O Γ. Νταραβάνογλου στην πρωινή λειτουργία της ΠΕ

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Παρατηρώ τις τελευταίες μέρες ότι στην πρωινή λειτουργία της Πειραϊκής Εκκλησίας ψάλλει ο Γρηγόρης Νταραβάνογλου (μαζί με έναν επίσης εξαίρετο λαμπαδάριο με πολύ ενδιαφέρουσα φωνή). Μήπως ξέρετε αν είναι τυχαίο ή τον πήραν στην Αγία Τριάδα για τις καθημερινές λειτουργίες; (Το τελευταίο θα ήταν πολύ σημαντική ψαλτική είδηση, δεδομένου ότι οι αναμεταδόσεις γίνονται κάθε μέρα).

Τη χθεσινή μέρα, εορτή του αγίου Νεκταρίου, ο οποίος τιμάται ιδιαιτέρως στον Πειραιά, μπόρεσα και ηχογράφησα την ακολουθία και επισυνάπτω τα κυριότερα μέλη, πιστεύοντας ότι η ερμηνεία είναι ως συνήθως θαυμάσια και διδακτική, συνδυάζοντας φωνητική γλυκύτητα με πολίτικο χρώμα. (Ειδικά του χερουβικού και του Ἄξιόν ἐστίν, αλλά και του Πᾶσα πνοή). Τα λειτουργικά και οι εκφωνήσεις είναι σε ήχο βαρύ διατονικό.
 

Attachments

  • 01.Καταβασιες.mp3
    5.5 MB · Views: 259
  • 02.Μεγαλύνει η ψυχή μου.mp3
    3.8 MB · Views: 153
  • 03.Αίνοι - ηχ. α.mp3
    4.7 MB · Views: 202
  • 04.Δοξαστικό. Και νυν.mp3
    4.3 MB · Views: 176
  • 05.Δοξολογία - πλ.δ.mp3
    5.5 MB · Views: 185
  • 06.Χερουβικό - βαρύς.mp3
    7.1 MB · Views: 183
  • 07.Ταις Αγγελικαις - Αιτήσεις.mp3
    4.6 MB · Views: 141
  • 08.Λειτουργικά - βαρύς.mp3
    6.3 MB · Views: 187
  • 09.Άξιον εστίν.mp3
    2.5 MB · Views: 154

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Παρατηρώ τις τελευταίες μέρες ότι στην πρωινή λειτουργία της Πειραϊκής Εκκλησίας ψάλλει ο Γρηγόρης Νταραβάνογλου (μαζί με έναν επίσης εξαίρετο λαμπαδάριο με πολύ ενδιαφέρουσα φωνή). Μήπως ξέρετε αν είναι τυχαίο ή τον πήραν στην Αγία Τριάδα για τις καθημερινές λειτουργίες; (Το τελευταίο θα ήταν πολύ σημαντική ψαλτική είδηση, δεδομένου ότι οι αναμεταδόσεις γίνονται κάθε μέρα).

Τη χθεσινή μέρα, εορτή του αγίου Νεκταρίου, ο οποίος τιμάται ιδιαιτέρως στον Πειραιά, μπόρεσα και ηχογράφησα την ακολουθία και επισυνάπτω τα κυριότερα μέλη, πιστεύοντας ότι η ερμηνεία είναι ως συνήθως θαυμάσια και διδακτική, συνδυάζοντας φωνητική γλυκύτητα με πολίτικο χρώμα. (Ειδικά του χερουβικού και του Ἄξιόν ἐστίν, αλλά και του Πᾶσα πνοή). Τα λειτουργικά και οι εκφωνήσεις είναι σε ήχο βαρύ διατονικό.

Σύφωνα με πληρόφορίες από αξιόπιστη πηγή μάλλον θα ψάλλει τις καθημερινές στην Αγία Τριάδα ο κ. Γρ. Νταραβάνογλου .Οπότε......
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...


Μήπως ξέρετε αν είναι τυχαίο ή τον πήραν στην Αγία Τριάδα για τις καθημερινές λειτουργίες; (Το τελευταίο θα ήταν πολύ σημαντική ψαλτική είδηση, δεδομένου ότι οι αναμεταδόσεις γίνονται κάθε μέρα).

Ναι Γιώργο, ο Γ. Νταραβάνογλου θα ψάλλει στην Αγ.Τριάδα κάθε Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή πρωί.

