28-10-2012: Ήχος δοξολογίας

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Τη δοξολογία, μετά το δοξαστικό της Παναγίας, σε τι ήχο θα την ψάλλετε, σε πλ.α' ή σε τέταρτο;:confused:
 
Last edited by a moderator:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τη δοξολογία, μετά το δοξαστικό της Παναγίας, σε τι ήχο θα την ψάλλετε, σε πλ.α' ή σε τέταρτο;:confused:

Προσωπικά, ακολουθώ μία πάγια τακτική για όλους τους όρθρους οποτεδήποτε. Η δοξολογία στον ήχο του δοξαστικού και αυτό θα ακολουθήσω και αύριο.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Αναλόγως το Δοξαστικό. Εάν θα ψαλλεί Εωθινό Δοξαστικό, τότε ο ήχος της Δοξολογίας είναι το της Κυριακής. Εάν θα ψαλλεί Δοξαστικό εορτής ή αγίου, τότε ο ήχος της Δοξολογίας ακολουθεί τον ήχο του Δοξαστικού.

Νομίζω έχει συζητηθεί αυτό και αλλού. Αυτή είναι η καθιερωμένη παράδοση κατά του Αγράφου Τυπικού (και παράδοσις Πατριαρχική)... Με εξαίρεση, βέβαια, τις Κυριακές του Σταυρού, που κατά παράδοση, η Δοξολογία ψαίλνετε στον ήχ. δ΄ "λέγετος", έστω και εάν συμπέσει Κυριακή.

Απόστολος
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αναλόγως το Δοξαστικό. Εάν θα ψαλλεί Εωθινό Δοξαστικό, τότε ο ήχος της Δοξολογίας είναι το της Κυριακής. Εάν θα ψαλλεί Δοξαστικό εορτής ή αγίου, τότε ο ήχος της Δοξολογίας ακολουθεί τον ήχο του Δοξαστικού.

Νομίζω έχει συζητηθεί αυτό και αλλού. Αυτή είναι η καθιερωμένη παράδοση κατά του Αγράφου Τυπικού (και παράδοσις Πατριαρχική)... Με εξαίρεση, βέβαια, τις Κυριακές του Σταυρού, που κατά παράδοση, η Δοξολογία ψαίλνετε στον ήχ. δ΄ "λέγετος", έστω και εάν συμπέσει Κυριακή.

Απόστολος
Όντως έχει συζητηθεί και αλλού. Ίσως και αυτός θα έπρεπε να είναι ένας λόγος να μην γενικεύουμε στο παρόν θέμα (με αναφορές μάλιστα στον Οικουμενικό Πατριαρχείο), εφόσον κανόνας μόνος, ορθός και θεσμοθετημένος, ο οποίος να αναιρεί οποιαδήποτε άλλη επιλογή, επ' αυτού δεν υφίσταται, αφήστε το ότι αυτή που εγγράφως υφίσταται δεν συμφωνεί με την άγραφη. Και να υπήρχε δηλαδή, το πιθανότερο θα ήταν ο καθένας να έκανε ότι ήθελε, εδώ τους ήχους που γράφουν τα λειτουργικά βιβλία αναιρούμε... Ας αναφέρει ο καθένας ότι πράττει (αυτό κατ' ακρίβεια ερωτήθη εξ άλλου):
Τη δοξολογία, μετά το δοξαστικό της Παναγίας, σε τι ήχο θα την ψάλλετε, σε πλ.α' ή σε τέταρτο;
και ο ερωτών ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Με μία και μόνη τυπική διάταξη, καθώς και με μία και μόνη μουσική στα αναλόγια, θα κάναμε άλλου τύπου και επιπέδου συζητήσεις. Μέχρι τότε ας μείνουμε στις κατ' ιδίαν επιλογές. Ότι αναφέρω για τη μουσική στην 3η παράγραφο εδώ, ισχύει για μένα και στο τυπικό.

Sorry για τη σχολαστικότητα και για την (τελικά) γενικολογία από μέρους μου...
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Σας ευχαριστώ για τις διευκρινιστικές και διαφωτιστικές απαντήσεις σας!
Τελικά έψαλλα την δοξολογία σε πλ. Α'!

Χρόνια πολλά!
 
Με εξαίρεση, βέβαια, τις Κυριακές του Σταυρού, που κατά παράδοση, η Δοξολογία ψαίλνετε στον ήχ. δ΄ "λέγετος", έστω και εάν συμπέσει Κυριακή.

Απόστολος

Μᾶλλον θὰ ἐννοεῖτε "ἅγια".

 
Last edited by a moderator:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μᾶλλον θὰ ἐννοεῖτε "ἅγια".


XAXAXA:D

Συγνώμη... οπωσδήποτε "άγια"... όχι ότι μπερδεύτηκα, αλλά την στιγμή που έγραψα το μήνυμά μου, μώλις είχα συγκεντρώσει την Δοξολογία του Πέτρου σε "λέγετο" για σήμερα (μπας και είχαμε καιρό να την ψάλλουμε), και το μυαλό μου είχε κολήσει στο "λέγετος"! :eek::eek:

Απόστολος
 
Top