2008-03-01 Εσπερινός Απόκρεω

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Γι' αυτό αγαπητοί φίλοι ας μην ξεχνούμε: Η μουσική είναι ένα εμπόρευμα όπως τα σέλινα, οι ντομάτες, το κρέας και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Ας είμαστε ευγνώμονες στην πολιτισμένη Αμερική η οποία προστατεύει με πνευματικά δικαιώματα ό,τι είναι και δεν είναι δυνατόν να προστατευθεί. Αυτά.
 

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Γι' αυτό αγαπητοί φίλοι ας μην ξεχνούμε: Η μουσική είναι ένα εμπόρευμα όπως τα σέλινα, οι ντομάτες, το κρέας και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Ας είμαστε ευγνώμονες στην πολιτισμένη Αμερική η οποία προστατεύει με πνευματικά δικαιώματα ό,τι είναι και δεν είναι δυνατόν να προστατευθεί. Αυτά.

Αγαπητέ Πέτρο, αν εσύ κοπίαζες δαπανώντας χρόνο και χρήμα για να εκδόσεις ένα cd ή ένα βιβλίο και ξαφνικά μια ωραία πρωία το έβλεπες δωρεάν στο διαδίκτυο, πώς θα σου φαινόταν; Δεν μιλάμε εδώ για ηχογραφήσεις που έχουν γίνει εντός ναού κατά τη διάρκεια κάποιας ακολουθίας αλλά για εκδόσεις εμπορικές.
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αγαπητέ Πέτρο, αν εσύ κοπίαζες δαπανώντας χρόνο και χρήμα για να εκδόσεις ένα cd ή ένα βιβλίο και ξαφνικά μια ωραία πρωία το έβλεπες δωρεάν στο διαδίκτυο, πώς θα σου φαινόταν; Δεν μιλάμε εδώ για ηχογραφήσεις που έχουν γίνει εντός ναού κατά τη διάρκεια κάποιας ακολουθίας αλλά για εκδόσεις εμπορικές.

Τι γίνετε όμως όταν τα κομμάτια διατίθενται στο διαδίκτυο και ο τελικός χρήστης είναι υπεύθυνος που τα βρήκε η αυτός που τα δημοσίευσε χωρίς να ξέρουμε ποιος είναι
Διότι όταν κάποιο οτιδήποτε λέει download free τη σημαίνει αυτό εγώ δηλαδή φταίω που θα το κατεβάσω από τον κυκεώνα του INTERNET
 

ktrifonidis

Τρυφωνίδης Κων/νος
Τι γίνετε όμως όταν τα κομμάτια διατίθενται στο διαδίκτυο και ο τελικός χρήστης είναι υπεύθυνος που τα βρήκε η αυτός που τα δημοσίευσε χωρίς να ξέρουμε ποιος είναι
Διότι όταν κάποιο οτιδήποτε λέει download free τη σημαίνει αυτό εγώ δηλαδή φταίω που θα το κατεβάσω από τον κυκεώνα του INTERNET

Ασφαλώς και δε φταις εσύ αγαπητέ. Αυτός που πρώτος ανεβάζει κάτι εμπορικό στο διαδίκτυο έχει και την ευθύνη, όπως και αυτός που φιλοξενεί στην ιστοσελίδα του το παράνομο υλικό. Εγώ θα πρότεινα για να μην εκθέτουμε το ψαλτολόγιο με τέτοιες πράξεις, αντί να ανεβάζουμε εδώ το υλικό αυτό, να δίνουμε απλώς τη διεύθυνση που το βρήκαμε, ώστε την ευθύνη να έχει πλήρως ο κατά το δυνατόν πρώτος "παρανομήσας". Ευχαριστώ!
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Όταν γίνεται μια δουλειά, μεταξύ των άλλων γίνεται και για να υπάρξει και κάποιο έσοδο. Ορισμένοι έχουμε να ταΐσουμε και οικογένεια.

Το κάθε CD που κυκλοφορεί μπορεί ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να βγει το επόμενο δευτερόλεπτο δωρεάν στο Ίντερνετ.

