εκτός και με γέλασε το μάτι μου - δηλ. να είναι πολύ καθαρή φωτοτυπία!) Η φωτοτυπία που έχω εγώ είναι επίσης πολύ καλή, βγαλμένη από αυτό του κ. Βασιλικού...
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
stanitsas Παραθέτω επίσης και μία ηχητική απόδοση του παρακάτω Χερουβικού, από τον Ευάγγελο Σφακιανάκη στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Επιταλίου (Αγουλινίτσα) το έτος 2000.

Διά την ιστορία, αναφέρω ότι δίπλα του (Ε.Σφακιανάκη) στο αναλόγιο παρευρίσκοντο ο Βασίλειος Αγωγιάτης ο οποίος αποτελούσε επιστήθιο φίλο του Άρχοντα, καθώς επίσης και ο Βασίλειος Καλογερόπουλος ετεροθαλής αδελφός του Άρχοντα.

[Αριστερά ποιος έψαλλε μήπως ξέρεις;
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αν δεν με απατά η μνήμη μου το πρωτότυπο βρίσκεται στα χέρια του κ. Θ. Βασιλικού....

Λάθος το πρωτότυπο το έχω εγώ! :D:p

Ούτε γραμμές ούτε μαυρίλες*. Για του λόγου το αληθές ανοίξτε το συνημμένο και θα πεισθείτε! :D:wink:

Χαραλάμπης

*Εντάξει, ομολογώ... Το photoshop την έκανε τη δουλειά! :eek:

ΥΓ. Πάντως φοβερός ο Ευάγγελος, του δίνει και καταλαβαίνει του μαθήματος! :)
 

Attachments

  • Xerouvikon_Stanitsa_PLA_Afierwsi_NikXydan.pdf
    1.6 MB · Views: 729
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Νομιζω οτι το αυθεντικο βρισκεται στα χερια του ιδιου του κ.Ξυδα. Στην Ελλαδα ειναι αγνωστο πως κυκλοφορησε. Παντως συμφωνα με πληροφοριες που μου ειχε δωσει ενα εκλεκτο μελος του ψαλτολογιου παλαιωτερα, και που γνωριζει πολυ καλα τον κυριο Ξυδα, ο κ.Ξυδας δεν ειχε δωσει ποτε αυτο το χερουβικο σε κανενα. Τωρα το πως και το ποτε, ο ενας Θεος γνωριζει!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Νομιζω οτι το αυθεντικο βρισκεται στα χερια του ιδιου του κ.Ξυδα. Στην Ελλαδα ειναι αγνωστο πως κυκλοφορησε. Παντως συμφωνα με πληροφοριες που μου ειχε δωσει ενα εκλεκτο μελος του ψαλτολογιου παλαιωτερα, και που γνωριζει πολυ καλα τον κυριο Ξυδα, ο κ.Ξυδας δεν ειχε δωσει ποτε αυτο το χερουβικο σε κανενα. Τωρα το πως και το ποτε, ο ενας Θεος γνωριζει!

Γιάννη,

Πολύ ενδιαφέρον αυτά που λες. Εγώ το χειρόγραφο (δηλαδή, φωτοτυπία, φυσικά...) το πήρα το 2004 όταν μου το έδωσε ο ίδιος ο Βαγγέλης ο Μένεγας, πρωτοψάλτης του Ι.Ν.Αγ. Δημητρίου Αμπελοκήπων. Ο κ. Ξύδας θα έπρεπε κάπου, κάποτε, να το είχε δώσε σε κάποιον και φωτοτυπήθηκε. Ίσως να μην θυμάται...

Απόστολος
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αποστολη,

Η δικη μου φωτοτυπια (που ειχα ανεβασει στο ψαλτολογιο παλαιωτερα) προερχεται απο μαθητη του Γεωργιαδη. Μου ειχε δωσει το '99 δυο τομους με διαφορα κειμενα, και αναμεσα τους βρισκοταν και αυτο. Τωρα, το πως και το γιατι ισως ειναι παλαια ιστορια. Ισως ο Γιαννης μπορει να ρωτησει τον αρχοντα για περισσοτερα.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
... επισυνάπτω ένα χειρόγραφο Χερουβικό του Θρασυβούλου Στανίτσα σε Ήχο πλ.α', το οποίο, ο Άρχοντας τότε Λαμπαδάριος, το αφιερώνει στον μουσοτραφή Νικόλαο Ξύδαν (Πρίγκηπος 1958).

Παραθέτω επίσης και μία ηχητική απόδοση του παρακάτω Χερουβικού, από τον Ευάγγελο Σφακιανάκη στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Επιταλίου (Αγουλινίτσα) το έτος 2000.

