Video με Απόστολο και Χερουβικό

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
VIDEO με τον πρωτοψαλτη Γιωργο Λαμπροπουλο με Αποστολο και Χερουβικο . Προσεξτε πως κλεινει τα ματια στο Χερουβικο , κατι που εκανε και ο Στανιτσας οταν εψαλλε σολο .
http://www.youtube.com/watch?v=vg4oZP3ycpA
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
συγχωρέστε με καλέ μου κυρ- Βαγγέλη, και μ' όλο το σεβασμό, αλλά το κλείσιμο των ματιών μου φαίνεται ασήμαντη λεπτομέρεια και άσχετη με την ποιότητα του ψάλλειν. (Για να μην πω ότι μου μοιάζει πολύ ευσεβοφανές!!)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
συγχωρέστε με καλέ μου κυρ- Βαγγέλη, και μ' όλο το σεβασμό, αλλά το κλείσιμο των ματιών μου φαίνεται ασήμαντη λεπτομέρεια και άσχετη με την ποιότητα του ψάλλειν. (Για να μην πω ότι μου μοιάζει πολύ ευσεβοφανές!!)

Μα, γιατί; Κι εγώ έχω συλλάβει τον εαυτό μου να το κάνει ασυναίσθητα πάρα πολλές φορές. Με βοηθάει να απομονώνομαι για να μπορέσω να συγκεντρωθώ, να βιώσω και να απολαύσω το ψαλλόμενο. Δεν ξέρω αν είναι σωστό, πάντως για μένα είναι πολύ βοηθητικό και αυθόρμητο.
 
Πράγματι... πολύ ωραίος...
Με μεγάλη άνεση στη φωνή και μεγάλη αναπνοή.
Τον είχα ακούσει πριν από χρόνια σε μία κασέτα και μου είχε κάνει εντύπωση.
Δεν τον είχα δει όμως ποτέ.

Σας ευχαριστούμε κ. Βαγγέλη.
 
συγχωρέστε με καλέ μου κυρ- Βαγγέλη, και μ' όλο το σεβασμό, αλλά το κλείσιμο των ματιών μου φαίνεται ασήμαντη λεπτομέρεια και άσχετη με την ποιότητα του ψάλλειν. (Για να μην πω ότι μου μοιάζει πολύ ευσεβοφανές!!)

Συγχώρεσέ με φίλε chanendes, αλλά το κλείσιμο των ματιών δεν είναι και τόσο ασήμαντο και άσχετο με την ποιότητα του ψάλλειν, αφού βοηθάει στην καλύτερη συγκέντρωση του ψάλλοντα. Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό ybulbu, γιατί και μένα με βοηθάει πολύ.
Και εκτός αυτού... για να το προχωρήσω λιγάκι... :rolleyes::rolleyes:
προτιμώ να τα έχω κλειστά, παρά να κοιτάω τον κόσμο, όπως κάνουν αρκετοί. :wink::wink::wink:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Γνωρίζουμε τι οφφίκιο έχει;

Άρχων Πρωτοψάλτης της Ιεράς Μητροπόλεως Νικαίας (στην οποία υπαγεται κ το Αιγάλεω)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Το κλεισιμο των ματιων , εγω το ερμηνευω οτι ψαλλει απο καρδιας , οτι εκεινη την στιγμη ειναι ''δωσμενος'' σε αυτο που κανει , το νειωθει , το αισθανεται , το ζει .
Ισως αυτο να μην σημαινει τιποτα για καποιους . Σε αλλους ομως σημαινει πολλα .
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Το κλεισιμο των ματιων , εγω το ερμηνευω οτι ψαλλει απο καρδιας , οτι εκεινη την στιγμη ειναι ''δωσμενος'' σε αυτο που κανει , το νειωθει , το αισθανεται , το ζει .
Ισως αυτο να μην σημαινει τιποτα για καποιους . Σε αλλους ομως σημαινει πολλα .

Eυάγγελε συμφωνώ με την ερμηνεία σου,ετσι είναι άμα σου βγαίνει απο μέσα σου γιατί να μην τα κλείσεις τι πειράζει .Εγω ένα κατάλαβα ότι ο άνθρωπος είναι άπαιχτος με φωνάρα,καλλικέλαδος,και σε μερακλώνει.Άλωστε απ΄ότι είδα το χερουβικό σχεδόν το λέει απ΄έξω,φυσιολογικό βέβαια 40 χρόνια φούρναρης.
Όσο καλός και να είσαι τελικά σε κάποιον δεν θα αρέσεις ,τι να κάνουμε είναι θέμα γουστου.Περί όρέξεως κολοκιθόπιττα λένε στο χωριό μου.
Καλή δύναμη στα ψαλτικά μας και να μην είμαστε μίζεροι ετσι για να είμαστε,το καλό να το βλέπουμε καλό και να έχουμε την δύναμη να το επαινούμε.
Καλά Χριστούγεννα με υγεία ατομική και οικογενειακή.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Το κλεισιμο των ματιων , εγω το ερμηνευω οτι ψαλλει απο καρδιας , οτι εκεινη την στιγμη ειναι ''δωσμενος'' σε αυτο που κανει , το νειωθει , το αισθανεται , το ζει .
Ισως αυτο να μην σημαινει τιποτα για καποιους . Σε αλλους ομως σημαινει πολλα .

Ευάγγελε, συμφωνώ με όσα αναφέρεις, και συμπληρώνω, πως το κλεισιμο των ματιων, και εγω το ερμηνευω οτι ψαλλει απο καρδιας, και πως εκεινη την στιγμη ειναι ''δωσμενος'' με το σώμα και την ψυχή του στην Αγία Τριάδα, την οποία ίσως νοιώθει πως έχει απένταντί του.
Γνώμη μου είναι πως ψάλλει προσευχόμενος, και προσευχόμενος ψάλλει.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ο Γιώργος είναι από τις μεγάλες μορφές ιεροψαλτών του ελλαδικού χώρου.
Μαθητής του Θεοδόση Γεωργιάδη καλλίφωνος φίλος με τον παρδοσιακό τραγουδιστή Ζάχο.
Ο Ζάχος αγαπούσε την ψαλτική και οι ψάλτες αγαπούσαν το Ζάχο και τον καλούσαν πάντα να τραγουδήσει σε κοπή πίτας ιεροψαλτικών συλλόγων.
Ακούστε τον Ζάχο εδώ
http://www.youtube.com/watch?v=JPDuMLpkn8s

Ανακαλύψτε τον Λαμπρόπουλο εδώ.
http://xartes.psaltiri.org/index.ph...Task=sobi2Details&catid=7&sobi2Id=4&Itemid=53

Δεν θα χάσετε, απλά πάρτε και ηχοληπτικό να τον απολαύσουμε κι εμείς.
 
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ευάγγελε, συμφωνώ με όσα αναφέρεις, και συμπληρώνω, πως το κλεισιμο των ματιων, και εγω το ερμηνευω οτι ψαλλει απο καρδιας, και πως εκεινη την στιγμη ειναι ''δωσμενος'' με το σώμα και την ψυχή του στην Αγία Τριάδα, την οποία ίσως νοιώθει πως έχει απένταντί του.
Γνώμη μου είναι πως ψάλλει προσευχόμενος, και προσευχόμενος ψάλλει.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Αυτο θυμαμαι μας το ελεγε πολλες φορες ο Αρχων Ιωαννιδης ο Δασκαλος μου! ''Παιδια μου, απο τη στιγμη που θα ανεβουμε στο Αναλογιο, ψαλλουμε προσευχομενοι και προσευχομεθα ψαλλοντες. Τιποτε αλλο''!
 
Top