Bιογραφία Άρχοντος Πρωτοψάλτου Θρ. Στανίτσα

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αγαπητοί φίλοι,

σε μια αναζήτηση μου με άλλη αφορμή, "επεσα" πάνω σε μια ενδιαφέρουσα βιογραφία του άρχοντος Πρωτοψάλτη της ΜΧΕ Θρ. Στανίτσα που επιμελείται
ο καθηγητής ΒΜ και πρωτοψάλτης εκ Ηλείας, κ. Ιωάννης Γιαννακούρος και βασίζεται σε μαρτυρίες του ετεροθαλή αδελφού του κ. Καλογερόπουλου.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site του ιδίου.

http://www.giannakouros.gr/wb/pages/viografia-stanitsa.php
 

Attachments

  • book_cover_bio.jpg
    book_cover_bio.jpg
    96.9 KB · Views: 97
Last edited by a moderator:

Θωμάς

Δανιήλ
Βρήκα στην Κωνσταντινούπολη σε ένα παλαιοπωλείο φωτογραφία από την ημέρα του Γάμου του Άρχοντος Θρασύβουλο Στανίτσα (γαμπρός με την νύφη και τρία παρανυφάκια). Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει μέσα στο συγκεκριμένο βιβλίο ή κάπου αλλού…..
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Βρήκα στην Κωνσταντινούπολη σε ένα παλαιοπωλείο φωτογραφία από την ημέρα του Γάμου του Άρχοντος Θρασύβουλο Στανίτσα (γαμπρός με την νύφη και τρία παρανυφάκια). Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει μέσα στο συγκεκριμένο βιβλίο ή κάπου αλλού…..

Εμείς θα την δούμε; Γιά κάν'τε κάτι!!!:D
Τον έχουμε δει σε όλες τις φάσεις - ηλικίες... Με (ή χωρίς) ράσο - καλπάκι, μαύρα, γκρίζα, άσπρα μαλλιά - μουστάκι, μονωδό, χοράρχη, βραβευόμενο (Ακαδημία) Χίλτον, Παρνασσό, Βρυξέλλες, Αγρίνιο, αλλά και .... άσωτο με παπα-Θανάση, Ιωαννίδη ...Γιάννου (ποιός είν' αυτός ρε παιδιά;:D) & Σία ...
Ε! Τον θέλουμε και γαμπρό!!!:wink: Και δεν θέλω αντιρρήσεις:mad:...
Άντε μή θυμώσω ... και ...αποχωρήσω!!!:D
 

aposto

Παλαιό Μέλος
ΑΘΑΝΑΤΟΣ!!!
Μιας κ προηγουμενως ακουγα ενα πολυ ωραιο αφιερωμα στον αειμνηστο Αρχοντα στο οποιο μιλησαν οι καταξιωμενοι Αρχοντες Παικοπουλος κ Πεττας αντιστοιχα μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση τα οσα ακουστηκαν γι αυτον τον πολυ τεραστιο ανθρωπο αλλα ιδιαιτερη συγκινηση ενιωσα οταν ο Αρχοντας Παικοπουλος ειπε πως οταν καποια στιγμη ηταν Κυριακη της Σαμαρειτιδος ο Αρχοντας εψελνε απο το πρωι τοσο πενθημα μεχρι το τελοs της ακολουθιας.
Παρ ολο που ηταν περιοδος Πεντηκοστης εκεινος ηταν καταβεβλημενος απο τον χαμο της μητερας του κ εψαλλε πενθημα ο καημενος.
Λογω της απελασεως του απο την Τουρκια στην Ελλαδα δεν μπορεσε να παει να δει για τελευταια φορα την μητερα του την οποια εντος ολιγου θα τοποθετουσαν στο κοιμητηριο στην Πολη.
Τελικα οι Τουρκοι για να μην τους πω καπως αλλιως κ παρεξηγηθω του δωσανε (1) ωρα προθεσμια να φυγει απο την Ελλαδα ωστε να μεταβει εκει για να θαψει την μητερα του με αποτελεσμα να μην παει γιατι ειπε ο ιδιος ουτε στην εκκλησια δεν θα προλαβω να παω.
Αυτο να φανταστειτε πειραξε τοσο πολυ εμενα που δεν μπορω να φανταστω πως θα ενιωσε εκεινος.
Αιωνια του η μνημη αφησε ιστορια μεγαλη κ παρακαταθηκη για ολους τους μετεπειτα.
 
Last edited:
Αγαπητοί φίλοι,

σε μια αναζήτηση μου με άλλη αφορμή, "επεσα" πάνω σε μια ενδιαφέρουσα βιογραφία του άρχοντος Πρωτοψάλτη της ΜΧΕ Θρ. Στανίτσα που επιμελείται
ο καθηγητής ΒΜ και πρωτοψάλτης εκ Ηλείας, κ. Ιωάννης Γιαννακούρος και βασίζεται σε μαρτυρίες του ετεροθαλή αδελφού του κ. Καλογερόπουλου.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site του ιδίου.

http://www.giannakouros.gr/wb/pages/viografia-stanitsa.php

Περίπου 2 μήνες πριν μίλησα τηλεφωνικός με τον κύριο Γιαννακούρο και τον ρώτησα για το βιβλίο και μου απάντησε πως σε λίγες μέρες ανεβαίνει Αθήνα για να το εκδώσει και έτσι του παράγγειλα 2 βιβλία.Όταν μετά από λίγες μέρες τον ξαναπήρα να δω τη έγινε μου είπε πως αντιμετώπισε πρόβλημα με τους κληρονόμους του Καλογερόπουλου και τελικά δεν θα το εκδώσει το βιβλίο δυστυχώς.
 
Last edited by a moderator:
Top