[Ανακοίνωση] A Ι Ω Ν Ο Β Ι Ο Σ !!!

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Στον Άρχοντα

Α θ α ν ά σ ι ο Κ α ρ α μ ά ν η

που φέτος κλείνει αιώνα ζωής

για την ονομαστική γιορτή του

ευχόμαστε ολόψυχα και εν χορώ

Ε Ι Σ Π Ο Λ Λ Α Ε Τ Η Δ Α Σ Κ Α Λ Ε !!!
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Φημολογείται ότι μια φορά είχε πάει ο Καραμάνης σε μια κηδεία που θα γινόταν στην Αγία Σοφία, ήταν γνωστός του/συγγενής του, δε γνωρίζω. Βρίσκει τον Ταλιαδώρο και του είπε να ψάλλει αυτός, ο Ταλιαδώρος δεν τον άφησε. Οπότε του λέει: "Στη δική σου κηδεία εγώ θα ψάλλω". :D

Δεν το βάζει κάτω....
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Φϊλοι,
ας περιορισθούμε στα
ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΛΑ
και ας αφήσουμε τις μεταφυσικές συζητήσεις για αλλού.
Ας μη μετατραπεί το ευχολόγιό μας σε
"ο άλλος κόσμος καλεί Θ.Β.!" (που συμβαίνει να ισχύει στ' αλήθεια δυστυχώς κάτι τέτοιο τον τελευταίο καιρό στο μεγάλο μας ηθοποιό - κι αυτού χρόνια του πολλά και ταχεία η ανάρρωση).

Ο Καραμάνης συνέλεξε και προσέφερε επί χάρτου σε όλους μας το μέλι των μυστικών της άγραφης προφορικής μας παράδοσης, όταν οι πολλοί νόμιζαν ότι η βυζαντινή μουσική είναι μια μετροφωνική ωδειακή άσκηση, στεγνή και αποστειρωμένη. Και μόνο γι' αυτό ας του δίνει ο Θεός χρόνια!
 

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Κάποτε ο Καραμάνης είπε στον 86χρονο Ταλιαδώρος: Όσο ζω από θα με ακολουθείς!
Χρόνια πολλά Δάσκαλε!
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Φημολογείται ότι μια φορά είχε πάει ο Καραμάνης σε μια κηδεία που θα γινόταν στην Αγία Σοφία, ήταν γνωστός του/συγγενής του, δε γνωρίζω. Βρίσκει τον Ταλιαδώρο και του είπε να ψάλλει αυτός, ο Ταλιαδώρος δεν τον άφησε. Οπότε του λέει: "Στη δική σου κηδεία εγώ θα ψάλλω". :D

Δεν το βάζει κάτω....

ισχύει... επρόκειτο για την κηδεία του μακαριστού Παντελεήμονος του Β΄
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Φϊλοι,
ας περιορισθούμε στα
ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΛΑ
και ας αφήσουμε τις μεταφυσικές συζητήσεις για αλλού.

κάθε [καλός] άνθρωπος όσο ζει, και προσφέρει, και χαροποιεί ακόμα και με μόνη την παρουσία του τους γύρω του.

Ωστόσο η ευχή "καλόν Παράδεισο" είναι πολύ ουσιαστική και βαθιά, ειδικά για εμάς τους Ορθοδόξους, αφού -κακά τα ψέματα- όσο κι αν ζήσουμε κι ό,τι κι αν καταφέρουμε εδώ, η τελική μας επιτυχία ή αποτυχία θα κριθεί από τον αν τελικά καταφέρουμε ή όχι να μπούμε στον Παράδεισο...

Εξάλλου, το ότι ευχόμαστε σε κάποιον "καλόν Παράδεισο" αυτό δεν σημαίνει πως του ευχόμαστε να μπει σε αυτόν... αύριο, αλλά όταν ο Χριστός μας αποφασίσει για λόγους που Αυτός και μόνο γνωρίζει...

[Δηλαδή, δυνητικά, την επόμενη στιγμή ή μετά από εκατό χρόνια ακόμα]

Άρα αυτή η ευχή ταιριάζει σε όλους μας, όσα χρόνια κι αν μας μένουν, πόσο μάλλον σε έναν πρεσβύτη που κλείνει τα εκατό...

Εγώ προσωπικά, εύχομαι και τα δύο στον Άρχοντα: "Χρόνια πολλά και καλά" για όσο ο Θεός θέλει να μας τον χαρίζει και "καλόν Παράδεισο" όοοοοοταν Εκείνος αποφασίσει...
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Φϊλοι,
ας περιορισθούμε στα
ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΛΑ
και ας αφήσουμε τις μεταφυσικές συζητήσεις για αλλού.
Ας μη μετατραπεί το ευχολόγιό μας σε
"ο άλλος κόσμος καλεί Θ.Β.!" (που συμβαίνει να ισχύει στ' αλήθεια δυστυχώς κάτι τέτοιο τον τελευταίο καιρό στο μεγάλο μας ηθοποιό - κι αυτού χρόνια του πολλά και ταχεία η ανάρρωση).

Ο Καραμάνης συνέλεξε και προσέφερε επί χάρτου σε όλους μας το μέλι των μυστικών της άγραφης προφορικής μας παράδοσης, όταν οι πολλοί νόμιζαν ότι η βυζαντινή μουσική είναι μια μετροφωνική ωδειακή άσκηση, στεγνή και αποστειρωμένη. Και μόνο γι' αυτό ας του δίνει ο Θεός χρόνια
!

ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ !!!!! (το "slogan"μου οπου βλεπω ΑΛΗΘΕΙΕΣ ) !!!
 
κάθε [καλός] άνθρωπος όσο ζει, και προσφέρει, και χαροποιεί ακόμα και με μόνη την παρουσία του τους γύρω του.
.......

Εγώ προσωπικά, εύχομαι και τα δύο στον Άρχοντα: "Χρόνια πολλά και καλά" για όσο ο Θεός θέλει να μας τον χαρίζει και "καλόν Παράδεισο" όοοοοοταν Εκείνος αποφασίσει...

Ισχύει κι αυτό που λέει κι ένας καλός φίλος στην πεθερά του :
"Εγώ σ' αγαπώ πάρα πολύ, αλλά αν ο Θεός σ' αγαπάει περισσότερο δεν πρέπει να του χαλάσουμε το χατήρι ! "
(τί μέπιασε σαρακοστιάτικα!:D)
 
Top