26. Μουσικὰ Ἁγίας Ὁσιομάρτυρος Παρασκευῆς

Καίτοι τὸ κείμενο ποὺ μοῦ φωτοτύπησε ὁ κ. Χατζηστυλλῆς ἀπὸ τὰ Κύπρια Μηναῖα γράφει "Παρασκευὴ ἡ πάνσεπτος" ἔχω τὴν ἐντύπωση ὅτι μπορεῖ νὰ πρόκειται περὶ τυπογραφικοῦ λάθους. Ἴσως τὸ "πάνσεμνος" νὰ εἶναι πιὸ σωστό. Νομίζω ὅτι τὸ ἔχω ξανασυναντήσει σὲ τροπάρια ποὺ ἀναφέρονται σὲ ἁγίες γυναῖκες.
 
Κύριε Λάμπρου, όχι εμένα να ευχαριστήτε αλλά τον Άγιο Κυρηνείας και το γραμματέα του Μάριο να ευχαριστήτε που μου το έστειλαν για σας!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀνεβάζω τὸ παρὸν δοξαστικὸν πρὸς χρῆσιν τῶν Κυπρίων ἱεροψαλτῶν, καθ᾿ ὅτι τὸ τυπικὸν τῆς Ἐκκλησίας τῆς Κύπρου ὁρίζει νὰ ψάλλεται ἡ ἀκολουθία τῆς Ἁγίας ἀπὸ τὰ Κύπρια Μηναῖα, ὅπου καὶ ὑπάρχει τὸ ἐν λόγῳ δοξαστικὸν εἰς ἦχον πλ. α΄.

Καίτοι τὸ κείμενο ποὺ μοῦ φωτοτύπησε ὁ κ. Χατζηστυλλῆς ἀπὸ τὰ Κύπρια Μηναῖα γράφει "Παρασκευὴ ἡ πάνσεπτος" ἔχω τὴν ἐντύπωση ὅτι μπορεῖ νὰ πρόκειται περὶ τυπογραφικοῦ λάθους. Ἴσως τὸ "πάνσεμνος" νὰ εἶναι πιὸ σωστό. Νομίζω ὅτι τὸ ἔχω ξανασυναντήσει σὲ τροπάρια ποὺ ἀναφέρονται σὲ ἁγίες γυναῖκες.
Ἡ ἀκολουθία αὐτή ὑπάρχει στό Ψ [link], ἐκδίδεται ἀπό τό 1969 καί ἐπανεκδίδεται ἀπό τήν Ἀ. Δ..
Δέν ἀφορᾶ λοιπόν τούς Κυπρίους κατά πρῶτον καί κατά δεύτερον «πάνσεπτος» ἔχει τό κείμενο καί εἶναι δόκιμον.

Ἐπίσης τό αὐτό δοξαστικό θά τό βρεῖτε σέ μουσικό κείμενο καί στό 1ο μήνυμα αὐτοῦ τοῦ θέματος ἀπό τόν κ. Νεοκλῆ.

 
Last edited:
Τὸ τυπικὸν τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος ὁρίζει νὰ ψέλνεται ἡ ἀκολουθία ἐκ τῆς ἰδιαιτέρας φυλλάδος ἢ ἡ φυλλάδα προορίζεται μόνο γιὰ πανηγυρίζοντας ἱεροὺς ναούς;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τὸ τυπικὸν τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος ὁρίζει νὰ ψέλνεται ἡ ἀκολουθία ἐκ τῆς ἰδιαιτέρας φυλλάδος ἢ ἡ φυλλάδα προορίζεται μόνο γιὰ πανηγυρίζοντας ἱεροὺς ναούς;
Δέν ἀναφέρει καί δέν δεσμεύει (βλ. ἐδῶ). Σημειωτέον ὅτι στό παρόν θέμα ὑπάρχουν καί μουσικά ἀπό ἄλλες φυλλάδες πού ἔχουν ἀναφερθεῖ ἐδῶ (Ἀνέμης δηλαδή). Πού σημαίνει ὅτι χρησιμοποιοῦνται διάφορες ἐπιλογές. Καλόν εἶναι νά βλέπουμε τά προηγούμενα μηνύματα στά θέματα πού γράφουμε (γενικῶς τό λέω καί ὄχι εἰδικῶς γι᾿ αὐτό τό θέμα καί γιά σένα).


 

petros

Παλαιό Μέλος
Δέν ἀναφέρει καί δέν δεσμεύει (βλ. ἐδῶ). Σημειωτέον ὅτι στό παρόν θέμα ὑπάρχουν καί μουσικά ἀπό ἄλλες φυλλάδες πού ἔχουν ἀναφερθεῖ ἐδῶ (Ἀνέμης δηλαδή). Πού σημαίνει ὅτι χρησιμοποιοῦνται διάφορες ἐπιλογές. Καλόν εἶναι νά βλέπουμε τά προηγούμενα μηνύματα στά θέματα πού γράφουμε (γενικῶς τό λέω καί ὄχι εἰδικῶς γι᾿ αὐτό τό θέμα καί γιά σένα).



