21. Εισόδια Θεοτόκου

Νίκος Κ.

Παλαιό Μέλος
Κυκλοφορούν στο φόρουμ ή κάπου αλλού στο διαδίκτυο ηχογραφήσεις της εορτής;
 
Με μια πρόχειρη ματιά μπορείτε να ακούσετε κάποιους ύμνος των Εισοδίων από τον κ. Δημοσθένη Παϊκόπουλο στον παρακάτω σύνδεσμο: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=9498.

Επίσης, υπάρχει και ο λεγόμενος "εσπερινός του αιώνα" με Στανίτσα - Ταλιαδώρο, αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να αναρτηθεί. Μάλλον υπάρχει θέμα με τα πνευματικά δικαιώματα!!:)
 

Ψαλμωδήματα

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Κατόπιν υποδείξεως του πατρός Μαξίμου, για λόγους ορθής καταχώρησης και θεματικής αλληλουχίας, παρακάτω παρατίθενται σχετικοί σύνδεσμοι αναρτήσεων με ύμνους από τα Εισόδια της Θεοτόκου.



Με εκτίμηση
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
  • Βρήκα στο αρχείο μου τα κάτωθι επισυναπτόμενα μουσικά μέλη της εορτής των Εισοδίων της Θεοτόκου. Αν θυμάμαι καλά, τα ηχογράφησα από την πρωινή εκπομπή που επιμελούνταν ο αείμνηστος άρχων Λυκούργος Αγγελόπουλος (με μαθητές του;) στην ΕΡΑ.
  • Δεν έχω σημειώσει ποιοί ψάλλουν, διότι δεν γνωρίζω. Αν τυχόν κάποιος φίλος ξέρει κάτι περισσότερο, ας μάς διαφωτίσει.
 

Attachments

  • αργό προσόμοιο Εισοδίων [πλ_α΄].mp3
    4.4 MB · Views: 40
  • δοξαστικό λιτής Εισοδίων.mp3
    9.5 MB · Views: 32
  • εκλογή ψαλμικών στίχων στα Εισόδια.mp3
    3.7 MB · Views: 35

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
  • Βρήκα στο αρχείο μου τα κάτωθι επισυναπτόμενα μουσικά μέλη της εορτής των Εισοδίων της Θεοτόκου. Αν θυμάμαι καλά, τα ηχογράφησα από την πρωινή εκπομπή που επιμελούνταν ο αείμνηστος άρχων Λυκούργος Αγγελόπουλος (με μαθητές του;) στην ΕΡΑ.
  • Δεν έχω σημειώσει ποιοί ψάλλουν, διότι δεν γνωρίζω. Αν τυχόν κάποιος φίλος ξέρει κάτι περισσότερο, ας μάς διαφωτίσει.

Ευχαριστίες, Λεωνίδα, για τα ηχητικά.

Στο μεν προσόμοιο και στην εκλογή ψάλλει ο μακαριστός γέρων Σπυρίδων (Ραχώνης) Μικραγιαννανίτης, στο δε δοξαστικό ο Κωνσταντινουπολίτης πρωτοψάλτης Π. Κουτράς.

δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ενάτη των Εισοδίων
Ὄχι ὅτι δέν ξέρετε τήν θ΄ , εἰδικά τοῦ β΄ κανόνος, ἀλλά πολλοί εἶναι πού δέν ξέρουν...
Ἐπίσης πολλοί εἶστε καλοί, ἀλλά ἐπέλεξα τόν
Δημήτριος Παπαγιαννόπουλος
https://analogion.com/forum/index.php?members/dimitrios-palaia-manolada.22792/
μέλος τοῦ φόρουμ, πού ἔχει ἀνεβάσει ἠχογραφήσεις στίς Ηχογραφήσεις μελών του φόρουμ.

 
Top