Mαθήματα Δημ. Σουρλαντζή

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ανοίγω αυτό το θέμα στην προσωπική μου σελίδα, μια που συχνά ψάλλω μαθήματα του δασκάλου μου, που πάνω απ΄όλα ήταν παραδοσιακός ψάλτης και γι΄αυτό έγραφε όμορφα μαθήματα, γι΄όλες τις φωνές, όπως ο ίδιος έλεγε.Ας είναι αιωνία η μνήμη του.

ΥΓ.Βέβαια το ΄΄ευφραίνου΄΄ παρότι το λέω από την λειτουργία του δασκάλου μου, φαίνεται ότι είναι του Κουντιάδη και μάλλον του άρεσε πολύ και το έβαλε αυτούσιο.Μην νομίζετε ότι το κατάλαβα μόνος μου -έχω μαύρα μεσάνυχτα από αυτά-αλλά από ένα εξαίρετο μέλος του forum που αν θέλει μπορεί να αποκαλυφθεί.Ευχαριστώ πολύ πάντως
 

Attachments

  • XEΡΟΥΒΙΚΟ ΑΓΙΑ ΣΟΥΡΛΑΝΤΖΗ.mp3
    5.8 MB · Views: 110
  • EΥΦΡΑΙΝΟΥ ΑΓΑΛΛΟΥ.mp3
    2.7 MB · Views: 94
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
.... Βέβαια το ΄΄ευφραίνου΄΄ παρότι το λέω από την λειτουργία του δασκάλου μου, φαίνεται ότι είναι του Κουντιάδη και μάλλον του άρεσε πολύ και το έβαλε αυτούσιο.Μην νομίζετε ότι το κατάλαβα μόνος μου -έχω μαύρα μεσάνυχτα από αυτά-αλλά από ένα εξαίρετο μέλος του forum που αν θέλει μπορεί να αποκαλυφθεί.Ευχαριστώ πολύ πάντως
http://analogion.com/forum/showpost.php?p=172165&postcount=2
 
Last edited:

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Μπράβο Δάσκαλε για την εκτέλεση, αξίζουν όμως και πολλά μπράβο στον αείμνηστο κ. Δημήτρη Σουρλαντζή του οποίου οι συνθέσεις ήταν πάντα απλές αλλά μεγαλοπρεπείς και αρχοντικές και πρέπει να αποτελούν πρότυπο για όλους αυτούς που προσπαθούν να μελοποιήσουν σήμερα. Πάντα γειά και από μένα:wink:
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αλλο ένα όμορφο και απλό μάθημα του μακαριστού δασκάλου μου.Με την ευκαιρία να πω σε αρκετούς φίλους που με ρωτούν ότι δεν ξέρω πως μπορούν να προμηθευτούν το βιβλίο της λειτουργίας.Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ να μας διαφωτίσει απο εδώ.Πάντα γειά

ΥΓ.Συγνώμη για το ασταθές του τελειώματος αλλά πρέπει και οι βοηθοί να ψάλλουν:)
 

Attachments

  • Aξιον εστιν Σουρλαντζη πλ Δ.mp3
    2.6 MB · Views: 58

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Να κάνω μια ερώτηση (αν κ δεν είναι εδώ ο κατάλληλος τόπος) ξέρω ότι ο Σουρλαντζής είχε πάρα πολλούς μαθητές ...ίσως κάποιοι από αυτούς να είναι κ μέλη του φόρουμ .....Γιατί όμως δεν υπάρχουν πολλές εκτελέσεις μαθημάτων με την φωνή του Σουρλαντζή??????? .....τόσους μαθητές είχε...δεν τον έχει ηχογραφήσει κανείς?? Ψάχνοντας στο φόρουμ αλλά κ γενικά στο ίντερνετ υπάρχουν λίγες -πολύ λίγες ηχογραφήσεις του .......
Θα ήθελα πχ να άκουγα τα αργά χερουβικά του ή κάποια από τα λειτουργικά του όπως τα έχει στο βιβλίο του αλλά αντί να τα ψάλλουν μαθητές του να τα ακούσω από την ίδια την φωνή δασκάλου .....
Πολλοί γνωστοί μου πάντως που δεν είχαν το βιβλίο του το δανείστηκαν από φίλους τους κ το φωτοτύπησαν .....
Προς Θεού δεν υποτιμώ καθόλου τις εκτελέσεις του κ. Μιχελουδάκη του κ. Λιάκου κλπ κλπ απλά θα ήθελα να ακούσω ηχογραφήσεις στις οποίες ο Σουρλαντζής να ψάλλει Σουρλαντζή ...........
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Να κάνω μια ερώτηση (αν κ δεν είναι εδώ ο κατάλληλος τόπος) ξέρω ότι ο Σουρλαντζής είχε πάρα πολλούς μαθητές ...ίσως κάποιοι από αυτούς να είναι κ μέλη του φόρουμ .....Γιατί όμως δεν υπάρχουν πολλές εκτελέσεις μαθημάτων με την φωνή του Σουρλαντζή??????? .....τόσους μαθητές είχε...δεν τον έχει ηχογραφήσει κανείς?? Ψάχνοντας στο φόρουμ αλλά κ γενικά στο ίντερνετ υπάρχουν λίγες -πολύ λίγες ηχογραφήσεις του .......
Θα ήθελα πχ να άκουγα τα αργά χερουβικά του ή κάποια από τα λειτουργικά του όπως τα έχει στο βιβλίο του αλλά αντί να τα ψάλλουν μαθητές του να τα ακούσω από την ίδια την φωνή δασκάλου .....
Πολλοί γνωστοί μου πάντως που δεν είχαν το βιβλίο του το δανείστηκαν από φίλους τους κ το φωτοτύπησαν .....
Προς Θεού δεν υποτιμώ καθόλου τις εκτελέσεις του κ. Μιχελουδάκη του κ. Λιάκου κλπ κλπ απλά θα ήθελα να ακούσω ηχογραφήσεις στις οποίες ο Σουρλαντζής να ψάλλει Σουρλαντζή ...........
Δυστυχώς δεν μπορώ να σας βοηθήσω να ακούσετε τον ίδιο τον δάσκαλο να ψάλλει τα μαθηματά του,μπορώ όμως να σας πω ότι ο δάσκαλος, όσο τον γνώρισα, έψαλλε τα κλασσικά μαθήματα και για τα δικά του απλά καυχόταν ότι στηρίζονταν σε αυτά και ότι άρα κάθε ψάλτης μπορεί να τα αποδώσει με τον δικό του τρόπο.Πάντα γειά
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Επιτρέψτε μου ένα επίκαιρο μάθημα από το βιβλίο του δασκάλου μου.Πάντα γεια
 

