50ος ψαλμός σε πλ. Α' (αγιορείτικος) από ηχογράφηση Ιερομονάχου Ιεροθέου Φιλοθεΐτου

Αγαπητοί συνάδελφοι.Ψάχνω αυτό το υπέροχο άκουσμα στα Ελληνικά http://www.youtube.com/watch?v=Aw_n8kOhQ88Το εχω ακούσει από κάποιο εκκλησιαστικό σταθμό στα Ελληνικά,αλλά δεν μπορώ να βρώ ούτε το κείμενο πουθενά,ούτε το μουσικό αρχείο.
Αλλο ένα σημείο που με δυσκολεύει είναι η αναγνωριση του ρυθμού στο κείμενο.Παρακαλώ όποιον μπορει να βοηθήσει...Ευχαριστώ!
 
Αγαπητοί συνάδελφοι.Ψάχνω αυτό το υπέροχο άκουσμα στα Ελληνικά http://www.youtube.com/watch?v=Aw_n8kOhQ88Το εχω ακούσει από κάποιο εκκλησιαστικό σταθμό στα Ελληνικά,αλλά δεν μπορώ να βρώ ούτε το κείμενο πουθενά,ούτε το μουσικό αρχείο.
Αλλο ένα σημείο που με δυσκολεύει είναι η αναγνωριση του ρυθμού στο κείμενο.Παρακαλώ όποιον μπορει να βοηθήσει...Ευχαριστώ!

Φίλε Αθανάσιε…Χαίρε…:):):)
Σου αποστέλλω το μουσικό αρχείο του ψαλμού…
Μουσικό χειρόγραφο δεν ξέρω αν υπάρχει εκτός του Αγίου Όρους…:eek:
 

Attachments

  • 50στος.mp3
    4.9 MB · Views: 964

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Σας επισυνάπτω το Ν΄ (50) ψαλμό σε πλ. Α νομίζω πρέπει να ψάλει ο Ι. Ιερόθεος στο Άγιον Όρος.
θερμή παράκληση, αν κάποιος έχει αυτόν το ψαλμό σε μουσικό κείμενο θα του ήμουν πολύ υπόχρεος αν το ανέβαζε ή μου να μου τον στείλει.
 

Attachments

  • Πεντηκοστός ψαλμός [πλ α].mp3
    5.1 MB · Views: 755
Last edited by a moderator:

ister

Νέο μέλος
Ζητώ συγνώμη, ξαναστέλνω το παραπάνω μήνυμα, λόγω του ότι δεν είχε μπεί το αρχείο στην επισύναψη στο παραπάνω μήνυμα.


τελικά έχει κανείς το κείμενο για να μας το ανεβάσει από αυτή την υπέροχη εκτέλεση;
 

CostasDraminos

Έλληνας της αλλοδαπής
Επαναλαμβάνω κι εγώ την ερώτηση του συναδέλφου - έχει κανείς το μουσικό κείμενο που αντιστοιχεί στην εκτέλεση του π. Ιεροθέου (την οποία ανάρτησε ο Διονύσης);
 

CostasDraminos

Έλληνας της αλλοδαπής
Μήπως έχει κάποιος το μουσικό κείμενο του 50ού ψαλμού σε πλ Α' εναρμόνιο όπως το ψάλλουν στο Άγιο Όρος (κατά την γνωστή ηχογράφηση που κυκλοφορεί του π Ιεροθέου νομίζω);
 

live67

Νέο μέλος
Νομίζω πως είναι ώρα να μοιραστώ μαζί σας την δουλεία του καθηγητή μου κ. Μουζουρίδη Χαράλαμπου.
Καλό Πάσχα και να το χαρείτε
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    580.7 KB · Views: 576
  • 3.jpg
    3.jpg
    634.8 KB · Views: 380
  • 4.jpg
    4.jpg
    648 KB · Views: 237
  • 5.jpg
    5.jpg
    614.4 KB · Views: 196
  • 6.jpg
    6.jpg
    75.8 KB · Views: 174
  • 7.jpg
    7.jpg
    589.5 KB · Views: 170
  • 8.jpg
    8.jpg
    591.2 KB · Views: 172
  • 9.jpg
    9.jpg
    588.1 KB · Views: 171
  • 10.jpg
    10.jpg
    646.7 KB · Views: 174
  • 11.jpg
    11.jpg
    735 KB · Views: 197
  • 1.jpg
    1.jpg
    1.8 MB · Views: 213
Last edited:
Και σε pdf με ενσωματωμένο το ηχητικό.
Για να το ακούσουμε πιέζουμε στη φωτογραφία του π. Ιεροθέου και επιτρέπουμε την εκτέλεση.
ΑΚ

ΥΓ
Διορθωμένο μετά την ορθή παρατήρηση του κ. Λιάκου!
 

Attachments

  • Ν' Ψαλμός - Ιεροθέου Ιερομονάχου Φιλοθεΐτου.pdf
    17.8 MB · Views: 423
Last edited:

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Σέ όλα τά ανωτέρω ανηρτημένα μουσικά κείμενα επαναλαμβάνεται ένα σύνηθες ορθογραφικό λάθος: η Κλητική πτώσις τού "ελεήμων" είναι "ελεήμον" μέ όμικρον δηλαδή καί όχι μέ ωμέγα. Δράττομαι δέ τής ευκαιρίας νά αναφέρω ότι τό λάθος αυτό απαντάται καί σέ άλλα παρομοίως κλινόμενα επίθετα (π.χ. "οικτίρμων").
 
Top