25. Μουσικὰ Χριστουγέννων (Ἑσπερινοῦ - Ὄρθρου - Θ. Λειτουργίας)

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Υπάρχουν μήπως κάπου τα μουσικά κείμενα της λιτής;

Εχω δει και αλλου αλλα δεν θυμαμαι που...ανεβαζω αυτα, αν και δεν ειναι του γουστου μου...
απλως τα ειχα και-- δωρεαν ελαβετε.....:)
 

Attachments

  • Εις την Λιτην Χριστουγεννων.pdf
    986.2 KB · Views: 471

Haris Tsarouxis

Μέλος
Εχω δει και αλλου αλλα δεν θυμαμαι που...ανεβαζω αυτα, αν και δεν ειναι του γουστου μου...
απλως τα ειχα και-- δωρεαν ελαβετε.....:)


Αυτά είναι μαθήματα...Ευχαριστούμε! Φοβερός ο Φιλανθίδης!!! Καλές γιορτές!!
 

IsoFAn

Φανάρας Γεώργιος
ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΣΙΑΚΑΛΟ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ Ι.Ν.ΑΓ.ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΑ PDF.

View attachment otekairos1.pdf
View attachment otekairos2.pdf

Kαι το ακουστικο μερος (για να παρακολουθησετε την ερμηνεια)

Καλα Χριστουγεννα σε ολους!!! :)
 
Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Το δοξαστικό των αίνων της εορτής των Χριστουγέννων σε μέλος Πέτρου Φιλανθίδου καθαρο(χειρο)γραφημένο, δίχρωμο, με διαστολές με βάση τον τετράσημο, κάποιοι επιπλέον βοηθητικοί χαρακτήρες, και κάποια ελάχιστα σημάδια τονικών αλοιώσεων.
Κάποιες συχνές θέσεις συνδυασμού πεταστής με απόστροφο που ακολουθείται από τουλάχιστον ακόμα μία απόστροφο μετατράπηκαν σε απόστροφο με πίεσμα. Δε ξέρω αν είναι τόσο σωστό. Ήθελα να το ψάλλω για να δείξω καλύτερα το λόγο που επεξεργάστηκα το συγκεκριμένο κείμενο γενικότερα, αλλά λόγω της περιόδου δεν βρήκα περαιτέρω χρόνο. Ίσως κάποια στιγμή τις επόμενες ημέρες.

Υ.Γ. Δεν έχω καμία εμπειρία στο να γράφω με το χέρι μουσικά κείμενα, γι'αυτό ζητώ την κατανόησή σας. Είναι ουσιαστικά η πρώτη ολοκληρωμένη προσπάθεια. Την προηγούμενη φορά σε αυτό εδώ το Άξιον Εστίν του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου δεν είχαν γραφτεί και τα γράμματα του κειμένου, παρά μόνο η μουσικοί χαρακτήρες.
Ευλογημένο το νέο έτος
 

Attachments

  • DojastikonAinonXristougennonFilanthidouDixromo.pdf
    3.7 MB · Views: 531

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το δοξαστικό των αίνων της εορτής των Χριστουγέννων σε μέλος Πέτρου Φιλανθίδου καθαρο(χειρο)γραφημένο, δίχρωμο, με διαστολές με βάση τον τετράσημο, κάποιοι επιπλέον βοηθητικοί χαρακτήρες, και κάποια ελάχιστα σημάδια τονικών αλοιώσεων.
Κάποιες συχνές θέσεις συνδυασμού πεταστής με απόστροφο που ακολουθείται από τουλάχιστον ακόμα μία απόστροφο μετατράπηκαν σε απόστροφο με πίεσμα. Δε ξέρω αν είναι τόσο σωστό. Ήθελα να το ψάλλω για να δείξω καλύτερα το λόγο που επεξεργάστηκα το συγκεκριμένο κείμενο γενικότερα, αλλά λόγω της περιόδου δεν βρήκα περαιτέρω χρόνο. Ίσως κάποια στιγμή τις επόμενες ημέρες.

Υ.Γ. Δεν έχω καμία εμπειρία στο να γράφω με το χέρι μουσικά κείμενα, γι'αυτό ζητώ την κατανόησή σας. Είναι ουσιαστικά η πρώτη ολοκληρωμένη προσπάθεια. Την προηγούμενη φορά σε αυτό εδώ το Άξιον Εστίν του Γρηγορίου Πρωτοψάλτου δεν είχαν γραφτεί και τα γράμματα του κειμένου, παρά μόνο η μουσικοί χαρακτήρες.
Ευλογημένο το νέο έτος

