21. Μουσικὰ Ἁγίου Μάρτυρος Εὐγενίου τοῦ Τραπεζουντίου

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μεταφορά μηνύματος από τό θέμα: Ἀκολουθία Ἁγίου Μάρτυρος Εὐγενίου τοῦ Τραπεζουντίου.

Εδώ είναι η ακολουθία από το http://voutsinasilias.blogspot.gr/2013/01/21_15.html. Δεν είναι βέβαια αυτή του Γερασίμου Μικραγιαννανίτου που δημοσιεύτηκε πιο πάνω.
Δεν μπόρεσα να βρώ σε Β.Μ. τα ιδιόμελα :

1. Ἰδιόμελον. Ἦχος πλ. Β΄. Στ.: Ἐλέησόν με ὁ Θεός...

Σήμερον, πάντες οἱ πιστοί, τὸν ὡραϊσμένον ἐν κάλλεσι, τῆς καλλοποιοῦ ἀθλήσεως εὐφημήσωμεν. Οὗτος ὡς λαμπρὸς ἀστὴρ ἀνέτειλεν ἐν τῷ τῆς Ἐκκλησίας στερεώματι, καὶ θείοις ἀγῶσι ἀφθαρσίαν προσεκτήσατο. Καὶ νῦν αὐλίζει Μάρτυς, τοῖς ἄνω γηθόμενος ἐν ταῖς χορείαις τῶν Ἁγίων, μεθ’ ὧν πρέσβευε ὑπὲρ τῶν ψυχῶν ἡμῶν.

& 2. Δόξα. Ἦχος πλ. Β΄.

Σήμερον, ἐξέλαμψεν ἡμῖν ἡ μνήμη τοῦ Ἀθλοφόρου Εὐγενίου. Δεῦτε οὖν ᾀσματικὴν χορείαν κροτήσωμεν, καὶ τοῦτον καταστέψωμεν, μαρτυρικοῖς ἄσμασι. Τῷ ἱστίῳ γὰρ τῆς πίστεως σὺν τῇ τοῦ Ἁγίου Πνεύματος αὔρᾳ, διέπλευσε τὸ ζοφερὸν πέλαγος τοῦ μαρτυρίου. Κλίμακα δὲ ταῖς ἀρεταῖς τῆς ἀθλήσεως, χρησάμενος ἀνῆλθεν εἰς οὐράνια δώματα, ἀνακραθεὶς τῷ ἀκροτάτῳ φωτί, ὅθεν μαρμαρυγὰς θείου φωτὸς ἐκπέμπει καταυγάζων πιστῶν τὴν διάνοιαν, καὶ ἀχλὺν δαιμόνων ἐκδιώκων. Οὕτως γεραίροντες τὴν αὐτοῦ μνήμην, δοξάζομεν Χριστὸν τὸν Θεὸν, τὸν ἐνεργοῦντα δι’ αὐτοῦ πᾶσιν ἰάματα.

Εάν δεν υπάρχουν, ευελπιστώ στην έγκαιρη καταγραφή των από εξέχοντα Μέλη του Ψ. Ποντιακής καταγωγής.
Εν αναμονή, και με πολλές πολλές ευχαριστίες εκ των προτέρων.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Φίλτατος Πολυγραφότατος και Μελωδογρἀφος Μέλος του Ψ. μου έστειλε με π.μ. το ιδιόμελο του 50ου Ψαλμού, οπότε αναμένω αύριο και το Δοξαστικό.
Εξαίρετο!!!!!.
Τον ευχαριστώ πολύ από καρδιάς και του οφείλω Χάριτας.
Όταν με το καλό καταγράψω κατά τα γνωστά όλην την ακολουθία του όρθρου θα την αναβάσω βεβαίως βεβαίως.
Μου το ζήτησε Φίλος εδώ και 35 χρόνια που είναι μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Ποντίων, και θέλουν να τιμήσουν τον Άγιό τους στην πόλη τους, όπως παλαιά στην Πατρίδα την Τραπεζούντα.
 
