7-6-1971 Συναυλία εις Ηρώδειον

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω το Αον μερος της συναυλιας που εδωσε η χορωδια του σωματειου ιεροψαλτων Θεσσαλονικης στο Ηρωδειο των Αθηνων στις 7-6-1971 . Θα ακολουθησουν αλλα δυο μηνυματα με τα μερη Βον και Γον . Επισυναπτω ακομα και το τι εψαλλει στην συναυλια .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • Περιεχωμενα.ZIP
    199.9 KB · Views: 359
  • βλ.ZIP
    22.7 MB · Views: 372

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μερος Βον .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • βλ.ZIP
    8.1 MB · Views: 298

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μερος Γον και τελευταιο .
Καλη Ακροαση .
 

Attachments

  • βλ.ZIP
    11.2 MB · Views: 260
Ἤμουν καί ἐγώ ἐκεῖ!!!

κ. Λιναρδάκη εὐχαριστοῦμε πολύ γιά τήν προσφορά αὐτή στό forum.

Εἶχα τήν τύχη νά παρακολουθήσω τήν συναυλία αὐτή στό Ἡρώδειο, σέ ἡλικία 16 ἐτῶν, καί μάλιστα τήν εἶχα μαγνητοφωνήσῃ σέ μπομπίνα γιά λογαριασμό τοῦ πρωτοψάλτου τῆς ἐνορίας μας. Πρόκειται περί σταθμοῦ στά χρονικά τῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς. 120 Ἱεροψᾶλται. Ἀπότ ότε ἔγινα fun τοῦ Συλλόγου καί ἔχω πολλούς δίσκους. Πικ άπ δέν ἔχω πλέον νά τούς ἀκούσω. Νομίζω ὅτι ἡ ἁπλότητα τῆς ψαλμωδίας των πρέπει νά διδάσκῃ πολλά σέ πολλούς ἰδίως στούς νεωτέρους πού βλέπω νά ἔρχωνται στήν Ἐκκλησία μέ μιά ἀγκαλιά βιβλία.

Φιλικώτατα,
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρέπει να ήταν συγκλονιστική εμπειρία! Ο παπάς της ενορίας μου που, συμμετείχε στο χορό, ακόμα έχει να λέει εμπειρίες από τότε! Ο ψάλτης μας φέρνει ακόμη και ψάλλει μαθήματα από το βιβλιαράκι της συναυλίας, ένα πλακέ σε χειρόγραφα του Ευθυμιάδη!

Ἀπό τότε ἔγινα fun τοῦ Συλλόγου καί ἔχω πολλούς δίσκους.

Δεν γνωρίζω κάτι για δίσκους! Θα θέλατε να μας πείτε λεπτομέρειες;

ΥΓ: Έχω στα σκαριά αρκετές επίσημες κασέτες Δημητρίων με Καραμάνη, Ταλιαδώρο και Χρύσανθο για χοράρχες, κυρίως δεκαετία '80, αλλά και λίγα '90. Θα αργήσει, βέβαια, λίγο η ψηφιοποίησή τους γιατί προηγούνται άλλα, αλλά σας τις υπόσχομαι!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βασίλειος Χλαμπάνης;28372 said:
Ἤμουν καί ἐγώ ἐκεῖ!!!

κ. Λιναρδάκη εὐχαριστοῦμε πολύ γιά τήν προσφορά αὐτή στό forum.

Εἶχα τήν τύχη νά παρακολουθήσω τήν συναυλία αὐτή στό Ἡρώδειο, σέ ἡλικία 16 ἐτῶν, καί μάλιστα τήν εἶχα μαγνητοφωνήσῃ σέ μπομπίνα γιά λογαριασμό τοῦ πρωτοψάλτου τῆς ἐνορίας μας. Πρόκειται περί σταθμοῦ στά χρονικά τῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς. 120 Ἱεροψᾶλται. Ἀπότ ότε ἔγινα fun τοῦ Συλλόγου καί ἔχω πολλούς δίσκους. Πικ άπ δέν ἔχω πλέον νά τούς ἀκούσω. Νομίζω ὅτι ἡ ἁπλότητα τῆς ψαλμωδίας των πρέπει νά διδάσκῃ πολλά σέ πολλούς ἰδίως στούς νεωτέρους πού βλέπω νά ἔρχωνται στήν Ἐκκλησία μέ μιά ἀγκαλιά βιβλία.

