23. Μουσικά Αγ. Ειρηναίου Επισκόπoυ Λουγδούνου

Καλησπέρα σε όλα τα αγαπητά μέλη του φόρουμ! Ανέβασα την ακολουθία του Αγίου Ειρηναίου Επισκόπου Λουγδούνου!
Εάν κάποιο μέλος είχε την ευγενή καλοσύνη και το χρόνο, να μελοποιήσει τα κύρια τροπάρια (δόξαστικά, και νυν εσπερινού, μετά τον 50΄ψαλμό και δοξαστικό όρθρου) θα ήμουν ευγνώμων!
 
Last edited by a moderator:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ανεβαζω εδω το ιδιομελο εις τον πεντηκοστο ψαλμο και το Δοξα των αινων του Αγιου Ειρηναιου!!Η συνθεση ειναι του καλου μου φιλου του Γιαννη του Νεγρη
 

Attachments

  • ΕΙΡΗΝΑΙΟΥ ΙΔΙΟΜΕΛΟΝ.pdf
    159.3 KB · Views: 64
  • Ειρηναίου Δόξα Αίνων.pdf
    207.1 KB · Views: 71
Last edited:
Ἀνεβάζω τὰ μουσικὰ τῆς ἀκολουθίας τοῦ Ἁγίου Εἰρηναίου (Δόξα., Καὶ νῦν. ἑσπερινοῦ, ἀποστίχων καὶ αἴνων, πεντηκοστάριον, ἕνα ἰδιόμελον τῆς λιτῆς). Ἡ ἀκολουθία ἔχει τυπογραφικὰ λάθη καὶ καλὸ εἶναι νὰ ἐλεγχθεῖ. Ἐντύπωση μοῦ προκαλεῖ τὸ γεγονὸς ὅτι στὸ Καὶ νῦν τοῦ ἑσπερινοῦ ἀντὶ νὰ συναντήσουμε τρεῖς φορὲς τὴν λέξη "χαίροις", ὅπως σὲ κάθε παρόμοιο δοξαστικὸ τοῦ πλ. β΄ ἤχου, συναντοῦμε μία φορὰ τὴν λέξη "χαῖρε" καὶ μετὰ δύο φορὲς τὴν λέξη "χαίροις". Κατὰ τὴν γνώμη μου πρόκειται περὶ τυπογραφικοῦ λάθους, ἂν καὶ αὐτὸ τὸ συναντοῦμε καὶ στὰ Λειτουργικὰ Κείμενα τοῦ π. Λέοντος, στὸ δοξαστικὸ τοῦ ἑσπερινοῦ τῆς 16ης Αὐγούστου
 

Attachments

  • Ακολουθία Αγίου Ειρηναίου.pdf
    104.6 KB · Views: 74
Top