Τώρα μιλάς σωστά...τονικών αλλοιώσεων... Καλἠ Χρονιά
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το δοξαστικό των αίνων της εορτής των Χριστουγέννων σε μέλος Πέτρου Φιλανθίδου καθαρο(χειρο)γραφημένο, δίχρωμο, με διαστολές με βάση τον τετράσημο, κάποιοι επιπλέον βοηθητικοί χαρακτήρες, και κάποια ελάχιστα σημάδια τονικών αλοιώσεων.
Κάποιες συχνές θέσεις συνδυασμού πεταστής με απόστροφο που ακολουθείται από τουλάχιστον ακόμα μία απόστροφο μετατράπηκαν σε απόστροφο με πίεσμα. Δε ξέρω αν είναι τόσο σωστό. Ήθελα να το ψάλλω για να δείξω καλύτερα το λόγο που επεξεργάστηκα το συγκεκριμένο κείμενο γενικότερα, αλλά λόγω της περιόδου δεν βρήκα περαιτέρω χρόνο. Ίσως κάποια στιγμή τις επόμενες ημέρες.

Ομολογώ ότι κι εγώ κάποιες φορές όταν προετοίμαζα ένα κείμενο με κάποια δυσκολία, π.χ. ένα χερουβικό που δεν το είχα ξαναπεί, πρόσθετα κι εγώ διάφορα σημάδια, κυρίως υφέσεις και διέσεις, που θα με βοηθούσαν να το εκτελέσω χωρίς λάθος. Δεν το βρίσκω κακό. Αντίθετα το θεωρώ επιβεβλημένο όταν πρόκειται για κείμενα χορωδίας όπου ο απόλυτος συντονισμός είναι "εκ των ων ουκ άνευ". Σ' αυτή την περίπτωση είναι απόλυτα δικαιολογημένο να προσθέτει κανείς κι άλλα σημάδια, ακόμη και δικής του εφεύρεσης, προκειμένου να οδηγήσει τους χορωδούς σε ενιαίο τρόπο εκτέλεσης, κυρίως των αναλύσεων, πο οποίες δεν είναι σε κάθε θέση δεδομένες. αλλά εξαρτώνται από τον ψάλτη, ή τον υπεύθυνο της χορωδίας, ανάλογα με τον τρόπο με τον οποίο επιδιώκει να "χρωματίσει" και να καλλωπίσει το κείμενο. Η εναλλακτική λύση είναι η υπεραναλυτική γραφή, που νομίζω ότι βοηθά κυρίως τον ψάλτη όταν είναι μόνος του, ενώ μάλλον θα μπέρδευε μια χορωδία, με τα συνεχή διγοργα και τρίγοργα που θα απαιτούσε.
Σε σχέση με το συγκεκριμένο κείμενο, έχω να κάνω ορισμένες παρατηρήσεις. Υπάρχουν ορισμένες παραλείψεις και λάθη (γοργά, φθορές κλπ.), σε σχέση με το αρχικό κείμενο, αν και η εκτέλεσή τους ήταν σωστή. Πρόκειται προφανώς για αβλεψίες. Καλό είναι όμως να διορθωθούν, για την περίπτωση που θα θελήσει κάποιος άλλος να χρησιμοποιήσει το εν λόγω κείμενο στο μέλλον. Πήρα την πρωτοβουλία να τα διορθώσω στο παρακάτω κείμενο. Επίσης σημείωσα και κάποιες υφεσο-διέσεις που μου φαίνεται ότι είναι λάθος και δεν πρέπει να εκτελεστούν έτσι. Όσο για το "ισάκι" αν και καταλαβαίνω τον λόγο που χρησιμοποιήθηκε, δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορετική εκτέλεση υπονοεί, όταν τίθεται μπροστά από ένα ίσο. Τέλος θα ήθελα να επισημάνω την θέση, στη μέση της δεύτερης σελίδας, "...των ανθρώπων", όπου σημείωσα ως λανθασμένες τις δυο διέσεις, επειδή οδηγεί σε εκτέλεση του συγκεκριμένου φθόγγου όπου τίθενται ως Κε, σε αντίθεση με την φθορά του Δι που υπάρχει εκεί. Ομολογώ ότι αν είχε φθορά διατονική του Κε, θα μου φαινόταν πιο φυσιολογικό. Η εκτέλεση με διατονική φθορα Δι επί του Κε, μου ακούγεται κάπως περίεργα. Ίσως και να πρόκειται για λάθος του αρχικού κειμένου. ή ίσως τοποθετήθηκε κατά λάθος στη συλλαβή αν(-θρώπων) αντί της προηγούμενης λέξης "των".
 

Attachments

  • DojastikonAinonXristougennonFilanthidouDixromo_.pdf
    1.7 MB · Views: 234
Last edited:

filomousos

Παλαιό Μέλος
Δοξαστικό αίνων Χριστουγέννων ΟΤΕ ΚΑΙΡΟΣ ΑΘ.Καραμάνη, εκ των παραδόσεων του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου στο μακαριστό μαθητή του π.Κωνσταντίνο.
Αιωνία η μνήμη αυτών
 

Attachments

  • ΟΤΕ ΚΑΙΡΟΣ.PDF
    1.3 MB · Views: 426

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
http://www.youtube.com/watch?v=Wzr4tjZMP4s


Το κειμενο που χρησιμοποιησαμε στη Εκδηλωση μας
και το βιντεο.