Φιλικώτατα,

Πάτερ μου, τί εννοείτε με το τελευταίο περί απλότητος; Θα μπορούσατε να μας το εξηγήσετε;
ευχαριστώ,

δ.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ἤμουν καί ἐγώ ἐκεῖ!!!

κ. Λιναρδάκη εὐχαριστοῦμε πολύ γιά τήν προσφορά αὐτή στό forum.

Εἶχα τήν τύχη νά παρακολουθήσω τήν συναυλία αὐτή στό Ἡρώδειο, σέ ἡλικία 16 ἐτῶν, καί μάλιστα τήν εἶχα μαγνητοφωνήσῃ σέ μπομπίνα γιά λογαριασμό τοῦ πρωτοψάλτου τῆς ἐνορίας μας. Πρόκειται περί σταθμοῦ στά χρονικά τῆς Βυζαντινῆς Μουσικῆς. 120 Ἱεροψᾶλται. Ἀπότ ότε ἔγινα fun τοῦ Συλλόγου καί ἔχω πολλούς δίσκους. Πικ άπ δέν ἔχω πλέον νά τούς ἀκούσω. Νομίζω ὅτι ἡ ἁπλότητα τῆς ψαλμωδίας των πρέπει νά διδάσκῃ πολλά σέ πολλούς ἰδίως στούς νεωτέρους πού βλέπω νά ἔρχωνται στήν Ἐκκλησία μέ μιά ἀγκαλιά βιβλία Φιλικώτατα,

Πατερ
Κατι πρεπει να καμετε με τους δισκους . Αν ειμαστε κοντα θα σας τις φτιαχναμε σε σιντι με τον φιλο μου τον συλλεκτη-ιατρο κ. Χναρακη .
Οσο για το '' .. με μια αγκαλια βιβλια'' !!! , εχετε δικιο . Εχω ξαναπει : Ω καιροι ω ηθη'' .
Με Εκτιμηση .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Πρέπει να ήταν συγκλονιστική εμπειρία! Ο παπάς της ενορίας μου που, συμμετείχε στο χορό, ακόμα έχει να λέει εμπειρίες από τότε! Ο ψάλτης μας φέρνει ακόμη και ψάλλει μαθήματα από το βιβλιαράκι της συναυλίας, ένα πλακέ σε χειρόγραφα του Ευθυμιάδη!

> Και εγω ψαλλω καμια φορα απο αυτο το βιβλιαρακι-προγραμμα . Πχ το Δοξαστικο των Αγιων Πατερων , το ''Αμνε Του Θεου'' και καποια αλλα .

Δεν γνωρίζω κάτι για δίσκους! Θα θέλατε να μας πείτε λεπτομέρειες;

ΥΓ: Έχω στα σκαριά αρκετές επίσημες κασέτες Δημητρίων με Καραμάνη, Ταλιαδώρο και Χρύσανθο για χοράρχες, κυρίως δεκαετία '80, αλλά και λίγα '90. Θα αργήσει, βέβαια, λίγο η ψηφιοποίησή τους γιατί προηγούνται άλλα, αλλά σας τις υπόσχομαι!

>Ανεβασε (κατα προτεραιοτητα) καποιες ηχογραφησεις Δημητριων . Αξιζουν τον κοπο . Εχω και εγω καποιες λιγες , μαλλον παλαιωτερες του 80 . Αν τις βρω θα τις ανεβασω .
 
