[Ψάχνω] Bιβλία Δοσιθέου μοναχού Kατουνακιώτου

ioannis1751

Ιωάννης
Καλημέρα!!!! ψάχνω το βιβλίο λειτουργικά Δοσιθέου μοναχού κατουνακιώτου. Όποιος έχει υπόψη του ας βοηθήσει ή αν μπορει να την ανεβάσει, σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το βιβλίο αυτό κυκλοφορεί ακόμα. Εξεδόθη από τη μονή Αγ. Κυπριανού Φυλἠς Αττικής και το είδα πρόσφατα στο βιβλιοπωλείο "Άγιο Όρος" κοντά στην Ομόνοια.

Υπενθυμίζω τους περί copyright κανονισμούς του φόρουμ.

Ευχαριστώ.
 

ioannis1751

Ιωάννης
Επειδή ειμαι απο θεσσαλονίκη πως μπορούμς να το βρούμε διοτι στα βιβλιοποωλεία εδω δεν υπάρχει
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Επειδή ειμαι απο θεσσαλονίκη πως μπορούμς να το βρούμε διοτι στα βιβλιοποωλεία εδω δεν υπάρχει


Λειτουργικά του γέροντα έχουν δημοσιευθεί στο www.analogion.net στον εξής σύνδεσμο:
http://byzantine-music.net/KeimenaFBM/0eiaLeitourgia.htm

για πληροφορίες σχετικά με το έργο του γέροντα δες στο σχετικό αφιέρωμα του κ. Κουμπαρούλη:
http://www.analogion.com/Dositheos.html
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλημέρα!!!! ψάχνω το βιβλίο λειτουργικά Δοσιθέου μοναχού κατουνακιώτου. Όποιος έχει υπόψη του ας βοηθήσει ή αν μπορει να την ανεβάσει, σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Στην παρακάτω δ/νση αναφέρονται τα σχετικά βιβλιοπωλεία, τα τηλέφωνά των καθώς και οι ταχυδρομικές των διευθύνσεις.

http://www.analogion.com/index-gr.html
Τελευταία που αναζήτησα το Δοξαστάριο, το βρήκα στην εκδότρια Μονή.
Χαρακτηριστικό πως επί 5 ημέρες τηλεφωνούσα χωρίς ανταπόκριση, ενώ όταν έδωσα την παραγγελία με email στην Kyprianos@hol.gr την παρέλαβα άμεσα με αντικαταβολή.


Βιβλιοπωλεία / Bookshops
Some of the addresses here were first offered in Greek on analogion.net by Panagiotis Papademetriou.
Νεκτάριος Παναγόπουλος / Nektarios Panagopoulos
Probably the most comprehensive collection of Byzantine Music books. They ship worldwide.
3 Havriou St, 105 62 Athens, Tel. and Fax: +30-210-322-4819.

Αποστολική Διακονία / Apostoliki Diakonia
apostoliki-diakonia.gr/bookshop (on the site they only show their editions, in the actual bookstore they sell a very wide range of psaltic books from various publishers).
Klafthmonos Square (2 Dragatsaniou St), Athens, Tel +30 210 3310977

Ρηγόπουλος Εκδοτικός Οίκος / Regopoulos Publishing House
Tel. 2310-272-458, Fax: 2310-261-014.

They have reprinted more than 20 old Byzantine music books that are classics.

Τέρτιος Εκδοτικός Οίκος / Tertios Publishing House
tertios.gr, tel. +30-23510-22098, Fax +30-23510-45815.

Άγιον Όρος / Agion Oros
20 Geraniou St (close to Sophocleus St), 105 52 Athens, Greece, tel. +30 210 5243275

Πολυχρονάκης Εκδοτικός Οίκος / Polychronakis Publishing House
also have a website with their collection

Ζωή / Zoe
14 Karytsi St, 105 61, Athens, Tel. +30 210 3223560

Κουλτούρα Εκδοτικός Οίκος / Koultoura Publications
4 Mantzarou St (corner with 4 Solonos St), Athens, Tel. +30 210 3636281 and +30 210 3634174

Φώς / Fos
3 Fidiou St (behind Rex), Tel. +30 210 3819858

Σωτήρ / Soter
100 Solonos St, 106 80 Athens, Tel. +30 210 3624349

Επέκταση Εκδοτικός Οίκος / Epektasi Publications
Katerini, Greece (pending)

