Linux

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Λοιπόν, καλό και άγιο το kubuntu, αλλά πάσχει από κάτι: ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ. Πατάω το Δίκτυο για να συνδεθώ στον άλλον υπολογιστή που έχει windows και εμφανίζεται το γνωστό πρόβλημα: ένα πλαίσιο ελέγχου που σου λέει να βάλεις ´Ονομα χρήστη και Κωδικό, αλλά ό,τι και να βάλεις δεν βγαίνει σωστό! Στο ubuntu απλώς δημιουργείς ένα share point με μια πολύ απλή διαδικασία και τελείωσες. Εδώ πέρα δεν υπάρχουν τέτοια... Κοιτάξτε εδώ, που δεν απαντάει κανείς στα ubuntu forums στο απλό ερώτημα πώς συνδέεσαι στο δίκτυο με υπολογιστή windows! Γι' αυτό είχα καταλήξει στα ubuntu, μετά την περιπλάνησή μου σε Mint και Kubuntu. Γιατί εκεί έβρισκες τη λύση σε οποιοδήποτε πρόβλημα, λόγω της μεγάλης υποστήριξης! Μου φαίνεται θα γυρίσω πίσω στα κλασσικά ubuntu καταϊδρωμένος... Άλλωστε υπάρχει ακόμα επιλογή για το κλασσικό gnome desktop στην οθόνη login.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Παιδιά έβαλα Linux Mint 11 και βρήκα την υγειά μου: κλασσικό, ωραίο, οικείο και ταυτόχρονα καλά πειραγμένο αλα mint περιβάλλον gnome 2 και το σπουδαιότερο: για να επικοινωνήσει με τον άλλον υπολογιστή του σπιτιού που τρέχει windows 7 δεν χρειάστηκε καν τα 2-3 κλικ που απαιτεί το ubuntu: απλώς πάτησα Δίκτυο και μου εμφανίστηκε ο άλλος windows υπολογιστής!! Οι τύποι στο Linux Mint μισούν, όπως φαίνεται, το Unity και δηλώνουν πιστοί στο κλασσικό gnome, το οποίο απλώς βελτιώνουν με δικές τους προσθήκες, όπως το πολύ βολικό μενού (από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο στο linux πιστεύω). Μέχρι λοιπόν να σοβαρευτεί το ubuntu, μένω εδώ (ήδη πάντως στις δοκιμαστικές εκδόσεις του 11.10 το πρώτο που έκαναν είναι η διόρθωση του Unity...). Κι από εφετζίδικη εμφάνιση, μπορεί να μην έχουμε τα plasmoids και τα ενσωματωμένα εφέ του kde, αλλά με τις γνωστές συνταγές, δηλ. compiz, emerald, docky, gnome do, screenlets, θα κάνουμε και πάλι το desktop να πετάει! (και θα έχω και το αγαπημένο μου tomboy, που στο kde δεν πήγαινε καλά και δεν έβλεπε το ubuntu one για συγχρονισμό)
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Παιδιά έβαλα Linux Mint 11 και βρήκα την υγειά μου: κλασσικό, ωραίο, οικείο και ταυτόχρονα καλά πειραγμένο αλα mint περιβάλλον gnome 2 και το σπουδαιότερο: για να επικοινωνήσει με τον άλλον υπολογιστή του σπιτιού που τρέχει windows 7 δεν χρειάστηκε καν τα 2-3 κλικ που απαιτεί το ubuntu: απλώς πάτησα Δίκτυο και μου εμφανίστηκε ο άλλος windows υπολογιστής!! Οι τύποι στο Linux Mint μισούν, όπως φαίνεται, το Unity και δηλώνουν πιστοί στο κλασσικό gnome, το οποίο απλώς βελτιώνουν με δικές τους προσθήκες, όπως το πολύ βολικό μενού (από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο στο linux πιστεύω). Μέχρι λοιπόν να σοβαρευτεί το ubuntu, μένω εδώ (ήδη πάντως στις δοκιμαστικές εκδόσεις του 11.10 το πρώτο που έκαναν είναι η διόρθωση του Unity...). Κι από εφετζίδικη εμφάνιση, μπορεί να μην έχουμε τα plasmoids και τα ενσωματωμένα εφέ του kde, αλλά με τις γνωστές συνταγές, δηλ. compiz, emerald, docky, gnome do, screenlets, θα κάνουμε και πάλι το desktop να πετάει! (και θα έχω και το αγαπημένο μου tomboy, που στο kde δεν πήγαινε καλά και δεν έβλεπε το ubuntu one για συγχρονισμό)