Last edited:
Υπάρχει άπασα η ακολουθία γραμμένη μουσικά , από το χέρι του κ.Γεωργίου Κακουλίδη .(ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω-ανάρρωσε πλήρως από την πρόσφατη περιπέτεια της υγείας του και επέστρεψε στα καθήκοντά του:))
Υπήρχε και η σκέψη να μαζευτούμε τρεις , τέσσερεις ψάλτες , ποντιακής καταγωγής να την συμψάλλουμε και να ηχογραφηθεί.
Η σκέψη αφορούσε και τον Δημήτρη:( , που τώρα όμως είναι μακριά.
Άρα βλέπω , να την γράφω στο τέλος μόνος μου..:D
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Υπάρχει άπασα η ακολουθία γραμμένη μουσικά , από το χέρι του κ.Γεωργίου Κακουλίδη .(ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω-ανάρρωσε πλήρως από την πρόσφατη περιπέτεια της υγείας του και επέστρεψε στα καθήκοντά του:))
Υπήρχε και η σκέψη να μαζευτούμε τρεις , τέσσερεις ψάλτες , ποντιακής καταγωγής να την συμψάλλουμε και να ηχογραφηθεί.
Η σκέψη αφορούσε και τον Δημήτρη:( , που τώρα όμως είναι μακριά.
Άρα βλέπω , να την γράφω στο τέλος μόνος μου..:D
Αγαπητέ Απόστολε σε ευχαριστώ πολύ.
Τις καλύτερες ευχές για γρήγορη ανάρρωση του κ. Κακουλίδη.
Αύριο θα έχω και Δοξαστικό τον αίνων που με ενδιαφέρει διότι όλα τα άλλα τα έχω. Και αυτό βέβαια ίσως ήδη να έχει Μελωδογραφηθεί ί από τον προαναφερόμενο Φίλο μου, και να είναι καθ᾿ οδόν.
Ευχές για ευλογημένη συνέχεια,
Βασίλης Κιαμηλίδης
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Ήδη τα αιτηθέντα τα έλαβα με π.μ. όπως και έγραψα πιο πάνω.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτεται σε pdf & mel, και είναι για Α4.
Τα κείμενα ελήφθησαν από εδώ
Ευχαριστίες πάμπολλες στον Πατέρα Μάξιμο, ο οποίος μου έκανε τις αναγκαίες υποδείξεις, ώστε η παρούσα να έχει την απαραίτητη πληρότητα και ορθότητα.
Το ιδιόμελο του 50ου είναι δώρο Φιλτάτου Μελωδογράφου και Πολυγραφώτατου Μέλους του Ψ. , το δοξαστικό των αίνων λόγω του επείγοντος είναι από μένα, ενώ το και νυν είναι από το σχετικό Δώρο του κ. Τσακίρογλου ( από τά Πάμπολλα Δώρα του που έχουμε εδώ.)
 

Attachments

  • 21-01-2014 ?ρθρος Αγίου Ευγενίου Μάρτυρος Τραπεζούντος.pdf
    3.5 MB · Views: 145
  • 21-01-2014 Όρθρος Αγίου Ευγενίου του Τραπεζουντίου Α4 .mel
    216.4 KB · Views: 17

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Γιατί να μελοποιηθεί αυτή η συγκεκριμένη ακολουθία ενώ έχει γραμματικά σφάλματα; :confused: Το ότι ίσως εψάλετο στις αλησμόνητες πατρίδες δεν αρκεί...

Με τη Μητρόπολη Ν. Κρήνης & Καλαμαριάς επικοινωνήσατε; Η Μητρόπολη αυτή εξέδωσε προ ετών τη συγγραφείσα υπό του π. Γερασίμου δόκιμη ακολουθία και πιθανότατα θα υπάρχει εκεί εν χρήσει και μελοποιημένη ακολουθία...
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Γιατί να μελοποιηθεί αυτή η συγκεκριμένη ακολουθία ενώ έχει γραμματικά σφάλματα; :confused: Το ότι εψάλετο στις αλησμόνητες πατρίδες δεν αρκεί...

Με τη Μητρόπολη Ν. Κρήνης & Καλαμαριάς επικοινωνήσατε; Η Μητρόπολη αυτή εξέδωσε προ ετών τη συγγραφείσα υπό του π. Γερασίμου δόκιμη ακολουθία και πιθανότατα θα υπάρχει εκεί εν χρήσει και μελοποιημένη ακολουθία...
1. Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για τα γραμματικά σφάλματα.
2. Η μορφή της με βοηθά στην καταγραφή. Η του π. Γερασίμου είθελε πολύ κόπο & χρόνο.
3. Για μένα αρκεί το ότι εψάλλετο στις αλησμόνητες πατρίδες.
4. Δεν είχα περιθώριο για την αναζητήσω από την Μητρόποολη Καλαμαριάς. Εάν εσείς δύνασθε θα ήταν ευχής έργον και ευχαριστίες εκ των προτέρων.
 
Ἀνεβάζω τὸ Πεντηκοστάριον καὶ τὸ Δόξα καὶ τὸ Καὶ νῦν τῶν Αἴνων. Στὸ πεντηκοστάριον, στὴν φράση "τη Α για α Τρι α δι" νὰ διορθωθεῖ σὲ "Α γι α Τρι α δι".
 

Attachments

  • όρθος Αγίου Ευγενίου Τραπεζουντίου.pdf
    64 KB · Views: 55
Ὁ Ἑσπερινὸς καὶ ὁ Ὄρθρος τῆς ἑορτῆς. Ἡ ἀκολουθία εἶναι ποίημα Γερασίμου Μικραγιαννανίτου.
 

Attachments

  • Ακολουθία Αγίου Ευγενίου Τραπεζουντίου.pdf
    103.4 KB · Views: 97

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Top