Πάτερ μου, τί εννοείτε με το τελευταίο περί απλότητος; Θα μπορούσατε να μας το εξηγήσετε;
ευχαριστώ,

Κύριε Σκρέκα,
Ἀκούγοντας τούς δίσκους τοῦ Συλλόγου παρακολουθοῦσα τά ψαλλόμενα ἀπό τά βιβλία τοῦ Μουσικοῦ Πανδέκτη. Ἀπ' ὅσον ἐνθυμοῦμαι, τοὐλάχιστον τά περισσότερα ἦσαν ἀκριβῶς τά ἴδια. Ἐγώ ἀντιλαμβάνομαι τήν ἁπλότητα στήν ψαλμωδία πού δέν ἔχει πολλά ...τσαλίμια, δίγοργα, τρίγοργα, λαρυγγισμούς κλπ. ἀλλά δημιουργεῖ μίαν κατάνυξιν καί ἀφήνει τόν ἀκροατή νά νοιώθῃ τά λόγια καί ὄχι νά δεσμεὐῃ τήν σκέψιν του στίς φωνητικές ἱκανότητες τοῦ ψάλτου. Αἴσθησιν μοῦ προξενοῦσε καί ὁ ρυθμός. Μακάρι νά μπορέσω νά δώσω στό forum τό Τροπάριο τῆς Κασσιανῆς σέ ἀργοσύντομο tempo. Ἴσως κάποτε...
Ὅσο γιά τό "...μέ μιά ἀγκαλιά βιβλία", ὑπάρχουν ψᾶλται κυρίως νεώτεροι πού κουβαλοῦν τά βιβλία τοῦ Καραμάνη, τοῦ Χρύσανθου, τοῦ Ἀγγελόπουλου, τοῦ Στανίτσα ... τοῦ... τοῦ ... γιά νά βγάλουν μιά λειτουργία, καί ἄν τύχῃ νά χρειασθῇ νά ψάλουν π.χ. ἕνα Δοξαστικό χωρίς μουσικό κείμενο δέν ξέρουν πού νά κάνουν κατάληξιν. Σήμερα μοῦ εἶπε ἕνας ἱερεύς πώς ὅταν σπούδαζε στήν Παιδαγωγική Ἀκαδημία Θεσσαλονίκης, ὁ πρωτοψάλτης τῆς ἐδῶ ἐνορίας του τόν παρεκάλεσε νά ζητήσῃ κάποια βιβλία ἀπό ἕναν κορυφαῖο δάσκαλο τῆς Θεσσαλονίκης. Ξέρετε τί τοῦ ἀπήντησε ὁ δάσκαλος. "Τί νά τά κάνῃ τά βιβλία μου; Αὐτά τά ἔγραψα νέος ἐπάνω στή φωνή μου. Ἄν μποροῦσα τώρα θά τά ἄλλαζα".

Πατερ
Κατι πρεπει να καμετε με τους δισκους . Αν ειμαστε κοντα θα σας τις φτιαχναμε σε σιντι με τον φιλο μου τον συλλεκτη-ιατρο κ. Χναρακη .

Πάντως, εὐχαριστῶ διά τήν καλήν διάθεσιν. Θά προσπαθήσω καί ἐγώ.

Δεν γνωρίζω κάτι για δίσκους! Θα θέλατε να μας πείτε λεπτομέρειες;