Και κάθε Σάββατο πρωί θα ψάλλει ο Ζαχαρίας Κοντοφρύδης.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες. Αξίζει να ακούσετε και την αυριανή επισύναψη (πρωτα ο Θεός) της σημερινής λειτουργίας. Έψαλαν τα θαυμάσια και τεχνικότατα, αν και λίγο δύσκολα, λειτουργικά του Πρίγγου σε πλ. α μικτό (με σπάθη και πλ. β).
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όπως έγραψα χθές, επισυνάπτω ηχογράφηση της προχθεσινής πρωινής λειτουργίας από την Αγία Τριάδα Πειραιώς, όπου έψαλε ο Γ. Νταραβάνογλου. Νομίζω ότι αξίζει να την ακούσετε.
Είναι βέβαια προς τιμήν δική του και όλων των συντελεστών, που έψαλαν, όπως θα δείτε, με πανηγυρική επισημότητα σε απλή καθημερινή λειτουργία.
Στο θαυμάσιο χερουβικό του πλ.α θα σας ξενίσει λίγο που στην αρχή ακούγονται έντονα οι ευχές (θέμα ρύθμισης του μικροφώνου).
Τα λειτουργικά και το Άξιον εστίν είναι τα του Πρίγγου σε ήχο πλ. α μεικτό (με υφεσοδίεση στο Κε) κι επειδή είναι μάλλον δύσκολα στην εκτέλεση είναι νομίζω καλό που υπάρχουν έτσι σε ηχητικό δείγμα για όσους θέλουν να τα μελετήσουν. (Υπάρχει εδώ και μια εκτέλεση του Άξιον εστίν από τον Δ. Νεραντζή και σίγουρα υπάρχουν κι άλλες στο φόρουμ).
Επίσης, αυτή τη φορά παραθέτω και τη συνέχεια της λειτουργίας, γιατί όλες οι εκφωνήσεις και απαντήσεις καθώς και το ωραιότατο κοινωνικό (που εδώ ανήκει στον δεξιό ψάλτη) έχουν ενδιαφέρον. Ο πατήρ Ιορδάνης Κορωναίος για όσους τον ξέρουν (πολλά χρόνια ιερατικός προϊστάμενος) χωρίς να είναι ο πιο σπουδαίος μουσικός, απαντά με πολλή μουσική ακρίβεια σε οποιοδήποτε ήχο του ψάλεις. Ενοείται βέβαια πως όλα αυτά έχουν νόημα για όποιον συμφωνεί με τη μελισματική (και εν προκειμένω περίτεχνα μελισματική) απόδοση της Θείας Λειτουργίας κι ας με συχωρήσουν οι υπόλοιποι.

ΥΓ 1 Είναι βέβαια λίγο οξύμωρο να κόβει κανείς την ενιαία και ενοποιούσα Θεία Λειτουργία σε τμήματα (και εννοείται ότι αυτό γίνεται για λόγους καθαρά μουσικούς και χρηστικούς), αλλά για τη λειτουργική ενότητα και για όποιον θέλει να την έχει ενιαία υπάρχει ολόκληρη εδώ από την αρχή ως το τέλος.
ΥΓ 2 Η ενημέρωση των συναδέλφων έγινε αφορμή να ηχογραφήσουμε και τη λειτουργία του Σαββάτου με τον Ζαχαρία Κοντοφρύδη και τη χορωδία του, που θα ανέβει εν καιρώ. Αλήθεια, ξέρετε ποιος ψάλλει Δευτέρα, Τρίτη; Μήπως ο κ. Χούπας;
ΥΓ 3 Στον Δανιήλ για τα γενέθλιά του...
 

Attachments

  • 01 Χερουβικό ηχ. πλ. α.mp3
    9.9 MB · Views: 137
  • 02 αιτήσεις.mp3
    4.3 MB · Views: 180
  • 03 λειτουργικά πλ.α (Πρίγγου).mp3
    7.8 MB · Views: 209
  • 04 Άξιον εστίν (πλ.α Πρίγγου).mp3
    2.6 MB · Views: 180
  • 05 συνέχεια (έως κοινωνικό).mp3
    6.4 MB · Views: 148
  • 06 Κοινωνικό (Σωτηρίαν ειργάσω).mp3
    4.5 MB · Views: 95
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Όπως έγραψα χθές, επισυνάπτω ηχογράφηση της προχθεσινής πρωινής λειτουργίας από την Αγία Τριάδα Πειραιώς, όπου έψαλε ο Γ. Νταραβάνογλου. Νομίζω ότι αξίζει να την ακούσετε.


Επίσης, αυτή τη φορά παραθέτω και τη συνέχεια της λειτουργίας, γιατί όλες οι εκφωνήσεις και απαντήσεις καθώς και το ωραιότατο κοινωνικό (που εδώ ανήκει στον δεξιό ψάλτη) έχουν ενδιαφέρον. Ο πατήρ Ιορδάνης Κορωναίος για όσους τον ξέρουν (πολλά χρόνια ιερατικός προϊστάμενος) χωρίς να είναι ο πιο σπουδαίος μουσικός, απαντά με πολλή μουσική ακρίβεια σε οποιοδήποτε ήχο του ψάλεις. Ενοείται βέβαια πως όλα αυτά έχουν νόημα για όποιον συμφωνεί με τη μελισματική (και εν προκειμένω περίτεχνα μελισματική) απόδοση της Θείας Λειτουργίας κι ας με συχωρήσουν οι υπόλοιποι.

