[Ανακοίνωση] ByzantinaKeyboard 2008 : Το νέο εντελώς δωρεάν εργαλείο για τη συγγραφή της Βυζαντινής Μουσικής

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κατ' αρχήν κ. Κουνατίδη μην ανησυχείτε γιατί με τη λύση που πρότεινε ο κ. Σουλδάτος θα αποκατασταθεί αμέσως το κείμενό σας.

Δεύτερον, προσωπικά πιστεύω ότι χρειαζόμαστε και τις δύο μεθόδους. Άνθρωποι πολύ εξοικειωμένοι με το πληκτρολόγιο θα προτιμήσουν το πακέτο του κ. Σουλδάτου. Άνθρωποι με λιγότερη εξοικείωση με υπολογιστή θα προτιμήσουν το πρόγραμμα του κ. Μανουσιάδη. Οι πρώτοι (προς το παρόν) όντως γράφουν αρκετά πιο γρήγορα. Για τους δεύτερους δεν τίθεται καν θέμα ταχύτητας. Μπορούν όμως τώρα με την οπτική επαφή με τα σύμβολα να κάνουν κάτι που δεν θα έκαναν πριν. Νομίζω λοιπόν ότι δεν τίθεται θέμα ανταγωνιστικότητας, αλλά πολλαπλής χρησιμότητας: κάτι καλό βγαίνει για τη μουσική ούτως ή άλλως.
Όσο για τα τεχνικά προβλήματα, πιστεύω ότι με λίγη καλή διάθεση θα λυθούν.
 

G.Kounatidis

Μέλος
Κατ' αρχήν κ. Κουνατίδη μην ανησυχείτε γιατί με τη λύση που πρότεινε ο κ. Σουλδάτος θα αποκατασταθεί αμέσως το κείμενό σας.

Δεύτερον, προσωπικά πιστεύω ότι χρειαζόμαστε και τις δύο μεθόδους. Άνθρωποι πολύ εξοικειωμένοι με το πληκτρολόγιο θα προτιμήσουν το πακέτο του κ. Σουλδάτου. Άνθρωποι με λιγότερη εξοικείωση με υπολογιστή θα προτιμήσουν το πρόγραμμα του κ. Μανουσιάδη. Οι πρώτοι (προς το παρόν) όντως γράφουν αρκετά πιο γρήγορα. Για τους δεύτερους δεν τίθεται καν θέμα ταχύτητας. Μπορούν όμως τώρα με την οπτική επαφή με τα σύμβολα να κάνουν κάτι που δεν θα έκαναν πριν. Νομίζω λοιπόν ότι δεν τίθεται θέμα ανταγωνιστικότητας, αλλά πολλαπλής χρησιμότητας: κάτι καλό βγαίνει για τη μουσική ούτως ή άλλως.
Όσο για τα τεχνικά προβλήματα, πιστεύω ότι με λίγη καλή διάθεση θα λυθούν.

κ.Γιώργο, ποιός έθεσε θέμα ανταγωνιστικότητας;; Είπα απλά ότι εμένα δε μου κάνει αλλά σε άλλους μπορεί να κάνει. Και είπα επίσης ότι μου δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα (δεν είναι δα και λίγο πράγμα να βλέπεις όλο σου το έργο αγνώριστο) το οποίο -φυσικά και- λύθηκε με τη βοήθεια του κ. Σουλδάτου. Ούτε θέμα ταχύτητας έθεσα. Και είπα, τέλος, ότι πρέπει να βελτιωθεί για να μπορεί να αποδώσει αυτά για τα οποία φτιάχτηκε. Αλήθεια, δεν θα ήταν φρόνιμο, να είχε ήδη "κατέβει" για να διορθωθεί; Ευχαριστώ.
Γ.Κ.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Δημήτρη,
Η προσπάθειά σου είναι αξιέπαινη και αν φτιάξεις κάποιο ανεξάρτητο πακέτο θα είναι σίγουρα πολύ βολικό.
Θα ήθελα όμως να παρακαλέσω για τα ακόλουθα:
1. Άλλαξε όνομα στις γραμματοσειρές και μακροεντολές που έχεις αντιγράψει από το πακέτο ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ. Μου έχουν στείλει πολλοί μηνύματα ότι εγκαθιστώντας το δικό σου πακέτο, χάλασαν όλα τα αρχεία που είχαν γράψει ως τώρα. [Για όσους ενδιαφερόμενους δεν πρόλαβα ακόμα να απαντήσω προσωπικά: Για να επαναφέρετε τα αρχεία στην κανονική τους μορφή, αφού απεγκαταστήσετε το νέο πακέτο, εγκαταστείστε ξανά τις μακροεντολές και τις γραμματοσειρές του ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ.]
2. Βρες ένα νέο όνομα για το πακέτο "σου". Δε μπορεί να υπάρχουν δυο πακέτα με το ίδιο όνομα.
duodim,
Όπως έχω πει και στο μήνυμα 6 εδώ, έχω σκοπό να ενσωματώσω και χειρόγραφες γραμματοσειρές. Περιμένω προτάσεις...
Αν και πλέον σκέφτομαι να αφήσω να κάνει και τίποτα ο Δημήτρης :wink:

