O κυρ Π. Νεοχωρίτης στο Masterclass

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Μπορειτε να μας εξηγησετε τι ειναι αυτο στο οποιο μας παραπαμπετε, γιατι δεν καταλαβα και πολλα; Ευχαριστω
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Μπορειτε να μας εξηγησετε τι ειναι αυτο στο οποιο μας παραπαμπετε, γιατι δεν καταλαβα και πολλα; Ευχαριστω

Εννοω οτι ο κυρ Παναγιωτης Νεοχωριτης συμμετεχει στο masterclass (κτ σαν μεταπτυχιακα -θεωρω-μαθηματα βυζαντινης μουσικης) που διοργανωνεται καθε χρονο-αν δεν κανω λαθος- στη Ρουμανια...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εννοω οτι ο κυρ Παναγιωτης Νεοχωριτης συμμετεχει στο masterclass (κτ σαν μεταπτυχιακα -θεωρω-μαθηματα βυζαντινης μουσικης) που διοργανωνεται καθε χρονο-αν δεν κανω λαθος- στη Ρουμανια...
Τὸ περιεχόμενο τῆς παραπομπῆς τὸ καταλάβαμε.

Τὸ σχόλιο θέλει ἐξήγηση. Βέβαια πληκτρολογεῖστε στὴν ἀναζήτηση τοῦ forum τὴ λέξη masterclass καὶ θὰ βρεῖτε πολὺ ἐνδιαφέροντα σχόλια καὶ γιὰ τοὺς κατὰ καιροὺς συμμετέχοντες καὶ τὴν ψαλτική τους θέση.

Ὄντως λοιπόν
Τελικά τίποτα δεν έιναι τυχαίο !! Ο νοών νοείτω!!!!
ΥΓ. Ἡ προσφώνηση «κυρ» σὲ σχεση μὲ τὸ «κύριος» ἔχει διαφορά;
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Στο εν λόγω Συνέδριο, κατα καιρούς, παρουσιάζονται θέσεις που προβάλλουν την Μέθοδο και Εξήγηση της ψαλτικής, την οποία το Οικουμενικό Πατριαρχείο επισήμως έχει χαρακτηρίσει ως οθνεία, και την οποία καταδικάζει. Το Ιάσιο, απο καιρό έχει γίνει ο χόρος ορμητήριο για την εν λόγω Μέθοδο και Ερμηνεία, και κάποτε στο παρελθόν, ήταν ημιεπίσημο κέντρο προβολής του μακαριστού Λυκ. Αγγελόπουλου....

ΠΟΛΥ ενδιαφέρον είναι εαν ο τοποτηρητής Πρωτοψάλτης της του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας ΕΠΙΣΗΜΩΣ, ως φορέας και (θαρρώ) εκ της θέσεώς του ως εκπρόσωπος της του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας (εκτώς εαν δεν προβάλλει τον τίτλο του τοποτηρητού στο Συνέδριο) θα υπερασπίσει τις ΕΠΙΣΗΜΕΣ θέσεις της ΙΕΡΑΣ ΣΥΝΟΔΟΥ του ΟΙΚ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΥ εφ᾽ όσον προκληθούν τα περιεχώμενα της ΕΠΙΣΗΜΗΣ δήλωσης της ΙΕΡΑΣ ΣΥΝΟΔΟΥ απο τους συμμετέχοντες (που ανήκουν στις εκκλησίες υπο την πνευματική αιγίδα του Οικ. Πατρ.) που δεν έχουν (μέχρι στιγμής) πειθαρχείσει στην υπόδειξη της Μητέρας Εκκλησίας.

ΝΓ
 

Diogenes

Νέο μέλος
ΑΠΟ: https://www.pemptousia.gr/2022/06/t...idaskalo-ton-arch-protopsalti-pan-neochoriti/

Και φέτος ο Άρχ. Πρωτοψάλτης Παν. Νεοχωρίτης στο 15ο Masterclass Ιασίου (10-15/7/2022)
22 Ιουνίου 2022​
Με ενδιαφέρον αναμένεται και φέτος οι εργασίες του Διεθνούς Masterclass Βυζαντινής Μουσικής στο Ιάσι 10 με 15 Ιουλίου, η μεγαλύτερη εκδήλωση της Ρουμανίας αφιερωμένη αποκλειστικά στη διδασκαλία και ερμηνεία της Ψαλτικής Τέχνης, η οποία έφτασε φέτος στην 15η επετειακή . Παρών και φέτος στο Masterclass θα είναι ο Παναγιώτης Νεοχωρίτης, Άρχων Πρωτοψάλτης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας (Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως).