ΥΓ 1 Είναι βέβαια λίγο οξύμωρο να κόβει κανείς την ενιαία και ενοποιούσα Θεία Λειτουργία σε τμήματα (και εννοείται ότι αυτό γίνεται για λόγους καθαρά μουσικούς και χρηστικούς), αλλά για τη λειτουργική ενότητα και για όποιον θέλει να την έχει ενιαία υπάρχει ολόκληρη εδώ από την αρχή ως το τέλος.
ΥΓ 2 Η ενημέρωση των συναδέλφων έγινε αφορμή να ηχογραφήσουμε και τη λειτουργία του Σαββάτου με τον Ζαχαρία Κοντοφρύδη και τη χορωδία του, που θα ανέβει εν καιρώ. Αλήθεια, ξέρετε ποιος ψάλλει Δευτέρα, Τρίτη; Μήπως ο κ. Χούπας;
ΥΓ 3 Στον Δανιήλ για τα γενέθλιά του...

Απ οτι εγω ξερω , προϊσταμενος στην Αγια Τριαδα ειναι ο π. Δανιηλ Ψωϊνος
(αρχιμανδριτης) ενω εφημεριος ειναι και ο μουσικολογιωτατος π. Ιωαννης Θεοδωροπουλος . Αυτοι ειναι οι εφημεριοι του ναου . Πηγαινουν ομως εκ περιτροπης και διαφοροι ιερεις της Ιερας Μητροπολεως Πειραιως & Φαληρου .

Μεχρι προσφατα , τις καθημερινες απο Δευτερα εως Παρασκευη εψαλλε ο πρωτοψαλτης του Ι.Ν. Αγιου Δημητριου Ταμπουριων Νικος Αμοργιανος και τα Σαββατα ο πρωτοψαλτης Δημητριος Χουπας .
Τωρα ο κ. Αμοργιανος λογω καποιου φωνητικου προβληματος , εχει αδεια δειαρκειας και Τεταρτη , Πεμτη , Παρασκευη , θα ψαλλει ο φιλος Γρηγορης Νταραβανογλου (φερνει μαζι του και καποιο δικο του ως Λαμπαδαριο) και τα Σαββατα ο Ζαχαριας Κοντοφρυδης . Δευτερα-Τριτη ισως να ψαλλει ο κ. Κουτσογιαννος που ηταν Λαμπαδαριος του κ. Αμοργιανου τις καθημερινες .
Κυριακες παραμενει το γνωστο διδυμο Αθανασιος Πεττας-Νικος Μποσινης .
 

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
Ίσως αξιοσημείωτο είναι να γίνει αναφορά στους καλλίφωνους διακόνους που κατά καιρό έχουν περάσει από την Αγ. Τριάδα.

Τους γνωρίζει κανείς;

Έχω ακούσει "ανεπανάληπτες" αιτήσεις και πληρωτικά που βάζουν κάτω και καλούς ιεροψάλτες.

Πρόσφατα άκουσα έναν από αυτούς (αν δεν κάνω λάθος) το προήγουμενο Σάββατο πρωί (29.08). Τυγχάνει κάποιος να ηχογράφησε;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Απ οτι εγω ξερω , προϊσταμενος στην Αγια Τριαδα ειναι ο π. Δανιηλ Ψωϊνος
(αρχιμανδριτης) ενω εφημεριος ειναι και ο μουσικολογιωτατος π. Ιωαννης Θεοδωροπουλος.
Ίσως λοιπόν να είναι ένας από τους δύο και να έκανα λάθος. Ευχαριστώ για την επισήμανση.
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Ίσως αξιοσημείωτο είναι να γίνει αναφορά στους καλλίφωνους διακόνους που κατά καιρό έχουν περάσει από την Αγ. Τριάδα.

Τους γνωρίζει κανείς;

Έχω ακούσει "ανεπανάληπτες" αιτήσεις και πληρωτικά που βάζουν κάτω και καλούς ιεροψάλτες.

Πρόσφατα άκουσα έναν από αυτούς (αν δεν κάνω λάθος) το προήγουμενο Σάββατο πρωί (29.08). Τυγχάνει κάποιος να ηχογράφησε;

Εις εξ αυτών ο π.Γρηγόριος Καραλής.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μεχρι προσφατα , τις καθημερινες απο Δευτερα εως Παρασκευη εψαλλε ο πρωτοψαλτης του Ι.Ν. Αγιου Δημητριου Ταμπουριων Νικος Αμοργιανος και τα Σαββατα ο πρωτοψαλτης Δημητριος Χουπας .
Τωρα ο κ. Αμοργιανος λογω καποιου φωνητικου προβληματος , εχει αδεια δειαρκειας...

