23. Μουσικὰ Ἁγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου τοῦ Τροπαιοφόρου

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητοί συνάδελφοι!!!
Έγραψα για προσωπική μου χρήση όλους τους κανόνες του Αγίου Γεωργίου, και επισυνάπτω το σχετικό αρχείο για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται.
Η καταγραφή έγινε πολύ βιαστικά, και είναι φυσικό να υπάρχουν και λάθη. Ζητώ την κατανόησή σας.
Χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το πρόγραμμα Μελωδός το οποίο και αγόρασα πρόσφατα. Εγώ προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος, γιατί σε σύντομο χρόνο, και σαν πρώτη φορά, νομίζω ότι έκανα ένα ''ευπρεπές'' μουσικό αρχείο.
Τις καλύτερες ευχές σε όλους για Ευλογημένη Ανάσταση και ψαλμωδία .
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

Attachments

  • Κανόνες του Αγίου Γεωργίου.rar
    754.3 KB · Views: 1,128

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοί συνάδελφοι!!!
Έγραψα για προσωπική μου χρήση όλους τους κανόνες του Αγίου Γεωργίου, και επισυνάπτω το σχετικό αρχείο για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται.
Η καταγραφή έγινε πολύ βιαστικά, και είναι φυσικό να υπάρχουν και λάθη. Ζητώ την κατανόησή σας.
Χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το πρόγραμμα Μελωδός το οποίο και αγόρασα πρόσφατα. Εγώ προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος, γιατί σε σύντομο χρόνο, και σαν πρώτη φορά, νομίζω ότι έκανα ένα ''ευπρεπές'' μουσικό αρχείο.
Τις καλύτερες ευχές σε όλους για Ευλογημένη Ανάσταση και ψαλμωδία .
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.

Βασιλη
Χαρας την υπομονη και το κουραγιο σου . ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ .
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ωραία εργασία. Το πρόγραμμα μελωδός το χρησιμοποιώ και εγώ. :)
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητέ κ. Κιαμηλήδη.
Ευχαριστώ παρα πολύ για το ωραίο δώρο που μου έκανες για τη γιορτή μου(Γεώργιος).
Επίσης και η γραφή του προγράμματος πολύ καλή.Η υπομονή σου δε Ιώβειος.
Να είσαι καλά να γράφεις και να υμνείς καλλικέλαδα τον Κύριο.
Εύχομαι σε σένα και την οικογένειά σου Καλή Ανάσταση -Καλό Πάσχα και καλή δύναμη τη Μεγάλη Εβδομάδα στα ψαλτικά σου καθήκοντα.
Γεώργιος Παλιούρας
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Γεώργιε και Παναγιώτη, σας ευχαριστώ για τα φιλόφρονα λόγια σας.
Μόλις διαπίστωσα πόσο εύκολο είναι να γράφεις με τον Μελωδό, αποφάσισα αμέσως να τους καταγράψω, διότι ο Ιερός Ναός στην Κουλούρα της Βέροιας όπου ψάλλω εδώ και 20 χρόνια πανηγυρίζει στις 28/04, διότι είναι αφιερωμένος στην μνήμη του Αγίου Γεωργίου, καθώς και στην μνήμη του Αγίου Σπυρίδωνος.
Μετά του Θωμά θα μελετήσω σε βάθος τον μελωδό, διότι όπως κατάλαβες Παναγιώτη (επειδή το χρησιμοποιείς εσύ αρκετόν καιρό) κολλάω και θέλω να γράφω συνέχεια.
Υγεία και κάθε Ευλογία σε όλους.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Όντως κολλάς με το πρόγραμμα αυτό! :) Και για μένα που συνήθως γράφω χάριν των φίλων μου από τις γειτονικές Βαλκάνιες χώρες λειτουργεί μια χαρά με όλες τις γραμματοσειρές!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητοί συνάδελφοι!!!
Έγραψα για προσωπική μου χρήση όλους τους κανόνες του Αγίου Γεωργίου, και επισυνάπτω το σχετικό αρχείο για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται.

