Kατανυκτικό Τριώδιο

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ανεβάζω μια σημερινή ηχογραφηση απο την ακολουθία της Κυριακής και πιο συγκεκριμένα το δοξαστικό σε ήχο Α.Το κείμενο προσπάθησα να το αποδώσω απο το βιβλίο του Πετρίδη.Καλή ακρόαση σε όσους θα έχουν την υπομονή να το ακούσουν
 

Attachments

  • Δοξαστικό απόκρεων.mp3
    4.7 MB · Views: 163

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω μια σημερινή ηχογραφηση απο την ακολουθία της Κυριακής και πιο συγκεκριμένα το δοξαστικό σε ήχο Α.Το κείμενο προσπάθησα να το αποδώσω απο το βιβλίο του Πετρίδη.Καλή ακρόαση σε όσους θα έχουν την υπομονή να το ακούσουν

Σ' ευχαριστούμε Αντώνη για την ωραία ηχογράφηση που ανέβασες και περιμένουμε πολλές περισσότερες.Και ωραίο ίσο μάλλον θα είναι ο Αριστείδης.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Σ' ευχαριστούμε Αντώνη για την ωραία ηχογράφηση που ανέβασες και περιμένουμε πολλές περισσότερες.Και ωραίο ίσο μάλλον θα είναι ο Αριστείδης.

Κώστα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, καθώς και όσους με τίμησαν με την ακρόαση της ηχογράφησης που ανέβασα.Εμείς εδώ στο Ρέθυμνο δεν έχουμε μεγάλη παράδοση στην ψαλτική παρότι υπήρξαν στις αρχές του περασμένου αιώνα σπουδαίοι μουσικοί όπως ο Παυλος Βλαστός.Είναι απορίας άξιον πως χάθηκε αυτή η παράδοση.Για να μην έχω λοιπόν και γω αργότερα αυτή την απορία για τον γιό μου,παρότι εγώ είμαι ένα τίποτα μπροστά στο όνομα που προανέφερα,μύησα τον γιό μου ,τον Αριστείδη, στην ψαλτική και τώρα Κώστα μου είναι απαραίτητος στο ψαλτήρι.Ναι αυτός ισοκρατεί μαζί με έναν άλλο μαθητή μου.Και πάλι ευχαριστώ και ελπίζω κάποτε να μπορέσω να σας γνωρίσω κάτι από το έργο του Βλαστού
 
Ψαχνοντας στο αρχείο επεσα πάνω σε μια κασσετα που ηχογράφησα απο τον Αγιο Γεώργιο Καλλιθέας Ρεθύμνου στην οποία ψάλλουμε -ο δάσκαλος και οι μαθητές του-κατανυκτικό εσπερινο το 1997.Η ηχογράφηση δεν είναι και τόσο καλή νομίζω όμως ότι η ουσία καταγράφεται.Καλη σαρακοστή
 

Attachments

  • Κυριε εκεκραξα- Κατευθυνθητω.mp3
    1.1 MB · Views: 38
  • Κατανυκτικά ΠΛ'Β.mp3
    2.7 MB · Views: 37
  • Μη αποστρέψης.mp3
    1.9 MB · Views: 59
  • Θεοτοκε Παρθενε- Βαπτιστά του Χριστου.mp3
    1 MB · Views: 39

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Στυλιανός Σκουριτάκης;29567 said:
Ψαχνοντας στο αρχείο επεσα πάνω σε μια κασσετα που ηχογράφησα απο τον Αγιο Γεώργιο Καλλιθέας Ρεθύμνου στην οποία ψάλλουμε -ο δάσκαλος και οι μαθητές του-κατανυκτικό εσπερινο το 1997.Η ηχογράφηση δεν είναι και τόσο καλή νομίζω όμως ότι η ουσία καταγράφεται.Καλη σαρακοστή
Στέλιο σε ευχαριστώ που μου θύμισες αυτή την ηχογράφηση.Νασαι καλά και σου εύχομαι κάθε πρόοδο τόσο στην επιστήμη σου όσο και στην μουσική
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αγαπητοί μου επισυνάπτω αποσπάσματα απο τον κατανυκτικό εσπερινό της Α κυρακης των νηστειών.Τον αριστερό κάνει ο γιός μου ο Αριστείδης ο οποίος πηγαίνει στην Β λυκείου και για αυτό παρακαλώ να τον κρίνετε ανάλογα.Το αργό ιδιόμελο δεν το επισυνάπτω γιατί δεν έχω μάθει ακόμα να το λέω-που θα μου πάει όμως...καλή ακρόαση φίλοι μου
 

Attachments

  • Κέριε εκέκρεξα- Κατευθυνθήτω.mp3
    744.2 KB · Views: 64
  • Α' κ' Δ' Στιχηρά κατανυκτικά του Πλ' Α'.mp3
    1,003.3 KB · Views: 49
  • Στιχηρά προσόμοια.mp3
    1.5 MB · Views: 33
  • Τα των νηστειων.mp3
    994 KB · Views: 38
  • Θεοτοκίον Β' 'Ηχου- Παρήλθεν.mp3
    2.2 MB · Views: 34
  • Έδωκας κληρονομίαν (τελευταίο).mp3
    1.3 MB · Views: 51

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ Ἀντώνη,
Γιά μιά ἀκόμη φορά συγχαρητήρια σέ σένα καί στόν γιό σου· ἀνερχόμενο ἀστέρι!