Κυριακες παραμενει το γνωστο διδυμο Αθανασιος Πεττας-Νικος Μποσινης .

Απορούσα πως ψέλνει με τόσο ένταση καθημερινά! Δε γίνεται αυτό ποτέ. Και τις Κυριακές και τις καθημερινές όταν ψέλνει ο άνθρωπος τόσο πανηγυρικά επόμενο είναι να παρουσιαστεί πρόβλημα όσο χάρισμα στη φωνή και να έχει.



Το είχα ακούσει και από άλλους.



Έτσι δεν είναι; Εμένα αν με είχαν προσλάβει για τις καθημερινές θα έψελνα ευχαρίστως, όπως και κάνω πολύ συχνά, αλλά έχω βάσεις χαμηλότερες, ένταση φωνής χαμηλότερη, και γενικότερα ψάλσιμο μοναστηριακό προς το κοσμικό. Καταλαβαίνεται τι εννοώ.



Νομίζω πως και ο κ. Μποσίνης πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα στη φωνή του ή όχι;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Απορούσα πως ψέλνει με τόσο ένταση καθημερινά! Δε γίνεται αυτό ποτέ. Και τις Κυριακές και τις καθημερινές όταν ψέλνει ο άνθρωπος τόσο πανηγυρικά επόμενο είναι να παρουσιαστεί πρόβλημα όσο χάρισμα στη φωνή και να έχει.
Το είχα ακούσει και από άλλους.
Εύχομαι οι άνθρωποι αυτοί να μπορούν πάντα να ψάλλουν έτσι, αλλά οι καθημερινές είναι μία εντελώς άλλη κατάσταση από τις Κυριακές. Όπως ανέφερε και ο Γιώργος στο πρώτο του μήνυμα, η αλλαγή αυτή στα αναλόγια είναι σχετικά πρόσφατη, οπότε οψώμεθα. Το γνωρίζω από προσωπική πείρα...
Έτσι δεν είναι; Εμένα αν με είχαν προσλάβει για τις καθημερινές θα έψελνα ευχαρίστως, όπως και κάνω πολύ συχνά, αλλά έχω βάσεις χαμηλότερες, ένταση φωνής χαμηλότερη, και γενικότερα ψάλσιμο μοναστηριακό προς το κοσμικό. Καταλαβαίνεται τι εννοώ.
Μα φυσικά αγαπητέ, ακόμη και στις ιερές μονές δεν ψάλλει ένας ή δύο κάθε μέρα! Οι συχνά επισκέπτοντες τα μοναστήρια μπορούν να το βεβαιώσουν. Υπάρχουν αρκετά άτομα που πλαισιώνουν τα αναλόγια εκεί, και ακόμη κι αν όλοι τα λένε όλα, μία ψάλλει ο ένας ένα κάθισμα μία ο άλλος, ώστε στις ακολουθίες ο καθένας ψάλλει ελάχιστα πράγματα και οι βάσεις φυσικά είναι στα βάθη της θαλάσσης, από την αρχή ως το τέλος της ακολουθίας (πάντα μιλάμε για καθημερινές). Αυτό που ακούγεται στα όμορφα αποσπάσματα δε νομίζω ότι είναι εφυκτό να γίνεται κάθε μέρα. Φυσικά δεν είμαι μέσα στο λαιμό των συναδέλφων αυτών ώστε να γνωρίζω τις αντοχές τους και επαναλαμβάνω ότι μακάρι να τους έχει ο Θεός καλά πάντα να ψάλλουν έτσι, αλλά από την πείρα μου στις καθημερινές ακολουθίες (εδώ και πέντε και πλέον χρόνια ψάλλω κάθε μέρα εκτός Σαββάτου) αυτό σε φυσιολογικές συνθήκες δεν είναι εφυκτό.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

εδώ και πέντε και πλέον χρόνια ψάλλω κάθε μέρα εκτός Σαββάτου
Μπράβο, βρε Χρήστο, ο Θεός να σου δίνει κουράγιο...
Απορούσα πως ψέλνει με τόσο ένταση καθημερινά! Δε γίνεται αυτό ποτέ. Και τις Κυριακές και τις καθημερινές όταν ψέλνει ο άνθρωπος τόσο πανηγυρικά επόμενο είναι να παρουσιαστεί πρόβλημα όσο χάρισμα στη φωνή και να έχει.
Και μην ξεχνάτε και τους εσπερινούς...
ο φιλος Γρηγορης Νταραβανογλου (φερνει μαζι του και καποιο δικο του ως Λαμπαδαριο)
δε νομίζετε ότι αυτός ο λαμπαδάριος είναι εξαιρετικός; (ακούγεται κυρίως στο μην. 1)
 
