[Ερώτηση] Finale 2009 plugin Βυζαντινής Μουσικής

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Μήπως γνωρίζει κανείς το επαγγελματικό πρόγραμμα Finale 2009;
To GrMusic® Finale PlugIn: δίνει τη δυνατότητα να γράψει κανείς βυζαντινή μουσική μέσα από το Finale.
Σχεδιάσθηκε από τον Παναγιώτη Τσουκνίδα καθηγητή βυζαντινής και κλασικής μουσικής, συνθέτη και παιδαγωγό.

http://www.fagotto.gr/MakeMusic_Greece/consumernotation.html
 
Έχω πληροφορίες, αλλά δυστυχώς έχω δεσμευτεί να μη πω περισσότερα (ιδιοτροπίες καλογήρων βλέπετε), ότι ένα μοναχος σε μοναστήρι γειτνιάζουσας μητρόπολης με τη δική μας - άριστος γνώστης της πληροφορικής - ετοιμάζει "Βυζαντινό Finale", στο οποίο γράφεις Βυζαντινή σημειογραφία και παίζει τα γραφόμενα με Βυζαντινά διαστήματα. Μου έχει κάνει μία μικρή επίδειξη και έχω μείνει άναυδος. Στηρίζεται η λειτουργία του στο κλασσικό Finale. Δεν ξερω σε τι στάδιο βρίσκεται τώρα διότι έχω πολύ καιρό να επικοινωνήσω. Αν μάθω κάτι θα ενημερώσω σχετικά...
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κι ένα μικρό off topic... Έχω εμπειρία από παλαιότερη έκδοση του finale και ενώ έχει πάρα πολλές δυνατότητες δεν έχει την ευχρηστία (κυρίως στην πληκτρολόγηση) άλλων προγραμμάτων όπως το Sibelius πχ. Μία ιδέα για την δημιουργία ενός τέτοιου προγράμματος παρασήμανσης, θα ήταν εκτός το finale και το πρωτοποριακό σύστημα πληκτρολόγησης που παρέχει Sibelius όπου κάνει χρήση βασικού και αριθμητικού πληκτρολογίου με πολύ έξυπνο τρόπο... Αχ, τελικά, όση εμπειρία κι αν έχει κανείς από υπολογιστές, αν δεν ξέρει να γράφει κώδικα (προγραμματισμός), χάνει όλη την ουσία :(.
 
Top