Τήν δεκαετίαν τοῦ '70 κυκλοφοροῦσαν οἰ δίσκοι 33 στρ. τῆς "Βυζαντινῆς Χορωδίας τοῦ Πανελληνίου Συλλόγου Ἱεροψαλτῶν "Ρωμανός ὁ Μελωδός καί Ἰωάννης ὁ Δαμασκηνός" ὑπό τήν διεύθυνσιν τοῦ Ἀντωνίου Μπελούση. Ἐπιμέλεια: Ἀποστόλου Βαλληνδρᾶ" ἀπό τίς Ἐκδόσεις Ζωῆς. Μάλιστα ὑπῆρχαν τρεῖς διπλοί δίσκοι, τῶν Χριστουγέννων, τῶν Θεοφανείων καί τῆς Μ. Πέμπτης, ὡς καί μονοί δίσκοι γιά κάθε ἦχο τῆς ἑβδομάδος, τῆς Ἑορτῆς τῶν Ἁγίων Ἀποστόλων Πέτρου καί Παύλου, τῆς Ὑπαπαντῆς, τῆς Ἀναστάσεως κ.ἄ..
Δυστυχῶς, τότε δέν φανταζόμασταν ὅτι κάποτε θά ἐξηφανίζοντο οἱ δίσκοι λόγῳ τῶν cd's καί δέν τούς ἐδόθη ἡ δέουσα προσοχή καί τιμή. Ἀλλά, ἄς ...ψαχτοῦμε ὅλοι. Δέν μπορεῖ νά ἔχω μόνο ἐγώ αὐτούς τούς δίσκους. Ἀξίζει τόν κόπο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τήν δεκαετίαν τοῦ '70 κυκλοφοροῦσαν οἰ δίσκοι 33 στρ. τῆς "Βυζαντινῆς Χορωδίας τοῦ Πανελληνίου Συλλόγου Ἱεροψαλτῶν "Ρωμανός ὁ Μελωδός καί Ἰωάννης ὁ Δαμασκηνός" ὑπό τήν διεύθυνσιν τοῦ Ἀντωνίου Μπελούση. Ἐπιμέλεια: Ἀποστόλου Βαλληνδρᾶ" ἀπό τίς Ἐκδόσεις Ζωῆς. Μάλιστα ὑπῆρχαν τρεῖς διπλοί δίσκοι, τῶν Χριστουγέννων, τῶν Θεοφανείων καί τῆς Μ. Πέμπτης, ὡς καί μονοί δίσκοι γιά κάθε ἦχο τῆς ἑβδομάδος, τῆς Ἑορτῆς τῶν Ἁγίων Ἀποστόλων Πέτρου καί Παύλου, τῆς Ὑπαπαντῆς, τῆς Ἀναστάσεως κ.ἄ..
Δυστυχῶς, τότε δέν φανταζόμασταν ὅτι κάποτε θά ἐξηφανίζοντο οἱ δίσκοι λόγῳ τῶν cd's καί δέν τούς ἐδόθη ἡ δέουσα προσοχή καί τιμή. Ἀλλά, ἄς ...ψαχτοῦμε ὅλοι. Δέν μπορεῖ νά ἔχω μόνο ἐγώ αὐτούς τούς δίσκους. Ἀξίζει τόν κόπο.
Πἀτερ,
Ἀναφέρεσθε σέ ἄλλο θέμα καί διαφορετική χορῳδία. Καμμία σχέση ἡ «Χορωδία τοῦ Πανελληνίου Συλλόγου Ἱεροψαλτῶν "Ρωμανός ὁ Μελωδός καί Ἰωάννης ὁ Δαμασκηνός" ὑπό τήν διεύθυνσιν τοῦ Ἀντωνίου Μπελούση» μέ τήν «Χορωδία Ιωάννης Δαμασκηνός Θεσσαλονίκης».
Δίσκους τῆς Ζωῆς πού ἀναφέρετε ὅλοι ἔχουμε. Ἐγώ πολλούς. Μοῦ τούς ἔδωσε μιά κυρία, ὅταν ἐκοιμήθη ὁ θεῖός της ἄγαμος ἱερεύς. Καί σήμερα πρέπει νά ὑπάρχουν. Ἴσως ἡ ΖΩΗ τούς ἔχει μετατρέψει σέ CDs. Δέν ξέρω, ἔχω καιρό νά περάσω ἀπό τό βιβλιοπωλεῖο τῆς Ζωῆς.


 
Πἀτερ,
Ἀναφέρεσθε σέ ἄλλο θέμα καί διαφορετική χορῳδία. Καμμία σχέση ἡ «Χορωδία τοῦ Πανελληνίου Συλλόγου Ἱεροψαλτῶν "Ρωμανός ὁ Μελωδός καί Ἰωάννης ὁ Δαμασκηνός" ὑπό τήν διεύθυνσιν τοῦ Ἀντωνίου Μπελούση» μέ τήν «Χορωδία Ιωάννης Δαμασκηνός Θεσσαλονίκης».