Last edited:
Χαιρετιζω τους φιλους του foroum και θα ηθελα να σας επιβεβαιωσω οτι ο κ.Γρηγορης Νταραβανογλου θα ψαλλει καθε Τεταρτη ,Πεμπτη και Παρασκευη στην πρωινη Θ.Λειτουργια στην Αγ.Τριαδα Πειραιως.
Για την αξια του Αρχοντος δε νομιζω οτι πρεπει να κανουμε καμια νυξη , καθως αν και καθημερινες μερες ,διχως εορταζοντα Αγιο, ψαλλει σαν Κυριακη .
Θελω επισης να πω σε ολους τους φιλους οτι στην προκειμενη φαση ,σαν λαμπαδαριος του Γ. Νταραβανογλου εκρινα οτι ειναι καλυτερο να περιοριστω σε συγκεκριμενα μελη καθως με την αναμεταδοση ηχογραφουν παρα πολλοι τοσο απο Αθηνα οσο και απο επαρχια και ζητουν μαθηματα απο τον Αρχοντα.αυτο σαν απαντηση σε πολλα προσωπικα μηνυματα .

ευχαριστω
 
Ε όχι και πανήγυρη η καθημερινή!

Αν οι ακολουθίες των καθημερινών λέγονται με τέτοιο πανηγυρικό τρόπο, τότε οι Κυριακές και οι εορτές πώς πρέπει να λέγονται;

Κατά τη γνώμη μου, αυτό συνιστά παράβαση του Τυπικού, διότι υπάρχουν μέλη δια τις καθημερινές, μέλη για τις εορτές και μέλη για πανηγυρικές ακολουθίες.

Μια ερώτηση ακόμα: Αν οι ακολουθίες δεν μεταδίδοντο απ' το ραδιόφωνο, θα έψαλλαν κάθε μέρα έτσι, οι κατά τα άλλα, εξαιρετικοί συνάδελφοι ιεροψάλτες;

Αν κάνουμε πανήγυρη την καθημερινή, μόνο και μόνο από εγωισμό και κενοδοξία ή για ακροαματικότητα του ραδιοφώνου, τότε είμαστε πιστεύω για ... τα πανηγύρια.

Σε τι να διαφέρουν μετά, τα βραδινά δελτία ειδήσεων;


Υ.Γ.: Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στην εορτήν του Αγίου Νεκταρίου, που δικαίως εψάλλει πανηγυρικώς η ακολουθία του, αλλά σε κάθε άλλη ψιλή εορτή, όπου ψάλλεται ως πανήγυρη.

Αυτό το άρθρο, δεν έχει σκοπό να δυσφημήσει κανέναν, αντιθέτως, όπως ξαναείπα οι ιεροψάλτες είναι εξαίσιοι.
Άλλωστε εκφράζω μια προσωπική γνώμη, με αφορμή αυτήν την συζήτηση περί καθημερινών εορτών, που κενοδόξως ψάλλονται ωσάν πανηγύρεις.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θελω επισης να πω σε ολους τους φιλους οτι στην προκειμενη φαση ,σαν λαμπαδαριος του Γ. Νταραβανογλου εκρινα οτι ειναι καλυτερο να περιοριστω σε συγκεκριμενα μελη καθως με την αναμεταδοση ηχογραφουν παρα πολλοι τοσο απο Αθηνα οσο και απο επαρχια και ζητουν μαθηματα απο τον Αρχοντα.αυτο σαν απαντηση σε πολλα προσωπικα μηνυματα .

ευχαριστω
Συγχαρητήρια και για τη στάση σας και για την τέχνη σας!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἔβαλα thanks στόν ἀγαπητό μου Γ. Καμαριάρη ἐπειδή ἀπεκάλυψε ὅτι αὐτός κάνει τελευταῖα χρέη λαμπαδαρίου καί ὡς ἐπιδοκιμασία στό φωνητικό του χάρισμα τό ὁποῖο γνωρίζω.

Ἀλλιῶς, ὅπως ἔχω σχολιάσει ἰδιωτικῶς καί μέ ἄλλα μέλη τοῦ φόρουμ καί μέ ἄλλους ἐκκλησιαστικούς (τελευταῖα δέν μοῦ ἔχει δοθεῖ ἡ εὐκαιρία νά ἀκούσω) δέν μπορῶ καθόλου ν᾿ ἀκούω αὐτή τήν ἀναμετάδοση τῆς λειτουργίας καί τό κλείνω, ἡ ὁποία ξεφεύγει ἀπό τά ὅρια τοῦ νοήματος τῆς θ. λειτουργίας καί ἰδαίτερα σέ ἐπίπεδο ἱερατικῶν ἐκφωνήσεων. Μιλᾶμε γιά πολύ τραγοῦδι (πρβλ. κι ἐδῶ ἐνδεικτικά).


