Makam Kürdili Hicazkar - Πλάγιος του πρώτου σκληρός διατονικός η εναρμόνιος ΝΗ

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μπορεί να ανεβάσει κάποιος τα λειτουργικά του Κωνσταντίνου Πρίγγου που είναι μελοποιημένα στο makam αυτό?
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Μπορεί να ανεβάσει κάποιος τα λειτουργικά του Κωνσταντίνου Πρίγγου που είναι μελοποιημένα στο makam αυτό?

Χρίστο έχω τα λειτουργικά εκδόσεως του Ανδ. Παπανδρέου. Υπάρχουν εκεί???
Ποιός είναι ο Ελληνικός τίτλος?????
Βασ. Κιαμηλϊδης
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χρίστο έχω τα λειτουργικά εκδόσεως του Ανδ. Παπανδρέου. Υπάρχουν εκεί???
Ποιός είναι ο Ελληνικός τίτλος?????
Βασ. Κιαμηλϊδης
Δεν ξέρω αν υπάρχουν εκεί...μπορεί να τα έχει ως πλ.α'...κάπου τα είχα δει και θυμάμαι ότι ανέφερε την ορολογία του makam...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Δεν ξέρω αν υπάρχουν εκεί...μπορεί να τα έχει ως πλ.α'...κάπου τα είχα δει και θυμάμαι ότι ανέφερε την ορολογία του makam...

Επισυνάπτω από το βιβλίο του Πρωτοψάλτου Χαρ. Καρακατσάνη.
Βασ. Κιαμηλίδης
Τα αφαίρεσα για τους γνωστούς λόγους.
 
Last edited:

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Επισυνάπτω από το βιβλίο του Πρωτοψάλτου Χαρ. Καρακατσάνη.
Βασ. Κιαμηλίδης

Φίλε Βασίλη, αν μπορούσες να ανεβάσεις και τα λειτουργικά σε ήχο πλα σπάθιο του Νεράτζη που φαίνονται στο τέλος της επισύναψής σου, θα σου ήμουν ευγνώμον. Ευχαριστώ!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Φίλε Βασίλη, αν μπορούσες να ανεβάσεις και τα λειτουργικά σε ήχο πλα σπάθιο του Νεράτζη που φαίνονται στο τέλος της επισύναψής σου, θα σου ήμουν ευγνώμον. Ευχαριστώ!
Καλύτερα να ανοίξουμε καινούργιο θέμα για να μην χαλάσουμε αυτό...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Επισυνάπτω από το βιβλίο του Πρωτοψάλτου Χαρ. Καρακατσάνη.
Βασ. Κιαμηλίδης
Βασίλη ευχαριστώ για την επισύναψη δεν είναι όμως αυτά...αυτά που εννοώ είναι γραμμένα από τον φθόγγο ΝΗ...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Φίλε Βασίλη, αν μπορούσες να ανεβάσεις και τα λειτουργικά σε ήχο πλα σπάθιο του Νεράτζη που φαίνονται στο τέλος της επισύναψής σου, θα σου ήμουν ευγνώμον. Ευχαριστώ!
Να είσαι καλά. Στα επισυνάπτω. Καλή νύχτα.
Σήμερα 5-7-08 τα απέσυρα για τους προφανείς λόγους.
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βασίλη ευχαριστώ για την επισύναψη δεν είναι όμως αυτά...αυτά που εννοώ είναι γραμμένα από τον φθόγγο ΝΗ...

Εκ του νη χρωματικού μόνον υπάρχουν με Άξιον εστίν το Χιτζασκιάρ, ο εστί μεθερμηνευόμενον πλ. δ΄χρωματικός. Με πλ. α δεν βρίσκω.
Εάν θέλεις γράψε μιά γραμμή από το Πατέρα Υιόν, ή με πιό Άξιον εστίν λέγονται, διότι δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις.
Εάν καταλάβω θα ανατρέξω στα υπάρχοντα, και εφόσον τα βρώ ευχαρίστως.
Καλήν νύχτα από εμένα.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ευχαριστώ όλους τους φίλους που ανεβάζουν διάφορα κομμάτια. Προσοχή όμως μην μπλέξουμε με θέματα copyright.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Εκ του νη χρωματικού μόνον υπάρχουν με Άξιον εστίν το Χιτζασκιάρ, ο εστί μεθερμηνευόμενον πλ. δ΄χρωματικός. Με πλ. α δεν βρίσκω.
Aν έχεις την θεια λειτουργία του Ταλιαδώρου κοίτα λίγο εκεί νομίζω εκεί τα είχα δει...ευχαριστώ για τον κόπο σου...:wink:
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Μπορεί να ανεβάσει κάποιος τα λειτουργικά του Κωνσταντίνου Πρίγγου που είναι μελοποιημένα στο makam αυτό?

Αν κατάλαβα καλά πια λες, υπάρχουν στη Πατριαρχική Λειτουργία του Ιερόθεου, κατα την απόδοση όμως του Στανίτσα (σελίς 365). Επιγράφονται δε "πλ. Δ΄ φθορικός" εκ του άνω νη αλλά καταχωρούνται στο τέλος των λειτουργικών του πλ.Α.

Δεν νομίζω ο πατήρ να έχει πρόβλημα για πνευματικά δικαιώματα, αφού κι ο ίδιος είναι θύμα (κακώς) του αφελούς αυτού κυνηγητού.

Θα τα σκανάρω και θα τα ανεβάσω μόλις μπορέσω...
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Εκ του νη χρωματικού μόνον υπάρχουν με Άξιον εστίν το Χιτζασκιάρ, ο εστί μεθερμηνευόμενον πλ. δ΄χρωματικός.

Ο Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος στη Θεία Λειτουργία του έχει λειτουργικά σε αυτό το makam.
 
Top