29. Μουσικὰ Ἀποτομῆς Κεφαλῆς Τιμίου Προδρόμου

Nikos

Member
Μήπως έχει κάνεις τίποτα για τον σημερινό εσπερινό και τον αυριανό όρθρο της Αποτομής της Τιμίας Κάρας του Αγ. Ιωάννου σε μουσικά. Κάτι απο Φορτωμά , Σύρκα ,Παπαγιάννη....... όχι απο τα κλασικά που υπαρχουν στο ιντερνετ όπως Πέτρου ,Πρίγγου κτλ.

Ευχαριστώ
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μήπως έχει κάνεις τίποτα για τον σημερινό εσπερινό και τον αυριανό όρθρο της Αποτομής της Τιμίας Κάρας του Αγ. Ιωάννου σε μουσικά. Κάτι απο Φορτωμά , Σύρκα ,Παπαγιάννη....... όχι απο τα κλασικά που υπαρχουν στο ιντερνετ όπως Πέτρου ,Πρίγγου κτλ.

Ευχαριστώ

Έτσι και το μάθει μια ψυχή, αλλοίμονό μου!:D
Ρε ... μπάρμπα,:D:D:D στη μία η ώρα το θυμήθηκες;:D
Αστειεύομαι! Αν τα ψάλλεις, με γειά σου με χαρά σου, και χαλάλι η ώρα για τα σκαναρίσματα και τα ... τοιαύτα.
Αύριο αποσύρονται! Όποιος προλάβει λοιπόν!
 

Attachments

  • ΚΘ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.pdf
    471 KB · Views: 2,033

filomousos

Παλαιό Μέλος
Απλή υπενθύμιση της εξαίρετης εκπομπής ''Ψαλτικής Απανθίσματα'' των κυρίων Λιναρδάκη και Σουργιαδάκη (30-8-08) με αποσπάσματα Όρθρου και Θείας Λειτουργίας της Αποτομής της κάρας του Τιμίου Προδρόμου,
ψάλλει ο αείμνηστος ΑΡΧΩΝ Θρ. Στανίτσας :

http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=14440&postcount=56
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Έτσι και το μάθει μια ψυχή, αλλοίμονό μου!:D
Ρε ... μπάρμπα,:D:D:D στη μία η ώρα το θυμήθηκες;:D
Αστειεύομαι! Αν τα ψάλλεις, με γειά σου με χαρά σου, και χαλάλι η ώρα για τα σκαναρίσματα και τα ... τοιαύτα.
Αύριο αποσύρονται! Όποιος προλάβει λοιπόν!

Εύγε, Κε Γιάννου!

Και εγώ, με την σειρά μου, επισυνάπτω σκανάρισμα του ιδίου Δοξαστικού από χειρόγραφο του Άρχοντος, το οποίο ο Κος Γιάννου αντέγραψε ακριβώς.

Επίσης, σας δίνω και το "Πάλιν Ηρωδιάς" σε χειρόγραφο του Δασκάλου. (Κε Γιάννου... αυτό το έχετε καθαρογράψει;)

Τα καϋμένα χειρόγραφα του Στανίτσα, από τις φωτοτυπίες και τις παρα-φωτοτυπίες, βρίσκονται τα πιο πολλά σε αθλία κατάσταση. Ίσως θα έπρεπε να έκανα κάποιο "καθάρισμα" με μελάνι, αλλά έκανα την σάρωση όπως τα έχω. Οπότε, μάλλον του Κου Γιάννου η γραφή είναι καλύτερη για το αναλόγιο επειδή διαβάζεται πιο εύκολα!

Απόστολος
 

Attachments

  • Δοξαστικόν εσπερινού κθ' Αυγούστου.zip
    1.3 MB · Views: 465
  • Δοξαστικόν όρθρου κθ' Αυγούστου.zip
    775.8 KB · Views: 517

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Εύγε, Κε Γιάννου!
Και εγώ, με την σειρά μου, επισυνάπτω σκανάρισμα του ιδίου Δοξαστικού από χειρόγραφο του Άρχοντος, το οποίο ο Κος Γιάννου αντέγραψε ακριβώς.
Επίσης, σας δίνω και το "Πάλιν Ηρωδιάς" σε χειρόγραφο του Δασκάλου. (Κε Γιάννου... αυτό το έχετε καθαρογράψει;)
Τα καϋμένα χειρόγραφα του Στανίτσα, από τις φωτοτυπίες και τις παρα-φωτοτυπίες, βρίσκονται τα πιο πολλά σε αθλία κατάσταση. Ίσως θα έπρεπε να έκανα κάποιο "καθάρισμα" με μελάνι, αλλά έκανα την σάρωση όπως τα έχω. Οπότε, μάλλον του Κου Γιάννου η γραφή είναι καλύτερη για το αναλόγιο επειδή διαβάζεται πιο εύκολα!
Απόστολος