Πάτερ μου,
Ἀναφέρομαι στήν χορωδία τῆς ὁποίας τήν συναυλίαν εἰς τό Ἡρώδειο ἀνέβασε ὁ κ. Λιναρδάκης. Ἐνθυμεῖσθε ἄν τήν ἐποχή ἐκείνη ἔδωσε ἄλλη συναυλία στό Ἡρώδειον καί ὁ Πανελλήνιος Σύλλογος Ἱεροψαλτῶν; Πάντως ἐνθυμοῦμαι τά Ἀνοιξαντάρια τοῦ Ραιδεστινοῦ, τά Τυπικά, τό Δοξαστικόν τῶν Ἁγίων Πατέρων, τήν Δοξολογία τοῦ Βιολάκη. Μόνον πού εἰς τό τέλος ἔκλεισαν μέ τόν Ὕμνο τῆς χορωδίας καί τό Ἀπολυτίκιον τοῦ Ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Χρυσοστόμου πού δέν τό βλέπω στό πρόγραμμα.
Τότε ἤμουν πολύ νέος καί τώρα, μετά 38 χρόνια... ἴσως κάνω λάθος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πάτερ μου,
Ἀναφέρομαι στήν χορωδία τῆς ὁποίας τήν συναυλίαν εἰς τό Ἡρώδειο ἀνέβασε ὁ κ. Λιναρδάκης. Ἐνθυμεῖσθε ἄν τήν ἐποχή ἐκείνη ἔδωσε ἄλλη συναυλία στό Ἡρώδειον καί ὁ Πανελλήνιος Σύλλογος Ἱεροψαλτῶν; Πάντως ἐνθυμοῦμαι τά Ἀνοιξαντάρια τοῦ Ραιδεστινοῦ, τά Τυπικά, τό Δοξαστικόν τῶν Ἁγίων Πατέρων, τήν Δοξολογία τοῦ Βιολάκη. Μόνον πού εἰς τό τέλος ἔκλεισαν μέ τόν Ὕμνο τῆς χορωδίας καί τό Ἀπολυτίκιον τοῦ Ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Χρυσοστόμου πού δέν τό βλέπω στό πρόγραμμα.
Τότε ἤμουν πολύ νέος καί τώρα, μετά 38 χρόνια... ἴσως κάνω λάθος.
Πάτερ, τα συγχέετε λίγο! Η συναυλία ήταν του Συλλόγου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης Ιωάννης ο Δαμασκηνός με χοράρχες τους κ. Καραμάνη, Θεοδοσόπουλο και Ταλιαδώρο. Τους δίσκους εξέδοσε ο Πανελλήνιος Σύλλογος Ιεροψαλτών Ρωμανός ο Μελωδός και Ιωάννης ο Δαμασκηνός. Είναι ένας σύλλογος ο προηγούμενος και δεν έχει σχέση με αυτόν της Θεσσαλονίκης.
 
Δίσκους τῆς Ζωῆς πού ἀναφέρετε ὅλοι ἔχουμε. Ἐγώ πολλούς. Μοῦ τούς ἔδωσε μιά κυρία, ὅταν ἐκοιμήθη ὁ θεῖός της ἄγαμος ἱερεύς. Καί σήμερα πρέπει νά ὑπάρχουν. Ἴσως ἡ ΖΩΗ τούς ἔχει μετατρέψει σέ CDs. Δέν ξέρω, ἔχω καιρό νά περάσω ἀπό τό βιβλιοπωλεῖο τῆς Ζωῆς.