 
Αγαπητοί συνάδελφοι,

έχω κατά καιρούς κατηγορηθεί (όχι άδικα πάντα) από συναδέλφους εδώ μέσα, ότι πάντα ανακαλύπτω κάτι αρνητικό σε κάθε τι θετικό. Το δέχομαι αυτό, το κρατάω και συνεχίζω.
Στο παρόν όμως θέμα, δεν μπορώ να μην μιλήσω.


Με έστειλαν (το ποιος / ποιοι δεν έχει καμιά σημασία)

Φιλε, πώς τα καταφέρνεις να βρίσκεις πάντα το κρυμμένο αρνητικό μέσα σε κάτι θετικό; Ώρες ώρες δεν σε καταλαβαίνω...

Ότι έχουμε τη δυνατότητα να ακουμε συχνα εναν τοσο καλο ψαλτη δεν ειναι καλό για την ψαλτική; Για την οποία τόσο νοιάζεσαι;

Φυσικά είναι καλό για όλους μας να ακούμε «έναν τόσο καλό ψάλτη» (όπως λένε), αλλά όταν αυτό γίνεται για χάρη της ακροαματικότητας, είναι το ίδιο;

Απλό είναι, ΑΛΛΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ και ΑΛΛΟ ΠΑΝΗΓΥΡΗ.

Ρωτώ τον καθένα από σας, θα έψαλλε έτσι ο καλός ψάλτης, αν δεν τον άκουγε όλη η Ελλάδα;

Έτσι είναι ο καλός ψάλτης;

Η γυναίκα του Καίσαρα, δεν πρέπει μόνο να φαίνεται, αλλά και να είναι.


Φυσικά και νοιάζομαι για την ψαλτική, αλλά όχι κι έτσι, καταστρατηγώντας νόμους και τυπικό.

Σκεφτείτε λίγο, αν κάθε μέρα να ακούς χερουβικό Εφεσίου, λειτουργικά Πρίγγου ή Χατζηαθανασίου, κοινωνικά Δανιήλ, τις Κυριακές τι θα ακούς;

Τι θα κάνει τι διαφορά;

Όλα ίσωμα, όλα πια;

Είναι τόσο πια στραβός ο γιαλός ή εγώ αρμενίζω τόσο στραβά;

Συγνώμη αγαπητοί συνάδελφοι, αλλά εγώ δεν βρίσκω να είναι θετικό (όπως λένε) το να ψάλλουμε κάθε μέρα, σαν αν είναι εορτή.

Σκεφτείτε να είχαμε κάθε μέρα Άνοιξη, στο τέλος θα την είχαμε βαρεθεί.
Υπάρχουν λοιπόν οι εναλλαγές των εποχών για να μην βαριέται ο άνθρωπος.

Αν κάποιος, αρέσκεται σε μόνιμη άνοιξη, τότε συμπαθάτε με, αλλά δεν θα πάρω.
Θέλω η Άνοιξη να διαδέχεται τον χειμώνα, αυτήν με τη σειρά της να τη διαδέχεται το καλοκαίρι κι αυτό το φθινόπωρο και μετά πάλι χειμώνας.
Αυτή η αέναη διαδοχή τείνει να χαθεί στις μέρες μας, με την επικράτηση μόνο δύο εποχών, Καλοκαίρι και Χειμώνας.

Κι εδώ, εμείς οι άνθρωποι φταίμε, εμείς το προκαλέσαμε αυτό.
Το ίδιο τώρα θα κάνουμε και στην μουσική, μόνο πανηγύρια για χάρη της ακροαματικότητας.

Όχι αγαπητοί μου, δεν είναι θετικό αυτό, είναι θα έλεγα, όχι μόνο αρνητικό, αλλά και κάτι παραπάνω, εγωιστικό, εγωκεντρικό, καινόδοξο.
Πιστεύω ακράδαντα ότι αυτή η παρατήρηση μου έγινε καλοπροαίρετα, έτσι κι εγώ απαντώ σε όλους τους τοιουτοτρόπως σκεπτομένους.

Υ.Γ.: Τα καταπληκτικά σχόλια του πατέρα Μάξιμου, δεν τα σχολιάζω, αυτό είναι ένα τελείως άλλο ζήτημα, περισσότερο υποκειμενικό, όπου δεν είναι του παρόντος.
Συγχαρητήρια πατέρα για τον πάντα άμεσο και σωστό λόγο σας.



