26. Ακολουθία Αγίου Ιωσήφ του Μνήστορος

Dionysis1986

Νέο μέλος
Καλησπέρα σε όλους! Παρακαλώ πολύ, ψάχνω Χαιρετισμούς προς τον Άγιο Ιωσήφ τον μνήστορα. Υπάρχει διαθέσιμο;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ο άγιος Ιωσήφ ο Μνήστωρ δεν είχε παραδοσιακά ιδιαίτερη λειτουργική τιμή στην αρχαία Εκκλησία. Το 1889 ο Πάπας Λέων ο 13ος ξεκίνησε να προωθεί την ευλάβεια προς τον άγιο και έτσι στη Δυτική Εκκλησία είναι πλέον ο δεύτερος πιο δημοφιλής άγιος μετά τη Θεοτόκο. Η τιμή του Αγίου πέρασε και στις Ανατολικές Καθολικές Εκκλησίες (Μαρωνίτες, Ελληνόρυθμοι Ουκρανοί κλπ). Έχω υπόψη μου χαιρετισμούς του Αγίου Ιωσήφ στην Αγγλική γλώσσα που χρησιμοποιούνται σε Ουκρανοκαθολική Εκκλησία των ΗΠΑ, αλλά δεν γνωρίζω εάν σας ενδιαφέρουν.
 
Ίσως θα ενδιέφερε από λειτουργικής πλευράς να υπάρχει τουλάχιστον κοινός κανών Ἰωσὴφ τοῦ Μνήστορος, Δαυῒδ τοῦ Βασιλέως, καὶ Ἰακώβου τοῦ Ἀδελφοθέου, για να ξεπερασθούν κάποια λειτουργικά αδιέξοδα της Κυριακής μετά τα Χριστούγεννα που εορτάζεται ο Άγιος.
 

Dionysis1986

Νέο μέλος
Μπόρεσα και την εντόπισα οπότε την ανεβάζω για όλους. Είχε εκδοθεί το 2012 από την Ιερά Μονή Αγίου Νικοδήμου Ελληνικού Γορτυνίας και είναι ποίημα της Γερόντισσας Ισιδώρας της Αγιοϊεροθεοτίσσης.
 

Attachments

  • Iosif-akol.pdf
    875.1 KB · Views: 133

Dionysis1986

Νέο μέλος
Ο άγιος Ιωσήφ ο Μνήστωρ δεν είχε παραδοσιακά ιδιαίτερη λειτουργική τιμή στην αρχαία Εκκλησία. Το 1889 ο Πάπας Λέων ο 13ος ξεκίνησε να προωθεί την ευλάβεια προς τον άγιο και έτσι στη Δυτική Εκκλησία είναι πλέον ο δεύτερος πιο δημοφιλής άγιος μετά τη Θεοτόκο. Η τιμή του Αγίου πέρασε και στις Ανατολικές Καθολικές Εκκλησίες (Μαρωνίτες, Ελληνόρυθμοι Ουκρανοί κλπ). Έχω υπόψη μου χαιρετισμούς του Αγίου Ιωσήφ στην Αγγλική γλώσσα που χρησιμοποιούνται σε Ουκρανοκαθολική Εκκλησία των ΗΠΑ, αλλά δεν γνωρίζω εάν σας ενδιαφέρουν.
Δεν γνώριζα πώς προωθήθηκε η ευλάβεια προς τον Άγιο Ιωσήφ. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μπόρεσα και την εντόπισα οπότε την ανεβάζω για όλους. Είχε εκδοθεί το 2012 από την Ιερά Μονή Αγίου Νικοδήμου Ελληνικού Γορτυνίας και είναι ποίημα της Γερόντισσας Ισιδώρας της Αγιοϊεροθεοτίσσης.
Εὐχαριστοῦμε!
Πολύ ὡραία ἔκδοση!!!
Ἡ δέ Γερόντισσα (συμφοιτήτριά μου) πολλαπλῶς χαρισματική!!!
 
Top