2008-03-01 Εσπερινός Απόκρεω

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πραγματικά φίλε Δημήτρη, με ακουμπάς στο ευαίσθητο σημείο μου. Ο Φώτης Κετσετζής είναι από τους αγαπημένους μου ψάλτες. Ελπίζω να έχεις και άλλες ηχογραφήσεις του πολύ καλού αυτού ψάλτη με το εξαίσιο ύφος.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πραγματικά όταν ακούω το "και ευλογημένος" από τον Κετσετζή ανατριχιάζω (το "Θεοτόκε Παρθένε" το έχω σε κασέτα ολόκληρο, αλλά όχι σε ηλ. μορφή). Σε ευχαριστώ πολύ!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Με τον Φωτη (Κο Κετσετζη) ψαλλαμε μαζι (αυτος δεξια εγω αριστερα) πρι 15
και πλεον χρονια , στο πανηγυρη του οσιου Λουκα του Βοιωτου , στον Ορχομενο της Βοιωτιας . Ε ρε ''γλεντια'' (τοτε) ανεπαναληπτα !!!
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Εκτός από τη φωνή του και την τέχνη του, μου έχουν πει ότι πρόκειται και περί πολύ αξιόλογου ανθρώπου. Πραγματικά στο μυαλό μου υπάρχει ένας μύθος για αυτόν (ίσως διότι η κασέτα του με τους Χριστουγεννιάτικους ύμνους που αγόρασα ήταν η πρώτη κασέτα που με έκανε να αγαπήσω τη βυζ. Μουσική, τότε δεν ήξερα και αγόραζα ό, τι έβρισκα)
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αυτό πάντως που μου άρεσε πολύ στις κασέτες είναι ότι μέσα από τις ηχογραφήσεις του προβάλλει τον ύμνο και όχι την (εκπληκτική) φωνή του. Έχει τη συναίσθηση του υπηρέτη της Βυζ. μουσικής και όχι του "δασκάλου" (με την κακή έννοια). Εύχομαι ο Κύριος να του χαρίσει πολλά έτη διακονίας και προσφοράς.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Εκτός από τη φωνή του και την τέχνη του, μου έχουν πει ότι πρόκειται και περί πολύ αξιόλογου ανθρώπου. Πραγματικά στο μυαλό μου υπάρχει ένας μύθος για αυτόν (ίσως διότι η κασέτα του με τους Χριστουγεννιάτικους ύμνους που αγόρασα ήταν η πρώτη κασέτα που με έκανε να αγαπήσω τη βυζ. Μουσική, τότε δεν ήξερα και αγόραζα ό, τι έβρισκα)
Πριν 30 περίπου χρόνια (νεαροί τότε κι' οι δυό μας), γνωρίστηκα με το Φώτη (ψάλαμε σε πανηγυρίζοντα ναό της Χίου). Πέραν του φωνητικού τάλαντου, του εκκλησιαστικού ύφους και όλα τ' άλλα που πράγματι τον στολίζουν, εκείνο που διαπίστωσα, έστω τις λίγες ώρες που μείναμε μαζί, ήταν το ήθος και η ταπεινότητα που τον διέκρινε, αρετές, θα έλεγα όχι πολύ συνηθισμένες. Αγαπητέ Φώτη να είσαι πάντα καλά, γερός και δυνατός, όπου κι' αν βρίσκεσαι.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναψη : Αξιον Εστιν (Αθανασιου Καραμανη) Πλ.Βος .
Ψαλλει ο Φωτης Κετσετζης .
 

Attachments

  • 4=3'40''=ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙΝ(Καραμανη)Πλ.Βος mp3.mp3
    1.1 MB · Views: 278

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ευχαριστώ πάρα πολύ κ. Λιναρδάκη για την ευκαιρία που μας δώσατε να ακούσουμε τον Φώτη Κετσέτζη σε ζωντανή ηχογράφηση. Φυσικά είναι εξίσου καλός όπως και στις κασέτες που έχει βγάλει στο στούντιο. Θα μπορούσατε να μας πείτε πότε και που έγινε αυτή η ηχογράφηση, αν γίνεται;

Χριστός Ανέστη!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Πριν 30 περίπου χρόνια (νεαροί τότε κι' οι δυό μας), γνωρίστηκα με το Φώτη (ψάλαμε σε πανηγυρίζοντα ναό της Χίου). Πέραν του φωνητικού τάλαντου, του εκκλησιαστικού ύφους και όλα τ' άλλα που πράγματι τον στολίζουν, εκείνο που διαπίστωσα, έστω τις λίγες ώρες που μείναμε μαζί, ήταν το ήθος και η ταπεινότητα που τον διέκρινε, αρετές, θα έλεγα όχι πολύ συνηθισμένες. Αγαπητέ Φώτη να είσαι πάντα καλά, γερός και δυνατός, όπου κι' αν βρίσκεσαι.