Φιλικά
Δημήτρης Ανδριώτης
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επειδή πιθανόν να ξεφύγαμε λίγο σε θέματα που έχουν συζητηθεί ή συζητιούνται αλλού και για τα οποία λογικό είναι να υπάρχει διαφωνία, θέλω να κάνω μια αναγκαία διευκρίνιση, επεκτείνοντας και παραλλάσσοντας κάπως το ΠΜ μου που παρέθεσε ο Δημήτρης.
Πολλοί θα έχουν αντίθετη άποψη για την ψαλμώδηση της λειτουργίας. Εν μέρει κι εγώ. Είναι γνωστό αυτό και το τόνισα σε κάποιο μήνυμα. Ας μην συγχέουμε αυτό το θέμα με το καθαρά ψαλτικό δείγμα που έχουμε και που είναι αρκετά αξιόλογο.
Επειδή είμαστε λοιπόν ψαλτικό φόρουμ είναι λογικό να ενδιαφερόμαστε και να χαιρόμαστε που ένας σημαντικός ψάλτης (με σπάνια φωνητικά χαρακτηριστικά και φανερή σφραγίδα μεγάλης παράδοσης πίσω του, ανεξάρτητα με το αν μας αρέσει το ύφος του συνολικά) ακούγεται από ραδιοφώνου, γιατί έτσι μπορεί να ωφελήσει πολλούς με την τέχνη του. Αν κάτι τέτοιο συνέβαινε με τον Στανίτσα (παράδειγμα) δεν θα χαιρόμασταν όλοι; Θα χαιρόμασταν. (Εντάξει διαφορετικά μεγέθη, παράδειγμα έφερα).
Γι’ αυτόν τον λόγο και η χαρά για την ψαλτική είδηση, γι’ αυτόν τον λόγο ανεβαίνουν κι αυτές οι ηχογραφήσεις. Για λόγο καθαρά ψαλτικής ωφέλειας. Όχι ως υποδειγματικές ακολουθίες, όχι ως υποδείγματα σωστού τυπικού, όχι ως εκφάνσεις ψαλτικού ή προσωπικού ήθους (αν και θα μου επιτρέψεις να πω, φίλε Δημήτρη, ότι μόνο ο Θεός ξέρει την καρδιά του καθενός), τίποτε από αυτά. Αν ήταν εσπερινοί ή Παρακλήσεις, ακόμα καλύτερα θα ήταν, αλλά είναι λειτουργίες. Ας αλλάξουμε εν ανάγκη και τον τίτλο, αν ενοχλεί: ηχογραφήσεις Γ. Νταραβάνογλου. Κι ας φανταστούμε ότι έγιναν Κυριακή...
Σας παρακαλώ, επειδή η ζωή, εκτός φόρουμ πάντα, τελευταία γίνεται όλο και πιο πικρή, ας ασκηθούμε τουλάχιστον εδώ να βλέπουμε (αν όχι στο κακό το καλό) τουλάχιστον το καλό ως καλό. Κι όχι να βρίσκουμε παντού κάτι αρνητικό για να ασχολούμαστε. Αλλιώς η ζωή είναι γεμάτη μιζέρια. Είναι μια συνεχής επιβεβαίωση μεταπτωτικότητας. Εγώ δεν μπήκα εδώ μέσα για να κάνω ακόμα πιο μίζερη τη ζωή μου.
Με αγάπη μιλώ και εξομολογητικά.
 
