ms 50m - Ανθολογία Όρθρου-Λειτουργίας, 1878

George

Ιεροψάλτης
50m
Cîntări la Sfînta Liturghie
Mijlocul secolului al XIX-lea, 78 f. (incomplet, se văd urme ale foilor rupte), numerotaţie originală pentru fascicole în dreapta sus,15,5x9,5 cm.
Text în limba greacă cu indicaţii tipiconale în română, notaţie hrisantică, scris cu cerneală neagră şi roşie cu ornamente florale bogate la f. 45, 58 şi 77v.
Legat în carton îmbrăcat în piele cu mici ornamente imprimate pe cotor.
Însemnare în româneşte cu caractere chirilice: f.1: „1878. Carte pentru cîntări”.

50m
Ψαλμοί/Ύμνοι στην Θ. Λειτουργία
Στα μέσα του δέκατου ένατου αιώνα, 78 f. (ελλιπής, φαίνονται ίχνη από σκισμένες σελίδες), αριθμημένο γνήσια στην δεξιά πάνω γωνία, 15, 5χ9,5cm.
Το κείμενο είναι στην Ελληνική γλώσσα με ενδείξεις τυπικού στην Ρουμανική γλώσσα, σημειώσεις (δεν μπορώ να βρω τί σημαίνει η λέξη "hrisantică"), γραμένο με μελάνη μαύρη και κόκκινη με πλούσιο στολισμό λουλουδιών στο f. 45, 58 και 77v.
Όριο με χαρτόνι και κολλαρισμένο με δέρμα και στολισμένο με μικρά λουλούδια τυπωμένα στις σελίδες.
Αχρηστευμένα στην Ρουμάνικη γλώσσα με χαρακτήρες Κυριλλικούς f.1: „1878. Βιβλίο για ψάλτες.

Κάποιο πρόβλημα έχουμε εδώ, ενώ έγραψα όλα τα παραπάνω δεν με άφηνε να το στείλω, έλεγε ότι το μήνυμά μου είναι πολύ μικρό.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κάποιο πρόβλημα έχουμε εδώ, ενώ έγραψα όλα τα παραπάνω δεν με άφηνε να το στείλω, έλεγε ότι το μήνυμά μου είναι πολύ μικρό.

Γιατί οἱ παραθέσεις δέν ὑπολογίζονται ὡς μήνυμά σου.
Δέν χρειαζόταν σ᾿ αὐτές τίς περιπτώσεις παράθεση καί στά δύο. Ἔστω στό ἕνα ἤ σέ κανένα.


 

Vladimir

Παλαιό Μέλος
(δεν μπορώ να βρω τί σημαίνει η λέξη "hrisantică")

Νομίζω το καταλαβαίνω εγώ :). "notaţie hrisantică" μάλλον είναι κάτι σαν "Χρυσανθινά σημάδια" ή "Χρυσανθινή παρασημαντική".

Ευχαριστούμε για την βοήθειά σας!
 
Last edited:
Top