www.imth.gr

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πηγαίνοντας στο www.imth.gr επιλέξτε ΨΗΦΙΑΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ > ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ. Στη σελίδα που θα ανοίξει, στην πρώτη μπάρα, επιλέξτε ΗΧΗΤΙΚΟ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ και πατήσετε ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ (χωρίς απαραίτητα να βάλετε λέξη-κλειδί). Θα προκύψει μια λίστα 335 ηχογραφήσεων παλαιών Θεσσαλονικέων ψαλτών, των Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου, Χαριλάου Ταλιαδώρου, Αθανασίου Καραμάνη, Αθανασίου Παναγιωτίδη, Ζαχαρία Πασχαλίδη, Σωτηρίου Φωτοπούλου, Σπυρίδωνος Μαϊδανόγλου και λοιπών. Οι συνδέσεις, που αναφέρουν το όνομα του συνθέτη και όχι του εκτελεστή, οδηγούν σε σελίδες με πληροφορίες για το ποιος είναι ο ψάλτης, ο συνθέτης, η ημερομηνία και ο τόπος της κάθε ηχογράφησης, καθώς και την ίδια την ηχογράφηση. Είναι πολύ άσχημη η αρχειοθέτηση. Φανταστείτε ότι για να δει κανείς τι υλικό υπάρχει πρέπει να κάνει κλικ σε κάθε μία από τις 335 υποσυνδέσεις και να κατεβάσει ένα-ένα αρχείο, το οποίο έχει σαν όνομα έναν αριθμό και τίποτε άλλο. Υπάρχει υλικό, όμως, θησαυρός. Θα άξιζε, αφού το υλικό είναι ούτως ή άλλως δημοσιευμένο στο Internet, να αναλάβουμε όσοι έχουμε το μεράκι ένα μέρος των ηχογραφήσεων, να γράψουμε τον τίτλο κάθε κομματιού, και να τα ξανα-ανεβάσουμε αρχειοθετημένα στο forum. Παράδειγμα για ομοιομορφία: Χρύσανθος_Θεοδοσόπουός-Αξιον εστίν-Ναυπλιώτου.mp3 και στις ιδιότητες (δεξί κλικ-Σύνοψη ή Summary), στο έτος: Αγ. Δημήτριος, 1979. Αν προθυμοποιείστε και δεν υπάρχει και αντίρρηση εκ μέρους των διαχειριστών για μια τέτοια ενέργεια, δηλώστε το στην υποενότητα αυτή ώστε να αναλάβει ο καθένας μας από 20 ή 40 υποσελίδες (εμφανίζονται ανά 20).
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Γιάννη, καλή ανακάλυψη! Δεν υπάρχει πρόβλημα από μένα αρκεί στα ανάλογα θέματα που θα ανοίγονται να μπαίνει σύνδεσμος και αναφορά στην αρχική σελίδα που βρέθηκε το υλικό. Δείτε τί μπορείτε να κάνετε... αν προλάβω θα βοηθήσω και εγώ.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Προσπάθησα και με firefox και με Iexplorer και τα δύο μου κατεβάζουν μεν mp3 αλλά μεγέθους 1,6Κb που δεν παίζουν.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
εδώ και καιρό τα αρχεία δεν κατεβαίνουν- θα υπάρχει πρόβλημα στη σελίδα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για να είμαι ειλικρινής, είχα κατεβάσει παλαιότερα τα 80 πρώτα και δεν τα αρχειοθέτησα. Απλά, απειδή θέλει πολλή δουλειά, πρότεινα μήπως μπορούσαμε να τη μοιραστούμε. Τώρα που βλέπω πως δεν κατεβαίνουν θα κάνω ό,τι έχω ήδη κατεβάσει και θα τα ξανα-ανεβάσω εδώ.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Πράγματι δεν κατεβαίνουν.Λέω αν ρωτάγαμε τους υπεύθυνους του site τι συμβαίνει και δεν κατεβαίνουν και αν προκειται να διορθώσουν το προβλημα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Απάντηση στο mail δεν έλαβα, όμως μπήκα και δοκίμασα ένα - δύο και είδα ότι κατεβαίνουν. Αύριο θα ανεβάσω τα αρχεία που έχω ήδη κατεβάσει μετονομασμένα με όλες τις λεπτομέρεις της ηχογράφησης. Αν υπάρχει κόσμος που προθυμοποιείται να συνεχίσει τη δουλειά, προτίνω, για λόγους ομοιομορφίας, να συνεχίσει τον ίδιο τρόπο μετονομασίας, αλλά και να το δηλώνει εδώ απ' την αρχή ότι θα αναλάβει π.χ. τα αρχεία 81-100 για να μην κάνουμε τζάμπα δουλειά.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αν υπάρχει κόσμος που προθυμοποιείται να συνεχίσει τη δουλειά ...

