21. Μουσικὰ Εἰσοδίων τῆς Ὑπεραγίας Θεοτόκου

savvas fc

Μέλος
μπορεί κάποιος φίλος αν είναι εύκολο να ανεβάσει σε μουσικά, αν υπάρχει, τον ορθρο της εορτής των εισοδίων και κυρίως την θ΄ ωδή και τον κανόνα;
 
Last edited by a moderator:

tum15189

Νικόλαος Λαμπρινάκος
μπορεί κάποιος φίλος αν είναι εύκολο να ανεβάσει σε μουσικά, αν υπάρχει, τον ορθρο της εορτής των εισοδίων και κυρίως την θ΄ωδή και τον κανόνα;

Αγαπητέ Σάββα,

δεν έχω δυστυχώς κάτι πρόχειρο εκτός από τον ιστοτόπο της Ακολουθίας των Εισοδίων της Θεοτόκου υπό Χαραλάμπους Σ. Μοσχοπούλου (1895) από το ψηφιακό αρχείο του Κοργιαλενείου Ιδρύματος Κεφαλληνίας. Ίσως βοηθήσει... :):rolleyes:

Φιλικά

Νικόλαος
εκ Μονάχου
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητέ Σάββα,

δεν έχω δυστυχώς κάτι πρόχειρο εκτός από τον ιστοτόπο της Ακολουθίας των Εισοδίων της Θεοτόκου υπό Χαραλάμπους Σ. Μοσχοπούλου (1895) από το ψηφιακό αρχείο του Κοργιαλενείου Ιδρύματος Κεφαλληνίας. Ίσως βοηθήσει... :):rolleyes:

Φιλικά

Νικόλαος
εκ Μονάχου

Οι συνθέσεις του Χαρ. Μοσχόπουλου και του Μιχ. Ραζή καταρρίπτουν τον μύθο των ημιμαθών ότι η εκκλησιαστική μουσική των Επτανήσων είναι απλά "καντάδα". Φυσικά ακολουθούν σε αρκετά σημεία τις ντόπιες μελωδίες (πχ τα εξαποστειλάρια όλα σε γ΄ ήχο) Για τον Χαρ. Μοσχόπουλο πρέπει να γράψω αναλυτικότερα κάποια στιγμή... Και μην ξεχνάτε ότι η 21η Νοεμβρίου είναι η ονομαστική μου εορτή! :)
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Ανεβάζω τα δοξαστικά των Εισοδίων (εσπερινού, αποστίχων και αίνων) σε μέλος του Ιω. Σακελλαρίδη, αφιερωμένα στον φίλτατό μου Παναγιώτη Σόμαλη, που γιορτάζει στις 21 Νοεμβρίου, εκλεκτό μέλος και συντονιστή του Ψαλτολογίου μας.

(Για τις ευχές θα περιμένεις μέχρι το Σάββατο:wink:)
 

Attachments

  • Δοξαστικόν Εσπερινού των Εισοδίων Ι.Θ.Σ..pdf
    32.6 KB · Views: 858
  • Δοξαστικόν Αποστίχων των Εισοδίων Ι.Θ.Σ..pdf
    28.3 KB · Views: 578
  • Δοξαστικόν Αίνων των Εισοδίων Ι.Θ.Σ..pdf
    24.9 KB · Views: 903

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ανεβάζω τα δοξαστικά των Εισοδίων (εσπερινού, αποστίχων και αίνων) σε μέλος του Ιω. Σακελλαρίδη, αφιερωμένα στον φίλτατό μου Παναγιώτη Σόμαλη, που γιορτάζει στις 21 Νοεμβρίου, εκλεκτό μέλος και συντονιστή του Ψαλτολογίου μας.

(Για τις ευχές θα περιμένεις μέχρι το Σάββατο:wink:)

Ευχαριστώ για την αφιέρωση. Στο δοξαστικό αποστίχων χρειάζεται λύση της διατονικής φθοράς που μπαίνει στο "παντάνακτος Χριστού".
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
ΗΟΠ.
Τα της εορτής επισυνάπτονται.
Κάποια γενικότερα μαθήματα του Όρθρου (Εκ νεότητός μου, Πάσα πνοή κλπ.) υπάρχουν εδώ.
 

Attachments

  • 21-11 (Όρθρος των Εισοδίων).pdf
    932.1 KB · Views: 2,707
  • 21-11 Εσπερινός των Εισοδίων (ύμνοι Α΄ χορού).pdf
    408.6 KB · Views: 1,711
Last edited:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Από το Δοξαστάριον (Βουκουρέστι, 1820) Πέτρου Λαμπαδαρίου "ανεβάζω" τα Δοξαστικά των Εισοδίων της Θεοτόκου, και τα αφιερώνω στον Πρωτοψάλτη του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Σπάρτης κ. Τζανάκο, λάτρη και μύστη των κειμένων του Πέτρου.
 

Attachments

  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ ΕΙΣΟΔΙΩΝ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ, ΠΕΤΡΟΥ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ (Δοξαστάριον Εκδ. Βουκουρεστίου, 1820).pdf
    122.9 KB · Views: 1,066
Last edited:
P

ptz

Guest
Από το Δοξαστάριον (Βουκουρέστι, 1820) Πέτρου Λαμπαδαρίου "ανεβάζω" τα Δοξαστικά των Εισοδίων της Θεοτόκου, και τα αφιερώνω στον Πρωτοψάλτη του Ιερού Μητροπολιτικού Ναού Σπάρτης κ. Τζανάκο, λάτρη και μύστη των κειμένων του Πέτρου.

