27. Ἀκολουθία Ὁσίου Ἰωάννου τοῦ Ρώσσου τοῦ Νέου Ὁμολογητοῦ

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Στήν Ἀνέμη [ἐδῶ] ὑπάρχει ἡ ἀκολουθία καί ἡ παράκλησις τοῦ ὁσίου πατρός ἡμῶν Ἰωάννου τοῦ νέου ὁμολογητοῦ τοῦ Ῥώσου.
Αὐτή ἡ ἀκολουθία ἀκριβῶς ἔχει προστεθεῖ στό τέλος τοῦ Μηναίου Μαΐου τῆς Ἀ. Δ..
Δέν τήν βρῆκα ψηφιοποιημένη σέ κείμενο. Μόνον τήν παράκληση βρῆκα [ἐδῶ] σέ μονοτονικό βέβαια.

Ὑπάρχει καί ἕνα θέμα σχετικό μέ τόν ἅγιο Ἰωάννη τόν Ῥῶσο.

Ἐπίσης μουσικά κείμενα ἐδῶ (Ἀθ. Καραμάνη προσφορά Βασ. Κιαμηλίδη) κι ἐδῶ (Τσάρα Κωνσταντίνου).

 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἄλλαξα τόν σύνδεσμο τῆς Παρακλήσεως μέ ἄλλον, γιατί δέν λειτουργοῦσε ὁ παλιός.
Τήν ἀνεβάζω ὅμως καί σέ doc γιά νά ὑπάρχει.

Ἀναρτῶ καί τήν ἀκολουθία ἀπό τήν Ἀνέμη γιά μέλος πού δέν μπορεῖ νά τήν κατεβάσει ἀπό ἐκεῖ.

 

Attachments

  • Paraklhsh_Iwannou_Rwssou.doc
    61.5 KB · Views: 269
  • akolouthia_paraklhsh_Iwannou_Rwssoy.pdf
    2.8 MB · Views: 1,015
Last edited:

goldengreek25

Μέλος
Εδώ είναι η ακολουθία σε .pdf.

Δεν ξέρω ποιος το έγραψε, αλλά, ξέρω ότι υπάρχει μια άλλη ακολουθία του Οσίου από π. Γερασίμου (την έχω κάπου). Δεν ξέρω ποια ακολουθία είναι πιο δημοφιλή.

Εύχομαι να μας πρεσβεύει Ο Όσιος!
 

Attachments

  • ΙΩΑΝΝΟΥ ΡΩΣΣΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΛΗΣΙΣ (smaller).pdf
    430.3 KB · Views: 927

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δεν ξέρω ποιος το έγραψε, αλλά, ξέρω ότι υπάρχει μια άλλη ακολουθία του Οσίου υπό π. Γερασίμου (την έχω κάπου).
Περί τῶν δύο ἀκολουθιῶν διαβᾶστε στό θέμα τοῦ κ. Τσάρα, πού παραπέμπω στό #1 (δηλ. ἐδῶ).


 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Στήν Ἀνέμη [ἐδῶ] ὑπάρχει ἡ ἀκολουθία καί ἡ παράκλησις τοῦ ὁσίου πατρός ἡμῶν Ἰωάννου τοῦ νέου ὁμολογητοῦ τοῦ Ῥώσου.
Αὐτή ἡ ἀκολουθία ἀκριβῶς ἔχει προστεθεῖ στό τέλος τοῦ Μηναίου Μαΐου τῆς Ἀ. Δ..
Δέν τήν βρῆκα ψηφιοποιημένη σέ κείμενο.

ανεβάζω, αν και εκτός περιόδου, Ιωαννου Ρώσσου πολυτονισμένη ακολουθία σε κείμενο .doc

Ἡ ἀκολουθία καί ἡ παράκλησις τοῦ ὁσίου πατρός ἡμῶν Ἰωάννου τοῦ νέου ὁμολογητοῦ τοῦ Ῥώσου ἀνηρτήθη ὑπό τοῦ π. Λέοντος ἐδῶ.

 
Last edited:

Ευθύμιος

Παλαιό Μέλος
Ο μακαριστός πατηρ Γεράσιμος Μικραγιαννανίτης στην παράκληση του Αγίου Ιωάννη του Ρωσσου που κυκλοφορεί απο το Ιερό Προσκύνημα, έχει προσθέσει ένα δικό του τροπάριο στην στην αρχή της παράκλησης (στο Δόξα Πατρι και Υιώ και Αγίω Πνεύματι...) και δικά του μεγαλυνάρια στο τέλος.
 

Ευθύμιος

Παλαιό Μέλος
Στο http://voutsinasilias.blogspot.com/2012/05/27.html γράφει για τον β' κανόνα στον όρθρο του Αγίου: Ἕτερος, οὗ ἡ ἀκροστιχίς: Ἰωάννῃ μέλισμα τῷ ἐκ Ῥωσίας. Γερασίμου.

Εγκώμια του Αγίου (ποιήμα (Ἰσιδώρας Μοναχῆς Ἁγιεροθεϊτίσσης)): http://voutsinasilias.blogspot.com/2012/05/27_24.html

Χαιρετισμοί του Αγίου (ποιήμα (Ἰσιδώρας Μοναχῆς Ἁγιεροθεϊτίσσης)): http://voutsinasilias.blogspot.com/2012/05/27_7018.html

Και μια ερώτηση: Μήπως ξέρει κάποιος αν υπάρχουν Χαιρετισμοί στον Άγιο απο τον μακαριστό γέροντα Γεράσιμο Μικραγιαννανίτη;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ο μακαριστός πατηρ Γεράσιμος Μικραγιαννανίτης στην παράκληση του Αγίου Ιωάννη του Ρωσσου που κυκλοφορεί απο το Ιερό Προσκύνημα, έχει προσθέσει ένα δικό του τροπάριο στην στην αρχή της παράκλησης (στο Δόξα Πατρι και Υιώ και Αγίω Πνεύματι...) και δικά του μεγαλυνάρια στο τέλος.

Aνάποδα τα λες! Στην παλαιότερη παράκληση οι εκδότες προσέθεσαν τα ποιήματα της αυτοτελούς παρακλήσεως που είχε γράψει ο π. Γεράσιμος!
 
Top