26. Ἀκολουθία Ἁγίας Ὁσιοπαρθενομάρτυρος Παρασκευῆς

George

Ιεροψάλτης
Ψάχνω την Ασματική Ακολουθία της Αγίας Παρασκευής 26 Ιουλίου.
 
Last edited by a moderator:

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Δείτε και εδώ ακολουθία της Αγίας Παρασκευής μαζί με της Αγίας Λουκίας(13 Δεκεμβρίου) και του Αγίου Κυρίλλου Αλεξανδρείας(9 Ιουνίου).
 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ακολουθία της Αγίας Παρασκευής, έκδοση 1969

-Εσπερινός
-Όρθρος
-Θ. Λειτουργία
-Παρακλητικός Κανών
-Μουσικό παράρτημα

http://www.analogion.com/psaltologion/AkoloythiaAgiasParaskeyhs.pdf


Σημείωση: Η Α.Δ. την έχει επανεκδόση το 1988

Όπως έγραψα και στο μήνυμα εδώ χρειάζεται προσοχή στην χρήση των φυλλάδων.

ΠΡΟΣΟΧΗ
Προκείμενον Μαρτυρικόν (25ης Νοεμβρίου) [Βλ. Δίπτυχα 2008]
ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΟΝ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ
Δηλ. της Αγίας, Πέμπτης ιε΄ εβδομάδος επιστ. "προ του ελθείν την πίστιν" (Γαλ. γ΄ 23- δ΄ 5)
κι όχι το υπό της φυλλάδος κακώς σημειούμενον Σαββάτου προ των Φώτων, το οποίο είναι
της Ακολουθίας των Αγίων Ερμολάου, Ερμίππου και Ερμοκράτους.

Αλληλουιάριον του πλαγίου Β΄ ήχου.

Το μεγαλυνάριον δέν έχει θέση [και δεν ανήκει] στην Θεία Λειτουργία.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Δέν τό εἶχα προσέξει στή φυλλάδα καί δέν τό εἶχα φανταστεῖ.
Εὐτυχῶς ἔχουμε καί τόν Ἀπόστολον μέσῳ τοῦ π. Leo. Ὁπότε βλέπετε ἐδῶ, ὅσα εἴπαμε κι ἐδῶ.


 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Από ότι είδα και στην επανέκδοση της Α.Δ. έχει τον λανθασμένο Απόστολο.
Στην Ακολουθία έκδοσης 1911 από την Ανέμη έχει τον παρακάτω Απόστολο.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    606.6 KB · Views: 171
  • 2.jpg
    2.jpg
    594 KB · Views: 95

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Από ότι είδα και στην επανέκδοση της Α.Δ. έχει τον λανθασμένο Απόστολο.
Στην Ακολουθία έκδοσης 1911 από την Ανέμη έχει τον παρακάτω Απόστολο.

O σωστός είναι ο σημειούμενος στα Δίπτυχα 2009.

Δηλ. της Αγίας, Πέμπτης ιε΄ εβδομάδος επιστ. "προ του ελθείν την πίστιν" (Γαλ. γ΄ 23- δ΄ 5)
 

George

Ιεροψάλτης
Ναι το είδα στα Δίπτυχα 2009, απλά ήθελα να δείξω ότι παντού έχει τον λάθος Απόστολο και εννοώ στις φυλλάδες.
Παρεμπιπτόντως σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου μέσω ΠΜ.
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Αν κάποιο από τα αγαπητά μέλη έχει σε ψηφιακή μορφή την Παράκληση στην Αγία παρασκευή θα παρακαλούσα να την ανεβάσει αν δεν του είναι κόπος. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αν κάποιο από τα αγαπητά μέλη έχει σε ψηφιακή μορφή την Παράκληση στην Αγία παρασκευή θα παρακαλούσα να την ανεβάσει αν δεν του είναι κόπος. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Ἀπό ΠΗΓΗ ΖΩΗΣ-Παρακλητικοί Κανόνες (καί σέ ἄλλους συνδέσμους, σέ μονοτονικό), ποίημα Σεαραφείμ Ἀργυροκάστρου:
http://www.pigizois.net/latreia/paraklitikoi_kanones/paraklitikos_kanon_ag_paraskevis.doc