Σε συνέχεια των πιο πάνω, επισυνάπτω σε word και τα υπόλοιπα της Εορτής του Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου του Τροποιοφόρου, σκαναρισμένα από το μηναίο του Πρωτοψάλτου Παύλου Φορτωμά.
Τις πιο εγκάρδιες ευχές μου για υγεία και κάθε Ευλογία σε όλους, και ιδιαίτερα στους Εορτάζοντες.
 

Attachments

  • 023- Όρθρος Αγίου Γεωργίου .doc
    13.5 MB · Views: 1,496

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σε συνέχεια των πιο πάνω, επισυνάπτω σε word και τα υπόλοιπα της Εορτής του Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου του Τροποιοφόρου, σκαναρισμένα από το μηναίο του Πρωτοψάλτου Παύλου Φορτωμά.
Τις πιο εγκάρδιες ευχές μου για υγεία και κάθε Ευλογία σε όλους, και ιδιαίτερα στους Εορτάζοντες.

Βασιλη ΜΠΡΑΒΟ και πολλες ευχαριστιες . Και ειπαμε : ''Πατα Γκαζι'' .
Καλη Ανασταση .
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω ( για όποιον φυσικά ενδιαφέρεται ) σε pdf A4 Εσπερινό & Όρθρο της Εορτής του Αγίου Γεωργίου (23/04/2009 ) που έγραψα με το πρόγραμμα ‘’Μελωδός’’ για δική μου προσωπική χρήση, διότι ψάλλω τον Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Κουλούρας Βέροιας .
Τα έγραψα ( αντιγράφοντας κυρίως ) στις δικές μου και του συναδέλφου μου προσωπικές και ψαλτικές μας προτιμήσεις και δυνατότητες, (φωνητική έκταση, αλλαγές ήχων κλπ).
Επειδή δυστυχώς ελάχιστα γνωρίζω μουσική ορθογραφία, (προσπαθώ όμως να βελτιώνομαι σχετικά ) θα υπάρχουν αρκετά ορθογραφικά λάθη.
Ως εκ τούτου ζητώ την κατανόησή σας, ενώ εξυπακούεται ότι είναι ευπρόσδεκτες τυχόν υποδείξεις σας για διορθώσεις τις οποίες άμεσα θα κάνω.
Για τους έχοντας το πρόγραμμα Μελωδός, επισυνάπτω το αρχείο και σε .mel σε .rar ώστε να μπορούν κάνουν τις οποιεσδήποτε μεταβολές εάν αυτοί επιθυμούν.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