Υπάρχει τουλάχιστον ένας ;) Αναμένωμεν...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Από : Βασίλη Κιαμηλίδη
Προς: Γιάννη Μπουλμπουτζή

Γιάννη Ευχαριστούμε πολύ. Στον δικό μου Η/Υ κατεβαίνουν.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ιδού, λοιπόν, ό,τι έχω κάνει μέχρι τώρα. Τα αρχεία είναι στη μορφή
Ερμηνευτής-Σύνθεση όπως αναγράφεται στη σελίδα του κομματιού, Συνθέτη, ήχ. τάδε. Για έτος έχω τον ιερό ναό και τη χρονολογία. Αυτά τα συμπληρώνετε με δεξί κλικ - καρτέλα "Σύνοψη", επιλογή "Για προχωρημένους" και κάνετε κλικ στο πεδίο '"Ετος"
imth_a.zip http://www.mediafire.com/?ywc3ninx9nm
imth_b.zip http://www.mediafire.com/?nl942sytw4j
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ιδού, λοιπόν, ό,τι έχω κάνει μέχρι τώρα. Τα αρχεία είναι στη μορφή
Ερμηνευτής-Σύνθεση όπως αναγράφεται στη σελίδα του κομματιού, Συνθέτη, ήχ. τάδε. Για έτος έχω τον ιερό ναό και τη χρονολογία. Αυτά τα συμπληρώνετε με δεξί κλικ - καρτέλα "Σύνοψη", επιλογή "Για προχωρημένους" και κάνετε κλικ στο πεδίο '"Ετος"
imth_a.zip http://www.mediafire.com/?ywc3ninx9nm
imth_b.zip http://www.mediafire.com/?nl942sytw4j

Αγαπητε Γιαννη , πολλα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
Ειχα προσπαθησει και γω παλαιωτερα να τα κατεβασω αλλα δεν κατεβαιναν .
Και εστειλλα και εγω μεηλ , αλλα ουτε εγω πηρα απαντηση .
Καλη Ανασταση .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Από : Βασίλη Κιαμηλίδη
Προς: Γιάννη Μπουλμπουτζή

Γιάννη Ευχαριστούμε πολύ. Στον δικό μου Η/Υ κατεβαίνουν.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια

Βασιλη , μιας και στον δικο σου Η/Υ κατεβαινουν , αντε τι καθεσαι ; Βαλε μπρος και κατεβωανεβαζε . Ευχαριστουμεν εκ των προτερων .
Καλη Ανασταση .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀνακάλυψα κι ἐγώ τήν ἀνακάλυψη...!!!
Ὄντως τί ὑλικό ὑπάρχει!!!
340 περίπου ἠχητικά ντοκουμέντα.
Ἔγινε πολύ δουλειά καί ἀπό τόν Γιάννη Μπουλμπουτζή. Ἔχει ὁλοκληρωθεῖ;
Πάντως καί μόνον νά ἐπιλέγεις καί νά ἀκοῦς κατ᾿ εὐθείαν, ὅπως ἐξηγεῖται στό #1 ἀρκεῖ.
http://www.imth.gr/default.aspx?lang=el-GR&loc=1&page=163

 
Top