23. Μουσικὰ Ἁγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου τοῦ Τροπαιοφόρου

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Κύριε Κιαμηλίδη,
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!! και για την προννόηση και για τον κόπο που καταβάλλατε, ώστε να γράψεται ΟΛΗ την ακολουθία του Αγ. Γεωργίου!!!!!
Ευχαριστούμε πάρα πολύ.:):)
Να είστε καλά:):)
Προσωπικά θα τα δώσω στον ψάλτη μας και.....ελπίζω να τα πούμε (πολύ θα το ήθελα..αλλά δεν εξαρτάται από έμένα).
Και η εκκλησία της δική μου ενορίας, Αγ. Γεώργιος, είναι.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κι αυτό το δοξαστικό των Αίνων του "Ἁνέτειλε το έαρ, δεύτε ευωχηθώμεν...",

Πάντως, ακόμη κι ο Πέτρος που συνήθως είναι συγκρατημένος ως μελοποιός, στο δοξαστικό του Αγίου Γεωργίου, πραγματικά πανηγυρίζει, όπως φαίνεται παρακάτω.
 

Attachments

  • Δοξαστικό Αίνων Αγίου Γεωργίου.pdf
    721.6 KB · Views: 658
Last edited by a moderator:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
από τα αγαπημένα μου δοξαστικά του Φιλανθίδη, νομίζω από τα πιο πετυχημένα του...
Mήπως μπορεί κάποιος να το ανεβάσει;
 
Last edited by a moderator:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Γιώργος Μ.;34715 said:
Mήπως μπορεί κάποιος να το ανεβάσει;

Σε κείμενο, υπάρχει ήδη μέσα στην Αθωνιάδα που ανέβηκε εδώ

Σε ηχητικό, το έχω από 2 αγρυπνίες που έγιναν (πάνε τουλάχιστον 20 χρόνια) στην Ι.Μ. Αγίου Παύλου. Υπομονή μέχρι το απόγευμα, οπότε θα τα ψηφιοποιήσω και θα τα ανεβάσω, είναι υπέροχα!

ΧΣ
 
Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μήπως έχει κάποιος το μηναίο του μηνός Απριλίου του Σ. Καρά (Σύλλογος προς Διάδοση της Εθνικής Μουσικής);

Θα ήθελα ολόκληρη την ακολουθία του αγίου Γεωργίου (εσπερινό και όρθρο), με λιτή και κανόνες κ.τ.λ. όπως τα έχει μέσα.

Συγνώμη βέβαια που ζητώ. Είμαι καινούργιο μέλος. Και δεν ήρθα εδώ στο analogion.com για να παίρνω χωρίς να δίνω. Αλλά δεν ξέρω τι να πω πλέον με όλα αυτά που βλέπω εδώ. Ποτέ δεν φανταζόμουν πως θα υπήρχε τόσος πλούτος, τόσο υλικό αλλά και τόσοι άνθρωποι σε μια ιστοσελίδα. Το δίχως άλλο έχετε δημιουργήσει την καλύτερη σελίδα με διαφορά, σε σχέση με την ψαλτική.

Χίλια συγχαρητήρια στους δημιουργούς αλλά και σε όλα τα μέλη. Έχω μείνει άφωνος! Μπράβο παιδιά. Τρομερή δουλειά.
Έχω φτιάξει και εγώ κάποια πραγματάκια για προσωπική χρήση. Θα κοιτάξω να βρω τον χρόνο και με μεγάλη μου χαρά θα τα μοιραστώ μαζί σας.

Ευχαριστώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Για τις δικές μου ιεροψαλτικές ανάγκες έγραψα με τον Μελωδο τους ύμνους της 23 Απριλίου 2010, και τα επισυνάπτω σε pdf & σε .mel, φυσικά για όποιον ενδιαφέρεται.

Ενημερωτικά υπάρχουν αρκετά ορθογραφικά λάθη και όχι μόνον. Με την αναμενόμενη αναβάθμιση του ''Μελωδού'' όμως μελλοντικά ευελπιστώ πως θα αντιμετωπισθεί όπως την ορθογραφία της word.

Για τους συναδέλφους που χρησιμοποιούν τον ΜΕΛΩΔΟ, διευκρινίζεται, πως η σελίδα είναι σε μέγεθος βιβλίου (17*24), ενώ τα pdf σε Α4.
Για τυχόν διευκρινίσεις ως προς τις κλίμακες κλπ, στην διάθεσή των χρηστών του Μελωδού.
Με την υπόδειξη με Π.Μ. του Πατρός Μαξίμου τον οποίο και θερμά ευχαριστώ για την πολύ Μεγάλη του προσφορά σε όλα , έγιναν σήμερα 24-03- ώρα 18:42 οι σχετικές ενέργειες μόνον στον όρθρο, και επισυνάπτονται τα νέα σωστά αρχεία σε αντικατάσταση των προηγούμενων.
Ευχαριστώ
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 01 Εσπερινός 23 Απριλίου 2010.pdf
    984.8 KB · Views: 853
  • 01 Εσπερινός 23 Απριλίου 2010 Β5.mel
    77.1 KB · Views: 207
  • 02 Όρθρος 23 Απριλίου 2010 .pdf
    2.2 MB · Views: 524
  • 02 Όρθρος 23 Απριλίου 2010 Β5.mel
    174.4 KB · Views: 94
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ευχαριστούμε τον φίλο Βασίλη Κιαμηλίδη για την πολλή καλή εργασία, όχι μόνο για τις δικές του ιεροψαλτικές ανάγκες, αλλά και τις ανάγκες όλων και ακόμη περισσότερο ημών που φέρουμε το όνομα του Αγίου.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Και για αυτούς που ψάλλουν σε πανηγυρίζοντες ναούς του αγίου. Ευχαριστούμε.
 