Attachments

  • Εσπερινός ¨Ορθρος 23-04-2009 .pdf
    3.5 MB · Views: 1,416
  • 23 Απριλίου 2009 σε αρχείο Μελωδού.rar
    141 KB · Views: 298
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Βασίλειε, σας ευχαριστούμε πολύ. Όλοι, αλλά ειδικά όσοι έχουν ενορία που θα ψάλλουν αυτή τη μέρα ή έχουν το όνομα του αγίου (όπως εγώ) θα αξιοποιήσουμε αυτό το πόνημα, το οποίο είναι πραγματικό υπόδειγμα επιμέλειας και αισθητικής. Θερμά συγχαρητήρια και με το καλό η μέρα της πανηγύρεως!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ μας κ. Βασίλη,
Ἔτσι, νωρίς-νωρίς πρέπει νά ἑτοιμαζώμεθα. Αὐτό θά πεῖ τάξη καί ἐπιμέλεια. Ἐπίσης ἔτσι μποροῦν νά γίνουν καί κάποιες παρατηρήσεις καί διορθώσεις.
α) Δύνασθε στόν ἑσπερινό νά σταθεῖτε σέ 10 στίχους καί νά ψάλλετε ἀναστάσιμα 4 καί τοῦ ἀγίου 6, λόγῳ τοῦ πανηγυρίζοντος Ναοῦ.
β) Δύνασθε στά ἀπόστιχα μετά τό α΄ ἀναστάσιμον -κατά τόν τύπον τῆς ἐπαύριον Ζωοδόχου Πηγῆς- ἐφ᾿ ὅσον ὁ Ναός πανηγυρίζει, ἀντί τῶν Πάσχα ἱερόν, νά πεῖτε τοῦ ἁγίου μέ ἐπιπλέον Στίχ. Πεφυτευμένος ἐν τῷ οἴκῳ Κυρίου, ἐν αὐλαῖς τοῦ Θεοῦ ἡμῶν ἐξανθήσει. Ἄς μᾶς πεῖ τήν γνώμην του καί ὁ Καλπακίδης, πού ὑπηρετεῖ σέ Ἅγιο Γεώργιο, τί σκέπτεται νά κάνει.
γ) Δύνασθε κατά τήν ἀκρίβειαν τῆς τάξεως διασῳζομένην εἰς τά παλαιά τυπικά, μετά τήν τρίτην ἐπανάληψιν τοῦ Χριστός ἀνέστη στό Ἀναστάσεως ἡμέρα, Δόξα, τό ἀπολυτίκιον τοῦ ἁγίου, Καὶ νῦν, Τὸ ἀπ᾿ αἰῶνος ἀπόκρυφον. (πρβλ. Δίπτυχα 2008, σελ. 136, ὑποσημ. 127).
δ) Δύνασθε στόν ὄρθρο μετά τά Εἰρηνικά καί πρό τοῦ Ἐκ νεότητός μου, νά ψάλλετε τό διά τόν Πολυέλεον Κάθισμα τοῦ ἁγίου. Πιό συγκεκριμένα: Ἀνέτειλεν ἰδού, Δόξα, Γεωργήσας ἐμμελῶς, Καὶ νῦν, Τὸ ἀπ᾿ αἰῶνος ἀπόκρυφον (πρβλ. ΤΓΡ, σελ. 607).
ε) Στήν θ΄ ᾠδήν κακῶς προβλέψατε 5 τροπάρια τοῦ ἁγίου. Ἡ θ΄ ᾠδή ἔχει ὡς ἑξῆς:
1. Μεγάλυνον, ψυχή μου, τὸν ἐθελουσίως παθόντα καὶ ταφέντα καὶ ἐξαναστάντα τριήμερον ἐκ τάφου.
Φωτίζου, φωτίζου ἡ νέα Ἱερουσαλήμ· ἡ γὰρ δόξα Κυρίου ἐπὶ σὲ ἀνέτειλε. Χόρευε νῦν, καὶ ἀγάλλου Σιών· σὺ δὲ ἁγνή, τέρπου, Θεοτόκε, ἐν τῇ ἐγέρσει τοῦ τόκου σου.

2. Μεγάλυνον, ψυχή μου, τὸν ἐξαναστάντα τριήμερον ἐκ τάφου Χριστὸν τὸν ζωοδότην.
Φωτίζου, φωτίζου,…

3. Χριστὸς τὸ καινὸν Πάσχα, τὸ ζωόθυτον θῦμα, ἀμνὸς Θεοῦ ὁ αἴρων τὴν ἁμαρτίαν κόσμου.
῍Ω θείας! ὢ φίλης! ὢ γλυκυτάτης σου φωνῆς! μεθ' ἡμῶν ἀψευδῶς γάρ, ἐπηγγείλω, ἔσεσθαι, μέχρι τερμάτων αἰῶνος Χριστέ· ἣν οἱ πιστοί, ἄγκυραν ἐλπίδος, κατέχοντες ἀγαλλόμεθα.

4. Σήμερον πᾶσα κτίσις ἀγάλλεται καὶ χαίρει, ὅτι Χριστὸς ἀνέστη καὶ ᾅδης ἐσκυλεύθη.
῍Ω Πάσχα τὸ μέγα, καὶ ἱερώτατον Χριστέ· ὤ σοφία καὶ Λόγε, τοῦ Θεοῦ καὶ δύναμις· δίδου ἡμῖν ἐκτυπώτερον, σοῦ μετασχεῖν, ἐν τῇ ἀνεσπέρῳ, ἡμέρᾳ τῆς βασιλείας σου.