Αγαπητέ Δημήτρη (Μανουσιάκη), με χαρά βλέπω, ότι είσαι πολύ νέο παιδί. Σου αξίζουν λοιπόν συγχαρητήρια για την προσπάθεια και τον κόπο σου. Πρέπει να συνεχίσεις. Θα μου επιτρέψεις όμως να πω, ότι μέσα στον νεανικό σου ενθουσιασμό, παραβλέπεις κάποια πράγματα που είναι βασικά, και κάπου διαισθάνομαι, ότι υπάρχει βιασύνη. Για να δοθεί κάτι καινούργιο, πρέπει, πρώτα, να δοκιμαστεί αρκετά. 'Ηδη θα πρόσεξες, ότι έχουν δημιουργεί προβλήματα σε κάποιους που έκαναν εγκατάσταση του λογισμικού. Επίσης να σημειώσω, ότι δεν έχει σημασία, ότι το πακέτο του π. Εφραίμ και Στ. Σουλδάτου παρέχεται δωρεάν. Δεν παύουν νά υπάρχουν και σ' αυτή την περίπτωση κανόνες ηθικής και δεοντολογίας αλλά ούτε και πνευματικά δικαιώματα τους παραγράφονται. Τα ίδια θα ισχύουν και για σένα, εάν δημιουργήσεις κάτι καινούργιο.
Γράφω αυτά με πολλή αγάπη και όχι για να σε αποθαρρύνω. Αντίθετα κι εσύ διαπιστώνεις, ότι εκτιμάται η προσπάθεια σου και όλοι σε ενθαρρύνουν να προχωρήσεις.

Αγαπητέ Στέφανε,
Η αποδοχή του πακέτου "ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ' είναι δεδομένη. Η προσφορά σας, είναι προσφορά αγάπης σε ψάλτες και ψαλτική. Προσωπικά, στα μέσα της δεκαετίας του 1980 ξεκίνησα να ασχολούμαι με τη χρήση υπολογιστών και κάτι παραπάνω (τότε, πολλοί, φοβόταν ακόμη και να πλησιάσουν αυτό το διαβολομηχάνημα!). Πάντα είχα την πεποίθηση, ότι, σύντομα θα γράφουμε μουσική στον υπολογιστή. Αυτό είναι σήμερα πραγματικότητα και πιστεύω, πως από εσάς έχουμε να δούμε ακόμη πιο σπουδαία πράγματα.
Ευχαριστώ
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
κ.Γιώργο, ποιός έθεσε θέμα ανταγωνιστικότητας;; Είπα απλά ότι εμένα δε μου κάνει αλλά σε άλλους μπορεί να κάνει. Και είπα επίσης ότι μου δημιούργησε τεράστιο πρόβλημα (δεν είναι δα και λίγο πράγμα να βλέπεις όλο σου το έργο αγνώριστο) το οποίο -φυσικά και- λύθηκε με τη βοήθεια του κ. Σουλδάτου. Ούτε θέμα ταχύτητας έθεσα. Και είπα, τέλος, ότι πρέπει να βελτιωθεί για να μπορεί να αποδώσει αυτά για τα οποία φτιάχτηκε. Αλήθεια, δεν θα ήταν φρόνιμο, να είχε ήδη "κατέβει" για να διορθωθεί; Ευχαριστώ.
Γ.Κ.
Αγαπητέ κ. Κουνατίδη, μόνο το πρώτο τμήμα του σχολίου
Κατ' αρχήν κ. Κουνατίδη μην ανησυχείτε γιατί με τη λύση που πρότεινε ο κ. Σουλδάτος θα αποκατασταθεί αμέσως το κείμενό σας.
αναφερόταν σε σας, το άλλο ήταν γενικό σχόλιο.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Δυστυχώς το πακέτο ByzantinaKeyboard2008 δεν φαίνεται να λειτουργεί στο linux μέσω wine: ο installer ανοίγει αλλά δεν προχωράει καθόλου στην εγκατάσταση. Για την ακρίβεια εμφανίζεται σε full screen μόνο το background της εγκατάστασης και από κει και πέρα τίποτα, κανένα πλαίσιο διαλόγου για εγκατάσταση. Αναγκάστηκα να το τερματίσω βιαίως (kill). Δεν πειράζει, θα το ελέγξουμε ξανά λοιπόν όταν γίνει αυτόνομο πρόγραμμα. Εν καιρώ θα το δοκιμάσω και στην εικονική εγκατάσταση windows μέσα στο linux από virtual box, που λογικά θα παίζει.
 

