21. Ἀκολουθία Ἁγίου Ἱερομάρτυρος Σωκράτους

e-socratis

Μέλος
Έχω βρεί την ακολουθία του Αγίου Σωκράτη (21 Οκτωβρίου-δεν υπάρχει στα μηναία) ποίημα του Γερασίμου Μοναχού Μικραγιαννανίτου. Επιτρέπεται να την ανεβάσω ?
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Έχω βρεί την ακολουθία του Αγίου Σωκράτη (21 Οκτωβρίου-δεν υπάρχει στα μηναία) ποίημα του Γερασίμου Μοναχού Μικραγιαννανίτου. Επιτρέπεται να την ανεβάσω ?
Καί βέβαια.
Νομίζω ὅτι ἐνδιαφέρει.

Τοῦ ἁγίου ἱερομάρτυρος Σωκράτους, πρεσβυτέρου τῆς ἐν Ἀγκύρᾳ Ἐκκλησίας καί Θεοδότης μάρτυρος.

Ἀπό «Συναξαριστής - Αγ. Νικοδήμου του Αγιορείτου»

21/10 - Θεοδότης και Σωκράτους Μαρτύρων.

Mνήμη της Aγίας Mάρτυρος Θεοδότης και Σωκράτους Πρεσβυτέρου.

Eις την Θεοδότην.

Tην Θεοδότην εκ ξίφους τετμημένην,
Θεώ δοτήν έγνωμεν αγνήν θυσίαν.

Eις τον Σωκράτην.

O Σωκράτης έσπευδεν οφθήναι Λόγε,
Tετμημένος σοι Σωκράτης στεφοκράτης.

Αύτη η Aγία Θεοδότη, ήτον κατά τους χρόνους του βασιλέως Aλεξάνδρου του Σεβήρου εν έτει σκβ΄ [222], θυγάτηρ ευγενών γονέων, καταγομένη από μίαν χώραν της Mαύρης Θαλάσσης. Πηγαίνουσα δε εις ένα ασκητήριον, ησύχαζεν. Ύστερον φανερωθείσα, ότι είναι Xριστιανή, επιάσθη από τον άρχοντα της Kαππαδοκίας. Kαι ωμολογήσασα ότι πιστεύει εις τον Xριστόν, κρεμάται και καταξεσχίζεται. Kαι μέσα εις φούρνον πεπυρωμένον βάλλεται. Eπειδή δε εφυλάχθη αβλαβής υπό της χάριτος του Xριστού, εφέρθη από τον άρχοντα εις το Bυζάντιον. Kαι από το Bυζάντιον εις την Άγκυραν, οπού ήτον και ο Πρεσβύτερος Σωκράτης. O οποίος, εις καιρόν οπού οι Έλληνες είχον μίαν πάνδημον εορτήν και επροσκύνουν τα είδωλα, τότε λέγω ο θείος Σωκράτης, γεμίσας από ένα θεϊκόν ζήλον, επήγε και κατεκρήμνισε τον βωμόν και τας εν τω βωμώ θυσίας. Tούτου χάριν απεκεφαλίσθη ο τρισμακάριος και έλαβε του μαρτυρίου τον στέφανον. H δε Aγία Θεοδότη αναγκασθείσα να θυσιάση εις τα είδωλα, και μη πεισθείσα, εκτυπήθη με το ξίφος και ετελειώθη, λαβούσα και αυτή παρά Kυρίου του μαρτυρίου τον στέφανον.

ΥΓ. Νά σἔχουμε ὑπόψη καί γιά «Χρόνια πολλά» σέ λίγες μέρες!

 

e-socratis

Μέλος
Ευχαριστώ για το συναξάρι πάτερ Μάξιμε.
Ορίστε η Ακολουθία. Προσωπικά μου άρεσε πολύ .
Άξιος υμνογράφος ο π.Γεράσιμος !!!!
 

Attachments

  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΑΓΙΟΥ ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ.pdf
    2.9 MB · Views: 751

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Υπάρχει και ακολουθία υπό του π. Αθανασίου Σιμωνοπετρίτου στον τόμο Οκτωβρίου των Κυπρίων Μηναίων. Όπως έχω γράψει και άλλη φορά έχει γίνει πια ευκολότερο να γραφεί μια νέα ακολουθία παρά να βρεθεί μια υπάρχουσα.
 

e-socratis

Μέλος
Γνωρίζει κανείς τον Αριστείδη Π. Αθανασίου ; Έχει μελοποιήσει τα δοξαστικά της εορτής. Ανεβάζω εδώ το Απολυτίκιο.
 

Attachments

  • Απολυτίκιο.pdf
    283.8 KB · Views: 131

e-socratis

Μέλος
Το δοξαστικό των αίνων και μια εικόνα του αγίου, αφιερωμένα στους εορτάζοντες μεθαύριο....
 

Attachments

  • AgiosSokratis.JPG
    1,018.9 KB · Views: 93
  • Δόξα.Αίνων.jpg
    1,017 KB · Views: 99
Top