 
Last edited:

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί μου επισυνάπτω αποσπάσματα απο τον κατανυκτικό εσπερινό της Α κυρακης των νηστειών.Τον αριστερό κάνει ο γιός μου ο Αριστείδης ο οποίος πηγαίνει στην Β λυκείου και για αυτό παρακαλώ να τον κρίνετε ανάλογα.Το αργό ιδιόμελο δεν το επισυνάπτω γιατί δεν έχω μάθει ακόμα να το λέω-που θα μου πάει όμως...καλή ακρόαση φίλοι μου

Πολύ ωραία!.Ο Αριστείδης οδεύει στα χνάρια σου...
Ευχαριστούμε πολύ.
 

napoleon alexopoulos

Νέο μέλος
Κύριε Αντώνη ελπίζω να με θυμάσαι έπειτα απο τόσα χρόνια που έχουμε να μιλήσουμε. Σε αυτό φταίω πρωτίστως εγώ βέβαια αφού φεύγοντας απο το Ρέθυμνο ''πέταξα'' πραγματικά μαύρη πέτρα πίσω μου! Απλά να πω ότι πέρασα εναν υπέροχο 1,5 χρόνο κοντά σου στο ψαλτήρι του Αγίου Γεωργίου όπου και κοντά σου έμαθα πάρα πολλά!
Να σε έχει πάντα ο Θεός να τον υμνείς και να ομορφαίνεις με την υπέροχη φωνή σου το αναλόγιο.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ανεβάζω απο σημερινή ηχογράφηση ένα μικρό δείγμα μόνο και μόνο για να το αφιερώσω στον αγαπητό μου Ναπολέοντα ο οποίος με βοήθησε πολύ στο ψαλτήρι όταν σπούδασε στο Ρέθυμνο πριν απο μερικά χρόνια.Ναπολέοντα σου εύχομαι καθε καλό και ποτέ δεν ξεχνώ τα καλά παιδιά οπως εσύ.
 

Attachments

  • Της μετανοίας- Τα πλήθη.mp3
    3.7 MB · Views: 60

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Βρήκα παρτιτούρα με το κοντάκιο του μεγάλου κανόνα απο συναυλία στο 2 φεστιβάλ βυζαντινων χορωδιών στη Λειβαδια στις 16 -3- 87.Σας παραθέτω ακουστικό δείγμα.Καλή ακρόαση
 

Attachments

  • Ψυχή μου ψυχή μου.mp3
    2.4 MB · Views: 81
  • Ψυχή μου ψυχή μου.jpg
    340.3 KB · Views: 85
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Από την σημερινή εύσημο ημέρα,Κυριακή της Ορθοδοξίας, ανεβάζω το δοξαστικό.Καλή ακρόαση και πάντα γειά
 

Attachments

  • Μωσης τω καιρω .mp3
    3.9 MB · Views: 42
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Από την σημερινή εύσημο ημέρα,Κυριακή της Ορθοδοξίας, ανεβάζω το δοξαστικό.Καλή ακρόαση και πάντα γειά

Φίλε Αντώνη,

Ευχαριστούμε για το υπέροχο δοξαστικό. Πανηγυρικό σαν την σημερινή ημέρα.Αψογη εκτέλεση εξαιρετικός χρόνος.Περιμένουμε και τις υπόλοιπες Κυριακές.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Καλησπέρα-καλησπέρα.Αγαπητοί ανεβάζω το σημερινό δοξαστικό οπως το έψαλλα σήμερα με αρκετή βραχνάδα και ιδιαίτερη αδεξιότητα.Καλή ακρόαση και πάντα γειά
 

Attachments

  • Προκαθαρωμεν.mp3
    4.8 MB · Views: 46

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Όπως έχω πει και άλλες φορές ορισμένοι συνάδελφοι όπως ο Αντώνης χωρίς να θέλω να μειώσω τους υπόλοιπους ψέλνουν φυσικά απλά με πολύ καλή χρονική αγωγή
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
Καλησπέρα-καλησπέρα.Αγαπητοί ανεβάζω το σημερινό δοξαστικό οπως το έψαλλα σήμερα με αρκετή βραχνάδα και ιδιαίτερη αδεξιότητα.Καλή ακρόαση και πάντα γειά