5. Ἅγιε τοῦ Θεοῦ, πρέσβευε ὑπὲρ ἡμῶν.
Γλυκύτατον δρόσον, ὄρη σταλάξατε, καὶ σύ, κατ' ἐξαίρετον σκίρτα, τὸ ὄρος τὸ Ἅγιον, χόρευε νῦν, καὶ ἀγάλλου φαιδρῶς· εὗρες καὶ γάρ, κράτιστον τὸν μέγαν, Γεώργιον ὀροφύλακα.

6. Ἅγιε τοῦ Θεοῦ, πρέσβευε ὑπὲρ ἡμῶν.
Ῥαβδίσματα, ξέσεις, καὶ τῶν βουνεύρων τοὺς δαρμούς, τὰς κρηπῖδας, τὸν λάκκον τῆς ἀσβέστου σέβομαι, τἆλλά τε ὅσα ὑπέστης ἀθλῶν, Μάρτυς Χριστοῦ, πάντα μακαρίζω, καὶ τὸν τροχὸν κατασπάζομαι.

7. Δόξα...
Δημήτριε Μάρτυς, σὺν Γεωργίῳ τῷ κλεινῷ· ἀγαθοὶ γὰρ οἱ δύο, μηδαμῶς ἐλλίπητε, τόνδε τὸν χῶρον φρουροῦντες ἀεί, καὶ πειρασμῶν, ὅλας μυριάδας, μετακινοῦντες ἀμφότεροι.

8. Καί νῦν...
Ἡ δόξα τὸ κάλλος, ἡ ὡραιότης τῶν πιστῶν, ἡ τρυφὴ τῶν Ἀγγέλων, κόσμου τὸ διάσωσμα, πάναγνε Μήτηρ Χριστοῦ τοῦ Θεοῦ, τοὺς εἰς τὴν σήν, σκέπην προσδραμόντας, συντήρησον Παναγία μου.
Καταβασία.
Ὁ ἄγγελος ἐβόα τῇ κεχαριτωμένῃ· Ἁγνὴ Παρθένε, χαῖρε, καὶ πάλιν ἐρῶ· Χαῖρε· ὁ σὸς υἱὸς ἀνέστη τριήμερος ἐκ τάφου.
«Φωτίζου, φωτίζου...»
«Χριστός ἀνέστη…» «Ἀναστάς ὁ Ἰησοῦς…»​
(Ἡ ἐπιλογή τῆς ἀφαιρέσεως τοῦ Αἰνοῦσι αἱ σύμπασαι ἔγινε κατά τήν δική μου κρίσιν, λόγῳ τοῦ ὀλίγον παραμέτρου καί γιά νά κρατήσωμεν τό Δημήτριε Μάρτυς, ἀφιέρωση στόν Καλπακίδη).

ς) Προσθέσατε καί τούς ἀναστάσιμους αἴνους γιά τήν πληρότητα τῆς ἐργασίας σας.

ζ) Οἱ στίχοι τῶν αἴνων εἰς 8. Ἀρχόμεθα ἀπό τοῦ Τοῦ ποιῆσαι ἐν αὐτοῖς κρῖμα ἔγγραπτον· δόξα αὕτη ἔσται πᾶσι τοῖς ὁσίοις αὐτοῦ. Προστίθενται καί οἱ δύο στίχοι τοῦ ἁγίου ὅπως στά Δίπτυχα. Ἀκολουθοῦν τά Πάσχα ἱερόν μετά τῶν στίχων αὐτῶν.

Ἀγαπητέ μας κ. Βασίλη, καλή προετοιμασία, καθώς καί σέ ὅλους πού ὑπηρετοῦν σέ ἐπ᾿ ὀνόματι τοῦ ἁγίου Γεωργίου Ναούς!!!


 
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis

α) Δύνασθε στόν ἑσπερινό νά σταθεῖτε σέ 10 στίχους καί νά ψάλλετε ἀναστάσιμα 4 καί τοῦ ἀγίου 6, λόγῳ τοῦ πανηγυρίζοντος Ναοῦ.

