[Suggestion] 4 Αργοσύντομα «Τη Υπερμάχω» από βιβλίο Κων/νου Μάρκου

Καλησπέρα σε όλους και καλή σαρακοστή να έχουμε

Σας παραθέτω μια απή συλογή με 4 Αργοσύντομα Τη Υπερμάχω

1)Συντημηση του Κλασικου
2)Σιμωνος Καρά
3)Πέτρου Βυζαντίου
4)Συντμηση του Πέτρου Βυζαντίου

Το τελευταιο (Συντμηση του Πέτρου Βυζαντίου) ειναι πολύ απλο και μπορούμε να το βάλουμε όλοι και να το πούμε στα αναλόγια η ότι προτιμάει ο καθένα μας.

Τα Μουσικά κέιμενα τα βρήκα απο φωτοτυπίες αν υπάρχει κάποιο θέμα με πνευματικά δικαιωματα ας με με ενημερώση κάποιος.

(Το Αργό δεν το βάζω γιατι πιστέυω ότι θα μας κυνηγάνε οι Ιερείς)

Καλη Σαρακοστή
 

Attachments

  • Τη υπερμάχω.pdf
    7.3 MB · Views: 815
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
(Το Αργό δεν το βάζω γιατι πιστέυω ότι θα μας κυνηγάνε οι Ιερείς)

Καλη Σαρακοστή

Μπράβο, Διονύση, και ευχαριστώ για τις αναρτήσεις. Ένα πράγμα θα ήθελα να εκφράσω (κατά την ταπεινή μου γνώμη, βέβαια, όπως πάντοτε), μια που είπες την φράση, "πιστέυω ότι θα μας κυνηγάνε οι Ιερείς":

ΓΙΑΤΙ να να μας "κυνηγάνε οι Ιερείς" στο αργό το "Τη Υπερμάχω"; Τόση βιασήνη έχουνε τις Παρασκευές της Μεγάλης Τεσσαρακοστής; Και όχι μόνο οι ιερείς, αλλά και οι λαϊκοί... Σαρακοστή είναι! Καιρός για μελέτη και προσευχή!

Σίγουρα, ΔΕΝ μπορούνε όλοι να το ψάλλουνε το αργό το "Τη Υπερμάχω". Αλλά για τους ιερείς που έχουνε την ευλογία να έχουν έναν καλό και γερό εκτελεστή της του Δαμασκηνού τέχνης στο Αναλόγιο της ενορίας τους, προσφέρνω την εξής ταπεινή συμβουλή: να σεβαστούν την παράδοση και να απολαύσουνε τις διάφορες εκτελέσεις (αργό, αργοσύντομο, σύντομο) του "Τη Υπερμάχω" από τον ψάλτη τους, χρησιμοποιώντας τον χρόνο για ήρεμο και κατανυκτικό θυμίαμα, καθώς και για προσευχή. Η Εκκλησία μάλλον είχε και έχει λόγο για τα αργά μαθήματα, και δεν νομίζω ότι είναι τυχαία, ούτε είναι τυχαία η επικράτησή τους στην υμνολογική παράδοση.

Απόστολος
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Καλησπέρα σε όλους και καλή σαρακοστή να έχουμε

Σας παραθέτω μια απή συλογή με 4 Αργοσύντομα Τη Υπερμάχω

1)Συντημηση του Κλασικου
2)Σιμωνος Καρά
3)Πέτρου Βυζαντίου
4)Συντμηση του Πέτρου Βυζαντίου

Το τελευταιο (Συντμηση του Πέτρου Βυζαντίου) ειναι πολύ απλο και μπορούμε να το βάλουμε όλοι και να το πούμε στα αναλόγια η ότι προτιμάει ο καθένα μας.

Τα Μουσικά κέιμενα τα βρήκα απο φωτοτυπίες αν υπάρχει κάποιο θέμα με πνευματικά δικαιωματα ας με με ενημερώση κάποιος.

