E' Κυριακή των Νηστειών

Ειναι απο το Τριωδιο του Αρχοντσ Αθ. Καραμανη, Χριστόφορε. Προσωπικά πιστεύω οτι ειναι το καλύτερο βιβλίο τουλάχιστον για να πει κάποιος τα Δοξαστικά αυτά. Και όπως μου ειχε πει ο Αρχοντας οταν κάποτε τον ρώτησα πως τα κατέγραψε, μου απαντησε οτι έτσι τα άκουσε απο τους δασκάκους του και αυτός... Φυσικά υπάρχουν ελάχιστες "θέσεις" προσωπικής δημιουργίας οχι γιατι δεν εναι εξαιρετες οι "θεσεις" του Αρχοντα, αλλα γτ δεν ειναι της ιδιοσυγκρασιας μου και του σκεπτικού μου να επαναλαμβάνω τετοια υπέροχα μαθήματα καθε έτος χωρίς ουδεμία διαφόρα απο πέρσυ...
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Πολύ καλή ηχογράφηση Άγγελε ... προσμένω εάν έχεις και εσύ την καλή διάθεση να εμπλουτίσεις με λίγο ισοκράτημα , έστω και ψηφιακό , την παραπάνω ευάκουστη ηχογράφηση σου ...


Υ.Γ. Από το τριώδιο του Καραμάνη να υποθέσω και αυτό ???

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Πολύ καλή ηχογράφηση Άγγελε ... προσμένω εάν έχεις και εσύ την καλή διάθεση να εμπλουτίσεις με λίγο ισοκράτημα , έστω και ψηφιακό , την παραπάνω ευάκουστη ηχογράφηση σου ...


Υ.Γ. Από το τριώδιο του Καραμάνη να υποθέσω και αυτό ???

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ναι Χριστόφορε, απο το Τριωδιο του Καραμανη ειναι με ελάχιστες αλλαγες για να διαφερει απο το περσινό και λίγο...
Όσο για το ισοκράτημα δεν μπορω να βάλω γτ η βαση που πηρα ειναι μεταξύ Γα και Βου ( προς τον ΓΑ) και δεν ακούγεται αρμονικό με το ψηφιακό ισοκράτημα...
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Γεια σου φιλε Αγγελε παντα τετοια να μας ανεβαζεις!!
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Ναι Χριστόφορε, απο το Τριωδιο του Καραμανη ειναι με ελάχιστες αλλαγες για να διαφερει απο το περσινό και λίγο...
Όσο για το ισοκράτημα δεν μπορω να βάλω γτ η βαση που πηρα ειναι μεταξύ Γα και Βου ( προς τον ΓΑ) και δεν ακούγεται αρμονικό με το ψηφιακό ισοκράτημα...

Το ότι πήρες βάση προς τον Γα σε ένα πρωτόηχο δοξαστικό , είναι δικός σου αυτοσχεδιασμός , Άγγελε , ή μπορεί να το κάνει ο οποιοσδήποτε ???


:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Ειναι απο το Τριωδιο του Αρχοντσ Αθ. Καραμανη, Χριστόφορε. Προσωπικά πιστεύω οτι ειναι το καλύτερο βιβλίο τουλάχιστον για να πει κάποιος τα Δοξαστικά αυτά. Και όπως μου ειχε πει ο Αρχοντας οταν κάποτε τον ρώτησα πως τα κατέγραψε, μου απαντησε οτι έτσι τα άκουσε απο τους δασκάκους του και αυτός... Φυσικά υπάρχουν ελάχιστες "θέσεις" προσωπικής δημιουργίας οχι γιατι δεν εναι εξαιρετες οι "θεσεις" του Αρχοντα, αλλα γτ δεν ειναι της ιδιοσυγκρασιας μου και του σκεπτικού μου να επαναλαμβάνω τετοια υπέροχα μαθήματα καθε έτος χωρίς ουδεμία διαφόρα απο πέρσυ...


Αγαπητέ Αγγελε, οι εκ Θεού ταλαντούχοι, όπως εσύ, νομίζω οτι πρέπει να επωμίζωνται
το βάρος και την υποχρέωση να διατηρούν τα μέλη ανέγγιχτα κατα το δυνατόν

Θα μπορούσες να καυχάσαι : Ετσι το έλεγε ο Δάσκαλος,
Εσύ μπορείς με κάποια περαιτέρω επιμέλεια.

Νάσαι καλά . Φιλικά Θ. Καλλίμαχος
 
Αγαπητέ Αγγελε, οι εκ Θεού ταλαντούχοι, όπως εσύ, νομίζω οτι πρέπει να επωμίζωνται
το βάρος και την υποχρέωση να διατηρούν τα μέλη ανέγγιχτα κατα το δυνατόν

Θα μπορούσες να καυχάσαι : Ετσι το έλεγε ο Δάσκαλος,
Εσύ μπορείς με κάποια περαιτέρω επιμέλεια.

Νάσαι καλά . Φιλικά Θ. Καλλίμαχος


Ευχαριστω για τα τιμητικα σας λογια κ. Καλλίμαχε... το σκεπτικό που άλλαξα ελάχιστα καποιες θέσεις στο μάθημα το ανέλυσα πιο πανω. Ο σεβασμος στον Αρχοντα και στο εργο του θεωρείται δεδομενος... Εξάλου και στο πρωτο μου προσωπικο CD λεώ τα δοξαστικα αυτα του Τριωδίου, αυτούσια όμως απο το βιβλίο του αειμνήστου Αρχοντα μας..
Ευχαριστω πολυ και πάλι για τα άκρως τιμητικά λόγια σας προς το άτομο μου.
είστε ευπρόσδεκτος στον Καθεδρικό νΑο Κοιμ. Θεοτόκου Ύδρας να ψάλλετε όποτε το θελήσετε. Καλες και ευλογημένες Άγιες ημέρες.

μετα τιμής
Διαμαντόπουλος Άγγελος
 
Top