Το φετινό θέμα, θα εστιάσει στην ερμηνεία και εκτέλεση των Κοινωνικών τα οποία αποτελούν κορυφαία έκφραση της τεχνικής και της μελοποιίας. Ακολουθώντας την παράδοση των προηγούμενων ετών, η φετινή εκδήλωση θα συνδυάσει θεωρία και πράξη ώστε οι ασκούμενοι να επωφεληθούν από τα διεπιστημονικά συνέδρια, τις εισηγήσεις αλλά και τις κατ ιδίαν ακροάσεις και συζητήσεις.

Κατά τη 15η Masterclass, τα μέλη της Ομάδας Μουσικής Παλαιογραφίας «Ψαλτήρα» του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, υπό την διεύθυνση της Δρ. Μαρίας Αλεξάνδρου θα παρουσιάσουν θέματα περί ρυθμού στην Ψαλτική Τέχνη, τη σημασία της φωνητικής-οργανικής μουσικής της ανατολής στην κατανόηση της Ψαλτικής Τέχνης και όχι μόνο. Η τεχνική της φωνής στη βυζαντινή μουσική παραμένει ένας τομέας για τον οποίο οι διοργανωτές δίνουν ιδιαίτερη έμφαση και γι αυτό φέτος, έχουν προσκαλέσει κατόπιν αιτήματος των ασκούμενων αλλά και των δασκάλων, την διακεκριμένη σοπράνο Mihaela Grăjdeanu η οποία για 4 ημέρες θα προσφέρει πρακτικά μαθήματα σε όλους τους ενδιαφερόμενους στη φωνητική τεχνική, από βασικές ασκήσεις μέχρι στοιχεία στυλ.



Οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια σειρά εντατικών μαθημάτων είτε δια ζώσης, είτε συνδεδεμένοι διαδικτυακά.
 
Last edited:

Diogenes

Νέο μέλος
https://www.facebook.com/melos.org/

1656017317077.jpeg


1656016921677.jpeg

1656016950563.jpeg


Έναρξη εγγραφών για τη 15η έκδοση του Masterclass Εκκλησιαστικής Μουσικής στο Ιάσιο Ρουμανίας (10-15 Ιουλίου 2022).

Παρών και φέτος στο Ιάσιο ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγίας του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας κ.Παναγιώτης Νεοχωρίτης.

Με κύριο θέμα της φετινής έκδοσης του Masterclass να αποτελεί η ερμηνεία του Κοινωνικού Ύμνου, οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια σειρά εντατικών μαθημάτων (είτε δια ζώσης, είτε συνδεδεμένοι διαδικτυακά) και να αποκομίσουν σημαντικά στοιχεία, που αφορούν τη βελτίωση της ατομικής τους έκφρασης.

Για περισσότερες πληροφορίες, σχετικά με τη διαδικασία εγγραφών, επισκεφτείτε τον σύνδεσμο: https://byzantion.ro/en/registration-form/
Στοιχεία Επικοινωνίας:

Email: contact@byzantion.ro
Τηλ:+44 0758.644.016 | +44 0746.437.938
 

andreas2

New member
Μήπως γνωρίζει κάποιος που θα συμμετάσχει ηλεκτρονικά στο masterclass ποτέ θα στείλουν το link για το zoom.Ρωτάω γιατί έχω πληρώσει και δεν έχω λάβει ακόμα κάποια ενημέρωση .Αν είναι εύκολο κάποιος να μου πει
 

Diogenes

Νέο μέλος
Μήπως γνωρίζει κάποιος που θα συμμετάσχει ηλεκτρονικά στο masterclass ποτέ θα στείλουν το link για το zoom.Ρωτάω γιατί έχω πληρώσει και δεν έχω λάβει ακόμα κάποια ενημέρωση .Αν είναι εύκολο κάποιος να μου πει
Έστειλα e-mail στην διεύθυνση «contact@byzantion.ro» και μου απάντησε το άτομο Sorina Chiper. (Συγνώμη, αλλά δεν γνωρίζω αν πρόκειται για άντρα ή για γυναίκα) Μου έγραψε επί λέξει τα εξής:
«Hallo
We have received your email inquiring about the link. YOu will receive it on Sunday, after we manage to check that the registration fee has entered the account ...'
s
Sorina Chiper»

Οπότε πιστεύω ότι την Κυριακή θα μας στείλουν το link σύνδεσης με την πλατφόρμα zoom.
 
Top