ΑΙΝΟΣ & ΥΜΝΟΣ / AINOS & YMNOS
Αριστοτέλους 22, Αθήνα 104 33
Τηλ. 210 5243 740
Fax 210 5243 743
Webpage: www.fortomas.gr
E-mail: info@fortomas.gr
------------------------------
22, Aristotelous Str. Athens 104 33
Tel. +30 210 5243 740
Fax. +30 210 5243 743
Webpage: www.fortomas.gr
E-mail: info@fortomas.gr

protoporia.gr
Books.

stamoulis.gr
Books and recordings.

greekbooks.gr
(pending)

the.greekbooks.net

Sells the books of Fr. Ierotheos Filotheitis.
 

Nikos

Member
Επειδή ειμαι απο θεσσαλονίκη πως μπορούμς να το βρούμε διοτι στα βιβλιοποωλεία εδω δεν υπάρχει

Εγώ παντώς το προμηθεύτικα απο το Περιβόλη της Παναγίας στην οδό Πρασακάκη πριν απο ένα μήνα και νομίζω πως υπάρχει ακόμα.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Ψαχνω τη λειτουργια του και δεν την βρισκω σε κανενα βιβλιοπολειο...καμια ιδεα;
 

πλανας

Παλαιό Μέλος
Ψαχνω τη λειτουργια του Δοσιθεου Κατουνακιωτου αλλα δεν τη βρισκω πουθενα! Καποιος που την εχει μπορει να την ανεβασει;
 

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
Αγαπητέ συνάδελφε, πρόκειται για ένα καλό βιβλίο, με απλές γραμμές(ιδανικό για αρχαρίους). Έχει εκδοθεί από την Ιερά Μονή Αγ.Κυπριανού και Ιουστίνης-Φυλή Αττικής(1990). Το τηλέφωνο για παραγγελίες είναι 2102411380. Θα ήθελα να το ανεβάσω διότι αξίζει, δυστυχώς τα πνευματικά δικαιώματα με κάνουν επιφυλακτικό...:cool:
 
Ψαχνω τη λειτουργια του και δεν την βρισκω σε κανενα βιβλιοπολειο...καμια ιδεα;

Αδελφοι μου και εγώ δεν την βρίσκω υπάρχει σε κανενα βιβλιοπολίο της θεσ/νικης ;; ή ακόμα καλυτερα ψηφιοποιημένη στο ψτ
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αδελφοι μου και εγώ δεν την βρίσκω υπάρχει σε κανενα βιβλιοπολίο της θεσ/νικης ;; ή ακόμα καλυτερα ψηφιοποιημένη στο ψτ
Κοιτάξτε στην Αποστολική Διακονία. Ψηφιοποιημένο δεν μπορεί να ανεβεί.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Την Λειτουργία του μπορείτε να την βρείτε από την Παλαιοημερολογίτικη μονή αγίου Κυπριανού στην Φυλή Αττικής ......εγώ τους έστειλα πέρυσι μαιλ με την διευθυνση μου κ μου το έστειλαν ταχυδρομικώς....έχει 7 ευρώ νομίζω ....+τα ταχυδρομικά
Δείτε εδώ πλήρη κατάλογο των εκδόσεων της Μονής http://www.synodinresistance.org/pdfs/TimKat-Apr13.pdf
 

vazjohn

Βαζούρας Ιωάννης
Θα ήθελα να ρωτήσω τι περιέχει το "Οκτάηχον Εβδομαδάριον" του μακαριστού γέροντος Δοσιθέου Κατουνακιώτου?Αν κάποιο από τα μέλη του forum το έχει ας μου λύσει την απορία για τα περιεχόμενα.


Ευχαριστώ πολύ!!!
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Περιέχει ἀπὸ τὶς ἀκολουθίες τῶν καθημερινῶν τῆς Παρακλητικῆς κάποια πιὸ σπάνια ἑσπέρια, τὰ ἀπόστιχα, τὰ καθίσματα, τὰ στιχηρὰ τῶν αἴνων τῶν Σαββάτων καὶ τὰ ἀπόστιχα τοῦ ὄρθρου. Ἐπίσης τὰ θεοτοκία τῶν ἀπολυτικίων τῶν μὴ ἑορταζομένων ἁγίων, θεοτοκία ἰδιόμελα δοξαστικῶν, κοινὰ ἀπολυτίκια ἁγίων, προκείμενα τῆς ἑβδομάδος στοὺς κανονικοὺς τους ἤχους καὶ γενικὸ εὑρετήριο τροπαρίων.
 