Σἐ ἠχητικό ἀπό χορούς μοναχῶν καί μοναζουσῶν
http://www.youtube.com/watch?v=QmidSqrPaIQ
http://www.dailymotion.com/video/x128pdo_παρακλητικός-κανών-στην-αγ-παρασκευή_people

 
Last edited:

koge

Νέο μέλος
Καλησπέρα σας. ψάχνω το παρακλητικό κανόνα της αγίας παρασκευηής του χ. μπούσια. μπορεί κάπιος να με βοηθήσει?
Γιώργης
 

theok78

Μέλος
Κατόπιν αδείας του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Ρόδου κ. Κυρίλλου αναρτώ την πανηγυρική ακολουθία της Αγίας Οσιοπαρθενομάρτυρος Παρασκευής που περιέχεται σε τόμο με άλλες 32 ακολουθίες με τίτλο Ασματικαί Ακολουθίαι, έκδοσις της Ιεράς Μονής Αγκαράθου, Ηρακλείου Κρήτης.
 

Attachments

  • Ακολουθία Αγίας Οσιοπαρθενομάρτυρος Παρασκευής (26 Ιουλ.).pdf
    3.9 MB · Views: 1,219
Last edited by a moderator:
Η ακολουθία του αγίου Ρόδου περιλαμβάνει τρείς κανόνας παλαιών γνωστών υμνογράφων: Θεοφάνους , Γερμανού και Ιωσήφ. Εξ αυτών οι πανηγυρίζοντες την αγία δέον να ψάλλουν τους δύο , προηγουμένου κανόνος (κατά προτίμηση ομοήχου) της Θεοτόκου.
Κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι προτιμότερο να ψάλλονται οι του δ΄ήχου (Θεοφάνους και Γερμανού) ως ομόηχοι προς αλλήλους και προς τις ακολουθούσες καταβασίες, αν και κατά το ΤΑΣ οι κανόνες του Κυρ Ιωσήφ «των λοιπών απάντων προκρίνονται».
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Πρόσφατα και για τις προσωπικές μου ανάγκες έφτιαξα μια φυλλάδα με την ακολουθία της Αγίας. Τα κείμενα ανήκουν στον κ. Ηλία Βουτσινά και στο ιστολόγιο του (στον οποίο αξίζουν θερμές ευχαριστίες για όσα αθόρυβα έχει προσφέρει). Εγώ απλώς έκανα την μορφοποίηση με το δικό μου γούστο.

Αν υπάρχουν λάθη (φιλολογικά κ.τ.λ) δεκτή κάθε υπόδειξη.
 

Attachments

  • 26 ΙΟΛ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΑΓΙΑΣ ΟΣΙΟΜΑΡΤΥΡΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Ψ.pdf
    3.1 MB · Views: 827
Πρόσφατα και για τις προσωπικές μου ανάγκες έφτιαξα μια φυλλάδα με την ακολουθία της Αγίας. Τα κείμενα ανήκουν στον κ. Ηλία Βουτσινά και στο ιστολόγιο του (στον οποίο αξίζουν θερμές ευχαριστίες για όσα αθόρυβα έχει προσφέρει). Εγώ απλώς έκανα την μορφοποίηση με το δικό μου γούστο.

Αν υπάρχουν λάθη (φιλολογικά κ.τ.λ) δεκτή κάθε υπόδειξη.

Μήπως υπάρχουν και σε μουσικά κείμενα ο πανυγηρικός εσπερινός και όρθρος?
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μήπως υπάρχουν και σε μουσικά κείμενα ο πανυγηρικός εσπερινός και όρθρος?

Αυτός που σας έβαλε thanks, και που του αξίζει ένα ειδικό κεφαλαιογράμματο THANKS, αυτός είναι η πηγή σε αυτά...
 
Top