G.Kounatidis

Μέλος
Γιώργος Μ.;26939 said:
Αγαπητέ κ. Κουνατίδη, μόνο το πρώτο τμήμα του σχολίου
αναφερόταν σε σας, το άλλο ήταν γενικό σχόλιο.

Με συγχωρείτε δεν το κατάλαβα έτσι.
Γ.Κ.
 

ixadin

Ηχάδιν
Για να μην υπάρξει μπέρδεμα με τις macro των ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ και του Byzantina Keyboard 2008 σας πορτείνω να χρησιμοποιήσετε διαφορετικά templates. Δηλ. Έχουμε το template του κ. Σουλδάτου με άλλο όνομα και άλλο για το Keyboard.

Μπορείτε να παρακάμψετε όλες τις οδηγίες που σας δίνουν οι 2 παραπάνω κατασκευαστες, αν τοποθετήσετε (με διαφορετικά ονόματα) τα templates στον default φάκελο με τα template του Office.

(Documents and settings/Όνομα Χρήστη/Application Data/Microsoft/Templates)
 

manousiakisd

Μέλος
ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΑΥΤΟ.
ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΚΔΟΣΗ Virtual Psaltica 2009+ δεν θα υπάρχει κανένα από τα πρόβλήματα που αναφέρετε! υπομονή για 15 μέρες
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Το φάγατε βρε το παιδί :D

Δημήτρη, συγχαρητήρια διά τον ζήλον της ηλικίας σου, συνέχισε απτόητος και με περισσότερο ζήλο!

Κ.Ε.
 

manousiakisd

Μέλος
για το linux δεν λειτουργούν αυτές οι μακροεντολές. ξεκινώ να τις γράφω για το open office αν και αυτό θα πάρει πάρα πολύ καιρό!
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
για το linux δεν λειτουργούν αυτές οι μακροεντολές. ξεκινώ να τις γράφω για το open office αν και αυτό θα πάρει πάρα πολύ καιρό!
Άμα γράψεις μακροεντολές βυζαντινής μουσικής για το open office θα είσαι και πολύ μάγκας!!! Θα περιμένουμε όσο θέλεις!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Συμφωνώ. Ένας λόγος που έβγαλα το LINUX είναι επειδή δε μπορούσα να χρησιμοποιήσω στο open office μακροεντολές που κάνουν τη ζωή όλων μας πιο εύκολη.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Όχι ρε Μιχάλη, απλά θα εγκαθιστούσες το word στο linux. Βέβαια παλαιότερα ίσως δεν δούλευε καλά, τώρα μέσω wine πάει ΠΟΛΥ καλά! Θα δοκιμάσω και το σύστημα του Στέφανου στο office 2003 μέσω wine μήπως πιάσει, μια και είναι χωρίς installer. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο η VBA του office λειτουργεί στο wine...
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Νομίζω λοιπόν ότι δεν τίθεται θέμα ανταγωνιστικότητας, αλλά πολλαπλής χρησιμότητας: κάτι καλό βγαίνει για τη μουσική ούτως ή άλλως.