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Τριώδιο με την κλασική διάταξη, μόνο που περιλαμβάνει και ΟΛΕΣ τις καθημερινές.
Τις καθημερινές έχει απόστιχα αίνων στον όρθρο, εσπέρια και απόστιχα στον εσπερινό, ιδιόμελα αλλά και προσόμοια, καθίσματα και κανόνες σε κάποιες περιπτώσεις.
Επίσης, περιέχει τα της προηγιασμένης με πολλά κατ ήχον Γεύσασθε και Νυν αι δυνάμεις, το Μ. Απόδειπνο, και τον Ακάθιστο Ύμνο με μεγάλη ποικιλία απο Χαίρε Νύμφη και Αλληλούια.
Παράρτημα. Τριαδικοί ύμνοι και φωταγωγικά κατ ήχον Δοσιθέου μον, κατανυκτικά μαρτυρικά και θεοτοκία κατ ήχον.

Χρησιμοποιούνται κλασικές γραμμές, ενώ παρατίθενται αυτούσια καποια μέλη όπως Νυν αι δυνάμεις ή τα αργά ιδιόμελα του Ιακώβου των κατανυκτικών εσπερ, καθώς και πολλά μελη του Πέτρου.
Α4 μέγεθος, 520 σελίδες σύνολο, με μουσική γραμματοσειρά, διχρωμία και ισοκρατήματα(?).
Διάσπαρτα μέλη και του π. Δοσιθέου όπως συντμήσεις των ιδιομέλων των κατανυκτικών εσπερινών (πάρα πολύ ωραίες) κ.ά...
Πολύ καλή δουλειά

Είναι δυνατό να ανέβουν τα περιεχόμενα του Τριωδίου του π. Δοσιθέου Κατουνακιώτου, καθώς και του βιβλίου που έχει εκδόσει με τα παραλειπόμενα του Τριωδίου;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Είναι δυνατό να ανέβουν τα περιεχόμενα του Τριωδίου του π. Δοσιθέου Κατουνακιώτου, καθώς και του βιβλίου που έχει εκδόσει με τα παραλειπόμενα του Τριωδίου;

Παραλειπόμενα
 

Attachments

  • paraleipomena 001.JPG
    paraleipomena 001.JPG
    300.5 KB · Views: 223
  • paraleipomena 002.JPG
    paraleipomena 002.JPG
    355.7 KB · Views: 179
  • paraleipomena 003.JPG
    paraleipomena 003.JPG
    340.6 KB · Views: 162

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Μήπως θα ήταν εύκολο να ανεβάσει κάποιος και τα περιεχόμενα του "Οκτάηχον Εβδομαδάριον" ????
 
Μήπως θα ήταν εύκολο να ανεβάσει κάποιος και τα περιεχόμενα του "Οκτάηχον Εβδομαδάριον" ????

Ορίστε!

Αν το αγοράσετε, κάντε πρώτα μια σωστή φιλομέτρηση (ειδικά προς το τέλος), καθώς από λάθος σελιδοποίηση επαναλαμβάνονται κάποιες σελίδες στη θέση των κανονικών. Δεν ξέρω τι έκταση έχει αυτό στο σύνολο της έκδοσης, αλλά εγώ πήρα (χωρίς να το αντιληφθώ) ένα βιβλίο με το λάθος, ενώ ένας φίλος από το ίδιο κατάστημα (άρα ίδια παρτίδα;) έχει το σωστό.

Επίσης, ο πρόλογος είναι του Γ. Τσατσαρώνη.
 

Attachments

  • IMG255.jpg
    IMG255.jpg
    426 KB · Views: 159
  • IMG257.jpg
    IMG257.jpg
    389 KB · Views: 181
  • IMG258.jpg
    IMG258.jpg
    353.7 KB · Views: 134
  • IMG259.jpg
    IMG259.jpg
    418.6 KB · Views: 113
  • IMG260.jpg
    IMG260.jpg
    364.9 KB · Views: 119
  • IMG261.jpg
    IMG261.jpg
    408.5 KB · Views: 130
Top