Απεχθάνομαι το gnome και πολύ περισσότερο το Unity.
Δοκιμάζω ήδη το kubuntu 11.10 με πολύ καλές εντυπώσεις από το πολύ ώριμο πλέον kde 4.7.1
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Απεχθάνομαι το gnome και πολύ περισσότερο το Unity.
Δοκιμάζω ήδη το kubuntu 11.10 με πολύ καλές εντυπώσεις από το πολύ ώριμο πλέον kde 4.7.1
Για το gnome δεν συμφωνώ, για το Unity όμως συμφωνώ και επαυξάνω! Κι εγώ διαπίστωσα ότι το kde είναι φοβερό περιβάλλον και με πολλές ποιοτικές εφαρμογές (μόνο τα amarok και k3b να πάρεις, δεν θες τίποτ' άλλο). Όμως ανέκαθεν kde και bugs ήταν συνώνυμα... Η κατάσταση βέβαια έχει βελτιωθεί πάρα πολύ από τότε που το είχα πρωτοδοκιμάσει, επί kde 3, τα προβλήματα όμως εξακολουθούν. Το κυριώτερο για μένα είναι το δίκτυο. Αν μου βρεις τρόπο να βλέπω τον άλλον υπολογιστή του σπιτιού μου, που έχει windows 7, έστω και με κάποια κλικ και όχι απευθείας, όπως στο linux mint, ξαναβάζω kubuntu αύριο το πρωί!

Παρεμπιπτόντως, μετά από δοκιμές διαπίστωσα ότι ούτε το mint 11 είναι καλό. Γενικώς ο,τιδήποτε βασισμένο στο 11.04 φαίνεται πατάτα, γιατί το 11.04 είναι από μόνο του πατάτα: το mint 11 (katya) μου κράσαρε κάμποσες φορές, πράγμα που δεν είχε συμβεί με παλιές εκδόσεις του (ήδη το mint 5 elyssa το θυμάμαι πιο σταθερό). Επίσης, ο χρόνος εκκίνησης είναι αισθητά πιο αργός απ' ότι στα ubuntu 10.x. Επιπλέον, η υποστήριξη 3D αντί να βελτιωθεί, έπεσε κατακόρυφα: το compiz είναι ασύμβατο με τις εκδόσεις που βασίζονται στο ubuntu 11.04!!! Ούτε κύβοι στην επιφάνεια εργασίας, ούτε τίποτα. Και μαζί μ' αυτό και το emerald φυσικά, που έφτιαχνε τα παράθυρα. Ρίξτε μια ματιά στο net, όλοι φωνάζουν... Μου χαλάσανε επίσης ακόμα και οι... αλλαγές διαφάνειας στο impress, που σε πολλές τραιμοπαίζει η οθόνη και άλλες δεν γίνονται καθόλου, ενώ τα ίδια αρχεία με την ίδια έκδοση του Libre Office παίζουν μια χαρά σε περιβάλλον windows! (και έπαιζαν φυσικά μια χαρά ακόμα και προ του 10.04...)

Οι τύποι στο ubuntu προφανώς κάτι έχουν πάθει αυτό τον καιρό. Εδώ πέρα διάβαζα ότι κάποιοι συνιστούσαν.... downgrade :eek: στο compiz, προκειμένου να ξαναέχεις τα εφέ!! Κι επειδή δεν γίνεται εύκολα, παρέθεταν ολόκληρο tutorial με εντολές από την κονσόλα... Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα, φυσικά ούτε καν ασχολήθηκα. Αν είναι σε κάθε νέα έκδοση μιας διανομής να μας προκύπτον προβλήματα εμφάνισης και συμβατότητας με τα αρχεία μας, να λείπει η αναβάθμιση... Η μοναδική μου επιλογή πλέον νομίζω ότι είναι μόνο μία: η παλιά καλή LTS version 10.04, που όλα πήγαιναν μια χαρά. Ξεκινάω τώρα κιόλας!