Αποστόλη αδερφέ μου (που λέει κι ο Καλδάρας στο γνωστό άσμα :D),
Δεν είδες φαίνεται όλο το συνημμένο, που μετά το εσπέριον Δόξα, έχει και των αίνων... :D
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αποστόλη αδερφέ μου (που λέει κι ο Καλδάρας στο γνωστό άσμα :D),
Δεν είδες φαίνεται όλο το συνημμένο, που μετά το εσπέριον Δόξα, έχει και των αίνων... :D

Κε Νίκο,

Καλά λέτε! Στα γρήγορα και πεταχτά είδα την επισύναψη και λέω, μόνο το δοξαστικό του εσπερινού έβαλε. Όντως, έχετε δίκιο που είναι και τα δύο. Και στέκομαι σ' αυτό που είπα, ότι σ' αυτή την περίπτωση, προτιμώ το δικό σας χειρόγραφο, λόγω του ότι είναι πιο καθαρό.

Λοιπόν, άντε.... ας περιμένω κάποια μέρα στο κουτούκι μου να τα ψάλλουμε!! :D

Απόστολος
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από το βιβλίο «Δοξαστάριον του όλου ενιαυτού» του Νικολάου Πρωτοψάλτου Σμύρνης (1879), τα ιδιόμελα και δοξαστικά της Αποτομής της Τιμίας Κεφαλής του Αγ. Ιωάννου, για την ερχόμενη Κυριακή 29/8,
 

Attachments

  • Νικολάου Σμύρνης - Εις την 29ην Αυγούστου.pdf
    848.5 KB · Views: 955

NKontis

Παλαιό Μέλος
Αν το έχει κάποιος παρακαλώ να το ανεβάσει
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Από το Δοξαστάριο του Πρίγγου.
 

Attachments

  • Δοξαστικό Αγ. Ιωάννου.pdf
    51.5 KB · Views: 552

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από το αρχείο των χειρογράφων του Νηλέως Καμαράδου.
 

Attachments

  • Γενεθλίων τελουμένων.pdf
    274.5 KB · Views: 379
  • Γενεθλίων τελουμένων (απλούστερο).pdf
    180.5 KB · Views: 329
  • Προσόμοια Αίνων.pdf
    142.2 KB · Views: 451
  • Πάλιν Ηρωδιάς.pdf
    273 KB · Views: 378

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το ΗΟΠ.
Τα αναστάσιμα.
Οι Καταβασίες (σύντομες εδώ εδώ και εδώ) (αργές εδώ).
Τα του Προδρόμου επισυνάπτονται.

Σημείωση: Λόγω του ότι ήθελα η ακολουθία να έχει χρήση και εκτός Κυριακής, πρόσθεσα το έτερο εξασποστειλάριο αν και δεν προβλέπεται από το ΗΟΠ. Επίσης για τον ίδιο λόγο δεν πρόσθεσα στίχους στα προσόμοια των Αίνων.

Καλή δύναμη.
 

Attachments

  • 29. Αποτομή της κεφαλής του Προδρόμου.pdf
    588.5 KB · Views: 938
  • 29. Αποτομή κεφαλής του Προδρόμου.mel
    71.2 KB · Views: 187
Σήμερα στον εσπερινό ως δοξαστικό των αποστίχων το μηναίο γράφει το Γενέσιον ἀθέμιτον, καὶ συμπόσιον ἀναιδέστατον... το οποίο ανήκει στα απόστιχα των αίνων της εορτής της αποτομής της τιμίας κάρας του προφήτου προδρόμου και βαπτιστού Ιωάννου.
Η μουσική κυψέλη του στεφάνου που βρήκα σε ψηφιακή μορφή δεν τα έχει. Εκτός και έχει γίνει λάθος στη σάρωση που δεν νομίζω γιατί οι σελίδες δείχνουν σωστά.
Μήπως γνωρίζει κάποιος που υπάρχουν αυτά τα απόστιχα;Κοίταξα και κάποιο άλλο μουσικό μηναίο, τώρα δε θυμάμαι ακριβώς ποιο, αλλά δεν τα έχει ούτε αυτό.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δεν είναι απόστιχο των αίνων της εορτής της 29/8, το παραθέτει το Μηναίο στο τέλος ως ιδιόμελο που ψάλλεται όταν «Δίδοται (...) ἅγιον ἔλαιον τοῖς Ἀδελφοῖς».
Υπάρχει στον Γ΄τόμο της Μουσικής Κυψέλης, στην 30η Αυγούστου.
 

