29. Ἀκολουθία Ἁγίας Ὁσιοπαρθενομάρτυρος Ἀναστασίας τῆς Ρωμαίας

Ευθύμιος

Παλαιό Μέλος
Παρακάτω επισυννάπτονται η Παράκληση και τα Εγκώμια (3 στάσεις) της Αγίας Αναστασίας της Ρωμαίας, της Οσιομάρτυρος η οποία είναι πολιούχος και έφορος της Ι.Μ Αγίου Γρηγορίου Αγίου Όρους, μαζί με τον Άγιο Νικόλαο (που τιμά η εν λόγω Μονή) και τον Όσιο Γρηγόριο (τον κτητορα της Μονής - εορτάζει 7 Δεκεμβρίου). Στην μονή φυλλάσεται μέρος απο το πόδι της αγίας (με δέρμα, άφθαρτο) το οποίο συνεχώς ευωδιάζει και θήκη με το αίμα της Αγίας. Κάνει, απ ότι γνωρίζω, πολλές εμφανίσεις και θεραπείες τα τελευταία χρόνια σε μοναχούς της Ι.Μ Γρηγορίου αλλά και σε λαϊκούς. Το μοναστηρι δε έχει εκδόσει βιβλίο με την ακολουθία, χαιρετισμούς,Βιο και (τα εδω) εγκώμια με Παράκληση. Σε άλλο βιβλίο της ίδιας μονής υπάρχει και ο Βιος της με κάποια θαύματα, παλαιά και νέα.

H πηγή απ' όπου πάρθηκε η Παράκληση και τα εγκώμια είναι η http://ilanos.pblogs.gr/2007/08/paraklhtikos-kanonas-sthn-agia-anastasia-thn-rwmaia.html
 

Attachments

  • Παρακλητικός Κανών και Εγκώμια στην Αγία Αναστασία την Ρωμαία.doc
    260.5 KB · Views: 478
Last edited by a moderator:

George

Ιεροψάλτης
Ψάχνω την ακολουθία της Αγίας, αν υπάρχει και μπορεί κάποιος να την ανεβάσει σας παρακαλώ.
 

Shota

Παλαιό Μέλος
Εδημοσιεύθηκε σε αυτό το βιβλίο, το οποιο εγώ δεν το έχω (υποθέτω πως εννοείς ασματική ακολουθία).
 

Attachments

  • Anastasia.jpg
    73.2 KB · Views: 418

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω την ακολουθία της Αγίας, αν υπάρχει και μπορεί κάποιος να την ανεβάσει σας παρακαλώ.

Αύριο συν Θεώ θα ολοκληρωθεί η ανάρτηση της ακολουθίας της Αγίας Οσιομάρτυρος Αναστασίας, αδελφέ, από ηχογράφηση αγρυπνίας εις την Ι.Μ.Καρακάλλου Αγ.Όρους.
 

petrosg

Petros Gonatas
Καλησπέρα σας.

Προς πληροφόρησή σας, υπάρχει φερώνυμος ιερός ναός εντός των Αρσακείων Σχολείων Ψυχικού της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας, όπου φοιτά η μικρή μου κόρη στο Νηπιαγωγείο, όπου σήμερα τελέστηκε ακολουθία.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Μήπως ὑπάρχουν οἱ χαιρετισμοὶ τῆς ἁγίας;

Εὐχαριστῶ πολύ!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γερασίμου
Ρόδου Κυρίλλου
Παράκληση
Παράκληση Ρόδου Κυρίλλου
Ἐγκώμια
 
Top