Υ.Γ. Χρήστο, μη βάλεις fedora. Πολλοί το έκαναν και το μετάνιωσαν. Άλλα ντράβαλα θα έχεις εκεί...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Τελικώς παιδιά κατέληξα στο δεκάρι το καλό για το laptop μου: ubuntu 10.10. Είναι η τελευταία έκδοση που παλιού καλού ubuntu που όλοι ξέραμε, με θεραπευμένα τα ελαττώματα του 10.04. Το πιο σημαντικό είναι η υποστήριξη σε βιντεοπροβολείς, που στο 10.04 ήταν πολύ ελαττωματική: η εικόνα του προβολέα ήταν χάλια και τραιμόπαιζε -και δοκίμασα 2-3 διαφορετικούς-, ενώ μόλις έβαλα το 10.10 ο προβολέας έπαιξε αμέσως. Διαφάνειες open office μια χαρά, εφέ compiz κομπλέ, εκκίνηση και τερματισμός σφαίρα, τι άλλο να θέλει κανείς;

Πάντως γεγονός είναι ότι κι αυτό προσωρινό είναι, καθώς όλα δείχνουν ότι πάμε για ένα διαφορετικό desktop συνολικά: η επιφάνεια εργασίας όπως την ξέραμε, με τη μπάρα κάτω ή πάνω μοιάζει να μην κολλάει στις σύγχρονες ευρείας προβολής οθόνες και υπάρχει η τάση μεταφοράς των εφαρμογών στα πλάγια, με "έξυπνη απόκρυψη" της μπάρας, αλα unity. Το θέμα όμως είναι κατά πόσο οι χρήστες είναι έτοιμοι να δεχτούν αυτό το είδος dock ως πλήρη αντικατάσταση των κλασσικών ελαχιστοποιημένων παραθύρων, που ήταν ευμεγέθη και περιείχαν και τίτλο, ενώ εδώ έχεις μόνο ένα εικονίδιο, πράγμα που εξαρχής δυσκολεύει οπτικά... Εγώ στα Windows 7, που υιοθέτησαν κι αυτά εικονίδια χωρίς λόγο (αφού η μπάρα συνεχίζει να είναι κάτω και όχι πλάγια!) πάντα επαναφέρω τα κλασσικά ελαχιστοποιημένα παράθυρα στη μπάρα. Άλλο θέμα είναι το κατά πόσο είμαστε έτοιμοι για την πλήρη κατάργηση του κλασσικού μενού προγραμμάτων ανά κατηγορίες, καθώς και του πολύ βασικού μενού του ubuntu με τις Τοποθεσίες και τις Προτιμήσεις, όπως είπε κι ο Χρήστος. Εγώ πάντως δεν είμαι, καθώς όταν γύρισα στο 10.10 όλα μού φάνηκαν πολύ απλούστερα, έβρισκα στο μενού όποιο πρόγραμμα ήθελα αμέσως (ή αν ήθελα να κάνω αναζήτηση αλα windows 7 ή unity, την έκανα με το καταπληκτικό και ταχύτερο gnome do) ενώ δούλευαν out of the box και τα εφέ του compiz. Ένα επιχείρημα για την κατάργηση των κλασσικών μενού του ubuntu θα μπορούσε να είναι ότι τα στοιχεία αυτά... δεν υπάρχουν ούτε στα windows! Υποτίθεται όμως ότι χαιρόμαστε να χρησιμοποιούμε το linux και για ευκολία, εκτός της αντι-microsoft διάθεσής μας... Γιατί να μας αφαιρεθεί λοιπόν αυτή;

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι πάμε και σε μια διαφορετική αντίληψη περί υπολογιστών γενικότερα: το σύγχρονο αίτημα είναι η επικοινωνία μεταξύ διαφορετικών συσκευών (tablets, desktop, phones κ.ά.) με τη δημιουργία ενός βασικού λογαριασμού και την άμεση διαθεσιμότητα των εφαρμογών και των αρχείων της μιας συσκευής στην άλλη. Προς αυτή την κατεύθυνση κινούνται ήδη οι πλατφόρμες Android και iPad (αν έχεις ανοίξει ένα λογαριασμό gmail, δεν χρειάζεται καν να περάσεις επαφές στο android κινητό σου...), αν και δεν είναι το πρώτο παράδειγμα (το Sync του Firefox, που το μιμήθηκαν και άλλοι browsers, εξασφαλίζει τα passwords και τους σελιδοδείκτες σου όπου και να χρησιμοποιείς τον Firefox, χωρίς ανάγκη τοπικού backup). Κυρίως όμως κινούνται εκεί και τα επερχόμενα Windows 8, με το σχέδιο της Microsoft να μοιάζει με αυτό της ταινίας Antitrust: η επιβολή μιας πλατφόρμας που θα κάνει πραγματικότητα την επικοινωνία αυτή, με μόνη την προϋπόθεση η συσκευή να τρέχει Windows 8! Ας ελπίσουμε ότι το ανοιχτό λογισμικό, αλλά και το κλειστό (Google, Apple) δεν θα μείνουν με σταυρωμένα τα χέρια...
 