Για τα πολύ συγκεκριμένα λοιπόν πράγματα που αναφερόμαστε και που αφορούν ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ ΚΟΠΙΑΣΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ώστε (εκτός των άλλων) να υπάρξει ένα έσοδο, είναι τουλάχιστον "ΓΑΪΔΟΥΡΙΑ" κάποιος έξυπνος να του πάρει τη μπουκιά από το στόμα.

Συνήθως ο έξυπνος αυτός ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ διαδικασία και έξω απ'το χορό πολλά τραγούδια λέμε. Δεν είναι λίγο να δώσεις 8.000 με 10.000 ευρώ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ (για όσους ΔΕΝ γνωρίζουν) και αντί για πλεόνασμα να περιμένουμε και λιγότερα έσοδα.

Τα πράγματα είναι ΑΠΛΑ:

1. Όταν ο εκδότης ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ δουλειάς δεν έχει δώσει άδεια σε κάποιον, αυτός ο κάποιος ΔΕΝ μπορεί να ανεβάζει Ο,ΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να το πω έτσι απλά.

2. ΑΝ υπάρχει άδεια, τότε αλλάζουν τα πράγματα.

3. Αν κάποια ηχογράφηση την έκανα εγώ εν ώρα ΚΟΙΝΗΣ ΑΚΡΟΑΣΗΣ (Ακολουθία, Λειτουργία, Συνέδριο, Ομιλία κλπ κλπ) τότε ΔΕΝ τίθεται νομικό θέμα.

4. Όταν βρω κάτι τέτοιο ΔΩΡΕΑΝ στο Ίντερνετ, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ότι επειδή το βρήκα ήδη, ε, δεν πειράζει, το ανεβάζω και εγώ. Είναι σαν να βλέπεις το μισογκρεμισμένο σπίτι κάποιου και λες "ε, σχεδόν το γκρέμισαν, ας βαρέσω και εγώ καμιά".


ΚΟΙΝΩΣ, όταν υπάρχει συνείδηση πάμε καλά.

Αυτά :)
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Πρόκειται περι καληφωνοτατου Πρωτοψάλτη κ΄αξιολογου ανθρωπου!...Τον ειχα γνωρισει πριν πολλα χρονια,οταν ειχε προσκληθει για να ψαλλει στον πανηγυριζοντα Ι.Ναό Αγ. Παρασκευής Δημου Σκαλας Λακωνιας .
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Και σπουδαίου ερμηνευτού. Πρέπει να τον παρακολουθήσεις πως εκτελεί ένα μάθημα και τότε θα καταλάβης περί ποίου μεγέθους Πρωτοψάλτου ομιλούμε.
 
Last edited:

christos_v

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί αδελφοί,

Γνωρίζετε αν κυκλοφορεί σε cd, η θεία λειτουργία της κοιμήσεως της Θεοτόκου, του Άρχοντος Φ. Κετσετζή;

Η υπάρχουσα κασσέτα, απο το 1991 που την έχω, πλέον δεν μπορεί να παίξει.

... Και πόσο να αντέξει!

Μετα τιμής και σεβασμού.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Αγαπητοί αδελφοί,

Γνωρίζετε αν κυκλοφορεί σε cd, η θεία λειτουργία της κοιμήσεως της Θεοτόκου, του Άρχοντος Φ. Κετσετζή;

Η υπάρχουσα κασσέτα, απο το 1991 που την έχω, πλέον δεν μπορεί να παίξει.

... Και πόσο να αντέξει!

Μετα τιμής και σεβασμού.

Πάτερ μου υπάρχει πλέον σε cd μπορείτε να το βρείτε στην Αποστολική Διακονία ή και σε άλλα Εκκλησιαστικά βιβλιοπωλεία.

Την Ευχή σας
Γιώργος Σιαπερόπουλος
 

christos_v

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ για το άμμεσο ενδιαφέρον και την υπόδειξή σας.

...Θα σπεύσω!

Η υπεραγία Θεοτόκος να σκέπει, να φρουρεί και να φυλάττει τη ζωή σας προσωπικώς, οπως και όλων σας.