Ξέρει κανείς αν το Δοξαστικό στο Ν΄ψαλμό απο την ακολουθία της αγίας υπάρχει σε δοξαστάριο; Ευχαριστώ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βλέποντας το παρών θέμα, το ανωτέρω αίτημα, και λόγω και μη υπάρχουσας της πλήρους ακολουθίας της Αγίας σε μουσικά, και πέραν των Εξαίρετων υπαρχόντων Μελών, σκέφθηκα, πως και του Αναβαθμισμένου Μελωδού συνεργούντος να την κάνω και να την αναρτήσω έγκαιρα και κατά τα γνωστά για κάθε ενδιαφερόμενο.
Χρόνια πολλά σε όλες τις εορτάζουσες, καθώς και στους συναδέλφους που Διακονούν Ναούς που πανηγυρίζουν
Διαδικτυακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
 

Attachments

  • 26-07-2014 Εσπερινός Αγίας Παρασκευής.pdf
    1.6 MB · Views: 394
  • 26-07-2014 Όρθρος Αγίας Παρασκευής.pdf
    3.6 MB · Views: 391
  • 26-07-2014 Εσπερινός.mel
    97.6 KB · Views: 44
  • 26-07-2014 Όρθρος.mel
    162.7 KB · Views: 31
Last edited:
Κε Βασίλη ευχαριστούμε και πάλι. Έχω την εντύπωση πως το και νυν... των στιχηρών του Εσπερινού είναι του πλ. β' και όχι του πλ α'. Δηλ. το Τις μη μακαρίσει σε και όχι το Εν τη Ερυθρά θαλάσση.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κε Βασίλη ευχαριστούμε και πάλι. Έχω την εντύπωση πως το και νυν... των στιχηρών του Εσπερινού είναι του πλ. β' και όχι του πλ α'. Δηλ. το Τις μη μακαρίσει σε και όχι το Εν τη Ερυθρά θαλάσση.
Και εγώ σε ευχαριστώ αγαπητέ Δημήτρη που πάντα και εν τάχει και σωστά τα βλέπεις, και κάνεις τις σωστές προτάσεις
Επειδή η εορτή πέφτει σε Σάββατο και αποδίδεται ο ήχος της εβδομάδος που είναι πλ. α΄ αντί του Τις μη μακαρίσει προβλέπεται από το τυπικό το του πλ. α΄.
Για να είμαι ειλικρινής και εγώ αρχικά αυτό είχα βάλει, αλλά διαβάζοντας το τυπικό έκανα τη σχετική διόρθωση.
 
Και εγώ σε ευχαριστώ αγαπητέ Δημήτρη που πάντα και εν τάχει και σωστά τα βλέπεις, και κάνεις τις σωστές προτάσεις
Επειδή η εορτή πέφτει σε Σάββατο και αποδίδεται ο ήχος της εβδομάδος που είναι πλ. α΄ αντί του Τις μη μακαρίσει προβλέπεται από το τυπικό το του πλ. α΄.
Για να είμαι ειλικρινής και εγώ αρχικά αυτό είχα βάλει, αλλά διαβάζοντας το τυπικό έκανα τη σχετική διόρθωση.

Έχετε δίκιο, δεν πρόσεξα ούτε το τυπικό ούτε το ότι η εορτή είναι φέτος Σαββάτο! Μάλλον βιάστηκα......ευχαριστώ....
 

AchilleasG

Ἀχιλλέας Γαντζός
Μήπως υπάρχουν σε αργό μέλος τα προσόμοια σε α΄ ηχο από την ακολουθία του εσπερινού;
 

ΝΙΚΟΛΑΣ1

Νέο μέλος
Καλή σας ημέρα.
Μήπως έχει κάποιος το δοξαστικό αποστίχων της αγίας Παρασκευής (όχι του Πρίγγου) Δεύτε πάντα της γης.........
Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εδώ, στο αρχείο για τον εσπερινό.

Στο ίδιο μήνυμα και το αρχείο για τον Όρθρο.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μουσικό παράρτημα σ' αυτήν την ακολουθία της Αγ. Παρασκευής, υπό του Χρήστου Χατζηνικολάου, δεξιού ιεροψάλτου του Ι.Ν.Αγ. Παρασκευής Αττικής (έτος 1969, σύμφωνα με τον πρόλογο).
 

Attachments

  • Mousika_Agias_Paraskeyhs.pdf
    1.4 MB · Views: 343

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του εσπερινού και του όρθρου της 26-07-2015 Η΄ Κυριακής εωθ. η , Αγίας Παρασκευής για ΤΑΜΠΛΕΤ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Χρόνια πολλά και ευλογημένα στον κόσμο άπαντα, και σε όσες και όσους εορτάζουν και διακονούν Ναούς που πανηγυρίζουν Διπλά χρόνια πολλά και Υπερευλογημένα!!!!!!
Ευλογημένη μας συνέχεια​
 

Attachments

  • 26-07-2015 Μέγας Εσπερινός Η΄ Κυριακής της Αγίας Παρασκευής.pdf
    3.7 MB · Views: 455
  • 26-07-2015 Όρθρος Η΄ Κυριακής εωθ. η Αγίας Παρασκευής.pdf
    5 MB · Views: 692
  • 26-07-2015 Μέγας Εσπερινός Αρχιερατικός για Τάμπλετ.mel
    161.7 KB · Views: 51
  • 26-07-2015 Όρθρος Η΄ Κυριακής εωθ. η Αγίας Παρασκευής.mel
    279.2 KB · Views: 50

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα του εσπερινού και Όρθρου
της 26-07-2019 Εσπερινός και Όρθρος η Αγίας Παρασκευής
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
 

Attachments

  • 26-07-2019 Εσπερινός Αρχιερατικός.pdf
    3.3 MB · Views: 100
  • 26-07-2019 Όρθρος Αγίας Παρασκευής.pdf
    4.1 MB · Views: 126
  • 26-07-2019 Εσπερινός Αρχιερατικός .mel
    166.4 KB · Views: 11
  • 26-07-2019 Όρθρος Αγίας Παρασκευής.mel
    192 KB · Views: 7
Top