Attachments

  • «Γενέσιον αθέμιτον» (30 Αυγ.).jpg
    990.8 KB · Views: 185
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημ. συντ.] Ένα νέο ξεχωριστό θέμα δημιουργήθηκε στην ίδια υποενότητα με τίτλο "Οκτάηχο ιδιόμελο της λιτής του Προδρόμου «Σήμερον η ανοσιουργότροπος»" και με ανακατεύθυνση μεταφέρθηκε στα "Ερμηνευτικά-Ιστορικά Υμνολογίας". Αντιγράφηκε δε ένα μήνυμα του Χάρη σε παλαιό υπάρχον θέμα: "Σήμερον η ανοσιουργότροπος" και "Της μετανοίας ο κήρυξ" Χουρμούζιος (ΜΠΤ 709).
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
[Σημ. συντ.] Ένα νέο ξεχωριστό θέμα δημιουργήθηκε στην ίδια υποενότητα με τίτλο "Οκτάηχο ιδιόμελο της λιτής του Προδρόμου «Σήμερον η ανοσιουργότροπος»" και με ανακατεύθυνση μεταφέρθηκε στα "Ερμηνευτικά-Ιστορικά Υμνολογίας". Αντιγράφηκε δε ένα μήνυμα του Χάρη σε παλαιό υπάρχον θέμα: "Σήμερον η ανοσιουργότροπος" και "Της μετανοίας ο κήρυξ" Χουρμούζιος (ΜΠΤ 709).
Επ' ευκαιρία της μεθαυριανής εορτής της συλλήψεως του Προδρόμου, ανεβάζω το «δοξαστικό εσπερινού εις την αποτομήν της κεφαλής του τιμίου ενδόξου προφήτου προδρόμου και βαπτιστού Ιωάννου». «Οκτώηχον» και «δίχορον» μελοποιηθέν υπό Δανιήλ Δανιηλίδου του κατουνακιώτου. Το οποίο αναφέρθηκε εδώ και ξανασυζητήθηκε εδώ.

Από τον τόμο «Προδρομάριον», εκδόσεως Καλύβης τιμίου Προδρόμου, ιεράς σκήτης Αγίας Άννης Αγίου Όρους. Δωρεάν έλαβον (για τη βοήθειά μου σε αγρυπνία της σκήτης προ πενταετίας), δωρεάν (σκανάρω και) δίδω. :)
 

Attachments

  • DoksastikonEsperinouApotomisProdromou_8ixon_DaniilKatounakiwtou.pdf
    3.7 MB · Views: 303

haris1963

παλαιότατο μέλος
Από την 1η σελίδα του συνημμένου χ/φ του Χουρμουζίου, που υπάρχει σε αυτό το μήνυμα, δακτυλογράφησα το 2ο στιχηρό ιδιόμελο της Λιτής. Επ' ευκαιρία της αυριανής εορτής της Συλλήψεως του Προδρόμου.

Ήταν ακόμα, μια ευκαιρία να δοκιμάσω την ταχύτητα, την ευκολία και την αποτελεσματικότητα του προγράμματος ΜΚ (τρέχουσα ver. 2.4) του κ. Παπαδόπουλου. Η εργασία μου πήρε γύρω στη μια ώρα και πλέον το πρόγραμμα είναι ιδιαίτερα εύχρηστο, ενώ δουλεύει απρόσκοπτα! Για ένα ακατανόητο λόγο μάλιστα, στη μετατροπή σε pdf, ο ίδιος υπολογιστής, «είδε» κανονικά το αρχίγραμμα σε γραμματοσειρά MgKonstantinos...:confused:
 

Attachments

  • 2o_StixiroLitis_ApotomisProdromou_PalaiouStixirariou_MPT709.pdf
    288.7 KB · Views: 174

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πέραν των Εξαίρετων υπαρχόντων αναρτήσεων Μεγάλων Διδασκάλων, και αφού τα έκανα που τα έκανα για Τάμπλετ, επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του Εσπερινού και του Όρθρου της 29-08-2014 και για Τάμπλετ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Επίσης Επισυνάπτω τα αρχεία και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Διαδικτυακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
 

Attachments

  • 29-08-2014 Εσπερινός.pdf
    4.1 MB · Views: 382
  • 29-08-2014 Όρθρος.pdf
    5.1 MB · Views: 410
  • 29-08-2014 Εσπερινός.mel
    173.2 KB · Views: 28
  • 29-08-2014 Όρθρος.mel
    199.3 KB · Views: 29

sibbilio

Μέλος
Το δοξαστικόν του Εσπερινού υπό Άρχοντος Μουσικοδιαδασκάλου της Μ.τ.Χ.Ε. Ζάχου Νικολέρη
 

Attachments

  • Δοξαστικόν Εσπερίων_Κ.Νικολέρης.pdf
    981.2 KB · Views: 136
Top