β) Δύνασθε στά ἀπόστιχα μετά τό α΄ ἀναστάσιμον -κατά τόν τύπον τῆς ἐπαύριον Ζωοδόχου Πηγῆς- ἐφ᾿ ὅσον ὁ Ναός πανηγυρίζει, ἀντί τῶν Πάσχα ἱερόν, νά πεῖτε τοῦ ἁγίου μέ ἐπιπλέον Στίχ. Πεφυτευμένος ἐν τῷ οἴκῳ Κυρίου, ἐν αὐλαῖς τοῦ Θεοῦ ἡμῶν ἐξανθήσει.
Ἄς μᾶς πεῖ τήν γνώμην του καί ὁ Καλπακίδης, πού ὑπηρετεῖ σέ Ἅγιο Γεώργιο, τί σκέπτεται νά κάνει.
Για να μην παραλειφθεί η Ακολουθία του Αγίου Γεωργίου (ή μειωθεί κατά πολύ στον πανηγυρίζοντα Ναό) βλέπω και τις δύο διατάξεις όπως τις περιγράφει ο π. Μάξιμος ως καταλληλότερες για τους πανηγυρίζοντες Ναούς. Τα αναστάσιμα δεν παραλείπονται διότι και τα 4 Εσπέρια λέγονται και τα "Πάσχα Ιερόν" στον Όρθρο.
Επαναλαμβάνω όμως ότι χρειάζεται προσοχή και διάκριση. Μόνον στους πανηγυρίζοντες Ναούς και κατόπιν συνενοήσεως μετά των κληρικών.

γ) Δύνασθε κατά τήν ἀκρίβειαν τῆς τάξεως διασῳζομένην εἰς τά παλαιά τυπικά, μετά τήν τρίτην ἐπανάληψιν τοῦ Χριστός ἀνέστη στό Ἀναστάσεως ἡμέρα, Δόξα, τό ἀπολυτίκιον τοῦ ἁγίου, Καὶ νῦν, Τὸ ἀπ᾿ αἰῶνος ἀπόκρυφον. (πρβλ. Δίπτυχα 2008, σελ. 136, ὑποσημ. 127).
Κάτι το οποίο εφαρμόζω χρόνια και στον Εσπερινό και στον Όρθρο.
Δεν ξέρω- αμφιβάλω δηλαδή- αν αυτή η πράξη είναι βέβαια κατάληλη για την απόλυση του Όρθρου. Ίσως είναι θέμα για συζήτηση.
δ) Δύνασθε στόν ὄρθρο μετά τά Εἰρηνικά καί πρό τοῦ Ἐκ νεότητός μου, νά ψάλλετε τό διά τόν Πολυέλεον Κάθισμα τοῦ ἁγίου. Πιό συγκεκριμένα: Ἀνέτειλεν ἰδού, Δόξα, Γεωργήσας ἐμμελῶς, Καὶ νῦν, Τὸ ἀπ᾿ αἰῶνος ἀπόκρυφον (πρβλ. ΤΓΡ, σελ. 607).
Αν και μου αρέσει η διάταξη και για να ακουστούν Καθίσματα του Αγίου απλά εκφράζω πάλι μια επιφύλαξη. Από την στιγμή που καταλιμπάνεται ο Πολυέλεος το να λεχθούν τα Καθίσματα ίσως να "χρυσώνει" το χάπι της παραλείψεως του Πολυελέου στις Ενορίες;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τα αναστάσιμα δεν παραλείπονται διότι και τα 4 Εσπέρια λέγονται και τα "Πάσχα Ιερόν" στον Όρθρο.
Ὀρθῶς. Τό θέμα τό ἔχουμε ξανασυζητήσει. Τά ἀπόστιχα τῆς Ζωοδόχου Πηγῆς προσετέθησαν μεταγενέστερα (κακῶς;) καί ἡ διάταξη στό Πεντηκοστάριο λέει «Εἰ βούλει». Καλύτερα νά τά λέμε στόν Ὄρθρο ἀντί τῶν πρός τό Οἶκος τοῦ Ἐφραθᾶ. Ὁπότε κι ἐδῶ νά εἰπωθοῦν τά Πάσχα ἱερόν.