ΩΡΑΙΟΣ ΗΧΟΣ ΓΙΑ LIVE!!!
Ερωτηση: Γιατι το ανεβασες αφου ουτε εσυ δεν εισαι ικανοποιημενος απο την αποδοση σου? (μονο τροφη για "καλοκαρδα" σχολια θα δωσεις)
Εγω δεν εχει τυχει να σε ξανακουσω και (να ξερεις ειμαι πολυ δικαιος στις αποψεις μου) το υφος σου ειναι ωραιο!!!
Θα μπορουσε κανεις να το δει ως περιεχομενο με διδακτικο χαρακτηρα περισσοτερο! :wink: ισως και σαν κακη στιγμη ομως...:(
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
ΩΡΑΙΟΣ ΗΧΟΣ ΓΙΑ LIVE!!!
Ερωτηση: Γιατι το ανεβασες αφου ουτε εσυ δεν εισαι ικανοποιημενος απο την αποδοση σου? (μονο τροφη για "καλοκαρδα" σχολια θα δωσεις)
Εγω δεν εχει τυχει να σε ξανακουσω και (να ξερεις ειμαι πολυ δικαιος στις αποψεις μου) το υφος σου ειναι ωραιο!!!
Θα μπορουσε κανεις να το δει ως περιεχομενο με διδακτικο χαρακτηρα περισσοτερο! :wink: ισως και σαν κακη στιγμη ομως...:(
Καταρχήν Αλέξιε σε ευχαριστώ για την αγάπη σου.Τώρα φίλε singer για να πούμε την αλήθεια το ανέβασα γιατί μου άρεσαν κάποια στοιχεία σε αυτή την ηχογράφηση όπως και συ τα επεσήμανες πχ ωραίος ήχος.(δεν είμαι τόσο ταπεινός ώστε να μην θέλω να δείξω αυτά που κάνω και μου αρέσουν)Τώρα για την φωνητική κατάσταση δεν έχω πρόβλημα σε οποιαδήποτε κριτική φανερή ή κρυφή, γιατί πάλι σωστά το κατάλαβες ότι,μια τέτοια ηχογράφηση μπορεί να αποτελέσει παράδειγμα και προς μίμηση αλλά και προς αποφυγή.Σε ευχαριστώ πάντως που αφιέρωσες χρόνο και για να ακούσεις και για να γράψεις την καλοπροαίρετη κριτική σου.Εγώ πάντως σε θυμαμαι πιτσιρικά και σου έχω πεί και άλλη φορά ότι συμψάλλαμε στην Μενεμένη όταν ήμουν εκεί λαμπαδάριος και επισκέφτηκες την ενορία μας με τους γονείς σου.Πάντα γειά
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Φίλε Αντώνη ευχαριστούμε για το δοξαστικό και για όλα όσα προσφέρεις στο Ψαλτολόγιο.
Εχεις το θάρρος και την τόλμη να μοιράζεσαι μαζί μας, τους ύμνους που ψάλλεις στο Ναό σου και αυτό σε τιμά ιδιαίτερα.
Τι και αν κάποια φορά υπάρξει κάποιο προβληματάκι.
Πρώτα απ΄ όλα ψάλλουμε μέσα απ΄την καρδιά μας το Κύριο και Εκείνος ακούει και βαθμολογεί την πίστη μας και όχι τα τυχόν μουσικά μας λαθάκια.
Εμένα μου άρεσε το Δοξαστικό και περιμένουμε και άλλα.
 
Last edited:

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Γειά σου Δάσκαλε. Ακόμα και "βραχνός", όπως λες, έχουμε πολλά να μάθουμε από τις εκτελέσεις αυτές!!! Περιμένουμε και άλλα από την περίοδο του Τριωδίου.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Επηρεασμένος από τα γραφόμενα του άρχοντα δασκαλου μου κυρ-Δημητρίου Νεραντζή,έκατσα και διάβασα το δοξαστικό της Κυριακής από τον μέγιστο Πέτρο.Τι όμορφα τονισμένο και ζυγιασμένο αποδιδοντας τα νοήματα και τίποτα περισσότερο....Με λίγη ευαισθησία από τον ψάλλοντα βγαίνει ένα αριστούργημα με το οποίο καταλαβαίνει ο κόσμος την ουσία που είναι τα γραφόμενα και όχι η μουσική αυτή καθ εαυτή.Σας το παραθέτω ηχητικά με τις πενιχρές μου δυνάμεις όπως το έγραψα εν τη οικία μου με σχετική φασαρία από την κορούλα μου.Πάντα γειά
 

Attachments

  • μωσης τω καιρω.mp3
    3.7 MB · Views: 38
Top