25. Μουσικὰ Χριστουγέννων (Ἑσπερινοῦ - Ὄρθρου - Θ. Λειτουργίας)

χριστός ετέχθη καλησπέρα τα μαθήματα των χριστουγεννων του κ. Κων/νου Ντούζγου ειναι γραμμένα με πολυ αγάπη και μερακι γραμμένα ετσι και η αφεντιά μου θέλει να ψέλνει.πως μπορώ να βρώ και τις υπόλοιπες σελίδες αυτου του βιβλίου; ευχαριστω εκ των προτέρων.καλή και ευλογημένη χρονία
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
χριστός ετέχθη καλησπέρα τα μαθήματα των χριστουγεννων του κ. Κων/νου Ντούζγου ειναι γραμμένα με πολυ αγάπη και μερακι γραμμένα ετσι και η αφεντιά μου θέλει να ψέλνει.πως μπορώ να βρώ και τις υπόλοιπες σελίδες αυτου του βιβλίου; ευχαριστω εκ των προτέρων.καλή και ευλογημένη χρονία

Δεν είναι εδώ ολόκληρο το βιβλίο;
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αγαπητέ Γεώργιε σε ευχαριστώ πολύ, και το μνημόσυνο του αειμνήστου Κων/νου Ντούζγου έσται αιώνιον.
Ήταν ο Θείος έρωτας του Μακαριστού Κων/νου Ντούζγου, που κατά την γνώμη μου ως "Μέλισσα'' κατέγραψε αναλυτικά ότι το μελωδικώτερο παραδοσιακό άκουσμα έχω υπόψη μου.

χριστός ετέχθη καλησπέρα τα μαθήματα των χριστουγεννων του κ. Κων/νου Ντούζγου ειναι γραμμένα με πολυ αγάπη και μερακι γραμμένα ετσι και η αφεντιά μου θέλει να ψέλνει.πως μπορώ να βρώ και τις υπόλοιπες σελίδες αυτου του βιβλίου; ευχαριστω εκ των προτέρων.καλή και ευλογημένη χρονία

Μια που φαίνεται ότι η συγκεκριμένη συλλογή είναι ιδιαίτερα δημοφιλής, έκατσα και επεξεργάστηκα λίγο τα αρχεία που είχαν ανέβει στο ψαλτολόγιο. Το αποτέλεσμα νομίζω είναι ικανοποιητικό και το μέγεθος του αρχείου πολύ μικρότερο.

Λείπει η σελίδα 46 από την συλλογή, η οποία περιέχει το πασαπνοάριο του δ' ήχου, αλλά αυτό το βρίσκει κανείς και αλλού, οπότε ίσως είναι μικρό το κακό. Αν βέβαια κάποιος την έχει και αυτή τη σελίδα, ας μου την στείλει να την συμπληρώσω.
 

Attachments

  • Χριστούγεννα - Όρθρος - Κωνσταντίνου Ντούζγου [missing 46].pdf
    5.2 MB · Views: 987

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μακάρι κάποιος να μπορέσει να καταγράψει και τις υπόλοιπες υπέροχες μελωδίες που ψάλλει ο Π. Μανέας, από το "Δεύτε ίδωμεν..." και στη συνέχεια.

Αγαπητός φίλος προσέφερε την καταγραφή των κατωτέρω δύο καθισμάτων.
 

Attachments

  • Maneas.pdf
    323.1 KB · Views: 384

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

frouxi

Παλαιό Μέλος
Οι καταβασιες της Ενατης ωδης σε μελος και γραφή του Π.Παντελεήμων Τσαλαγκα της Ι.Μ.Αναλήψεως Δυο βουνών Φθιωτιδος.
 

Attachments

  • Megalinon - Mystirion xenon.pdf
    371.1 KB · Views: 207
  • Megalinon - Stergein.pdf
    296.4 KB · Views: 119

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αν δεν μ'απατά η γεροντική μου μνήμη τα κείμενα των δυο συναυλιών είναι στην πλειοψηφία τους(*) μάλλον ταυτόσημα , συμπεριλαμβανομένου και του ιδιομέλου της Θ' ώρας ''Εξεπλήτετο ο Ηρώδης'' που παραλείπεται στο μήνυμα 1.
Προς τούτο επισυνάπτονται το ''Τα Σύμπαντα Σήμερον'' και το ''Δόξα εν Υψίστοις Θεώ'' από τη χορωδία της ΟΜΣΙΕ. Τα λοιπά με το πρώτο ξεσκόνισμα του αρχείου εκτός και αν με προλάβει κάποιος άλλος.

(*)Από τις εξαιρέσεις το δοξαστικό των αίνων ''ότε καιρός'' επί τη βάση του κειμένου του Τριανταφύλλου Γεωργιάδη (βασισμένο στο κείμενο του Αλ. Βυζαντίου)το οποίο επίσης επισυνάπτεται.

Από την παραπάνω ανάρτηση που βρίσκεται στην ενότητα των ηχογραφήσεων μεταφέρω καθαρισμένα κατά το δυνατόν τα δύο μουσικά κείμενα και εδώ στην οικεία ενότητα.

Το δοξαστικό των αίνων είχε αναρτηθεί και στο παρόν θέμα εδώ σε παρόμοια ποιότητα με αυτό της παραπάνω ανάρτησης.
 