Κάτι το οποίο εφαρμόζω χρόνια και στον Εσπερινό και στον Όρθρο.
Δεν ξέρω- αμφιβάλω δηλαδή- αν αυτή η πράξη είναι βέβαια κατάληλη για την απόλυση του Όρθρου. Ίσως είναι θέμα για συζήτηση.
Στήν ἔναρξη τοῦ Ὄρθρου δέν ἔχουμε παρόμοια μέ τό Ἀναστάσεως ἡμέρα. Ἀντιθέτως δυνάμεθα νά ἐφαρμόσουμε τό ἑξῆς:
Στά Χριστός ἀνέστη τῆς ἐνάρξεως τοῦ Ὄρθρου, στό (ὑπό τοῦ ἱερέως) Δόξα… (ὁ ψάλτης) Ὡς τῶν αἰχμαλώτωνΚαί νῦν… (ὁ ψάλτης) Χριστός ἀνέστη καί πάλιν ὑπό τοῦ ἱερέως Χριστός ἀνέστη. Εἰρηνικά καί μετά τήν ἐκφώνηση «Ὅτι πρέπει».​
Γιά τήν ἀπόλυση τοῦ Ὄρθρου ἀφοῦ ἔχει ἐπικρατήσει τό ἕνα ἀπολυτίκιο, ὑπερισχύει μόνον τό ἀναστάσιμον, ἤτοι (σ᾿ αὐτήν τήν περίπτωσιν) τό Χριστός ἀνέστη γ΄ (ὅπως τό Σήμερον σωτηρίαἈναστάς ἐκ τοῦ μνήματος -ἄς ποῦμε- τήν Κυριακή).

Αν και μου αρέσει η διάταξη και για να ακουστούν Καθίσματα του Αγίου απλά εκφράζω πάλι μια επιφύλαξη. Από την στιγμή που καταλιμπάνεται ο Πολυέλεος το να λεχθούν τα Καθίσματα ίσως να "χρυσώνει" το χάπι της παραλείψεως του Πολυελέου στις Ενορίες;
Σωστός. Εἶναι ὅμως μιά πραγματικότητα, ἐφαρμοζομένη στίς ἐνορίες. Πάντα λέμε τά διά τόν Πολυέλεον Καθίσματα, καταλιμπανομένου τοῦ Πολυελέου...


 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πάτερ Μάξιμε!!!! Χαίρε!!!!!, και σας ευχαριστώ πολύ για τις προαναφερόμενες παρατηρήσεις και διορθώσεις σας, που είναι ευπρόσδεκτες.
Η καταγραφή έγινε με βάση των όσων καθορίζονται στα Δίπτυχα, χωρίς να λάβω υπόψη μου τα αναφερόμενα του πανηγυρίζοντος Ναού.
Ως εκ τούτου θα κάνω ένα νέο αρχείο (με τον Μελωδό αυτό είναι πολύ εύκολο, όπως στην word) , το οποίο θα σας το στείλω προσωπικά για τυχόν διορθώσεις, και στην συνέχεια θα το ανεβάσω στο Ψαλτολόγιο, αφού προηγουμένως γίνουν και οι διορθώσεις που θα επισημανθούν προταθούν από τα Μέλη.
Θα προσθέσω τα 2 καθίσματα καθώς και Θεοτοκίον Το απ΄ αιώνος …..
Σε όλες τις ωδές εξυπακούεται ότι προηγούνται οι κανόνες του Πάσχα, τους οποίους δεν έγραψα διότι εκτίμησα πως όλοι μας τους έχουμε διαθέσιμους.
Εις την θ΄ωδή του Αγίου θα κάνω τις αναφερόμενες διορθώσεις.
Θα προσθέσω και τους Αναστάσιμους αίνους του πλ. α΄.
Διευκρινίζω, πως τα του Πάσχα δεν τα γράφω με τον Μελωδό, αφενός μεν διότι θέλει τον κόπον, αλλά κυρίως διότι μέχρι τα μέσα του καλοκαιριού ο εκδότης του ‘’Μελωδού θα εκδώσει και πρόγραμμα με το οποίο θα σκανάρουμε το μουσικό κείμενο, και η καταγραφή του θα γίνεται με τα σημαδόφωνα και τα κείμενα, όπως τώρα γίνεται σε κείμενα. Φαντάζεσθε κέρδος χρόνου. Σε 1 λεπτό θα έχω μία σελίδα, στην οποία θα μπορώ να κάνω τις οποιεσδήποτε τροποποιήσεις θέλω.
Τέλος σας ευχαριστώ και πάλιν για αυτές τις πολύ σωστές παρατηρήσεις διορθώσεις σας, και φυσικά για την πολλή μεγάλη προσφορά σας στο Ψαλτολόγιον.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Βασίλης Κιαμηλίδης.
 

