25. Ἀκολουθία Ἁγίου Μεγαλομάρτυρος Μερκουρίου

P

ptz

Guest
-Σήμερα με κάλεσε ο αγαπητός εφημέριος των Αφιδνών[Κιούρκα]Αρχιμ.π.Τιμόθεος [ένας εξαίρετος κληρικός]και έψαλλα σε ένα εορτάζοντα Ι.Ναό Αγ.Μερκουρίου,στο δάσος της Πάρνηθας,μετά την Ιπποκράτειο πολιτεία[Κατσιμίδι],σε ένα απίθανο φυσικό περιβάλλον,με αρκετό κόσμο και πολύ κρύο.Συνδύασα τα υπάρχοντα στο μηναίο,που προεξάρχουν οι ύμνοι της Αγ.Αικατερίνας.Υπάρχει αυτοτελής ακολουθία του Αγίου Μερκουρίου?Ευχαριστίες.Π.ΤΖ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Κύριε Τζανάκο,
Πάρα πολύ χάρηκα πού ἤρθατε σήμερα στά μέρια μας καί ἀπολαύσατε τήν ὄμορφη φύση ἐκεῖ.

Πλήρης ἑορτάσιμος ἀκολουθία τοῦ μεγαλομάρτυρος ἔχει δημοσιευθεῖ στήν ΣΥΜΒΟΛΗ, τ. 11, σσ. 49-57, ἀπό ἁγιορείτικον χειρόγραφον, μᾶλλον τῶν τελῶν τοῦ 18ου αἰ.. Ἐκεῖ βέβαια προβλέπεται νά ψαλῇ τήν 26ην, διότι πράγματι ὑπάρχει σοβαρό πρόβλημα τυπικοῦ διά τήν 25ην, ὅπως διευκρινίζεται ἐκεῖ.

Κάπου στό δίκτυο σάν νά εἶχα δεῖ τήν παράκληση τοῦ ἁγίου· θά τό ξανακοιτάξω.
Τό μαρτύριο τοῦ ἁγίου Μερκουρίου ὑπάρχει στήν ψηφιακή βιβλιοθήκη τῆς Μονῆς Λειμῶνος.

Πολύ χάρηκα!
Νά εἶστε καλά!


 
P

ptz

Guest

Κύριε Τζανάκο,
Πάρα πολύ χάρηκα πού ἤρθατε σήμερα στά μέρια μας καί ἀπολαύσατε τήν ὄμορφη φύση ἐκεῖ.

Πλήρης ἑορτάσιμος ἀκολουθία τοῦ μεγαλομάρτυρος ἔχει δημοσιευθεῖ στήν ΣΥΜΒΟΛΗ, τ. 11, σσ. 49-57, ἀπό ἁγιορείτικον χειρόγραφον, μᾶλλον τῶν τελῶν τοῦ 18ου αἰ.. Ἐκεῖ βέβαια προβλέπεται νά ψαλῇ τήν 26ην, διότι πράγματι ὑπάρχει σοβαρό πρόβλημα τυπικοῦ διά τήν 25ην, ὅπως διευκρινίζεται ἐκεῖ.

Κάπου στό δίκτυο σάν νά εἶχα δεῖ τήν παράκληση τοῦ ἁγίου· θά τό ξανακοιτάξω.
Τό μαρτύριο τοῦ ἁγίου Μερκουρίου ὑπάρχει στήν ψηφιακή βιβλιοθήκη τῆς Μονῆς Λειμῶνος.

Πολύ χάρηκα!
Νά εἶστε καλά!



-Πατέρα Μάξιμε,σας ευχαριστώ γιά το άμεσο ενδιαφέρον.Και ένας συμφουρίτης μου έστειλε Π.Μ ότι κάπου έχει μία ακολουθία του Αγίου και θα την σκανάρει να μου την στείλει.Αλλωστε μου το ζήτησε ο π.Τιμόθεος,γιά να φτιάξει 2-3 αντίτυπα καθαρά και ευανάγνωστα,για τον ειρημμένο Ι.Ναό,που πράγματι είναι μέσα σε ένα εκπληκτικό περιβάλλον.Αλλωστε ο ανωτέρω κληρικός έχει κάνει αγνώριστα όλα τα εξωκλήσια των Αφιδνών.
-Οσο αναφορά γιά την εμφάνισή μου στα μέρη εδώ,ακόμη η έδρα της οικογένειας είναι η Ανοιξη Αττικής,όπου τακτικά είμαι εδώ,λόγω γονικών-ακόμη-υποχρεώσεων.Και θα έλθω να σας γνωρίσω από κοντα κάποια μέρα.
-Τέλος συγχωρείστε μου δύο παραγράφους για σας.α]Θαυμάζω όσους γράφουν καλά Ελληνικά. Με όλα τα σημεία στίξεως,χωρίς περιττές προτάσεις και με ορθογραφία.Και είστε ένας από αυτούς.και β]Από πολλούς κοινούς γνωστούς μας,έχω μάθει ότι είστε ιδιαίτερα γαλαντόμος-ως προ.ι.στάμμενος-με το ψαλτικό προσωπικό του Ι.Ναού σας.Να είστε καλά.Π.ΤΖ
 

kiriakos25

Νέο μέλος
Παρακαλώ πολύ αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει να βρω την παράκληση του Αγίου Μερκουρίου. Δεν έχω βρει κάτι σχετικό στο internet. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ
 

fidi

Νέο μέλος
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΥ
 
Top