Ἐπικοινώνησα μέ τό Βιβλιοπωλεῖον τῆς ΖΩΗΣ καί μοῦ εἶπαν ὄτι σέ cd ἔχουν μόνον τούς ὀκτώ ἤχους καί τήν Θ. Λειτουργία.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω κι εγώ την ίδια συναυλία και πάλι από το αρχείο του κ. Λιναρδάκη, όμως με μικρότερη συμπίεση και άρα καλύτερη ποιότητα (μου τα είχε στείλει παλαιότερα). Επίσης, εβαλα τους τίτλους των κομματιών. Στις αρχικές ομιλίες, ο πρώτος, που δεν δηλώνεται στα περιεχόμενα που ανέβασε σε προηγούμενο μήνυμα ο κ. Λιναρδάκης, όπως δηλώνει μόνος του, είναι ο Επίτιμος Πρόεδρος του Συλλόγου. Θα παρακαλούσα, όποιον γνωρίζει λεπτομέρειες για το όνομα αυτού αλλά και του επομένου ομιλητή να μας το γνωστοποιήσει για να τα οργανώσουμε πληρέστερα.

Μέρος α', χοράρχης: Αθανάσιος Καραμάνης
Μέρος β', χοράρχης: Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος
Μέρος γ', χοράρχης: Χαρίλαος Ταλιαδώρος

ΥΓ: Το αρχείο με την λάθος πληροφορία έχει πλέον αποκατασταθεί. Συγγνώμη για την αναστάτωση!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όπως πολύ σωστά μου επεσήμανε ο π. Μάξιμος, δεν είναι ο Παπαδόπουλος αλλά ο επίτιμος πρόεδρος του Συλλόγου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης, όπως ο ίδιος δηλώνει στην ομιλία του. Μα να έχει ίδια φωνή και ύφος ο άτιμος!:D Συγγνώμη για την παραπληροφόρηση. Θα τα βρείτε διορθωμένα στο ίδιο link, αυτό του Καραμάνη, σε μιάμιση ώρα (για σιγουριά). Όταν ανεβεί, θα τροποποιήσω και το κείμενο του παραπάνω μηνύματος για να μην δημιουργείται σύγχιση. Εν τω μεταξύ, έχω αποσύρει το zip που ανέβασα πριν. Για τα λοιπά αρχεία δεν υπάρχει διαφορά.
 

Γιάνν

Νέο μέλος
Άραγε υπάργει καμία μαγνητοσκόπηση της εκδήλωσης;
Ήταν ο παππούς μου εκεί...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αντιγράφω από εδώ.