Attachments

  • Χριστούγεννα - Πεντηκοστάρια - Αθανασίου Παναγιωτίδη.pdf
    65.4 KB · Views: 250
  • Χριστούγεννα - Δοξαστικόν Αίνων - Τριανταφύλλου Γεωργιάδου [Θεοδοσόπουλος].pdf
    94.8 KB · Views: 255

filomousos

Παλαιό Μέλος
Μήπως έχουν αναρτηθεί τα δοξαστικά του δωδεκαημέρου(ή έστω κάποια εξ'αυτών) του Αντωνίου Σύρκα ;
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
Δοξαστικό αίνων Χριστουγέννων ΟΤΕ ΚΑΙΡΟΣ ΑΘ.Καραμάνη, εκ των παραδόσεων του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου στο μακαριστό μαθητή του π.Κωνσταντίνο.
Αιωνία η μνήμη αυτών

Μια προσπάθεια απόδοσης από εμένα:
 

Attachments

  • οτε καιρος-ανεκδοτον-Καραμανη.mp3
    2.1 MB · Views: 114

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Απολυτίκιον Χριστουγέννων «Η γέννησίς σου».

Από την παραπάνω ανάρτηση, το αργό απολυτίκιο σε επεξεργασμένο pdf.
 

Attachments

  • Χριστούγεννα - Απολυτίκιον αργόν - ΙΜ Βατοπαιδίου.pdf
    322.3 KB · Views: 242

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Δυστυχώς, από το εν λόγω αρχείο λείπει μία γραμμή από το 3ο στιχηρό και μία άλλη επαναλαμβάνεται στο 4ο στιχηρό. Μη έχοντας πρόσβαση στο πρωτότυπο κείμενο, έκανα λίγο κολάζ, ώστε να "αποκατασταθεί η τάξη" μεταφέροντας την φράση "ακατάληπτε" (του 1ου στιχηρού) στο "ανερμήνευτε" που έλειπε. Φυσικά, το ιδανικό θα ήταν, αν έχει τη δυνατότητα, ο Νεοκλής να μας δώσει εκ νέου το πρωτότυπο, εκτός κι αν δεν υπάρχει κάποια διαφορά στην συγκεκριμένη φράση. Μέχρι τότε, το παρόν αρχείο παρέχει ίσως μια σιγουριά στον ανυποψίαστο ψάλτη ότι δεν θα βρεθεί ξαφνικά στο "κενό", όπως την πάτησαν κάποιοι (αδιάβαστοι) χθες, βεβαίως-βεβαίως! :)

Κάνω λίγο έρευνα αυτή τη στιγμή, και θέλω να ρωτήσω κάτι. Αυτά τα ιδιόμελα των Αίνων των Χριστουγέννων υπάρχουν σε στιχηραρικό μέλος ("τεταρτόπρωτος", δηλ. εκ του Πα) μελοποιϊμένα από κάποιον άλλον συνθέτη εκτός από τον Ματθαίο Βατοπαιδινό;

Έχω βρει τα ιδιόμελα των Αίνων της Πεντηκοστής του Π.Λ. (εξηγημένα και από τον Ραιδεστινό και από τον Ι. Αρβανίτη), και τα ιδιόμελα των Αίνων της Κυριακής των Βαΐων (μελοποιϊμένα από τον Μανουήλ Πρωτοψάλτη).

Αναρωτιέμαι άμα υπάρχουνε και τα αντίστοιχα ιδιόμελα των Αίνων των Χριστουγέννων από άλλον συνθέτη. Μου αρέσουν και αυτά του Ματθαίου Βατοπαιδινού, όμως ψάχνω και άλλες πηγές λόγω συγκρίσεως. :D

Εν Χριστώ,
Γαβριήλ
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μου απέστειλε ο κ. Δεβρελής μια πρόσφατη καταγραφή της Καταβασίας της α' ωδής των Χριστουγέννων «Χριστός γεννάται». Δύο επεμβάσεις κάνει στο παραδοσιακώς ψαλλόμενο μέλος: στο «εξ ουρανών», όπου φθάνει μέχρι τον άνω Νη' αντί για τον άνω Πα' που είθισται, και στο «πάσα η γη», όπου ξεκινάει από τον κάτω Ζω την ανάβαση για να δείξει το «πάσα». Το αναρτώ με την άδειά του.
 

Attachments

  • Αστέριος Δεβρελής - Χριστός γεννάται.png
    119.4 KB · Views: 147
Χαιρετε!Μηπως καποιο απο τα αγαπητα μελη διαθετει[ σε μουσικο παντα κειμενο] το ''ΟΤΕ ΚΑΙΡΟΣ'' του αρχοντα Στανιτσα σε ολες τις εκτελεσεις;;;;;Γιατι περαν αυτης απ το εργο του αειμνηστου Ντουζγου,την οποια και εχω,νομιζω πως υπαρχει και κατι ακομα.Ξερω,ειμαι εκτος εποχης εντελως αλλα το...αναζητειν ποτε δε βλαπτει.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...
 
Ουδεις;;;;;;;;;;;Το ακουω στο χριστουγεννιατικο cd της χορωδιας Φορτωμα διαφορετικο.Μιας λοιπον που''ο καιρος εγγυς'',ειπα να επανελθω.Την αγαπη μου σε ολους,παντα υγεια...
 
Το πρωτο απο τα 2 αλλα παλι ειναι ακριβως το ιδιο μ αυτο που εχω.Αυτο που σας λεω αλλαζει εντελως στο ''διο σοι προσφερομεν''.Οκ δεν πειραζει,το κολλημα που εφαγα ειναι απο καθαρη περιεργεια οταν το πρωτοακουσα και τιποτα περαν τουτου.Παντως να ειστε καλα και σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση
 
Top