AV4Glory

Alexandra Vlachou
Συμβουλή μου σε κάποιον που "φλερτάρει" με Linux αλλά δεν αποφασίζει είναι να βρεί ένα παλιολάπτοπ (ή παλιο-desktop) και να του βάλει ένα Ubuntu. Μετά όταν έχει χρόνο να ασχολείται με το λειτουργικό και αν το φέρει στα μέτρα του και κάνει ότι έκανε και στα windows εύκολα ας το γυρίσει αν θέλει.

Είπες μια μεγάλη αλήθεια...και μια σωστή επιλογή...
Ακριβώς αυτό έκανα με ένα acer travelmate 4310 που σερνότανε εξαρχής με τα vista.Με το Ubuntu 9.10- Karmic Koala όλα πετάνε...
Το wine μας έχει λύσει τα χέρια.Αλλά και τα προγραμματακια του Ubuntu δεν είναι άσχημα αρκεί να έχεις όρεξη να τα μάθεις και υπομονή.
Κοινώς να το αγαπάς.

Κακά τα ψέματα...δουλειά στον ήχο και στην εικόνα κάνεις μόνο με ένα Mac...ειδικά σε θέματα ήχου.Δεν χρειάζεται να ξοδεψετε πολλά.
Η δουλειά του mac mini (γύρω στα 700 ευρω είναι tower όχι laptop) αγγίζει την τελειότητα,θα αλλάξετε υπολογιστή ξανά ίσως αν αποκτήσετε εγγόνια και σας το σπάσουν μόνο τότε...

Επειδή όμως οι εποχές είναι δύσκολες...να λέμε πάλι καλά που υπάρχουν και τα δωρεάν λογισμικά.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Παιδιά σήμερα είπα να δοκιμάσω εάν το δωρεάν πρόγραμμα βυζαντινής γραφής Πανδουρίς στο ubuntu 10.10. Ενώ μου εγκαταστάθηκε κανονικά με το wine (αφού όρισα το exe ως εκτελέσιμο δεξί κλικ), ενώ μου άνοιξε κανονικά την εισαγωγική οθόνη του προγράμματος και πήγα να βγάλω επιφώνημα χαράς, πριν εμφανίσει την κύρια οθόνη μου βγάζει μήνυμα Out of memory... Απ' ό,τι είδα με ένα γρήγορο ψάξιμο, είναι πρόβλημα σε αρκετές εφαρμογές που τρέχουν μέσω wine. Υπάρχει στο wiki του wine μια σχετική αναφορά, ενώ τα περισσότερα παράπονα χρηστών για το πρόβλημα αφορούν το παιχνίδι WoW. Πληροφοριακά σας το γράφω, μήπως βρει κάποιος κάποια λύση. Θα παρακαλούσα εάν έχει κάποιος την τελευταία έκδοση ubuntu να το εγκαταστήσει, μήπως παίζει εκεί. Εγώ προς το παρόν μένω στη 10.10, λόγω απέχθειας του unity, όπως έγραψα. Αλλά αν παίζει η Πανδουρίς, θα αλλάξω ευχαρίστως!

