[Ανακοίνωση] Virtual Psaltica 2009+ : Νέο δωρεάν πρόγραμμα για τη συγγραφή της Βυζαντινής Μουσικής στον Η/Υ

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ φίλε, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Αισθάνομαι όμως την ανάγκη να ευχαριστήσω εσάς, και στο πρόσωπό σας και όλους πριν από σας, που δαπανήσατε τόσες ώρες αφιλοκερδώς, για να μπορούμε να γράφουμε εμείς εύκολα κείμενα βυζαντινής μουσικής.
Εύχομαι το όλο εγχείρημα, όπως συνέβη και με τα προηγούμενα, να αποβεί προς δόξαν του τριαδικου Θεού και δική σας ευλογία.
 

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Συνάδελφε η σελίδα στην οποία έχει κάνει upload το πρόγραμμα δεν είναι και τόσο αξιόπιστη. Γιατί δε χρησιμοποιείς το www.rapidshare.com? Το μονο κακό με αυτόν τον είναι οτι αν εχεις δωρεάν account σου διαγραφουν τα αρχεία μετά από ενα μήνα.
 

George

Ιεροψάλτης
Εκτός των άλλων με έχει ζαλίσει αυτή η σελίδα.... :mad:

Sorry, the free service is at full capacity.

Ντε και καλά να μας κάνουν premium users, τελικά θα τα καταφέρω :confused:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ας το ανεβάσει κάποιος εδώ για ευκολία, αναφέροντας την πηγή.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Βλέπω στα υποστηριζόμενα συστήματα: "LINUX μέσω wine". Στ' αλήθεια το τέσταρες και δουλεύει; Γιατί, ως γνωστόν, οι μακροεντολές του Office δεν δουλεύουν στο Linux ούτε μέσω wine. Εγώ είχα τεστάρει το 2008 στο virtual box και δούλευε, εκεί όμως ήταν επόμενο να δουλέψει, αφού είναι κανονική virtual εγκατάσταση windows και όχι προσομοίωση.
Ας το ανεβάσει κάποιος εδώ για ευκολία
Ορίστε.
 

Attachments

  • Virtual Psaltica2009+.exe.zip
    19.9 MB · Views: 917

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Βλέπω στα υποστηριζόμενα συστήματα: "LINUX μέσω wine". Στ' αλήθεια το τέσταρες και δουλεύει; Γιατί, ως γνωστόν, οι μακροεντολές του Office δεν δουλεύουν στο Linux ούτε μέσω wine. Εγώ είχα τεστάρει το 2008 στο virtual box και δούλευε, εκεί όμως ήταν επόμενο να δουλέψει, αφού είναι κανονική virtual εγκατάσταση windows και όχι προσομοίωση.
Φίλε είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ: το πρόγραμμά σου δουλεύει κανονικά στο Linux!!! Σε αντίθεση με την έκδοση 2008, αυτή τη φορά η εγκατάσταση προχωράει κανονικά και ολοκληρώνεται στο wine! Στο προηγούμενο μήνυμά μου είχα υπόψιν τις μακροεντολές που εισάγονται στο Open Office, στο οποίο όντως το πρόγραμμα δεν δουλεύει, είτε στα windows είτε στο linux. Όμως με το Micro$oft Office εγκατεστημένο στο Linux, το Virtual Psaltica 2009+ δουλεύει κανονικά!!! Ευχαριστούμε!!! :)
 

manousiakisd

Μέλος
Εκτός των άλλων με έχει ζαλίσει αυτή η σελίδα.... :mad:



Ντε και καλά να μας κάνουν premium users, τελικά θα τα καταφέρω :confused:

!!! ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ, ΠΑΤΑΤΕ DOWNLOAD ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ. !!!:D
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
!!! ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ, ΠΑΤΑΤΕ DOWNLOAD ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ. !!!:D

Αγαπητέ κ. Μανουσιάκη,χαιρετώ.
Κατέβασα το πρόγραμμα κάνοντας όλες τις ενέργειες όπως λέει στο video ,μα όταν πάω να γράψω φθόγγους μου βγάζει γράμματα και αριθμούς(άσχετα με αυτά που πρέπει).Σε παρακαλώ άν θέλεις μου δίνεις κάποια εξήγηση.Σου έστειλα και Π.Μ.
Ευχαριστώ,πάντως εκ των προτέρων για την μέγάλη σου προσφορά.
Γιώργος Παλιούρας
 

manousiakisd

Μέλος
Κύριε Παλιούρα από την Τετάρτη 18/02 και μετά μπείτε στην ιστοσελίδα byzantina2008.weebly.com και κατεβάστε το αρχείο γραμματοσειρές από την καρτέλα ''εγκατάσταση''. Στην συνέχεια αφού τις κατεβάστε αντιγράψτε 'τες και επικολείστε 'τες στον φάκελο ''γραμματοσειρές'' που βρίσκετε στον ''πίνακα ελέγχου''. Αυτό πιστεύω να λύσει το πρόβλημα, όπως και να' χει πείτε τι έγινε στο manousiakisd@windowslive.com
 
