29. Μουσικὰ Ἁγίων Ἀποστόλων Πέτρου καὶ Παύλου

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε κείμενα της εορτής των Πρωτοκορυφαίων:
1. Το Δοξαστικό του Πρίγγου, &
2. Τους κανόνες, τους οποίους έγραψα με το πρόγραμμα Μελωδός για δική μου χρήση.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Kanones & doxastikon Priggoy 29-6.rar
    439.8 KB · Views: 773
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τον Εσπερινό & τον Όρθρο.
Λάθη θα υπάρχουν βεβαίως βεβαίως, και με τις σχετικές υποδείξεις σας θα κάνω τις αναγκαίες διορθώσεις.
Για τους έχοντες τον Μελωδό, διευκρινίζω, πως οι περισσότερες κλίμακες δεν είναι κλειδωμένες, έγιναν από εμένα με βάση τις μουσικές αντιλήψεις που απεκόμισα από τα όσα διάβασα και άκουσα από τους επαϊοντες που έχουν διατυπώσει τις απόψεις τους.
 

Attachments

  • 29 Ιουνίου Εσπερινός.pdf
    4.4 MB · Views: 1,866
  • 29 Ιουνίου Όρθρος.pdf
    1.6 MB · Views: 1,603
  • 29 Α4 29-06-2010.mel
    159.7 KB · Views: 303
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ευχαριστούμε τον φίλο Βασίλη για την επίπονη εργασία του καρπός της οποίας είναι μία πλήρης και πολύ καλή ασματική ακολουθία των Αγίων και Πρωτοκορυφαίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου.
Εύχομαι οι Αγιοι να τον συνοδεύουν και να τον προστατεύουν στην πορεία της ζωής του.
 

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Ευχαριστούμε πολύ.
Στο εσπερινό αφού προβλέπεται "Μακάριος ανήρ" δεν είναι καλύτερα να ψαλεί αυτό και όχι Ανοιξαντάρια; Εγώ έτσι σκέφτομαι να κάνω
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Κατ'αίτησιν του αγαπητού Δημ. Σκρέκα και ελλείψει του πρωτοτύπου χφ, κατεγράφη εξ ακοής το Δοξαστικό των Αίνων της εορτής Πέτρου & Παύλου, όπως εψάλη "από διφθέρας" (στην Πάτρα;) την δεκαετία του 70 υπό του Άρχοντος Στανίτσα (βλ. εκπομπή Β.Λιναρδάκη, μέρος Α΄, λεπτό 5.20 κεξ.).
Παρατίθεται, επί τη ευκαιρία, και το ανυπέρβλητο Δοξαστικό του αειμνήστου Πρίγγου (Μουσική Κυψέλη, σελ. 125-6, βλ. ιδιωτ. ηχογρ. εδώ), επί του οποίου βασίστηκε ο άξιος διάδοχος και συνεχιστής του.

ΝΒ. Ας αντικατασταθεί το αντικένωμα της λέξης "'άσμασι" από ένα κέντημα στο Δοξαστικό του Κ.Πρίγγου (τέλος δοξαστ., σελ. 126, 8η σειρά).
 

Attachments

  • Pringos_H_panseptos.pdf
    433.5 KB · Views: 791
  • Stanitsas_H_panseptos.pdf
    143.8 KB · Views: 862
Last edited:

rwmanos

Νέο μέλος
Ψάχνω μουσικά για τη μνήμη μόνο του Αποστόλου Παύλου, για ναούς που τιμώνται μόνο στο όνομά του.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ψάχνω μουσικά για τη μνήμη μόνο του Αποστόλου Παύλου, για ναούς που τιμώνται μόνο στο όνομά του.

Ἐπαναφέρω τήν αἴτηση-παράκληση τοῦ προηγουμένου μηνύματος. Μήπῶς μπορεῖ κάποιος νά μᾶς προσφέρει τά δοξαστικά καί ὅ,τι ἄλλο ἀπό τήν ἀκολουθία τοῦ ἀποστόλου Παύλου, ὅπως εἶναι σημειωμένη στό τέλος τοῦ μηναίου τῆς Ἀποστολικῆς Διακονίας;

 

anggeosef

Άγγελος Σέφκας
Καλησπέρα σας,
μήπως έχετε υπ' όψιν σας τον κανόνα των Αγίων Αποστόλων, ξεχωριστά του Απ. Πέτρου και ξεχωριστά του Απ. Παύλου, ο οποίος ψάλλεται στην Πανήγυρη της Ιεράς Μονής Καρακάλου του Αγ. Όρους; Μάλιστα, ο του Απ. Πέτρου είναι σε ήχο α' σύμφωνα με το "Ωδήν επινίκιον..." και ο έτερος του Απ. Παύλου σε ήχο δ' ως προς το "Ανοίξω το στόμα μου...". Αν υπάρχουν σε μουσικό κείμενο θα ήταν ιδανικό αλλά και χύμα θα ήταν εξ ίσου υπέροχο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ανεξαρτήτως αποτελέσματος.
:)
 