Και κάτι άσχετο: όποιος τρέχει ubuntu με unity θα τον παρακαλούσα να μου πει το εξής απλό: στο gnome περιβάλλον έχω το κλασσικό μενού με τις Εφαρμογές ταξινομημένες κατά κατηγορία κι έτσι έχω μια πολύ ωραία εικόνα όλων των προγραμμάτων που υπάρχουν στον υπολογιστή. Στο unity δεν είδα κάτι τέτοιο. Ξέρει κανείς εάν μπορούμε να έχουμε τις εφαρμογές μας ταξινομημένες κατά κατηγορία, όπως στο παλιό καλό ubuntu; Χώρια που και το διπλανό μενού με τις Τοποθεσίες δεν με χαλάει καθόλου, αφού έχοντας ανοιχτό τον Firefox, πας με τη μία σε όποιον φάκελο χρησιμοποιείς συχνά, καθώς και στους δικτυακούς σου φακέλους.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Με αφορμή το μήνυμα αυτό:
Ακόμα και αυτό στηρίζεται στο Word. Το πρόγραμμα φαίνεται ότι δεν δουλεύει αν δεν υπάρχουν εγκατεστημένα τα Microsoft Office. Παρόλα αυτά, δεν χρησιμοποιεί το περιβάλλον του Office, και από αυτήν την άποψη είναι όντως αυτόνομο.
...κατέβασα τον Word Viewer και το εγκατέστησα στο ubuntu 10.10 μέσω wine. Στο τέλος όμως της εγκατάστασης μού έβγαλε ένα error. Πάντως ο viewer λειτουργεί κανονικά και επιτρέπει μάλιστα και λειτουργία copy στα έγγραφα του Office. Όμως ούτε μετά την εγκατάσταση του word viewer λειτούργησε το Πανδουρίς στο ubuntu...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Σε ένα laptop hp compaq nx 5000 centrino 1500 Hz 512 Ram πέρασα το lubuntu 11.10 (ubuntu με το ελαφρύ γραφικό περιβάλλον lxde).
Ενώ με τα xp είχε σοβαρά προβλήματα τώρα τρέχει σφαίρα!
Συνεχίζοντας τους πειραματισμούς (αφού μου αρέσει η γνωριμία με τα διάφορα γραφικά περιβάλλοντα) στο κάπως νεότερο HP pavilion 2.2 Ghz duo 2G ram λειτουργώ πλέον με το ubuntu 11.10 (με επιλογή γραφικού περιβάλλοντος το gnome 3.2.1 κι όχι το unity). Ίσως αν ωριμάσει το lxde περάσω σε light έκδοση σε αυτό. Νίκο, όντως το kde κρασάρει περισσότερο στο Ubuntu...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ίσως αν ωριμάσει το lxde περάσω σε light έκδοση σε αυτό. Νίκο, όντως το kde κρασάρει περισσότερο στο Ubuntu...
Εμ, δε σου πα; Καλά, εγώ νόμιζα ότι το 11.x θα ήταν πιο βαρύ από το 10.x και τώρα μου λες ότι παίζει καλά σε μονοπύρηνο centrino 1500MHz;; Θέλω να μου πεις για το lxde. Τι λέει σε σχέση με gnome; Θέλει ωρίμανση λες, ε; Από ταχύτητα είναι όντως πιο γρήγορο; Γιατί εγώ από το gnome 2.x είμαι ευχαριστημένος. Εν τω μεταξύ λένε ότι στο μέλλον δεν θα υποστηρίζεται το gnome 2.x στο ubuntu και θα πρέπει να περάσουμε ή σε gnome 3, που ακόμα έχει ΤΑ bugs, είτε σε unity, που είναι μεν πιο απροβλημάτιστο, αλλά από ευχρηστία δεν πάει καλά. Κι εσύ βλέπω, δεν το βλέπεις με καλό μάτι το unity ε; Εγώ πάντως προς το παρόν είμαι στο 10.10 και το θεωρώ το πλέον ώριμο ubuntu, που όλα δουλεύουν μια χαρά, από προγράμματα μέχρι οπτικά εφέ.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Εμ, δε σου πα; Καλά, εγώ νόμιζα ότι το 11.x θα ήταν πιο βαρύ από το 10.x και τώρα μου λες ότι παίζει καλά σε μονοπύρηνο centrino 1500MHz;; Θέλω να μου πεις για το lxde. Τι λέει σε σχέση με gnome; Θέλει ωρίμανση λες, ε; Από ταχύτητα είναι όντως πιο γρήγορο;
Μια χαρά τα πάει. Θεωρώ πάντως πως αν δεν δοκιμάσεις κάτι δε μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη άποψη. Και δεν ξέρω πως θα "πήγαινε" στο pavilion. Είμαι ίσως λίγο προκατειλημμένος αρνητικά σχετικά με το lxde και νομίζω ότι πρέπει να περάσει καιρός για να απεγκλωβιστεί από τα πολλά που κουβαλάει από το gnome... Το ίδιο γίνεται και στο xubuntu όπως έχω μάθει...