οπως καταλαβατε ειναι γραφη του δημοφιλους μελους του Ψαλτολογιου
κ. Γιαννου (ετος 1979)!
 

Attachments

  • Megalinon1.pdf
    534.3 KB · Views: 384
  • Megalinon2.pdf
    365.3 KB · Views: 252

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Στιχηρό του Εσπερινού σε μέλος Μακαριστού Μητροπολίτου Πατρών Νικοδήμου Βαλληνδρά ....(αντί για β ήχος εδώ μας το παρουσιάζει σε 8 ήχο)
 

Attachments

  • Nikod02.jpg
    Nikod02.jpg
    615.6 KB · Views: 209

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Γραφή Εμμ. Ι. Χανιώτη Μουσικοδιδασκαλο και Πρωτοψάλτη Εκατονταπυλιανής Πάρου.
 

Attachments

  • Τι Σοι Προσενεγκωμεν Χριστε Σαρανταεκκλησιωτου 8ηχον Ανεκδοτον.pdf
    1.5 MB · Views: 366
Last edited:
Μὲ ποιά ὅμως λογικὴ ὀκτάηχον ἔνα ἰδιόμελο ἢ ἕνα δοξαστικό, ὅταν αὐτὸ δὲν ὁρίζεται ἀπὸ τὸ τυπικό, ὅπως λ.χ. τὸ "Θεαρχίῳ νεύματι"; Τότε γιατί ὄχι ἕνα ὀκτάηχον "Σὲ τὸν ἀναβαλλόμενον", ποὺ καὶ εἶναι καὶ μακρόσυρτο;
 
Σώζεται σε κάποια παπαδική το μέλος του α΄ οίκου του κοντακίου των Χριστουγέννων «Τὴν Ἐδὲμ Βηθλεὲμ ἤνοιξε...»;
 

anggeosef

Άγγελος Σέφκας
Γίνεται κάποιο μέλος να αναρτήσει τους αργούς αίνους των Χριστουγέννων, γιατί τη Δεύτερη μέρα θα έχουμε δεσπότη και θα πρέπει να γεμίσουμε κάπως το χρόνο...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου & της Θείας Λειτουργίας για την 25/12/2013 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Το ίδια αρχεία βρίσκονται και στην Βιβλιοθήκη Μελωδού
Ευλογημένα Χριστούγεννα.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 25-12-2013 Όρθρος & Θεία Λειτουργία Χριστουγέννων.pdf
    6.7 MB · Views: 600
  • 25-12-2013 Όρθρος & Θεία Λειτουργία Χριστουγέννων.mel
    328.4 KB · Views: 71
Last edited:
Μια εργασία μου για προσωπική χρήση από χειρόγραφα του δασκάλου , τα οποία συμπλήρωσα από το Αναστασιματάριο και το Ειρμολόγιο του ίδιου και το Δοξαστάριο του Πρίγγου.
Καλά και ευλογημένα Χριστούγεννα σε όλους.
 

Attachments

  • teliko.pdf
    16.5 MB · Views: 952

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί μου φίλοι , συνάδελφοι και συντονιστές του Ψαλτολογίου Χρόνια πολλά και ευλογημένα.
Εν όψη της εορτής των Χριστουγέννων ανεβάζω ένα μουσικό αρχείο απο το δοξαστάριο του Αρχ. Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου όπου ψάλλει ο πρωτοψ. του Ι.Ν.Παμμεγίστων Ταξιαρχών Μηλεών Μαγνησίας ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΑΛΩΤΗΣ.
Στη συνέχεια ανεβάζω τα ενδιάτακτα μουσικά κείμενα σε συνθέσεις των Εμμανουήλ Χατζημάρκου , Ιωάννου Σχώρη και Αρχ.Μουσικοδιδασκάλου Κυριαζή-Ζάχου Νικολέρη.
Σας εύχομαι καλή δύναμη και υγιεία σε εσάς και τις οικογένειές σας.
 

Attachments

  • 615. ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 5 Πασαπνοάρια. Ευφραίνεσθε δίκαιοι...Θεοτόκε Παρθένε... 25.12.12.WMA
    4 MB · Views: 165
  • Υμνοι Χριστουγέννων υπο Εμμ.Χατζημάρκου.pdf
    11.2 MB · Views: 666
  • Υμνοι Χριστουγέννων υπο Ι.Σχώρη και Αρχ.Κυριαζή Νικολέρη.pdf
    10.3 MB · Views: 500
  • Ορθρος Χριστουγέννων υπο Αρχ.Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου.pdf
    6.4 MB · Views: 750
Top