Last edited:

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Κύριε Μανουσιάκη, δεν μπορώ να το εγκαταστήσω.
Σας έστειλα και email.
Χρησιμοποιώ τα Vista. Μήπως υπάρχει πρόβλημα με τα Vista;
Με βοηθάτε σας παρακαλώ, προκειμένου να κάνω την εγκατάσταση;
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Κύριε Μανουσιάκη, δεν μπορώ να το εγκαταστήσω.
Σας έστειλα και email.
Χρησιμοποιώ τα Vista. Μήπως υπάρχει πρόβλημα με τα Vista;
Με βοηθάτε σας παρακαλώ, προκειμένου να κάνω την εγκατάσταση;

Kαι εγώ το ίδιο......
 

manousiakisd

Μέλος
βασικά, αρκετοί γνωστοί μου το χρησιμοποιούν σε vista και δεν έχει εμφανιστεί κανένα πρόβλημα! το πρόβλημα είναι μεμονωμένο, γι' αυτό δείτε τις παρακάτω οδηγίες για μια λύση καβάντζα:D !!!


1) κατεβάστε το (zip) επισυναπτόμενο αρχείο του προγράμματοςhttp://www.sendspace.com/file/aoo86phttp://www.sendspace.com/file/aoo86p .Για να το εκτελέστε στον η/υ σας πρέπει να έχετε το πρόγραμμα για συμπιεσμένα αρχεία, αν όχι κατεβάστε το δωρεάν από την google γράφοντας zip program donwload ή www.7-zip.org/.
2) Αφού κατεβάστε το συμπιεσμένο αρχείο αποσυμπιέστε το στην επιφάνεια εργασίας,
3) Στη συνέχεια ακολουθήστε το video με τις οδηγίες που υπάρχει στον φάκελο του προγράμματος
4) Αφού τις ακολουθήστε έχετε εγκαταστήσει το πρόγραμμα με επιτυχία! όσον αφορά το αρχείο εγκατάστασης που σας βγάζει πρόβλημα διαγράψτε το. Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνηση, επικοινωνήστε μαζί μου.
 

Attachments

  • Virtual Psaltica 2009+.rar
    20 MB · Views: 220

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Κύριε Μανουσιάκη
Αφού ακολούθησα τις οδηγίες σας, εξακολουθεί να μην το εγκαθιστά. Νομίζω..:rolleyes:
Βγάζει στην επιφάνεια εργασίας,πάλι το ίδιο σχέδιο(την γαλάζια κασετίνα), αλλά αυτήν την φορά έχει κόκκινη διαγραφή και γράφει από κάτω "Uninstal.exe".
Βέβαια, ταυτόχρονα παρουσιάζεται και ο φάκελος "Vistual Psaltica 2009+".
Τι γίνεται λοιπόν;;;;
Είναι έτοιμο το πρόγραμμα προς εκτέλεση;;;:rolleyes:
Αυτό αγνοώ;;;Το "Uninstal.exe";;;;;
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Όταν δεν έχει κανείς ασχοληθεί με τον υπολογιστή και ξαφνικά έχει βαλθεί (σαν κι εμένα) να τα μάθει όλα όσο πιό γρήγορα γίνεται,το μόνο που κάνει είναι να παιδεύει τον κόσμο.:p
Λοιπόν, επειδή εγώ έχω το Microsoft Office Word 2007, οι εντολές δεν είναι με την ίδια σειρά, που δείχνει το Video.
Βρήκα μετά από παίδεμα:rolleyes:, τα "πρότυπα", πήγα στην "οργάνωση", μετά "Μακροεντολές"...
Σ΄αυτο το σημείο, έχει μιά διαφορά..
Όταν επιλέγω στη στήλη "Μακροεντολές διαθέσιμο στο:Virtual Psaltica 2009",
με το "κλείσιμο αρχείου" την εντολή την πηγαίνει μόνο του στη στήλη "Normal.dotm", αλλά γράφει "απόNοrmal...." και η στήλη "στοVistual...." μένει κενή.Η δε εντολή "αντιγραφή", είναι ανάποδα, από Normal στο Vistual..
Συνεχίζω...Αγνοώ αυτή τη διαφορά, και προχωρώ στο κλείσιμο, αφήνοντας κενή την στήλη "Virtual'.
Τώρα, έχει το Word, μία μπάρα, όπου γράφει: Προειδοποίηση ασφαλείας "επιλογές". Εκεί διαλέγω το "Ενεργοποίηση αυτού του περιεχομένου". Και τέλος.
Δεν παρουσιάζονται όμως οι πίνακες,στο πλάι, όπως στο video.
Τι κάνω από δω και πέρα;;
Που θα τους βρώ να τους φέρω μπροστά;;;
Επίσης χάνονται τα "πρόσθετα" από την μπάρα εργασίας.
Συνχωρέστε με..Σίγουρα σας κούρασα, αλλά τα γράφω μήπως έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα.
Ευχαριστώ πολύ
 
Top