Σωματείο Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης «Ιωάννης ο Δαμασκηνός»: ιδρύθηκε το 1918 για να διατηρήσει, διαφυλάξει, καλλιεργήσει, προβάλλει και διαδώσει την Ορθόδοξη εκκλ. βυζ. μουσική. Η Διοίκηση του Σωματείου, για να υλοποιήσει τον παραπάνω σκοπό, δημιούργησε μεγάλη βυζ. Χορωδία από επίλεκτα μέλη του Σωματείου, που κατά καιρούς πήρε μέρος σε διάφορες εθνικοθρησκευτικές, πολιτιστικές και άλλες Εκδηλώσεις στη Θεσ/νίκη και σε διάφορες ελλ. πόλεις. Μετά την Απελευθέρωση, η Χορωδία του Σωματείου, με χοράρχη τον Κων/νο Πρίγγο, έδωσε στη Θεσ/νίκη την πρώτη Συναυλία βυζ. μουσικής. Το 1951, ύστερα από πρόσκληση του Συλλόγου Φίλων Βυζαντινής Μουσικής Αθηνών, η Χορωδία έδωσε επιτυχημένη συναυλία βυζ. μουσικής στη Ν. Ιωνία Αθηνών. Στα επόμενα χρόνια πραγματοποίησε αρκετές εμφανίσεις σε επαρχιακές πόλεις και από το 1965 συμμετέχει κάθε χρόνο στα "Δημήτρια". Το 1971 η Χορωδία εμφανίστηκε στην Αθήνα (Ωδείο Ηρώδου του Αττικού), στο Αρχαίο Θέατρο της Πάτρας, στο Αρχαίο Θέατρο των Φιλίππων και στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο Θεσ/νίκης. Αμέσως μετά, πραγματοποίησε περιοδείες σε πόλεις της Βορείου Ελλάδος, αποσπώντας το θαυμασμό των ακροατών-φίλων της βυζ. μουσικής. Το 1977 πήρε μέρος στο 2ο Χορωδιακό Φεστιβάλ Αθηνών (που διοργάνωσε η Χορωδία Υπαλλήλων Εμπορικής Τραπέζης) κερδίζοντας το A' βραβείο στον Διαγωνισμό Χορωδιών βυζ. μουσικής. Το 1984 εμφανίστηκε με επιτυχία στις Εκδηλώσεις "Έκφραση" του ΥΠΠΟ. Παράλληλα, οι πρωτεργάτες του Σωματείου ίδρυσαν το 1950 το Φροντιστήριο βυζ. μουσικής με την επωνυμία "Άγιος Δημήτριος", από το οποίο απεφοίτησαν πολλοί ικανοί ιεροψάλτες. Το 1970 η Διοίκηση του Σωματείου (μαζί με τους μεγάλους δασκάλους της Βυζ. Μουσικής και πρωτοψάλτες της Θεσ/νίκης, Αβ. Ευθυμιάδη, Χρ. Θεοδοσόπουλο, Αθ. Καραμάνη και Χαρ. Ταλιαδώρο) ίδρυσε τη Σχολή βυζ. μουσικής, η οποία αναγνωρίστηκε επίσημα από την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος (1971) με σκοπό τη μουσική κατάρτιση-επιμόρφωση των ιεροψαλτών και τη διάδοση της βυζ. φωνητικής κληρονομιάς σε ευρύτερο κύκλο ανθρώπων. Στη Σχολή η φοίτηση παρέχεται δωρεάν (μέρος των εξόδων λειτουργίας καλύπτει η Ιερά Μητρόπολις Θεσ/νίκης) και κάθε χρόνο φοιτούν περί τους 200 μαθητές-σπουδαστές (άνδρες και γυναίκες από όλες τις κοινωνικές τάξεις, τις ηλικίες και τα επαγγέλματα).
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και η προαναγγελία της εκδήλωσης αυτής από τα Ιεροψαλτικά Νέα, από το μήνυμα αυτό.
Συγχωρέστε μου το ενδεχόμενο σφάλμα, καθώς εκεί δεν αναφέρεται έτος, όμως η ημερομηνία 7-6 ταυτίζεται με της συναυλίας αυτής και δε νομίζω να κατέβηκε η χορωδία του Δαμασκηνού από τη Θεσσαλονίκη στο Ηρώδειο με τους τρεις αυτούς χοράρχες.
 
P

PANROUST

Guest
Και η προαναγγελία της εκδήλωσης αυτής από τα Ιεροψαλτικά Νέα, από το μήνυμα αυτό.
Συγχωρέστε μου το ενδεχόμενο σφάλμα, καθώς εκεί δεν αναφέρεται έτος, όμως η ημερομηνία 7-6 ταυτίζεται με της συναυλίας αυτής και δε νομίζω να κατέβηκε η χορωδία του Δαμασκηνού από τη Θεσσαλονίκη στο Ηρώδειο με τους τρεις αυτούς χοράρχες.
Και όμως :D:D:D
 

Attachments

  • ΙΕΡΟΨΑΛΤΙΚΑ ΝΕΑ Ιούνιος 1971.zip
    3.1 MB · Views: 29

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Καί σέ pdf. Εὐχαριστοῦμε Παναγιώτη.
Ὁ ἐπίτιμος Πρόεδρος τοῦ Συλλόγου Ἱεροψαλτῶν Θεσσαλονίκης πού ὡμίλησε ὀνομάζεται κ. Τανιμανίδης, Θεολόγος Καθηγητής.
Ὁ δεύτερος ὁμιλητής εἶναι ὁ Πρόεδρος τοῦ Πανελληνίου κ. Ἀντ. Μπελούσης (παρατίθεται ὁλόκληρη ἡ ὁμιλία του).
Πρόεδρος τοῦ Συλλόγου Ἱεροψαλτῶν Θεσσαλονίκης ἀναφέρεται ὁ κ. Βασ. Μυλαράκης.

 

Attachments

  • Ieropsaltika_Nea_Iounios_1971.pdf
    1.2 MB · Views: 40
Top