Νομίζω ότι όλοι γνωρίζουν πως ο Φώτης Κετσετζής βρίσκεται στην Αμερική ως Καθηγητής Βυζαντινής Μουσικής στην Θεολογική Σχολή του Τιμίου Σταυρού στην Βοστώνη. Δυστιχώς, δεν τον βλέπουμε όσο συχνά όσο θέλουμε, αλλά που και που κατεβαίνει Νέα Υόρκη για να ψάλλη για τον Αρχιεπίσκοπο, ή για καμιά επίσημη τελετή. Αλλά όχι συχνά. Όποιος ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει μαζί του, στείλτε μου μήνυμα και θα σας στείλω τα στοιχεία του.

Απόστολος
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ευχαριστώ πάρα πολύ κ. Λιναρδάκη για την ευκαιρία που μας δώσατε να ακούσουμε τον Φώτη Κετσέτζη σε ζωντανή ηχογράφηση. Φυσικά είναι εξίσου καλός όπως και στις κασέτες που έχει βγάλει στο στούντιο. Θα μπορούσατε να μας πείτε πότε και που έγινε αυτή η ηχογράφηση, αν γίνεται;

Χριστός Ανέστη!

Νομιζω οτι ειναι στην Αμερικη . Δεν ξερω ποτε .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω συντομο Χερουβικον του Βου ηχου απο τον Φωτη Κετσετζη . Ειναι
απο παλαιωτερη ραδιοφωνικη εκπομπη του συναδελφου Ηλεια Γιουρουκου .
 

Attachments

  • Track11=5'55''=ΚΕΤΣΕΤΖΗΣ Φωτης=Χερουβικον Βος.mp3
    1.7 MB · Views: 203

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Φοιτητής της θεολογικής σχολής Αθηνών το 1990 έμενα στην περιοχή του Ζωγράφου. Γυρνούσα από εκκλησία σε εκκλησία να ακούσω ψαλμωδία. Μετά από δυο μήνες κατεληξα να πηγαίνω στην Αγία Τριάδα Αμπελοκήπων κάθε Κυριακή. Ήταν καταπληκτικός έψαλλε ήρεμα , καθαρά χωρίς να βιάζεται με σοβαρότητα στο ψαλτήρι , με τους χορωδούς γύρω του. Με καλούσε να ανέβω στο ψαλτήρι. ανέβαινα μόνο αν ερχόταν γνωστός από τη σχολή που ήταν μαθητής του διαφορετικά όχι. Μου άρεσε πολύ να τον ακούω. Έχω ακούσει πολλές από τις κασέτες του.
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Γνωρίζει κάποιος εάν οι ηχογραφήσεις του Πρωτ. Φ.Κετσετζή έχουν κυκλοφορήσει σε ψηφιακή μορφή (cd), κι αν ναι από που μπορώ να παραγγείλω; Τέλος εκτός από τις ηχογραφήσεις για το Αναστασιματάριον και τα Χερουβικά υπάρχουν κι άλλες ηχογραφήσεις που κυκλοφορούν έστω σε κασσέτες;
Ευχαριστώ.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Γνωρίζει κάποιος εάν οι ηχογραφήσεις του Πρωτ. Φ.Κετσετζή έχουν κυκλοφορήσει σε ψηφιακή μορφή (cd), κι αν ναι από που μπορώ να παραγγείλω; Τέλος εκτός από τις ηχογραφήσεις για το Αναστασιματάριον και τα Χερουβικά υπάρχουν κι άλλες ηχογραφήσεις που κυκλοφορούν έστω σε κασσέτες;
Ευχαριστώ.

Ναι κυκλοφορούν πολλές και αξιόλογες κασέτες : όπως τα ανοιξαντάρια του Ραιδεστηνού και το Θεοτόκε Παρθένε του Π΄Μπερεκέτη απο το βιβλίο του Καραμάνη . Επίσεις κασέτες του Τριωδίου και Πεντηκοσταρίου με επιλογές δοξαστικων απο Καραμάνη Ταλιαδώρο και ίσως Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο. . Υμνοι μεγάλης εβδομάδας και του ενιαυτού, Ρώτα στο βιβλιοπωλειο της Αποστολικής Διακονίας και στο Νεκτάριο Παναγωπουλο. Για σιντί δεν γνωρίζω.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Οκτάηχο Θεοτόκε Παρθένε (ηχ. ά)

Πράγματι ο Φώτης Κετσετζής είναι από τους καλύτερους ερμηνευτές της Βυζαντινής μας μουσικής (Για μένα ο καλύτερος). Ομως οι κασσέτες και τα cds υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα και όταν από τους 8 στίχους του Θεοτόκε Παρθένε (κλέβουμε τους τρείς) πως ο άνθρωπος αυτός θα προωθήσει το έργο αυτό για το οποίο τόσο κοπίασε; Ποιός από εμάς μπορεί να γράψει ένα τέτοιο έργο. Παρακαλώ να αποσυρθούν αν όχι και οι τρείς στίχοι τουλάχιστον οι δύο.

ευχαριστώ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Κάποιες ηχογραφήσεις (τα σχετικά μηνύματα) σε αυτό το θέμα αποσύρθηκαν λόγω πιθανής παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων.
 
Top