Münir Nureddin Selçuk (1899 - 1981)

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πραγματικός άρχοντας!!!...ήταν ο καρδιακός φίλος του ημέτερου Στανίτσα στην Πόλη (άρε να είχαμε και εμείς τέτοιες παρέες) στην κηδεία του οποίου μη δυνάμενος να παρευρεθεί (λόγω απελάσεως) ελυπήθει σφόδρα...

Μετά από την επισύναψη, ακούστε και έναν "νέο" τον μιμείται καλά?
www.youtube.com/watch?v=OiQJ6zSg4Ms
πρόκειται για τον πολύ καλό μου φίλο Νusret Yılmaz, με τον οποίο ήπιαμε (και πίνουμε όταν πηγαίνω:)) πολλά ρακιά λέγοντας μου Gazel (χυδαϊστή "αμανέδες")...άρε Πόλη όλα τα χεις...:eek:
 

Attachments

  • selcuk_1.mp3
    326.1 KB · Views: 101
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πραγματικός άρχοντας!!!...ήταν ο καρδιακός φίλος του ημέτερου Στανίτσα στην Πόλη (άρε να είχαμε και εμείς τέτοιες παρέες) στην κηδεία του οποίου μη δυνάμενος να παρευρεθεί (λόγω απελάσεως) ελυπήθει σφόδρα...

Μετά από την επισύναψη, ακούστε και έναν "νέο" τον μιμείται καλά?
www.youtube.com/watch?v=OiQJ6zSg4Ms
πρόκειται για τον πολύ καλό μου φίλο Νusret Yılmaz, με τον οποίο ήπιαμε (και πίνουμε όταν πηγαίνω:)) πολλά ρακιά λέγοντας μου Gazel (χυδαϊστή "αμανέδες")...άρε Πόλη όλα τα χεις...:eek:


Ο παλιός είναι ... αλλιώς!

http://www.youtube.com/watch?v=6iQLM58JUGY
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Λοιπόν η ηχογράφηση που ανεβάζω είναι του 1926-27...δηλαδή εδώ ο Selçuk είναι μόλις 26-27 χρονών!!!
Τελικά αυτά δεν διδάσκονται...δίνονται άνωθεν τα χαρίσματα!!!

Υ.Γ.η ηχογράφηση είναι στον καθ ημάς Λέγετο...για ακούστε λοιπόν που τον θεμελιώνει...:eek::eek::eek:
 

Attachments

  • 01.kalbim zemini aşk.münir nurettin selçuk.gazeller ıı.mp3
    6.4 MB · Views: 138

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Μετά από την επισύναψη, ακούστε και έναν "νέο" τον μιμείται καλά?
www.youtube.com/watch?v=OiQJ6zSg4Ms
πρόκειται για τον πολύ καλό μου φίλο Νusret Yılmaz, με τον οποίο ήπιαμε (και πίνουμε όταν πηγαίνω:)) πολλά ρακιά λέγοντας μου Gazel (χυδαϊστή "αμανέδες")...άρε Πόλη όλα τα χεις...:eek:

Ορίστε και σε ΑΡΧΕΙΟ για το σκληρό σας δίσκο, σε καλή μεριά :)
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ορίστε δύο βίντεο-ΑΡΧΕΙΑ του Munir Nureddin Selcuk με ερμηνεία.

Σε καλή μεριά :)
 
Last edited:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αυτο το τραγουδακι, ειναι μεν του Νουρεττιν, αλλα εμενα μου αρεσε σε αυτη την εκτελεση, που ειναι και προσφατη.

http://www.youtube.com/watch?v=V3TmmLIUGKQ

Και το αυθεντικο (υπο του Νουρεττιν, που απαγγελει και τους στιχους) απλα για εγκυκλοπαιδικους λογους

http://www.youtube.com/watch?v=DEhDV4Yx56g

Καπου το εχω και σε CD αλλα πνευματικα δικαιωματα βλεπεις...