Attachments

  • μυστικως αργον Σουρλαντζή.mp3
    1.8 MB · Views: 35

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Καλημέρα σε όλους σας.Χθες ο μαθητής μου Κώστας Μεργέμογλου, κατά την διάρκεια του μαθήματος μου ζήτησε να του ηχογραφήσω το αινείτε του δασκάλου μου.Το ηχογράφησε με ένα OLYMPUS φτηνό και μονοφωνικό.Μου άρεσε η ηχογράφηση ως αισθητική και άρχισα πάλι να προβληματίζομαι για τις stereo ψηφιακές που τεχνικά ασφαλώς και είναι άρτιες, αλλά και μακρυά από τις ηχογραφήσεις που έχουν συνηθίσει τα αυτιά μας από τους μεγάλους. Διευκρινίζω από τεχνική άποψη για να μην παρεξηγηθώ:)Πάντα γεια
 

Attachments

  • αινειτε β ήχος Σουρλαντζή.mp3
    1.2 MB · Views: 56

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Aλλο ένα όμορφο απλό και κλασσικό μάθημα-χερουβικό του αειμνήστου δασκάλου μου παρατίθεται και πάντα γεια.
 

Attachments

  • χερουβικό Σουρλαντζή ήχος β.mp3
    4.9 MB · Views: 45

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Το αινείτε σε τρίτο αλλά από τον Αριστείδη αυτή την φορά.Πάντα γεια
 

Attachments

  • αινειτε ήχος γ Αριστειδης Μιχελουδάκης.mp3
    4.7 MB · Views: 34

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Άλλο ένα μάθημα (κοινωνικό) του αειμνήστου δασκάλου μου από τον Αριστείδη που έχει και τα γενέθλιά του, σήμερα κλείνει τα 21.Πάντα γεια
 

Attachments

  • Κοινωνικο αινειτε σουρλαντζη Α'.mp3
    4.9 MB · Views: 62

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Tο σύντομο χερουβικό του αειμνήστου δασκάλου μου σε ήχο Βαρύ,όπως το έψαλα την Κυριακή που μας πέρασε.Συγνώμη για το δυνατό ισοκράτημα (δεν είναι στην αισθητική μου) αλλά τους είχε πιάσει οίστρος και κάναν και ότι ήθελαν...... Πάντα γεια
 

Attachments

  • χερουβικο σουρλαντζή σε βαρύ.mp3
    6.1 MB · Views: 67

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Το άξιον εστίν σε δευτερόπρωτο του αειμνήστου διδασκάλου μου Δ.Σουρλαντζή.Πάντα γεια
 

Attachments

  • Αξιον εστίν σε δευτερόπρωτο Σουρλαντζή.mp3
    1.9 MB · Views: 47

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
To κοινωνικό της περασμένης Κυριακής μέλος περίτεχνον του δασκάλου μου.Πάντα γεια
 

Attachments

  • Σώμα Χριστού άγια.mp3
    13 MB · Views: 34

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Απο χθες τα σχετικα μαθηματα του αειμνηστου διδασκαλου μου.Στο Σε υμνουμεν ψαλλει ο υιος μου Αριστειδης.Παντα γεια
 

Attachments

  • Σε υμνουμεν και Αξιον εστιν ηχος Βαρυς.mp3
    3.5 MB · Views: 16
Top