Καλό δεκαπενταύγουστο σε όλους.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

Υ.Γ. Άσχετο, αλλά βάζοντας το αρχείο με τον Κετσετζή, γέμισαν τα ηχεία φωνή που χαϊδεύει απαλά το αυτί! Ο Θεός να τον έχει καλά.
Με αφορμή την παραπάνω παρατήρηση: είχα την ευκαιρία πρόσφατα να τον δω να διευθύνει χορό. Πέρα από τα αμιγώς τεχνικά της αξίας του ανθρώπου αυτού, για τα οποία όλοι ακουστικά είμαστε γνώστες (και μάλλον ομοφωνούμε πλήρως) υπάρχει και το οπτικό στοιχείο που έχει πολύ ενδιαφέρον: ο κ. Κετσετζής ως χοράρχης είναι μύστης της καταπληκτικής τέχνης της χειρονομίας κατά τη διεύθυνση του χορού. Την εκτελεί με θαυμαστή ακρίβεια.

ΥΓ Τελικά, ισχύει ότι ψάλλει πλέον μόνιμα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στον Άγιο Κωνσταντίνο Πειραιώς;
 

tb---

τσοπάνης
Αν δεν κάμω λάθος , όλη η μαεστρία ενός χοράρχη φαίνεται στις πρόβες και στην προετοιμασία του χορού.

Κατά την ώρα της παρουσίασης νομίζω ότι οι πολλές χειρονομίες, κτλ , θυμίζουν άλλα πράγματα. ( αυτά βέβαια είναι προσωπικές απόψεις ).

Από όσο ξέρω ψάλει στον Αγ. Κωνσταντίνο Πειραιώς, θα ψάλει και στην εκδήλωση στις 26 Μαρτίου.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Από όσο ξέρω ψάλει στον Αγ. Κωνσταντίνο Πειραιώς, θα ψάλει και στην εκδήλωση στις 26 Μαρτίου.


Ναι όντως ψάλλει στον Αγιο Κωνσταντίνο Πειραιώς, είναι Διευθυντής της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής της Μητροπόλεως Πειραιώς και θά ψάλλει και αυτός στην εκδήλωση της 26 Μαρτίου
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αν δεν κάμω λάθος , όλη η μαεστρία ενός χοράρχη φαίνεται στις πρόβες και στην προετοιμασία του χορού.

Κατά την ώρα της παρουσίασης νομίζω ότι οι πολλές χειρονομίες, κτλ , θυμίζουν άλλα πράγματα. ( αυτά βέβαια είναι προσωπικές απόψεις ).
Ξέρω τι έχετε στο νου σας λέγοντας αυτό και συμφωνώ: κάποιες χειρονομίες πολύ έντονες και επιδεικτικές. Όχι, δεν πρόκειται γι' αυτό εδώ. Μιλάω για πολύ διακριτική αλλά πολλά σημαίνουσα χειρονομία.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
είναι Διευθυντής της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής της Μητροπόλεως Πειραιώς
Στη θέση του κ. Σφακιανάκη; Υπάρχει πρώτος και δεύτερος; Τι ακριβώς;

Ευχαριστώ.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Γιώργος Μ.;68641 said:
Στη θέση του κ. Σφακιανάκη; Υπάρχει πρώτος και δεύτερος; Τι ακριβώς;

Ευχαριστώ.

Ο κ. Κετσετζής είναι διευθυντής της σχολής.
Ο κ. Σφακιανάκης ήταν και είναι καθηγητής στην σχολή, όπως και ο κ. Νταραβάνογλου και ίσως κάποιοι που δεν γνωρίζω.
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Ειμαι μαθητης του Κ. Φ. Κετσετζη και προσφερω αυτο το κομματι...

Ο εσπερινός της Απόκρεω κομμένος σε tracks:
 

Attachments

  • 01 Ανοιξαντάρια Γεωργίου Ραιδεστηνού.mp3
    9.8 MB · Views: 84
  • 02 Κύριε εκέκραξα ήχος βαρύς.mp3
    1.5 MB · Views: 55
  • 03 Θου Κύριε ήχος βαρύς.mp3
    1.9 MB · Views: 50
  • 04 Στιχηρό Αγίου Νικολάου Πλανά.mp3
    2 MB · Views: 41
  • 05 Δοξαστικό εσπερινού.mp3
    4.7 MB · Views: 72
  • 06 Κύριε ελέησον.mp3
    846.2 KB · Views: 37
  • 07 Και νυν αποστίχων.mp3
    1.7 MB · Views: 45
Top