App Βyzantine music editor Kassia (python)

Siklafidis Nikolaos

Νέο μέλος
Χριστός ανέστη σε όλους.
Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει το πρόγραμμα kassia;
Το πρόγραμμα έχει υλοποιηθεί με python και μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.
Αν και έχω βασικές γνώσεις στην Python δεν κατάφερα να τρέξω το πρόγραμμα. Διαθέτω την έκδοση 3.7.2 (python). Φαίνεται ότι το πρόγραμμα έχει υλοποιηθεί σε παλαιότερη μορφή της γλώσσας. Αν και έκανα κάποιες παραμετροποιήσεις δεν τα κατάφερα.
Η βασική λειτουργία του προγράμματος είναι η συγγραφή βυζαντινής μουσικής. Αυτό επιτυγχάνεται με έναν πρωτότυπο τρόπο: την μετατροπή ενός xml αρχείου σε pdf. Το τελευταίο ακούγεται πολύ ενδιαφέρον ειδικά στην περίπτωση που γίνει κάποια σύνδεση με τα *.musicxml αρχεία.
Αν κάποιος έχει γνώσεις στην Python και έχει χρόνο να το συζητήσουμε μπορούμε να κάνουμε και μια τηλεδιάσκεψη.
Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου και στο email μου: siklafidis@gmail.com
Μακάρι να βρεθεί κάποιος.
 

Siklafidis Nikolaos

Νέο μέλος
Αληθώς Ανέστη! Έχω χρησιμοποιήσει την εξέλιξή του (fork) https://github.com/t-bullock/kassia σε linux. Πώς το τρέχετε;
Γνωρίζω και την εξέλιξή του και είναι αυτή που είχα δοκιμάσει πρώτα.
Δείτε εδώ το μήνυμα που μου βγάζει στο πακέτο που μου προτείνετε. Έχω εγκαταστήσει τα requirements.txt.

kasia3.7.2.png
 

ilizol

Ηλίας Ζολώτας
Πρέπει να περάσετε σαν παράμετρο το όνομα του xml αρχείου (sample.xml) και προαιρετικά το όνομα του pdf αρχείου (sample.pdf).
Δηλαδή: kassia.py sample.xml sample.pdf
 

Siklafidis Nikolaos

Νέο μέλος
Πρέπει να περάσετε σαν παράμετρο το όνομα του xml αρχείου (sample.xml) και προαιρετικά το όνομα του pdf αρχείου (sample.pdf).
Δηλαδή: kassia.py sample.xml sample.pdf
Που να το περάσω σαν παράμετρο; Στο screenshot φαίνεται ότι έχω περάσει το sample.xml στην μεταβλητή input_filename.
Αν μπορείτε να ανεβάσετε ένα βιντεάκι όπως εκτελείτε το πρόγραμμα ακόμη και σε linux θα με βοηθούσε.
Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή θα είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
 

ilizol

Ηλίας Ζολώτας
Στο python shell πρέπει γιατί δεν αρκεί που το περάσατε στην μεταβλητή input_filename. Έχει έλεγχο ο κώδικας αν έχει περαστεί παράμετρος:

if len(sys.argv) == 1:
logging.error("Input XML file required.")
sys.exit(1)
 

Siklafidis Nikolaos

Νέο μέλος
Στο python shell πρέπει γιατί δεν αρκεί που το περάσατε στην μεταβλητή input_filename. Έχει έλεγχο ο κώδικας αν έχει περαστεί παράμετρος:

if len(sys.argv) == 1:
logging.error("Input XML file required.")
sys.exit(1)
Τι κάνω λάθος; Δείτε το Video. Ο κωδικός είναι: kassia
Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Siklafidis Nikolaos

Νέο μέλος
Για να τρέξει σωστά το πρόγραμμα αφού εγκαταστήσουμε τις βιβλιοθήκες που υπάρχουν στο txt αρχείο θα πρέπει να αντιγράψουμε και να επικολλήσουμε το module στο φάκελο όπου υπάρχει το kassia.py
Στη συνέχεια τρέχουμε από terminal το path και μετά με την εντολή python kassia.py filename.xml filename.pdf αφού περιμένουμε λίγο ανοίγουμε το pdf το οποίο έχει δημιουργηθεί με βάση το xml αρχείο.
Θα ήθελα να ρωτήσω: Θεωρείτε ότι ο συγκεκριμένος τρόπος συγγραφής είναι εύκολος; Γιατί πιστεύετε ότι δημιουργήθηκε; Ποιά η χρησιμότητα;
 

Siklafidis Nikolaos

Νέο μέλος
Σίγουρα πρόκειται για αξιέπαινη προσπάθεια.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
 

ilizol

Ηλίας Ζολώτας
Θα ήθελα να ρωτήσω: Θεωρείτε ότι ο συγκεκριμένος τρόπος συγγραφής είναι εύκολος; Γιατί πιστεύετε ότι δημιουργήθηκε; Ποιά η χρησιμότητα;
Την απάντηση θα την βρείτε σε ένα άλλο αντίστοιχο project.

https://github.com/muraiki/byzscribe/blob/master/README.md

Why Byzscribe?

There currently exists no free and open format for byzantine chant notation. Because of this, there are a number of byzantine chant programs that are incompatible with each other. This situation has led, at least in the English-speaking world of byzantine chant, to the use of Word and PDF files for exchanging notation. This is not ideal, as it is difficult to parse such files for use in other programs.

For instance, it would be a great boon to develop a program that aids in composing chant using established formulae, but the formulae are only available as a PDF and cannot be easily parsed by another program. It would also be nice to develop software tutors to aid in learning chant, but they cannot use the existing corpus of transcribed chant as it is difficult to parse chant from PDF and Word files.

We have many great resources available for byzantine chant, produced through much hard work. It is not the intention of this project to condemn those efforts. But for resources produced in the future, such materials would ideally would use a free and open standard for notation in order to not only greater facilitate the exchange of chant itself but also to allow easier development of a software ecosystem for byzantine chant.

One of the driving forces behind this project is my belief that it is important to develop an open ecosystem of byzantine chant applications. In so doing, I humbly hope to open the beauty of Orthodox Christian hymnography and byzantine chant to ever more people.
 
Last edited:
Top