(Το Αργό δεν το βάζω γιατι πιστέυω ότι θα μας κυνηγάνε οι Ιερείς)

Καλη Σαρακοστή

Το δευτερο τι το ηθελες...??? Για να λησμονήσουμε και αυτά τα ελαχιστα...???
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Καλησπέρα σε όλους και καλή σαρακοστή να έχουμε

Σας παραθέτω μια απή συλογή με 4 Αργοσύντομα Τη Υπερμάχω

1)Συντημηση του Κλασικου
2)Σιμωνος Καρά
3)Πέτρου Βυζαντίου
4)Συντμηση του Πέτρου Βυζαντίου

Το τελευταιο (Συντμηση του Πέτρου Βυζαντίου) ειναι πολύ απλο και μπορούμε να το βάλουμε όλοι και να το πούμε στα αναλόγια η ότι προτιμάει ο καθένα μας.

Τα Μουσικά κέιμενα τα βρήκα απο φωτοτυπίες αν υπάρχει κάποιο θέμα με πνευματικά δικαιωματα ας με με ενημερώση κάποιος.

(Το Αργό δεν το βάζω γιατι πιστέυω ότι θα μας κυνηγάνε οι Ιερείς)

Καλη Σαρακοστή

Καλό είναι (απαραίτητο είναι), όταν χρησιμοποιούμε ένα εκδομένο έργο, να αναφέρουμε την πηγή. (Ακόμα καλύτερα να έχουμε και την άδεια του συγγραφέα. ) Ευχαριστούμε πάντως, και για την αγαθή πρόθεση.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Καλό είναι (απαραίτητο είναι), όταν χρησιμοποιούμε ένα εκδομένο έργο, να αναφέρουμε την πηγή. (Ακόμα καλύτερα να έχουμε και την άδεια του συγγραφέα. ) Ευχαριστούμε πάντως, και για την αγαθή πρόθεση.

Πες το εσύ, ευλογημένε. Κ. Μ;
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Ακριβώς.

Το περίεργο είναι ότι έχει κι ένα αργοσύντομο "Ιωάννου Σακελαρίδου" (sic) το οποίο δεν ξέρω που το βρήκε.

Το είχα δει στον "Ακάθιστο" του Κούρου (Νομίζω δεν έχω το βιβλίο μπροστά μου).
 
Last edited:

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Το είχα δει στον "Ακάθιστο" του Κούρου (Νομίζω δεν έχω το βιβλίο μπροστά μου).

Δεν το γνωρίζω αλλά η αρχική απορία παραμένει, διότι σε βιβλίο του Σακελλαρίδη εγώ δεν έχω βρει πουθενά τίποτα τέτοιο (σε αντίθεση με άλλα παραδοσιακά αργά όπως ο Νυμφίος, Την γαρ σην μήτραν κλπ.).
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δεν το γνωρίζω αλλά η αρχική απορία παραμένει, διότι σε βιβλίο του Σακελλαρίδη εγώ δεν έχω βρει πουθενά τίποτα τέτοιο (σε αντίθεση με άλλα παραδοσιακά αργά όπως ο Νυμφίος, Την γαρ σην μήτραν κλπ.).

Έχω κάπου στο πατρικό μου την α΄ έκδοση της Οκτωήχου του Σακελλαρίδη στην οποία υπάρχει ένα αργό "Τη Υπερμάχω" σε πεντάγραμμο με τον υπότιτλο "Μοναστηρίων μουσική". Πιθανώς να είναι το ίδιο μέλος.
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Έχω κάπου στο πατρικό μου την α΄ έκδοση της Οκτωήχου του Σακελλαρίδη στην οποία υπάρχει ένα αργό "Τη Υπερμάχω" σε πεντάγραμμο με τον υπότιτλο "Μοναστηρίων μουσική". Πιθανώς να είναι το ίδιο μέλος.

Εύρηκα!

Το είχα φωτογραφήσει μαζί με πολλά άλλα από την ΕΒΕ αλλά δεν το θυμόμουνα. Μόλις είπατε όμως "Μοναστηρίων μουσική" αμέσως μου έκανε κλικ. Βέβαια στην έντυπη Οκτώηχο που έχω εγώ (νεότερη έκδοση) δεν υπάρχει.
 

Attachments

  • DSC00299.JPG
    DSC00299.JPG
    693.5 KB · Views: 38

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Αναρτήσεις από το ίδιο βιβλίο έχουν γίνει κι εδώ. Αναφορά στο ίδιο βιβλίο εδώ. Παρακαλώ να μη συνεχιστούν αναρτήσεις από αυτή την έκδοση. Ενδεχομένως και να αποσυρθούν.
 
Top