21. Μουσικὰ Ὁσίου Μαξίμου τοῦ Ὁμολογητοῦ

G.Kounatidis

Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Ετοίμασα και σας παρουσιάζω τα μουσικά κείμενα της ακολουθίας του Οσίου Μαξίμου του Ομολογητού. Τα δοξαστικά και ιδιόμελα είναι δικά μου, πλην του δοξαστικού του εσπερινού το οποίο απομαγνητοφώνησα από αγρυπνία που έγινε στο μοναστήρι του Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω (ονομαστική εορτή του γέροντος Μαξίμου).
Γιώργος Κουνατίδης
 

Attachments

  • Ακολουθία (μουσική) του Οσίου Μαξίμου του Ομολογητού.pdf
    340.2 KB · Views: 839
Last edited:

MISTIS

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Ετοίμασα και σας παρουσιάζω τα μουσικά κείμενα της ακολουθίας του Οσίου Μαξίμου του Ομολογητού. Τα δοξαστικά και ιδιόμελα είναι δικά μου, πλην του δοξαστικού του εσπερινού το οποίο απομαγνητοφώνησα από αγρυπνία που έγινε στο μοναστήρι του Αγίου Διονυσίου του εν Ολύμπω (ονομαστική εορτή του γέροντος Μαξίμου).
Γιώργος Κουνατίδης

Να έχεις την ευλογία του Αγίου.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ από μέρους μου.Γνωρίζω τον κόπο που κάνεις αυτόν τον καιρό για την μελοποίηση διαφόρων κειμένων.Εύχομαι ότι καλύτερο.
Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εἶμαι συγκινημένος, πού ὁ κυρ-Γιάννης Χασανίδης μοῦ ἔστειλε σέ καλλιτεχνική βιβλιοδεσία δερματόδετη μέ κιτρινωπό χαρτί δίχρωμα τά μουσικά τοῦ Ἁγίου Μαξίμου, μελοποιημένα ἀπό τόν ἴδιο.
Ὅλα τά προσόμοια καί τά ἀπολυτίκια ἀργά καί ἀργά δοξαστικά στό ὕφος πού γνωρίζει καί χαρακτηρίζει τόν Ἰω. Χασανίδη, πού εἶναι τό ἁγιορείτικο καθώς καί τῶν παλαιῶν κλασσικῶν μελοποιῶν.

Μοῦ τά ἔστειλε καί σέ ψηφιακό δίσκο καί τά ἐπισυνάπτω (ὅπως καί φωτο τοῦ καλύμματος) μέ τίς θερμότατες εὐχαριστίες μου καί τήν προσευχητική μου δέηση γι᾿ αὐτόν καί τήν οἰκογένειά του καί ὅλα τά μέλη τοῦ Ψ πρός τόν παμμέγιστο Πατέρα τῆς Ἐκκλησίας μας Μάξιμον τόν Ὁμολογητήν.

 

Attachments

  • Agios_Maximos_Mousika_Ioan_Xasanides.pdf
    270 KB · Views: 732
  • 2013-01-15.jpg
    2013-01-15.jpg
    363.8 KB · Views: 114
  • 2013-01-15 (2).jpg
    2013-01-15 (2).jpg
    446.5 KB · Views: 66
Top