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Το μεν μήνυμα του Δημήτρη με λυπεί προσωπικά απίστευτα με το ύφος του, αλλά σέβομαι τη γνώμη και τις γνώσεις του και δεν σχολιάζω τίποτα επί της ουσίας, αν και θα είχα πάρα πολλά να πω.
Πάντως επειδή πιθανόν να ξεφύγαμε λίγο σε θέματα που έχουν συζητηθεί ή συζητιούνται αλλού και για τα οποία λογικό είναι να υπάρχει διαφωνία, θέλω να κάνω μια αναγκαία διευκρίνιση, επεκτείνοντας και παραλλάσσοντας κάπως το ΠΜ μου που παρέθεσε ο Δημήτρης.
Πολλοί θα έχουν αντίθετη άποψη για την ψαλμώδηση της λειτουργίας. Εν μέρει κι εγώ. Είναι γνωστό αυτό και το τόνισα σε κάποιο μήνυμα. Ας μην συγχέουμε αυτό το θέμα με το καθαρά ψαλτικό δείγμα που έχουμε και που είναι αρκετά αξιόλογο.
Επειδή είμαστε λοιπόν ψαλτικό φόρουμ είναι λογικό να ενδιαφερόμαστε και να χαιρόμαστε που ένας σημαντικός ψάλτης (με σπάνια φωνητικά χαρακτηριστικά και φανερή σφραγίδα μεγάλης παράδοσης πίσω του, ανεξάρτητα με το αν μας αρέσει το ύφος του συνολικά) ακούγεται από ραδιοφώνου, γιατί έτσι μπορεί να ωφελήσει πολλούς με την τέχνη του. Αν κάτι τέτοιο συνέβαινε με τον Στανίτσα (παράδειγμα) δεν θα χαιρόμασταν όλοι; Θα χαιρόμασταν. (Εντάξει διαφορετικά μεγέθη, παράδειγμα έφερα).
Γι’ αυτόν τον λόγο και η χαρά για την ψαλτική είδηση, γι’ αυτόν τον λόγο ανεβαίνουν κι αυτές οι ηχογραφήσεις. Για λόγο καθαρά ψαλτικής ωφέλειας. Όχι ως υποδειγματικές ακολουθίες, όχι ως υποδείγματα σωστού τυπικού, όχι ως εκφάνσεις ψαλτικού ή προσωπικού ήθους (αν και θα μου επιτρέψεις να πω, φίλε Δημήτρη, ότι μόνο ο Θεός ξέρει την καρδιά του καθενός), τίποτε από αυτά. Αν ήταν εσπερινοί ή Παρακλήσεις, ακόμα καλύτερα θα ήταν, αλλά είναι λειτουργίες. Ας αλλάξουμε εν ανάγκη και τον τίτλο, αν ενοχλεί: ηχογραφήσεις Γ. Νταραβάνογλου. Κι ας φανταστούμε ότι έγιναν Κυριακή...
Σας παρακαλώ, επειδή η ζωή, εκτός φόρουμ πάντα, τελευταία γίνεται όλο και πιο πικρή, ας ασκηθούμε τουλάχιστον εδώ να βλέπουμε (αν όχι στο κακό το καλό) τουλάχιστον το καλό ως καλό. Κι όχι να βρίσκουμε παντού κάτι αρνητικό για να ασχολούμαστε. Αλλιώς η ζωή είναι γεμάτη μιζέρια. Είναι μια συνεχής επιβεβαίωση μεταπτωτικότητας. Εγώ δεν μπήκα εδώ μέσα για να κάνω ακόμα πιο μίζερη τη ζωή μου.
Με αγάπη μιλώ και εξομολογητικά.

Πόσο δίκιο έχεις αγαπητέ μου φίλε Γιώργο.Σκέτη μιζέρια.....
 

asma

Αντώνης Φάνης
Αν κάποιος, αρέσκεται σε μόνιμη άνοιξη, τότε συμπαθάτε με, αλλά δεν θα πάρω.

Αγαπητέ κ. Ανδριώτη, αυτο που λέτε, πνευματικά αν το δούμε, δεν είναι καθόλου σωστό. Πρέπει να συμμετέχουμε σε κάθε ιερή ακολουθία (και ιδιαίτερα Θ.Λειτουργία) σαν να ήταν η τελευταία μας! Άλλωστε όταν λειτουργεί ο ιερέας, οι Άγγελοι συλειτουργούν μαζί του (είτε είναι Κυριακή είτε όχι).

Ψαλτικά τώρα, όσες φορές έχω ακούσει τον Άρχοντα κ. Γρ. Νταραβάνογλου να ψάλλει μαθήματα (π.χ. Δύναμις, Χερουβικό, κοινωνικό, κλπ.), πάντα βάζει την ίδια τέχνη. Δηλαδή, αλλιώς θα ψάλλει το χερουβικό του Πρίγγου την Κυριακή και αλλιώς την καθημερινή; Θα ξεχάσει τις αναλύσεις που ξέρει επειδή δεν είναι Κυριακή;

Πάντως εγώ που τον ακούω από το ραδιόφωνο ούτε οι βάσεις που πιάνει είναι ιδιαίτερα ψηλές, ούτε ο τρόπος που ψάλλει είναι επιδεικτικός λόγω ραδιοφωνικής μετάδοσης. Αλλά και αλλιώς να το δούμε, είναι νομίζω απολύτως κατανοητό (για να μην πω ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ), τα ψαλλόμενα που ακούγονται από ραδιοφωνική μετάδοση να είναι άρτια μουσικά (ερμηνεία, αναλύσεις, χρόνος, ύφος, κλπ). Διότι πέρα από τον πνευματικό (τελετουργικό) ρόλο του ψάλτη στη Θ.Λατρεία, υπάρχει και ο ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΣ. Ο ψάλλων πρέπει να το έχει αυτό πάντοτε υπόψιν του.

Ολα τα παραπάνω με αγάπη
 
Top