Γιατί εγώ από το gnome 2.x είμαι ευχαριστημένος. Εν τω μεταξύ λένε ότι στο μέλλον δεν θα υποστηρίζεται το gnome 2.x στο ubuntu και θα πρέπει να περάσουμε ή σε gnome 3, που ακόμα έχει ΤΑ bugs, είτε σε unity, που είναι μεν πιο απροβλημάτιστο, αλλά από ευχρηστία δεν πάει καλά. Κι εσύ βλέπω, δεν το βλέπεις με καλό μάτι το unity ε; Εγώ πάντως προς το παρόν είμαι στο 10.10 και το θεωρώ το πλέον ώριμο ubuntu, που όλα δουλεύουν μια χαρά, από προγράμματα μέχρι οπτικά εφέ.
Ναι. Δεν το βλέπω με καλό μάτι ίσως επειδή έχω συνηθίσει και στο μπλέ. :D (default) Ας περιμένουμε την LTS έκδοση μετά το Πάσχα.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πάντως νομίζω ότι το να έχεις εγκατεστημένα δύο γραφικά περιβάλλοντα δεν είναι και η καλύτερη ιδέα επειδή (αν δεν κάνω λάθος) φορτώνονται και οι υπηρεσίες από τα αντίστοιχα περιβάλλοντα.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Νίκο. Δεν ξέρω πού ακριβώς πάει το ubuntu με το unity πάντως το lxde και το lubuntu κερδίζουν συνεχώς έδαφος. Ίσως αν υπάρξει μεγαλύτερη εξέλιξη στο θέμα της διεπαφής χρήστη (να έχει π.χ. κάτι σαν πίνακα ελέγχου) θα κερδίσει χρήστες σίγουρα. Πολύ χαμηλή απαίτηση σε μνήμη και σε επεξεργαστή. Τώρα που το έχω βάλει και στο σχετικά "νεώτερο" pavilion (Duo 2Gbyte, 2G Ram) το μηχάνημα λειτουργεί εντελώς στο "ρελαντί"!!!
Κάνω μια σκέψη για δοκιμή του Mint 13 cinnamon...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Νίκο. Δεν ξέρω πού ακριβώς πάει το ubuntu με το unity πάντως το lxde και το lubuntu κερδίζουν συνεχώς έδαφος. Ίσως αν υπάρξει μεγαλύτερη εξέλιξη στο θέμα της διεπαφής χρήστη (να έχει π.χ. κάτι σαν πίνακα ελέγχου) θα κερδίσει χρήστες σίγουρα. Πολύ χαμηλή απαίτηση σε μνήμη και σε επεξεργαστή. Τώρα που το έχω βάλει και στο σχετικά "νεώτερο" pavilion (Duo 2Gbyte, 2G Ram) το μηχάνημα λειτουργεί εντελώς στο "ρελαντί"!!!
Κάνω μια σκέψη για δοκιμή του Mint 13 cinnamon...

Το Cinnamon το πέρασα πάνω από το Ubuntu 12.04 χρησιμοποιώντας το σχετικό αποθετήριο. Καλό. Ελαφρύτερο gnome... Προτίμησα να παραμετροποιήσω εγώ όπως θέλω το Ubuntu. Στο κάτω κάτω αυτό θα πεί ελεύθερο λογισμικό... Το Linux Mint (Cinnamon) καλό, αλλά πολύ "έτοιμο" για χρήση. Κράτησα το Lubuntu (lxde) στο παλιό μηχανηματάκι.

Πάντα είχα πρόβλημα τόσο με τις τιμές που ζητάει η MS (που ούτε micro είναι ούτε soft!!!) αλλά και το ηθικό θέμα που λέγεται Copyright.

Ούτε Copyright, ούτε κλόπη-right... LINUX!!!
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Νικόλαε, απευθύνομαι σε σένα γιατί βλέπω ότι είσαι χρήστης gnome. Το gnome στην κλασσική του μορφή χωρίς εφέ (επιλογή) είναι ταχύτατο. Μάλιστα και τα προγράμματα είναι ομαδοποιημένα. Δεν υπάρχει η αίσθηση του unity, ούτε του gnome 3. Στο cinnamon έχω επιφυλάξεις. Όλα καλά μέχρι... να κολλήσει. (σπάνια μεν αλλά) αν κολλήσει δεν ξεκολλάει! Με το gnome στην κλασσική του μορφή χωρίς εφέ δουλεύω απροβλημάτιστα. Κάτι ακούστηκε (για τέτοια επιλογή) και για το unity...
 

ixadin

Ηχάδιν
Το Cinnamon το πέρασα πάνω από το Ubuntu 12.04 ... Κράτησα το Lubuntu (lxde) στο παλιό μηχανηματάκι.