ixadin

Ηχάδιν
Στην τελική έκδοση της παριτούρας σας, μήπως θα ήταν εύκολο να μπεί το Ανάστασιν Χριστού θεασάμενοι στο πολυτονικό σύστημα; Για να υπάρχει και ομοιομορφία. Επίσης υπάρχουν πολλές λευκές σελίδες (στον κανόνα) αλλά μάλλον αυτό πρέπει να οφείλετε στη σελιδοποίηση
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Στην τελική έκδοση της παριτούρας σας, μήπως θα ήταν εύκολο να μπεί το Ανάστασιν Χριστού θεασάμενοι στο πολυτονικό σύστημα; Για να υπάρχει και ομοιομορφία. Επίσης υπάρχουν πολλές λευκές σελίδες (στον κανόνα) αλλά μάλλον αυτό πρέπει να οφείλετε στη σελιδοποίηση
Σωστά Βεβαίως βεβαίως, και θα αντικαταστασθεί με πολυτονικά, ενώ για τις κενές σελίδες τις έκανα για τους αναφερόμενους λόγους, και πάντως εάν οι κενές σελίδες είναι πρόβλημα, η διαγραφή των από εμένα είναι χωρίς πρόβλημα.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Αγαπητέ Βασίλειε, σας ευχαριστούμε πολύ. Όλοι, αλλά ειδικά όσοι έχουν ενορία που θα ψάλλουν αυτή τη μέρα ή έχουν το όνομα του αγίου (όπως εγώ) θα αξιοποιήσουμε αυτό το πόνημα, το οποίο είναι πραγματικό υπόδειγμα επιμέλειας και αισθητικής. Θερμά συγχαρητήρια και με το καλό η μέρα της πανηγύρεως!

Φίλτατε και αγαπητέ Βασίλειε,συμφωνώ και εγώ με τα λεχθέντα από τον συνονόματο Γεώργιο Μ.
Ο Άγιος και καλός Θεός με τις πρεσβείες του Αγίου Μεγαλομάρτυρα Γεωργίου του τροπαιοφόρου να σου χαρίζει υγεία ατομική και οικογενειακή, για να μπορείς να υμνείς τα μεγαλεία του ως άξιος υμνομελωδός.
Και πάλι ευχαριστούμε
Γ.Π
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πάτερ Μάξιμε !!!!!! χαίρε!!!! και Ευλόγησον.
Σε συνέχεια όλων των προαναφερόμενων διορθώσεων, έκανα εκτός λάθους τις σχετικές τροποποιήσεις, και επισυνάπτω το εξ 73 σελίδων αρχείο.
Σας ευχαριστώ όλους.
Βασίλης Κιαμηλίδης
Πάτερ Μάξιμε !!!!!! και πάλιν ευχαριστώ για τις σωστές σας υποδείξεις τις οποίες πρέπει να τις έκανα σωστά αυτήν τη φορά,
εκτός λάθους!!!!! βεβαίως βεβαίως.
Σας ευχαριστώ όλους, και ζητώ την κατανόησή σας για τις παραλείψεις.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • 01 23 Απριλίου 2009 για πανηγυρίζοντες Ιερούς Ναούς.pdf
    4.6 MB · Views: 950
Last edited:
Top