[Ανακοίνωση] 8.000 Παπαδικές Θέσεις

frephraim

Παλαιό Μέλος
Ἔχω τὰ εὐχάριστα νέα νὰ σᾶς πῶ ὅτι τέλειωσα τώρα τὴν κωδικοποίησι τῶν παπαδικῶν θέσεων ὅλων τῶν ἤχων. Ὅπως καὶ στὴν ἄλλη συλλογὴ θέσεων ποὺ ἔκανα (μὲ εἱρμολογικὲς καὶ στιχηραρικὲς θέσεις) περιόρισα αὐτὴ τὴ συλλογὴ σὲ συνθέσεις ποὺ ἔγιναν πρὶν ἀπὸ τὸ 1900. Ἀλλὰ γιὰ αὐτὴ τὴ συλλογή, συμπεριέλαβα θέσεις καὶ ἀπὸ σλαβωνικὲς καὶ ρουμανικὲς ἐκδόσεις Βυζαντινῆς μουσικῆς πρὶν ἀπὸ τὸ 1900.

Στὸ παρακάτω ἀρχεῖο Papadic Formulae.pdf βρίσκονται ὅλες οἱ θέσεις. Ἀλλὰ ἂν θέλετε νὰ δῆτε τὴν πηγὴ κάθε θέσεως, μπορεῖτε νὰ τὸ κάνετε ἂν ἀκολουθήσετε τὶς ὁδηγίες στὸ ἀρχεῖο Papadic Instructions.doc καὶ ξεσυμπιέσετε τὰ ἀρχεῖα στὸ Word Files.zip

Ὅπως θὰ δῆτε, ἀκόμα δὲν ἔχω ἑτοιμάσει τὸν ἐξώφυλλο, τὸν πρόλογο, καὶ ἕνα παράδειγμα ποὺ ἐξηγεῖ πῶς γίνεται ἡ μελοποιΐα μὲ αὐτοὺς τοὺς καταλόγους. Ὁ λόγος ποὺ σᾶς παρουσιάζω τὴν ἐργασία μου ἡμιτελῆ εἶναι ἐπειδὴ ἕνας φίλος μου μελοποιὸς εἶχε τὴν ἰδέα ὅτι αὐτὴ ἡ συλλογὴ θὰ ἦταν ἀκόμα πιὸ βοηθητικὴ ἂν εἶχε καὶ τὸ ἰσοκράτημα γραμμένο γιὰ τὴν κάθε θέσι. Καὶ τοῦ εἶπα: «Συμφωνῶ μαζί σου, ἀλλὰ νὰ σοῦ πῶ τὴν ἀλήθεια, κουράστηκα λίγο μὲ αὐτὴν τὴν ἐργασία καὶ θὰ προτιμοῦσα νὰ τὴν τελειώσω τώρα παρὰ νὰ τὴν κάνω πιὸ τέλεια.»

Μετὰ σκέφθηκα ὅτι ἀφοῦ δὲν εἶμαι ὁ μόνος ἄνθρωπος ποὺ θὰ μποροῦσε νὰ προσθέσῃ τὸ ἰσοκράτημα στὴν ἐργασία μου, ἤθελα νὰ σᾶς τὴν δείξω καὶ νὰ ρωτήσω ἐὰν κάποιος ἀπὸ σᾶς ἐνδιαφέρεται νὰ ἀναλάβῃ αὐτὴν τὴν δουλειά. Ὑπολογίζω ὅτι θὰ πάρῃ περίπου 60 ὧρες συνολικὰ νὰ προσθέσῃ κανεὶς τὸ ἰσοκράτημα σὲ ὅλην τὴν ἐργασία, ποὺ εἶναι 1375 σελίδες. Καὶ δὲν ὑπάρχει πίεσις χρόνου νὰ γίνῃ ἀμέσως· θὰ μποροῦσε κάποιος νὰ τὸ κάνῃ σιγά-σιγά.

Ἂν ἐνδιαφέρεται κανεὶς, σᾶς παρακαλῶ νὰ μοῦ στείλετε προσωπικὸ μύνημα.

Σᾶς εὐχαριστῶ,
+παπα-Ἐφραίμ
 

Attachments

  • Papadic Formulae.pdf
    7.3 MB · Views: 648
  • Word Files.rar
    1.8 MB · Views: 122
  • PapadicInstructions.pdf
    241.3 KB · Views: 257

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Άλλο ένα μεγάλο και απίστευτου όγκου έργο!!!!
Δεν υπάρχουν λόγια να πούμε "ευχαριστώ".
Ευλογείτε.
ΚΧΚ
 
Last edited by a moderator:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πάτερ, ένα ευχαριστώ είναι όντως λίγο. Ο Θεός να σου δίνει δύναμη να συνεχίζεις το πολύτιμο αυτό έργο.
 
Top