Και εγώ έβαλα τα Kubuntu, σκεπτόμενος ότι θα έχω και τεχνική βοήθεια:D, αλλά έφαγε ένα κρέμασμα όταν άνοιξα το ρολόι και διόρθωσα την ωρολογιακή ζώνη:confused:.

Νικόλαε, απευθύνομαι σε σένα γιατί βλέπω ότι είσαι χρήστης gnome. Το gnome στην κλασσική του μορφή χωρίς εφέ (επιλογή) είναι ταχύτατο. Μάλιστα και τα προγράμματα είναι ομαδοποιημένα. Δεν υπάρχει η αίσθηση του unity, ούτε του gnome 3. Στο cinnamon έχω επιφυλάξεις. Όλα καλά μέχρι... να κολλήσει. (σπάνια μεν αλλά) αν κολλήσει δεν ξεκολλάει! Με το gnome στην κλασσική του μορφή χωρίς εφέ δουλεύω απροβλημάτιστα. Κάτι ακούστηκε (για τέτοια επιλογή) και για το unity...

Λοιπόν θα σας απογοητεύσω αλλά έγινα οπαδός του unity:cool:
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Και εγώ έβαλα τα Kubuntu, σκεπτόμενος ότι θα έχω και τεχνική βοήθεια:D, αλλά έφαγε ένα κρέμασμα όταν άνοιξα το ρολόι και διόρθωσα την ωρολογιακή ζώνη:confused:.
Το κύριο μειονέκτημα θεωρώ πως είναι στο kde το γεγονός ότι γενικά τα debian-ειδές ή ubunto-ειδές βασίζονται (εφαρμογές, βιβλιοθήκες κλπ...) στο gnome ή σε παράγωγά του (unity- cinnamon). Σαν λειτουργικό το kubuntu μια χαρά είναι. Σε σχέση μάλιστα με τα πειράματα της μικρής-μαλακής εταιρείας, η ενασχόληση με το Λίνουξ σου προσφέρει ότι πιο σύγχρονο της τεχνολογίας (από άποψη λογισμικού) σε πολλές παραλλαγές και προσαρμοσμένο στις δικές σου απαιτήσεις. Άσε που προβλήματα μολύνσεων λογισμικούς και ασφάλειας δεν υπάρχουν... από κει και πέρα τί "διεπαφή χρήστη" θέλει ο καθένας είναι επιλογή του...

Λοιπόν θα σας απογοητεύσω αλλά έγινα οπαδός του unity:cool:
Στον νεώτερο υπολογιστή μου έχω Ubuntu 12.04 με το unity προσθέτοντας το gnome shell 3.4 καθώς και το Cinnamon. Οπότε επιλέγω ότι θεωρώ πιο βολικό. Το Cinnamon μου αρέσει αλλά και το Gnome χωρίς τα εφέ σε βοηθάει σε παραγωγικότητα. Νομίζω ότι η κριτική για το Unity θα το βελτιώσει. Η Canonical έβαλε ψηλά τον πήχη και δε νομίζω ότι θα κάνει εκπτώσεις...
 

ixadin

Ηχάδιν
Βρήκα λίγο χρόνο και έπαιξα με τα linux και κατέληξα στο εξής σχήμα: kubuntu με gnome χωρίς εφέ.

Αυτό το synaptic είναι φοβερό και τρομερό. Εχω βρει και τo grub-customizer γιατί το παλαιό startup έχει σταματήσει.

Κομπλέ
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Βρήκα λίγο χρόνο και έπαιξα με τα linux και κατέληξα στο εξής σχήμα: kubuntu με gnome χωρίς εφέ.
12.04? πέρασες το gnome πάνω στο kde; δεν αργεί; Αυτό κι αν δεν είναι αλχημεία.! έχω την αίσθηση ότι αν στο ubuntu περάσεις gnome 3 χωρίς εφέ θα είναι καλύτερα. Λόγω μεγαλύτερης "συμβατότητας" του gnome με το unity. Άλλωστε το unity fork του gnome είναι. Πάντως με ενδιαφέρει τί γίνεται με το kubuntu σε επιδόσεις σε σχέση με το gnome 3 χωρίς εφέ. Νομίζω ότι έτσι το gnome είναι "πούπουλο"...
 
Top