26 και 27 Μαΐου Μνήμη Οσίου Ιωάννου του Ρώσου

theodosiosMakedwn

Νέο μέλος
Το Ιερόν Προσκύνημα Οσίου Ιωάννου του Ρώσου εις το Προκόπιον Ευβοίας τιμά και εορτάζει τη μνήμη του Οσίου. Θα χαρώ να δω και να γνωρίσω φίλους και συναδέλφους, μα κυρίως να συμψάλουμε δοξολογούντες τον Αναστάντα Χριστόν να τιμήσουμε τον Άγιό μας και να ζητήσουμε τη χάρη του. Θεοδόσιος
 
Last edited by a moderator:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Κύριε Στεργιόπουλε,
άκουσα μεγάλο μέρος του Εσπερινού από το ραδιόφωνο (δεν ήξερα ότι έχει αναμετάδοση και ήμουν εκτός έδρας, αλλιώς θα το ηχογραφούσα).

Ψάλατε πολύ ωραία, με σοβαρότητα και κατάνυξη, αλλά και μεγαλοπρέπεια, όπως αρμόζει στον άγιο. Και ο αριστερός χορός πολύ καλός (ειδικά το Και νύν των εσπερίων).

Ο άγιος βοήθειά σας πάντοτε να είναι και να σας αξιώνει να τον ψάλλετε για πολλά χρόνια. Και αύριο με υγεία!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἔχει πάλι ἀναμετάδοση ἀπό πρωί.
Συγχαρητήρια γιά τό τυπικό!
Κανών Παραλύτου εἰς 4 καί ἁγίου ὁμοίως. Μέ γνώση τοῦ εἱρμοῦ (τοῦ Παραλύτου) καί ἐπιλογή τῶν 3 τροπαρίων. Καί τά ὑπόλοιπα ὀρθῶς (ἐξαποστειλάρια, αἶνοι, δοξαστικά).

Σημ. Ἀναμένουμε καί νεώτερα. Σέ περίπτωση ἐπισυνάψεως ἠχογραφήσεων, τό θέμα θά ἐπανέλθει στήν ὑποενότητα "Στεργιόπουλος Θεοδόσιος".


 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Κι ἐδῶ στήν Αἰτωλο-ἀκαρνανία ὁ ἐκκλησιαστικός σταθμός τῆς μητροπόλεώς μας εἶχε μετάδοση ἀπό τόν Ἅγιο Ἰωάννη Ρῶσσο. Πολύ ὄμορφα ἀκούγονταν καί οἱ δύο χοροί, τόσο στόν ἑσπερινό, ὅσο καί σέ ὄρθρο - Θεία Λειτουργία.
Ὁ ἅγιος βοήθειά μας!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Και ο αριστερός χορός πολύ καλός (ειδικά το Και νύν των εσπερίων).
Ἀσυγκρίτως καλύτερος, ὅπως ἄκουγα τό πρωί.
Μετά πληροφορήθηκα ὅτι ἦταν ὑπό τόν Γρηγόρη Ἀναστασίου! (φαίνεται καί στή φωτο)

Συγχαρητήρια Γρηγόρη!!!

 

Attachments

  • article_14023_36655.jpg
    article_14023_36655.jpg
    222.4 KB · Views: 34
Last edited:

theodosiosMakedwn

Νέο μέλος
πατερα Μαξιμε τον εκαψατε το Γρηγορη με το ασυγκριτως καλυτερος.παντα με δικη μου υποδειξη καλειται ο λαμπαδαριος για να ψαλει στην πανυγηρι, οποτε αντιλαμβανεσθε τα επακολουθα............επιτρεψτε μου να ευχαριστησω τους εκλεκτους συναδελφους. τον κ' Δασκαλακη απο Θεσ- κη τους εξ Αθηνων Κ' Νικολαο Ν ικολαου και Αποστολο Καλπακιδη εκλεκτο μελος ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ και τους συναδελφους εκ Χαλκιδος.τον αγαπητο μου Γρηγορη που δεν το κρυβω κολακευομαι να με θεωρει εναν εκ των διδασκαλων του. καμαρονω ειλικρινα. ασπαζομαι τη δεξια σας ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
τους εξ Αθηνων Κ' Νικολαο Ν ικολαου και Αποστολο Καλπακιδη εκλεκτο μελος ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

Επιτρέψατέ μου μια μικρή διόρθωση:
Εκ Μακεδονίας, κάτοικος Αθηνών, Απόστολος Καλπακίδης...

Υ.Γ. Τηλεφωνικά μου είπε ο π. Μάξιμος τα καλύτερα για τον α' ψάλτη του Ι. Ν. Αγίου Ιωάννου του Ρώσου μέχρι την ώρα που μιλήσαμε.
Μάλιστα επέμενε για την ορθότητα των Ειρμών του Παραλύτου ως προς την απόδοση. Εσείς ψάλλατε; δεν άκουσα αναμετάδοση λόγω πολλών υποχρεώσεων εκείνη την ημέρα.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...μα κυρίως να συμψάλουμε δοξολογούντες τον Αναστάντα Χριστόν να τιμήσουμε τον Άγιό μας και να ζητήσουμε τη χάρη του. Θεοδόσιος

..........επιτρεψτε μου να ευχαριστησω τους εκλεκτους συναδελφους. τον κ' Δασκαλακη απο Θεσ- κη τους εξ Αθηνων Κ' Νικολαο Ν ικολαου και Αποστολο Καλπακιδη εκλεκτο μελος ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

Οἱ ὁποῖοι ἔκαναν τί;


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Από την πρωινή ηχογράφηση της αναμετάδοσης ανεβάζω ορισμένα μέλη (που μόλις τώρα μπόρεσα να τα κάνω τρακς).
Και του χρόνου!

ΣΗΜ. : Στο Πάσα Πνοή μάλλον κάποιος επισκέπτης ψάλλει;
 

Attachments

  • 01 ΙΔΙΟΜΕΛΟ Ν ΨΑΛΜΟΥ (ΜΕΡΟΣ).mp3
    2 MB · Views: 15
  • 02 ΚΑΝΟΝΑΣ (ΜΕΡΟΣ).mp3
    12.5 MB · Views: 21
  • 03 ΚΑΤΑΒΑΣΙΕΣ.mp3
    10.6 MB · Views: 28
  • 04 ΤΙΜΙΩΤΕΡΑ.mp3
    15.4 MB · Views: 17
  • 05 ΕΞΑΠΟΣΤΕΙΛΑΡΙΑ.mp3
    4.1 MB · Views: 4
  • 06 ΠΑΣΑ ΠΝΟΗ.mp3
    4.9 MB · Views: 27
  • 07 ΤΟΝ ΔΕΣΠΟΤΗΝ.mp3
    8.8 MB · Views: 13
  • 08 ΣΤΙΧΗΡΑ ΑΙΝΩΝ.mp3
    10.9 MB · Views: 9
  • 09 ΔΟΞΑ (TΟΥ ΑΓΙΟΥ).mp3
    11.8 MB · Views: 23
  • 10 ΚΑΙ ΝΥΝ (ΠΑΡΑΛΥΤΟΥ).mp3
    9.2 MB · Views: 24
  • 11 ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ (ΠΛ. Α).mp3
    16.2 MB · Views: 26
Top