Δεν τίθεται κανένα θέμα ανταγωνιστικότητας Γιώργο. Εξάλλου εγώ είμαι μεγαλύτερος, ψηλότερος, πιο γοητευτικός και κυρίως πιο μετριόφρων!!! :D:D:D Αστειεύομαι βέβαια... :D:D:D

Προφανώς, αν ο Δημήτρης "δημιουργήσει" κάτι καλύτερο από το ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ, θα το χρησιμοποιήσω και εγώ. Απλά προς το παρόν πιστεύω ότι μόνο προβλήματα "δημιούργησε" με το να ανεβάσει ένα πρόγραμμα που δεν είχε πρώτα ελέγξει (1) αν λειτουργεί σωστά και (2) αν "χτυπάει" με τις υπάρχουσες γραμματοσειρές.

Είδομεν... Ας κρατάμε μεγάλο καλάθι με την ελπίδα κάποτε να γεμίσει... :)
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Προφανώς, αν ο Δημήτρης "δημιουργήσει" κάτι καλύτερο από το ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ...

Θα δημιουργήσει. Έχει ζήλο, θέληση μεράκι και χάρισμα.

Είδομεν... Ας κρατάμε μεγάλο καλάθι με την ελπίδα κάποτε να γεμίσει... :)

Σωστός. Ελπίζω να γεμίσει τώρα που υπάρχουν νέα παιδιά με "καλό πείσμα". Εμείς γεράσαμε...
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Θα υπάρξει ποτέ τρόπος ώστε πατώντας το "TAB" ο κέρσορας να πηγαίνει από χαρακτήρα σε χαρακτήρα (όταν γράφεις το κείμενο) και όχι εκεί που πάει ως συνήθως;
Δεν ξέρω από τα πακέτα αυτά (τώρα πρωτοέβαλα το Byzantina2008 και άρχισα για πρώτη φορά να γράφω) αλλά έχεις δοκιμάσει με τον κλασσικό τρόπο που μεταφέρεσαι λέξη-λέξη σε έναν επεξεργαστή κειμένου, δηλ. Ctrl+δεξί βέλος;
 

ixadin

Ηχάδιν
Δεν εννοεί αυτό Νίκο. Ο κ. Ευθύμιος θέλει να πει ότι στο πρόβλημα όταν γράφεις στο Word δεν υπάρχει η δυνατότητα το πρόγραμμα να σου υποδεικνύει αυτομάτως την θέση του κειμένου που αντιστοιχεί στον μουσικό φθόγγο. π.χ. γράφεις μια απόστροφο και αυτομάτως πάει στην σειρά με τα λόγια, κεντράρεται ο κένσορας και γράφεις τα λόγια, είτε ένα γράμμα είτε 4.

Τώρα για τις macro του OpenOffice εκκρεμεί κάποια ερώτηση στα forum του Oo αλλά δεν βλέπω φως

Γι΄ αυτό, με όσα ξέρω, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ποτέ μέσα από κειμενογράφους. Γι΄ αυτό χρειάζεται να γίνει ανεξάρτητο πρόγραμμα.

Και κάτι σημαντικό που τώρα το σκέφτηκα προς τον κ. Μανουσιάκη:

Μήπως να σκεφτείτε στα export του αυτονόμου προγράμματος να βγάζει pdf και doc... και όχι κάποιο native φορμά;
 
Last edited:

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Το Byzantina2008 λειτουργεί κανονικά στο Linux μέσω virtualbox. Θα μου πείτε χαίρω πολύ, αυτό δεν είναι λύση, καθώς προϋποθέτει την εικονική εγκατάσταση windows μέσα στο σύστημα, αλλά από το να κάνουμε reboot κάνει είναι κι αυτό...

Επίσης, αν πάτε να γράψετε και σας βγάζει κάποιο μήνυμα λάθους σχετικά με τις μακροεντολές, κάντε τα εξής:
1. Κλείστε το Byzantina2008 και ανοίξτε το word κανονικά.
2. Επιλέξτε Εργαλεία=> Μακροεντολή=> Ασφάλεια
3. Τικάρετε το Μεσαίο επίπεδο ασφαλείας και πατήστε ΟΚ.
4. Κλείστε το word και ξανανοίξτε το Byzantina2008. Θα σας εμφανιστεί ένα μήνυμα σχετικά με τις μακροεντολές. Επιλέξτε "Ενεργοποίηση μακροεντολών" και το πρόγραμμα λειτουργεί κανονικά.
 
Top