Τα σχολια δικα σας.

Γιαννης
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Σχετικά με Στανίτσα και Nurettin που εκτελούν το ίδιο τραγούδι υπάρχουν στα τραγούδια με Στανίτσα.

Σύγκριση της εκτέλεσης του Στανίτσα και του Nurettin από τεχνολογικής και μόνο πλευράς [συχνότητες κτλ] (με σκοπό την διαπίστωση των διαφορών της εκτέλεσης ενός τραγουδιστή και ενός ψάλτη) είχε γίνει παλαιότερα στα πλαίσια ερευνητικού προγράμματος στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (τμήμα Πληροφορικής - όπως λεγόταν τότε). Δυστυχώς δεν έμαθα τα αποτελέσματα της έρευνας αυτής.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Καλές φωνές και με μικρόφωνο.
Δεν πλησιάζουν όμως σε τεχνική τους έλληνες.
Δεν το εννοώ ρατσιστικά.
Για θέμα τεχνικής σε αμανέ κάντε κλικ στό
http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=search&Itemid=99999999
Κι αυτά που λέει ο Γιάννης είναι μετά από 12ωρο ταξίδι προς πελοποννησο και μετά από ψάλσιμο στην εκκλησία χωρίς μικροφωνικές, και εν συνεχεία σε τραπέζι.
Αν έχει κάποιος τραγούδια του άρχοντος ας τα ανεβάσει.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Πραγματικός άρχοντας!!!...ήταν ο καρδιακός φίλος του ημέτερου Στανίτσα στην Πόλη (άρε να είχαμε και εμείς τέτοιες παρέες) στην κηδεία του οποίου μη δυνάμενος να παρευρεθεί (λόγω απελάσεως) ελυπήθει σφόδρα...

Μετά από την επισύναψη, ακούστε και έναν "νέο" τον μιμείται καλά?
www.youtube.com/watch?v=OiQJ6zSg4Ms
πρόκειται για τον πολύ καλό μου φίλο Νusret Yılmaz, με τον οποίο ήπιαμε (και πίνουμε όταν πηγαίνω:)) πολλά ρακιά λέγοντας μου Gazel (χυδαϊστή "αμανέδες")...άρε Πόλη όλα τα χεις...:eek:

Χρήστο ο φίλος σου απλά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Hicaz ilahi από τον Münir Nureddin Selçuk.
 

Attachments

  • Münir Nureddin Selçuk - Hicaz İlahi.mp3
    2.6 MB · Views: 74

Shota

Παλαιό Μέλος
Bayati mevlevi ayini από τον Στανίτσα της Τουρκίας :D Είναι σπάνια περίπτωση όπου o Selçuk εκτελεί σύνθεση του κλασσικού οθωμανικού ρεπερτορίου. Το οργανικό μέρος στην αρχή και τέλος είναι μεταγενέστερη προσθήκη στην αρχική ηχογράφηση (το baş taksim εκτελεί ο Neyzen Tevfik). Το κείμενο του Mustafa Dede βρίσκεται εδώ:

http://www.neyzen.com/nota_arsivi/03_mevlevi_ayinleri/beyati_a_kocek_dervis_mustafa_ney.pdf
 

Attachments

  • Münir Nûrettin Selçuk - Bayati mevlevi ayini.mp3
    20.8 MB · Views: 60

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Μαθητης κ' συγχρονως δεξι χερι του Καραμανη επι σειρα ετων μου ειχε δωσει καποτε στη Θεσ/νικη κ ακουσα κασετα του Νουρεντιν....ειχα μεινει καγκελο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! απο οτι θυμαμαι χτυπουσε ανω Νη κ εκανε κ γυρισματα!!
Επισης μου ειχε πει πως ηταν Ελληνας ο οποιος βοηθουσε κρυφα τους συμπατριωτες του κ επισης του εκαναν πολεμο οι @#!!@#τουρκαλαδες!!!! Ξερετε αν ισχυει??
 
Top