-Σήμερα είδα το ανωτέρω μήνυμα και εκ βάθους καρδίας ευχαριστώ γιά την αφιέρωση.Με τιμά ιδιαίτατα και μόνο η αναφορά ότι ανήκω στους μύστες και λάτρεις των συνθέσεων του αοιδίμου Διδασκάλου ΠΕΤΡΟΥ.
-Παρεπιπτόντως κοιτούσα την τετράτομη Μουσ.Πανδέκτη[ένα σπουδαίο μουσικό βιβλίο],αυτές τις ημέρες.Εντυπωσιάσθηκα από το ότι ΔΕΣΠΟΖΟΥΝ οι συνθέσεις του Διδασκάλου. Σχεδόν 35 σελίδες στην αρχή του Δ τόμου [Λειτουργία]με Χριστός Ανέστη-Αντίφωνα-Εισοδικά-Τρισάγια κλπ κλπ,αναφέρονται ΟΛΑ ως συνθέσεις του.Και θλίβομαι από κάτι ''απίθανους'', που επιζητώντας φωτισμό από την λάμψη του,γράφουν αναπόδεικτα και αστεία πράγματα περί Δερβίσηδων κλπ.Και πάλι ευχαριστίες.Π.ΤΖ
Υ.Γ.Αρχίστε σιγά-σιγά να ανεβάζετε οι νεώτεροι και ηχογραφημένες από σας συνθέσεις του Διδασκάλου.Για βάπτισμα του πυρός.Ειδες την καλοκαιρινή αποκάλυψη με τον συντοπίτη μας Δημήτρη.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ολόκληρη η ακολουθία που αναφέρθηκε στο μήνυμα #2, (Χαραλάμπους Σ. Μοσχοπούλου)

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Ανέβηκε εκ νέου σε ορθή σειρά σελίδων εδώ
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=197893#post197893
 

Attachments

  • Ακολουθία των Εισοδίων της Θεοτόκου υπό Χαραλάμπους Σ. Μοσχοπούλου (1895).pdf
    1.3 MB · Views: 1,592
Last edited by a moderator:

nikolaos taprantzhs

Ιεροψάλτης
Θεώρησα ωφέλιμο να προσθέσω στην ενότητα της εορτής των Εισοδίων, το δοξαστικό των στιχηρών του εσπερινού και του όρθρου της εορτής των Εισοδίων, από τα χειρόγραφα του Θ. Στανίτσα που έχουν αναρτηθεί στην ανάλογη θεματική ενότητα.
Και αντιγραμμένα με Β. Κάλαμο από Greekψάλτης.
 

Attachments

  • Δοξαστικόν Αίνων Εισοδίων υπό Θρασυβούλου Στανίτσα.pdf
    212.1 KB · Views: 688
  • ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΧΘΗΝΑΙ ΣΕ.pdf
    265.1 KB · Views: 520
Last edited by a moderator:
Θεώρησα ωφέλιμο να προσθέσω στην ενότητα της εορτής των Εισοδίων, το δοξαστικό των στιχηρών του εσπερινού και του όρθρου της εορτής των Εισοδίων, από τα χειρόγραφα του Θ. Στανίτσα που έχουν αναρτηθεί στην ανάλογη θεματική ενότητα.
Και αντιγραμμένα με Β. Κάλαμο από Greekψάλτης.

Tα μουσικα αυτα ειναι η εκτέλεση απο τον ΄΄εσπερινο του αιωνα΄΄με το Θρασυβουλο Στανιτσα και Χαριλαο Ταλιαδωρο ;
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Παρακαλώ...έχει κανείς δοξαστικό των Αίνων (Εισοδίων) του Πρίγγου;
ή του Τσατσαρώνη;
Ευχαριστω,
Νικος:wink:
 
Last edited:

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Ευχαριστω.....Φαινεται η ομορφια της απλης γραμμης (σχετικα με καποιους αλλους) του Πριγγου.......Ευχαριστω....μπηκε στον Ντοσιε μου για αυριο!:D
 
Αγαπητοί φίλοι μήπως υπἀρχουν μουσικά χειρόγραφα του εσπερινού του αιώνα? (τα προσόμοια σε αργό μέλος απο τον Στανίτσα) ευχαριστώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πέραν των εξαίρετων και πληρέστατων υφιστάμενων μουσικών κειμένων, σας ενημερώνω πως για τις προσωπικές μου ανάγκες έκανα τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την 21η Νοεμβρίου 2013 σημειώνοντας πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζονται για τάμπλετ μόνον.
Τα αρχεία αυτά σε pdf σε αναβαθμισμένο .mel τα έχω ανεβάσει στην Βιβλιοθήκη του Μελωδού στην δ/νση: http://melodos.com/bibliothiki/?cat=20
Σημειώνεται ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τα κατεβάσει κατά τα γνωστά (δεξί κλικ, αποθήκευση ) χωρίς να χρειάζεται καν εγγραφεί ή να συνδεθεί.
Σας ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:
Top