Basdos

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα!Θα μπορούσα να ρωτήσω αν υπάρχει σε μουσικά η ειδική ακολουθία των Αποστόλων Πέτρου και Παύλου που βρίσκεται στο τέλος του Μηναίου?Ή αν όχι, έστω αν υπάρχει?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Καλησπέρα!Θα μπορούσα να ρωτήσω αν υπάρχει σε μουσικά η ειδική ακολουθία των Αποστόλων Πέτρου και Παύλου που βρίσκεται στο τέλος του Μηναίου?Ή αν όχι, έστω αν υπάρχει?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

επειδη την ψαλλουμε την ακολουθια στην πανηγυρη του ναου μου τα δοξαστικα σιγουρα τα εχει ο Π Φορτωμας στο μηνολογιο του και ισως και τα υπολοιπα μουσικα.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω την πλήρη ακολουθία την οποία κατέγραψα για τις προσωπικές μου ανάγκες για το ταμπλετ και για όποιους ενδιαφέρονται.
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Attachments

  • 29-06-13 Πλήρης .pdf
    7.1 MB · Views: 846
Last edited:

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
πάρα πολύ ωραίο το πόνημά σας Κ. Βασίλη, σας ευχαριστώ πάρα πολύ τόσο εσάς όπως και πολλά άλλα παιδιά που έχετε την καλοσύνη να μας προσφέρετε τις δουλιές σας και τον κόπο σας κατ΄επέκταση δωρεάν! ο Θεός να σας έχει όλους καλά!
κάτι άλλο Κ. Βασίλη, πολύ μου άρεσαν και οι γραμματοσειρές που χρισημοποιήτε στην εν λόγω Ακολουθία, θα θέλατε να μου (μας) πείτε ποιες χρισημοποιήτε;
να είστε καλά και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!
 
Last edited:

papline

Παλαιό Μέλος
Επισυνάπτω το Δοξαστικό των Αίνων του Πρίγγου γραμμένο με το "ΜΚ"
 

Attachments

  • Δοξαστικό Αίνων Πέτρου και Παύλου.pdf
    1.4 MB · Views: 332
Φ

ΦΥΤΡΟΣ ΝΙΚΟΣ

Guest
συναδελφοι εαν καποιος μπορει να μας δωσει καποια δοξαστικα εσπερινου η ορθρου σε παραλλαγή και μέλος του αποστολου παυλου μονο .......οχι πετρου και παυλου .......ευχαριστω
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του εσπερινού και του όρθρου της 29-06-2015 για ΤΑΜΠΛΕΤ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ευλογημένη μας συνέχεια
 

Attachments

  • 29-06-2015 Μέγας Εσπερινός για Τάμπλετ.pdf
    4.9 MB · Views: 466
  • 29-06-2015 Όρθρος.pdf
    5.3 MB · Views: 467
  • 29-06-2015 Εσπερινός Αρχιερατικός για Τάμπλετ.mel
    194.1 KB · Views: 76
  • 29-06-2015 Όρθρος.mel
    204.2 KB · Views: 36

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μουσικά κείμενα της 29ης Ιουνίου και ειδικά της επί του βράχου της Ακροπόλεως ακολουθίας υπάρχουν στο αρχείο του Νηλέως Καμαράδου και έχουν ανεβεί εδώ.
 

pano

Μέλος
συναδελφοι εαν καποιος μπορει να μας δωσει καποια δοξαστικα εσπερινου η ορθρου σε παραλλαγή και μέλος του αποστολου παυλου μονο .......οχι πετρου και παυλου .......ευχαριστω

Καλησπέρα! Ύστατη έκκληση προς όλα τα αγαπητά μέλη του forum(ιδιαιτέρως, προς εκείνους που έχουν το χάρισμα αυτό)για μελοποίηση των δοξαστικών και ιδιομέλων της ακολουθίας του αποστόλου Παύλου, που βρίσκεται στο τέλος του μηναίου....Τα χρειαζόμαστε για μεθαύριο..

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων...

Ο άγιος βοήθεια μας...
 

ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΧΑΝΟΥΜΙΔΗΣ

Νικόλαος Χανουμίδης
Last edited by a moderator:

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Παραθέτω προσωπική εργασία της ακολουθίας των πρωτοκορυφαίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου που ετοίμασα για καθαρά προσωπική χρήση στη πανήγυρι του Ναού μας.

Πάρα πολύ καλή η εργασία σας και βοηθάει να έχουμε τα μουσικά ΟΛΑ συγκεντρωμένα.

Τα συγχαρητήριά μου.:)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ψάχνω το «Τα κατά πόλιν δεσμά» το δεύτερο, του αριστερού, από παρτιτούρα του Καραμάνη για το χορό του Δαμασκηνού. Έχω το βιβλίο του αλλά δεν το γράφει έτσι, ούτε στην υποσημείωση. Βέβαια, δεν έχει και τις κλασικότερες θέσεις, αλλά το ήθελα καθαρά για αρχείο. Παραθέτω την ηχογράφηση από κασέτα με το χορό του Καραμάνη.
 

Attachments

  • 04 'TA KATA POLIN DESMA', HX. A'.mp3
    4.1 MB · Views: 64
Top