26-12-1997 Ι. Ν. Αγ. Σοφίας Θεσσαλονίκης (Μνημόσυνο Μανόλη Ανδρόνικου)

Μέρος από Θεία Λειτουργία από τον Ιερό Καθεδρικό Ναό της του Θεού Σοφίας (Η ακολουθία είναι Κυριακή μετά τα Χριστούγεννα μάλλον 26 Δεκεμβριου γιατί ψέλνουν το Όσοι εις Χριστόν) (Πρωτοψάλτης Χαρίλαος Ταλιαδώρος).
http://evodiasosmin.blogspot.gr/2012/07/26-12.html
Χρονολογία δεν ξέρω.






Μέρος Λειτουργία 26-12... Ταλιαδώρος
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
26/12 αλλά όχι Κυριακή, και το κήρυγμα από τον μακαριστό ευθύς μετά το Ευαγγέλιον.
 
Last edited:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πρέπει να είναι το 1992 γιατί γίνεται το μνημόσυνο του μεγάλου έλληνα Ανδρόνικου ο οποίος πέθανε 30 Μαρτίου 1992.Μάλλον λοιπόν πρόκειται για εννεάμηνο μνημόσυνο του τεθνεώτος και είναι Σάββατο
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Δεν ξέρω.....
Τα αντίφωνα της Λειτουργίας είναι των Χριστουγέννων. Αντίστοιχα δεν λέγεται το "Δεύτε προσκυνήσωμεν... ο αναστάς εκ νεκρών" στην είσοδο, ούτε αναστάσιμο Απολυτίκιο, ούτε το Απολυτίκιο των Αγίων Ιωσήφ και Ιακώβου για να είναι Κυριακή.

Πρέπει να είναι το 1992 γιατί γίνεται το μνημόσυνο του μεγάλου έλληνα Ανδρόνικου ο οποίος πέθανε 30 Μαρτίου 1992.Μάλλον λοιπόν πρόκειται για εννεάμηνο μνημόσυνο του τεθνεώτος και είναι Σάββατο
Το βίντεο δεν μου φαίνεται τόσο παλιό για το 1992. Κι ο μακαριστός πλέον κάθεται για το κήρυγμα...
Δεν πρέπει να είναι ούτε ημέρα Σάββατο γιατί θα είχε αναγνώσματα του Σαββάτου μετά την Χριστού Γέννηση.
 
Last edited:
Τα αντίφωνα της Λειτουργίας είναι των Χριστουγέννων. Αντίστοιχα δεν λέγεται το "Δεύτε προσκυνήσωμεν... ο αναστάς εκ νεκρών" στην είσοδο, ούτε αναστάσιμο Απολυτίκιο, ούτε το Απολυτίκιο των Αγίων Ιωσήφ και Ιακώβου για να είναι Κυριακή.

Δίκιο έχετε εμένα το μόνο μου στοιχείο για να ήταν Κυριακή ήταν η μετάδοση.


Το βίντεο δεν μου φαίνεται τόσο παλιό για το 1992. Κι ο μακαριστός πλέον κάθεται για το κήρυγμα...
Δεν πρέπει να είναι ούτε ημέρα Σάββατο γιατί θα είχε αναγνώσματα του Σαββάτου μετά την Χριστού Γέννηση.

Οι κασέτες είναι του ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΧΑΣΑΝΔΡΙΝΟΣ και μου είχε πει ότι είναι 1994 και έπειτα αλλά δεν είχε γράψει ημερομηνία.
 

stavroskol

Σταυρος Κολιουσης

Δίκιο έχετε εμένα το μόνο μου στοιχείο για να ήταν Κυριακή ήταν η μετάδοση.




Οι κασέτες είναι του ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΧΑΣΑΝΔΡΙΝΟΣ και μου είχε πει ότι είναι 1994 και έπειτα αλλά δεν είχε γράψει ημερομηνία.

Καλά κάνετε και το αναφέρετε για να γνωρίζουμε σε ποιο ακόμα μέλος του φόρουμ χρεωστουμε ευχαριστίες.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ιδού η συνέχεια:


Σχετικά με την ημερομηνία, είναι 26-12-1997. Δείτε και τα σχόλια.

Πρόκειται για απόσπασμα από τη Θεία Λειτουργία που ετελέσθη στον Ιερό Ναό της του Θεού Σοφίας Θεσσαλονίκης την Παρασκευή 26-12-1997, κατά την οποία εψάλη Μνημόσυνο για το Μανόλη Ανδρόνικο. Στην Ακολουθία χοροστάτησε ο μακαριστός Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κυρός Παντελεήμων ο β' και έψαλε ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως κ. Χαρίλαος Ταλιαδώρος με λαμπαδάριο τον κ. Κωνσταντίνο Λιολιόπουλο.

Ιστορικά στοιχεία την Ακολουθία αυτή βρίσκουμε από το Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων στη σελίδα αυτή. Συγκεκριμένα, πληροφορούμαστε τα παρακάτω:

«ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 26 Δεκεμβρίου 1997 (Μ.Π.Ε.)
Μνημόσυνο για τον Μανόλη Ανδρόνικο εψάλη σήμερα στον Ιερό Ναό της του Θεού Σοφίας, στη Θεσσαλονίκη. Με τον τρόπο αυτό η Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης τίμησε τον ακαδημαϊκό, δάσκαλο και αρχαιολόγο Μανόλη Ανδρόνικο, για την μεγάλη του προσφορά στον ελληνισμό, τον πολιτισμό και τη Μακεδονία με την ανακάλυψη του τάφου της Βεργίνας.

Σε εγκύκλιό του ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Παντελεήμων ο Β' επισημαίνει ότι ο Μανόλης Ανδρόνικος υπήρξε ο μεγάλος δάσκαλος που φώτισε ολόκληρη την οικουμένη με τις αποκαλύψεις του και φώτισε την ιστορία. Εξέφρασε δε την ευγνωμοσύνη του για όσα προσέφερε ο μεγάλος αρχαιολόγος προκειμένου να αποδείξει με τρανό τρόπο την ελληνικότητα της Μακεδονίας.

Στη σύζυγο του Μανόλη Ανδρόνικου, ο Παναγιώτατος απένειμε το χρυσό μετάλλιο του Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά.»

Αν και το βίντεο που αναρτώ είναι απόσπασμα από τα Πληρωτικά κε, εντούτοις το α' μέρος της Ακολουθίας βρίσκεται από χρόνια στο youtube εδώ, χωρίς λεπτομέρειες για την ταυτότητά του. Εντούτοις, ο στολισμός του Ναού, η σύνθεση των χορών και το ότι πρόκειται για Ακολουθία στις 26/12 πιστοποιούν ότι πρόκειται για την ίδα Ακολουθία. Μη σας μπερδεύει το διαφορετικό σήμα σταθμού. Μέχρι πριν λίγα χρόνια, η ΕΡΤ3 και το 4Ε μετέδιδαν κάθε Κυριακή την ίδια Ακολουθία, από το Ναό που πήγαινε ο Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης, και μάλιστα από το ίδιο τηλεοπτικό συνεργείο, αυτό ΕΡΤ3.

Θερμές ευχαριστίες στο μέλος tsiakalo που έκανε την εγγραφή και που μου το έδωσε να ανεβάσω το βίντεο!
 
Last edited:
Top