amentzelos

Μέλος
Κυριε Βασιλη ευχαριστουμε για την εργασια σας .Ευχομαι Καλη Ανασταση
 

yuemm

Μέλος
Γνωρίζει κανείς πού μπορεί να βρεθεί το δοξαστικό του Αγίου Γεωργίου που ψέλνει ο π. Παντελεήμων Κάρτσωνας (από CD με ύμνους του Αγίου);

Σημείωση:Θα με ενδιέφερε και ο πολυέλεος σε ήχο πλ.δ' που ψέλνει στο ίδιο CD(Εμφανίζεται νομίζω στο εσώφυλλο).
 

Attachments

  • Track04.mp3
    16.8 MB · Views: 171
Last edited by a moderator:

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστούμε για το πολύ όμορφο ηχητικό.Ο παππούλης ψάλλει από το Νέον δοξαστάριον Θεμιστοκλέους Γεωργιάδη που εκδόθηκε στην Θεσσαλονίκη το 1934.Παραθέτω και το κείμενο για πληρέστερη μελέτη.Πάντα γειά
 

Attachments

  • DOXASTIKO.PDF
    1.7 MB · Views: 551

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αντωνης Μιχελουδακης;70322 said:
Ευχαριστούμε για το πολύ όμορφο ηχητικό.Ο παππούλης ψάλλει από το Νέον δοξαστάριον Θεμιστοκλέους Γεωργιάδη που εκδόθηκε στην Θεσσαλονίκη το 1934.Παραθέτω και το κείμενο για πληρέστερη μελέτη.Πάντα γειά


Χριστός ανέστη!

Καλά το Ανέτειλε βρέθηκε, το Ψηφιοποιήθηκε θα βρεθεί; Ήτοι: το υπόλοιπο του βιβλίου για να το λάβουμε τί πρέπει να γίνει; Πάντως το θυμάμαι σε κελλί του αγ Όρους να το θαυμάζω για την αναλυτική (Καμαραδική) γραφή του κ την ευρηματικότητα του Θεμιστοκλέους βεβαίως, βεβαίως...


Δ.
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Αληθώς ανέστη φίλε Δημήτρη.Αν υπαρχει η ευλογια του Διαχειριστη(Κουμπαρουλη) το ανεβαζω σε δυο δοσεις (λογω μεγεθους).Πάντως πολύ σωστή η παρατηρησή σου για τις συνθέσεις του Θεμιστοκλέους βεβαίως βεβαίως.......
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Ύστερα από τη προτροπή του π.Μαξίμου, ανεβάζω, σε pdf πλέον, τα συνημμένα των μηνυμάτων #1 και #8 καθώς είναι επίκαιρα και καλό θα ήταν να τα θυμηθούν οι παλιοί και να τα μάθουν οι καινούριοι (καινούρια μέλη του forum)...:D
 

Attachments

  • 023- Όρθρος Αγίου Γεωργίου.pdf
    3 MB · Views: 587
  • Κανόνες του Αγίου Γεωργίου.pdf
    502.6 KB · Views: 352

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ύστερα από τη προτροπή του π.Μαξίμου, ανεβάζω, σε pdf πλέον, τα συνημμένα των μηνυμάτων #1 και #8 καθώς είναι επίκαιρα και καλό θα ήταν να τα θυμηθούν οι παλιοί και να τα μάθουν οι καινούριοι (καινούρια μέλη του forum)...:D
Τους ανωτέρω κανόνες τους επισυνάπτω σε καλύτερη εμφανισιακά ποιότητα.
 

Attachments

  • Κανόνες του Αγίου Γεωργίου.pdf
    1.4 MB · Views: 409

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητέ κυρ-Βασίλη, χρησιμοποιήσαμε χθές στον εσπερινό το μουσικό φυλλάδιο που ετοίμασες και ευχαριστούμε πολύ. Αν μπορώ να βάλω παραγγελία για του χρόνου, να προσθέσεις και τα ιδιόμελα της Λιτής. Ευχαριστώ πολύ.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μήπως μπορεί κάποιος κύριος να ανεβάσει το δοξαστικό των αίνων του αγίου Γεωργίου Ανέτειλε το έαρ (κείμενο) από το βιβλίο του κ. Αστέριου Δεβρελή;

Μίλησα με τον κ. Δεβρελή στο τηλ. και κάποια στιγμή (σύντομα ελπίζω) θα πάρω μερικά από τα βιβλία του.

Σας ευχαριστώ πολύ
 
Last edited by a moderator:
Το παρόν Δοξαστικό είναι απο το ''Δοξαστάριον '' Ασ. Δεβρελή ,το ίδιο έχει και στο βιβλίο ''Ακολουθία του Αγ. Γεωργίου''.
 

Attachments

  • Ανέτειλε το έαρ. ΠΛ.Α΄ ΑΣ.ΔΕΒΡΕΛΗ.jpg
    63.5 KB · Views: 187
  • Ανέτειλε το έαρ. ΠΛ.Α΄ ΑΣ.ΔΕΒΡΕΛΗ 001.jpg
    125.6 KB · Views: 104
  • Ανέτειλε το έαρ. ΠΛ.Α΄ ΑΣ.ΔΕΒΡΕΛΗ 002.jpg
    118.8 KB · Views: 76
Top