Ούτε γραμμές ούτε μαυρίλες*. Για του λόγου το αληθές ανοίξτε το συνημμένο και θα πεισθείτε! :D:wink:

Χαραλάμπης

*Εντάξει, ομολογώ... Το photoshop την έκανε τη δουλειά! :eek:

Κοιτώντας το καθαρισμένο κείμενο του Χάρη του Συμεωνίδη και ακούγοντας τον Ευάγγελο Σφακιανάκη να ψάλλει αρχοντικά το εν λόγω χερουβικό, διαπίστωσα ότι το photoshop μάλλον την παραέκανε την δουλειά του καθαρίσματος (λείπει ένα κέντημα στην κατάληξη του "χερουβίμ", υπάρχει ένα κέντημα παραπάνω στην 2η γραμμή του "Τριάδι", γίνεται ένα μπέρδεμα στην 5η γραμμή του "Τριάδι", λείπει ένα ομαλό στην κατάληξη του "Τριάδι", ίσως και άλλα). Στην πορεία όμως είδα ότι ίσως να μην έφταιγε το photoshop, καθώς και το κείμενο του Γιάννη του Βενιέρη έχει ήδη τα πιο πολλά από αυτά τα προβλήματα.

Ειπα να βαλω και γω ενα Χερουβικο του Στανιτσα απο την Πολη, που γραφτηκε σαν σημερα τις 30-9-1958, πριν απο 50 χρονια.
...
Υ.Γ. Συγγνωμη για την κακη ποιοτητα, αλλα ειναι λογω της παλαιας φωτοτυπιας. Αν καποιος εχει την δυνατοτητα, θα ηταν καλο να καθαρογραφει ωστε να ειναι ευκολοτερο να το ψαλουν (οσοι ειναι μερακληδες) και στο αναλογιο.

Έτσι, εφόσον υπήρχε και το άλλο σκανάρισμα (φωτογράφηση) από τον master_yanni σε άλλο θέμα του Ψ, το οποίο δεν έχει αυτά τα προβλήματα, επιχείρησα έναν εκ νέου καθαρισμό από εκεί με το Scan Tailor. Στην πορεία βέβαια μου πήρε κάποιες ώρες, αλλά επειδή είναι ιδιαίτερο μάθημα δεν το άφησα στο μέση. Το αποτέλεσμα ομολογώ πως δεν είναι και το καλύτερο, αλλά νομίζω ότι το κείμενο διαβάζεται εύκολα απ' όσους θέλουν.

Καλό ψάλσιμο τώρα στους μερακλήδες, όπως λέει κι ο master_yanni ...
 

Attachments

  • Χερουβικόν ήχος πλ α σύντομον - Θρασυβούλου Στανίτσα - εις Ξύδαν.pdf
    478.2 KB · Views: 110

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κοιτώντας το καθαρισμένο κείμενο του Χάρη του Συμεωνίδη και ακούγοντας τον Ευάγγελο Σφακιανάκη να ψάλλει αρχοντικά το εν λόγω χερουβικό, διαπίστωσα ότι το photoshop μάλλον την παραέκανε την δουλειά του καθαρίσματος (λείπει ένα κέντημα στην κατάληξη του "χερουβίμ", υπάρχει ένα κέντημα παραπάνω στην 2η γραμμή του "Τριάδι", γίνεται ένα μπέρδεμα στην 5η γραμμή του "Τριάδι", λείπει ένα ομαλό στην κατάληξη του "Τριάδι", ίσως και άλλα). Στην πορεία όμως είδα ότι ίσως να μην έφταιγε το photoshop, καθώς και το κείμενο του Γιάννη του Βενιέρη έχει ήδη τα πιο πολλά από αυτά τα προβλήματα.



Έτσι, εφόσον υπήρχε και το άλλο σκανάρισμα (φωτογράφηση) από τον master_yanni σε άλλο θέμα του Ψ, το οποίο δεν έχει αυτά τα προβλήματα, επιχείρησα έναν εκ νέου καθαρισμό από εκεί με το Scan Tailor. Στην πορεία βέβαια μου πήρε κάποιες ώρες, αλλά επειδή είναι ιδιαίτερο μάθημα δεν το άφησα στο μέση. Το αποτέλεσμα ομολογώ πως δεν είναι και το καλύτερο, αλλά νομίζω ότι το κείμενο διαβάζεται εύκολα απ' όσους θέλουν.

Καλό ψάλσιμο τώρα στους μερακλήδες, όπως λέει κι ο master_yanni ...


Υπάρχει κ εδώ, ευλογημένε.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Υπάρχει κ εδώ, ευλογημένε.

Όντως, σελ. 133 ... Έπρεπε να είχα κοιτάξει εκεί πρώτα ... Ας πρόσεχα!

Ζητώ συγγνώμη για το spamάρισμα σε δύο θέματα του Ψ ...
 
Top